بحران کالینینگراد: پاسخ مسکو به اقدامات لیتوانی صرفا دیپلماتیک نخواهد بود.

روسیه غرب را به تلافی محاصره راه ترانزیت منطقه کالینینگراد تهدید کرد.

یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفته

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که پاسخ مسکو به اقدامات لیتوانی صرفا دیپلماتیک نخواهد بود.
وی افزود، در عوض، واکنش روسیه بدون پرداختن به جزئیات این عملیات، «عملی» خواهد بود.
لیتوانی ترانزیت کالاهایی مانند مصالح ساختمانی، فلزات و زغال سنگ را با استناد به تحریم های اتحادیه اروپا ممنوع می کند. تنها مسیر قطار بین روسیه و کالینینگراد نیز تحت تأثیر این ممنوعیت قرار دارد.
نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه روز سه شنبه گفت که روسیه «به این گونه اقدامات خصمانه واکنش نشان خواهد داد.»
در حال حاضر اقدامات لازم در حال انجام است و به زودی انجام خواهد شد. این اقدامات قطعا بر مردم لیتوانی نیز تأثیر خواهد گذاشت.
رئیس جمهور لیتوانی، گیتاناس ناوسدا، روز چهارشنبه در مصاحبه ای با رویترز گفت که کشورش برای مقابله به مثل روسیه آماده است. او تاکید کرد که اگر مناقشه بر سر کالینینگراد به نشان دادن چهره واقعی روسیه کمک کند، محاصره کالینینگراد اشتباه نخواهد بود و ارزشش را داشته.
این می تواند باد را از بادبان کسانی که در تلاش برای کمک به مسکو برای نجات چهره خود هستند، بگیرد. ناوسدا اعلام کرد که در نشست هفته آینده ناتو در مادرید به این درگیری خواهد پرداخت.
بر اساس برآوردهای الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین، ارتباط نیروهای این کشور به زودی از مناطق تحت کنترل کیف در مناطق لیسیچانسک و سورودونتسک در منطقه لوهانسک قطع خواهند شد. او در ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: «تهدید جدی پیروزی تاکتیکی روسیه وجود دارد، اما آنها هنوز دست به این کار را نزده اند.»

به گفته مقامات محلی، یک پالایشگاه نفت در منطقه روستوف روسیه مورد حمله پهپادی قرار گرفت. کسی در این حمله زخمی نشد خبرگزاری روسی تاس گزارش داد که یک پهپاد اوکراینی در بلوک مبدل حرارتی پالایشگاه شهر نووشاختینسک سقوط کرد.