پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۹

آمریکا پرواز ویژه برای اخراج دیپلمات های روس را رد کرد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، ایالات متحده اجازه پرواز ویژه روسیه را برای انتقال دیپلمات های روس از آمریکا به روسیه را نداده است. پیش از این از دیپلمات های روسی خواسته شده بود خاک آمریکا را ترک کنند. او در مورد این روند چنین اظهار نظر کرد:

واشنگتن با خودداری از صدور مجوز پرواز ویژه هواپیمایی دولتی روسیه به ایالات متحده برای بازگرداندن دیپلمات‌های روسی و خانواده‌هایشان به کشورشان، گامی خصمانه دیگر در قبال کشورمان برداشت.

زاخارووا یادآور شد: «این هواپیما قرار بود همکاران ما را که وزارت امور خارجه پیشتر به آنها اولتیماتوم داده بود تا پایان ماه جاری خاک آمریکا را ترک کنند، تحویل بگیرد».


ارتش بریتانیا: سالها طول می کشد تا ذخایر تسلیحات را دوباره پر کنیم

بریتانیا قادر به تکمیل ذخایر اسلحه و تجهیزات نظامی ارسال شده به اوکراین در مدت زمان کوتاهی نیست. تونی راداکین، رئیس ستاد دفاع بریتانیا گفت:

«در حالی که می‌توانیم مهمات و توپخانه را به تولید انبوه برسانیم، چندین سال طول می‌کشد تا به موجودی اولیه سلاح‌های غیر مدرن، حتی NLAW برگردیم.»

راداکین خاطرنشان کرد که دولت بریتانیا در تماس نزدیک با صنعت دفاعی است و نخست وزیر بوریس جانسون به زودی با نمایندگان 12 شرکت دفاعی برجسته در خیابان داونینگ دیدار خواهد کرد. این مقام ارشد نظامی تاکید کرد که مقامات انگلیسی قصد دارند برای توسعه تسلیحات و تجهیزات نظامی جدید سرمایه گذاری بیشتری کنند.


تشکل های اوکراینی به طور کامل در گورسکوجه و زولوتویه محاصره شدند

سرهنگ دوم شبه نظامیان خلق لوهانسک، آندری ماروچکو، از طریق تلگرام اعلام کرد که واحدهای اوکراینی مستقر در اطراف شهرهای گورسکویه و زولوتویه به طور کامل محاصره خواهند شد. تعداد پرسنل نظامی اوکراینی در آنجا پیش از این توسط دستیار وزیر کشور جمهوری خلق لوگانسک، ویتالی کیسلیوف، بیش از ۱۳۰۰ نفر تخمین زده شده بود که شامل حدود ۱۰۰ مزدور خارجی می شود.

ماروچکو همچنین در برنامه ای در شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴ اظهار داشت که گروهی از مزدوران خارجی در نزدیکی گورسکویه و زولوتویه کشته شده و «غنائم ارزشمند» ساخت خارجی به تصرف ارتش روسیه درآمده است.


پوتین فرمان بازپرداخت بدهی ارز خارجی روسیه به روبل را امضا کرد

ولادیمیر پوتین فرمانی را درباره روش موقت پرداخت بدهی های دولت خارجی از طریق حساب های سرمایه گذاری به روبل امضا کرده است. این مقاله برای اطلاعات حقوقی در پورتال رسمی اینترنتی منتشر شد.

در این سند یک حساب سرمایه گذاری به روبل به نام یک یا چند متولی خارجی بدون نیاز به حضور حضوری نمایندگان آنها افتتاح می شود. ذینفعان این حساب ها دارندگان اوراق قرضه یورو روسیه هستند.

در اواخر ماه مه، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که قصد ندارد مجوز روسیه برای پرداخت بدهی خارجی خود به دلار را تمدید کند. وزارت روسیه هشدار داد که تصمیم مقامات ایالات متحده در درجه اول حقوق سرمایه گذاران خارجی را نقض می کند و اعتماد به زیرساخت های مالی غرب را تضعیف می کند.


زاخارووا: غرب از دروغگویی درباره بحران جهانی غذا دست برنمی دارد


سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که دروغ پراکنی مداوم کشورهای غربی علیه روسیه بر سر بحران جهانی غذا، موجب تحیر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید کشورهای غربی دست از دروغ گویی درباره علل بحران جهانی غذا برنمی دارند.

«ماریا زاخارووا» امروز چهارشنبه اعلام کر که اظهارات مکرر غرب مبنی بر اینکه روسیه بانی بحران جهانی غذا است، موجب حیرت وی شده است.

دیپلمات ارشد وزارت خارجه روسیه، با اشاره به تجهیزتسلیحاتی ادامه دار اوکراین از سوی غرب، گفت: این یک دروغ است، چنین اتهاماتی کذب محض است. غرب می‌تواند تمام این تسلیحات را در اختیار اوکراین قرار دهد، اما به دلایلی نمی‌توان چیزی از اوکراین خارج کرد.

زاخارووا تاکید کرد که این تحریم‌های غرب است که با ایجاد اختلال در سامانه‌های پرداخت، حمل و نقل و بیمه، مانع از صادرات بسیاری از مواد غذایی و کود روسیه شده و در نتیجه بازارهای کشاورزی را به لبه پرتگاه سوق داده است.

آمریکا و متحدان عضواتحادیه اروپا آن که در چهار ماه گذشته به تجهیز بی وقفه تسلیحاتی اوکراین مشغول بوده اند، انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفته و می‌گویند مسکو با ممانعت از صادرات غلات از اوکراین – که حدود یک دهم صادرات جهانی را در اختیار دارد، به بحران غذایی دامن زده است. اما روسیه نظر دیگری دارد و می‌گوید بحران غذایی کنونی در جهان به واسطه موج تحریم‌های گسترده غرب علیه این کشور روز به روز عمیق‌تر می‌شود.


حمله پهپادی به پالایشگاه نفت روسیه


دو پهپاد اوکراینی، یکی از پالایشگاه‌های نفتی روسیه را هدف حمله قرار دادند.

به گزارش مسکو تایمز، یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های نفتی جنوب روسیه امروز چهارشنبه هدف حمله پهپادی اوکراین قرار گرفت.

پالایشگاه بزرگ نفتی نووشاختینسک در منطقه روستوف واقع در پنج کیلومتری مرز اوکراین، اعلام کرد حمله پهپادی به این پالایشگاه آتش سوزی گسترده‌ای را در پی داشت. در بیانیه پالایشگاه نووشاختینسک آمده است که در نتیجه اقدامات تروریستی از مرز غربی منطقه روستوف، دو هواپیمای بدون سرنشین تأسیسات فنی این پالایشگاه را هدف حمله قرار دادند.

بنا به اعلام پالایشگاه نووشاختینسک در نتیجه این حمله پهپادی، انفجاری رخ داد و باعث آتش سوزی شد.

«واسیلی گلوبف» فرماندار منطقه روستوف نیز در این باره گفت که قطعاتی از این دو پهپاد در محوطه این پالایشگاه یافت شده است. به گفته گلوبف، فعالیت این پالایشگاه به منظور بررسی ابعاد این حمله به حالت تعلیق درآمده و در این حمله آسیبی متوجه فردی نشده است.

بنا به نوشته مسکو تایمز، آتش سوزی ناشی از حمله پهپادی حوالی ساعت ۹ و ۲۵ دقیقه صبح به وقت محلی رخ داد، اما ظرف یک ساعت و نیم خاموش شد.

پالایشگاه نووشاختینسک یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های جنوب روسیه با ظرفیت ۷.۵ میلیون تن در سال است.
قدیروف اعلام کرد که لیسیچانسک به زودی محاصره خواهد شد

نیروهای متحد روسیه و جمهوری خلق لوگانسک در آستانه محاصره شهر لیسیچانسک هستند. این را رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن در کانال تلگرامی خود اعلام کرد.

یک روز قبل از آن مشخص شد که نیروهای متفقین در حومه لیسیچانسک موضع گرفتند. با این حال، شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک خاطرنشان کردند که فرماندهی هنوز تصمیمی در مورد محاصره فیزیکی روستا نگرفته است.


منطقه خرسون: شکست طرح ترور رئیس منطقه چرنوبایفکا.

مقامات منطقه خرسون از تلاش ناموفق برای ترور رئیس اداره نظامی-غیرنظامی روستای چرنوبایفکا، یوری تورولف خبر داده اند.

به گزارش ریانووستی به نقل از یکی از کارمندان اداره محلی، صبح روز چهارشنبه یک مین در جاده ای که خودروی تورولف در آن حرکت می کرد منفجر شد. این مین در چمن نزدیک یک تقاطع زیر حصار یک ملک گذاشته شد. گفته می شود که این افسر در این اقدام تروریستی فقط آسیب های جزئی دیده است.

این انفجار به ساختمان‌های این محله خسارت وارد کرد، اما به هیچ یک از مردم محلی و نیروهای امنیتی آسیبی نرسید.


دو فروند جنگنده اوکراینی سرنگون شدند

وزارت دفاع روسیه از سرنگونی دو جنگنده اوکراینی در 21 ژوئن خبر داد.

ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع گفت که یک هواپیمای جنگنده Su-25 در منطقه نیکولایف و یک جنگنده دیگر MiG-29 در منطقه Dnepropetrovsk سرنگون شده است.

علاوه بر این، 16 پهپاد اوکراینی سرنگون و سه موشک توچکا یو رهگیری شدند.

به گفته وزارت دفاع، از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، در مجموع 211 هواپیما، 132 هلیکوپتر، 1308 پهپاد و 3733 تانک منهدم شده است.


نیروهای اوکراینی نواحی اطراف «لیسیچانسک» را از دست دادند

فرماندار اوکراینی منطقه «دونباس» گفت که نیروهای روسی توان آتش بالایی دارند و توانسته اند مناطق اطراف تنها شهر تحت کنترل نیروهای اوکراینی در «لوهانسک» را به دست گیرند.

به گزارش سی ان ان، مقامات اوکراینی به از دست دادن چندین ناحیه در نزدیکی شهر «لیسیچانسک» که تنها شهر در منطقه «لوهانسک» در شرق این کشور که هنوز تحت کنترل آنهاست، اذعان کردند.

«سرهی هایدای» فرماندار و رئیس اداره نظامی منطقه لوهانسک در این باره گفت: روس ها در حال نزدیک شدن به لیسیچانسک هستند و در شهرهای مجاور سنگر می گیرند. هواپیماها شهر را بمباران می کنند.

وی ادامه داد که اوضاع در منطقه جنوب لیسیچانسک خراب است. نیروهای روسی بلافاصله در چندین روستا در جنوب شهر یادشده مستقر شدند.

هایدای اذعان کرد: دفاع کردن برای نظامیان ما آسان نیست.

اظهارات وی نشانگر این مسئله است که اوکراین توان رویارویی با آتش سنگین روسیه را ندارد.

پیشتر منابع خبری اعلام کردند که علی رغم سیل کمک‌های نظامی و تسلیحاتی کشورهای غربی به اوکراین، نیروهای این کشور در نبرد سنگینی که در منطقه «دونباس» در شرق اوکراین (شامل مناطق «دونتسک» و «لوهانسک» که روسیه استقلال آنها را به رسمیت شناخته است) جریان دارد و عمدتاً به نبرد توپخانه‌ها تبدیل شده است، نسبت به نیروهای روسی تسلیحات و مهمات کمتری دارند و متحمل شکست شده اند.

نیروهای روسی می‌توانند برای ساعت‌ها آتش سنگین و مداوم را ادامه دهند، اما نیروهای اوکراینی نمی‌توانند در سلاح یا مهمات با آنها برابری کنند و باید از مهمات خود با احتیاط بیشتری استفاده نمایند.

مقامات اوکراینی می‌گویند که حمایت در بوق و کرنا شده غربی‌ها از اوکراین کافی نیست و به اندازه کافی به سرعت به میدان نبرد برای این مرحله سخت و بسیار کشنده درگیری‌ها نمی‌رسد.

همه اینها در حالی است که نبرد در جبهه شرقی اوکراین بسیار سنگین و سرنوشت ساز شده است. در همین رابطه روزنامه گاردین به نقل از «هانا مالیار» معاون وزیر دفاع اوکراین نوشت که روسیه تقریباً تمام نیروهای خود را برای یورش به شهرک‌های نزدیک شهر «سیویرودونتسک» در شرق این کشور جمع‌آوری کرده است.

پیشتر هایدای اعلام کرده بود که روس‌ها کنترل بخش اصلی شهر سیویرودونتسک را در اختیار گرفته اند.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین پیشتر در پیامی اعلام کرده بود که نیروهای اوکراینی در حال تحمل خساراتی شدید در نبرد با نیروهای روسی در شهر سیویرودونتسک در منطقه دونباس و همچنین منطقه «خارکیف» در شرق اوکراین هستند.

وی از نبرد در سیویرودونتسک به عنوان نبردی سرنوشت ساز یاد کرده بود که نتیجه آن سرنوشت منطقه دونباس را رقم خواهد زد.


تمرد نظامیان اوکراینی شدت گرفته است.

وزارت دفاع روسیه گفت که تمرد نظامیان اوکراینی از فرماندهان خود همچنان ادامه دارد و نظامیان تیپ ۵۷ ام پیاده نظام موتوری اوکراین از اطاعت از دستور فرماندهی خودداری و واحد خود را ترک کردند.

به گزارش ریانووستی، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بسیاری از نظامیان اوکراینی بدون اجازه از فرماندهان، واحدهای خود را ترک کرده اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه در این باره آمده است: نظامیان تیپ ۵۷ ام پیاده نظام موتوری اوکراین که در منطقه شهرک های «گورسکویه»، «پودلنسویه» و «وروبووکا» در جمهوری خلق لوهانسک نبرد می کردند، همزمان با از بین رفتن بیش از ۶۰ درصد پرسنل این تیپ، از اطاعت از دستور فرماندهی خودداری و خودسرانه واحد خود را ترک کردند.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته نیز از تمرد نظامیان اوکراینی از دستورات فرماندهان خود در میدان نبرد خبر داده بود.

وزارت دفاع روسیه همچنین در گزارش روزانه خود از تلفات و خسارات وارده به طرف اوکراینی اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش روسیه در شبانه روز گذشته یک فروند جنگنده «میگ-۲۹»، یک فروند جنگنده «سوخو-۲۵»، ۱۶ فروند پهپاد، سه فروند موشک «توچکا-یو» و ۱۴ قبضه راکت شلیک شده از سامانه های پرتاب چندگانه راکت، رهگیری و منهدم شدند.

همچنین نیروهای موشکی و توپخانه ای ارتش روسیه ۲۵۳ منطقه تجمع نیروهای انسانی و تجهیزات ارتش اوکراین از جمله شش انبار مهمات را در نقاط مختلف در جمهوری خلق لوهانسک هدف قرار دادند.

این وزارتخانه افزود: یک پایانه سوختی در منطقه «میکولایف» که سوخت تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین را تامین می کرد، نابود شد.

نظامیان روسیه همچنین بیش از ۶۲۰ ملی گرای اوکراینی، ۲۴ دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی اوکراین را منهدم نمودند.

هوانوردی عملیاتی-تاکتیکی نیروی زمینی ارتش روسیه نیز پنج انبار مهمات نیروهای مسلح اوکراین را در مناطقی از جمهوری خلق دونتسک و «سومی» به همراه یک سامانه ضدهوایی «بوک-ام۱» در دونتسک و همچنین ۱۵۱ ناحیه تجمع نیروهای انسانی و تجهیزات ارتش اوکراین هدف قرار داده و منهدم کرد.

همچنین ارتش روسیه ۱۳ جوخه سامانه های پرتاب چندگانه راکت ارتش اوکراین را به همراه سامانه شناسایی توپخانه ساخت آمریکا را نابود کرد.

وزارت دفاع روسیه در پایان افزود: در مجموع و از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین، ۲۱۱ فروند جنگنده، ۱۳۲ فروند بالگرد، یک هزار و ۳۰۸ فروند پهپاد، ۳۴۹ سامانه ضدهوایی، ۳ هزار و ۷۳۳ دستگاه تانک و دگیر خودروهای زرهی، ۵۹۴ خودروی رزمی حامل سامانه های پرتاب چندگانه راکت، ۲ هزار و ۸۱ قبضه توپ و خمپاره و همچنین ۳ هزار و ۸۰۱ دستگاه خودروی ویژه نظامی ارتش اوکراین منهدم شده اند.در مراسم بزرگداشت سالگرد آغاز جنگ بزرگ میهنی، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در ایالات متحده خواستار جلوگیری از بازنویسی تاریخ و دستکاری در آن شد. وی به عنوان بخشی از کمپین «شمع خاطره» در سفارت روسیه گفت:

«امروز به ویژه به موقع است که تأکید کنیم: ما نباید اجازه دهیم تاریخ بازنویسی شود. ما نباید اجازه دهیم اینجا در آمریکا و اروپای غربی گفته شود که روس ها و آلمان ها در حوادث 1941-1945 مقصر بودند.»ما باید مرز روشنی بین این قاتلان و جلادان و قهرمانان و آزادی خواهان خود قائل شویم.»

آنتونوف خاطرنشان کرد که متاسفانه نازیسم بطور کامل در می 1945 شکست نخورد:

«متاسفانه ما در آن زمان اشتباه می کردیم. و امروز باید ریشه های فاشیسم را که در سرزمین ما، در سرزمین شوروی، در سرزمین اوکراین و در برخی نقاط دیگر جوانه زده است، ریشه کن کنیم. و ما باید بجنگیم. این سرنوشت ما است.»


از هر طرف کشته شود به نفع آمریکاست؟

بایدن انتظار دارد «بازی بقا» بین روسیه و اتحادیه اروپا بر سر اوکراین آغاز شده است

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد که درگیری بر سر اوکراین می تواند به رقابتی استقامتی بین روسیه و اروپا تبدیل شود. وی به خبرنگاران گفت:

«من فکر می‌کنم باید نشست و انتظار کشید که – تا چه حد که روس‌ها می‌توانند تحمل کنند و تا چه حد اروپا مایل است تحمل کند.»

رئیس دولت آمریکا گفت: این جنبه در نشست آتی ناتو در اسپانیا مورد بحث قرار خواهد گرفت.
او همچنین تاکید کرد که از «شکاف» در رویکرد کلی غرب در قبال درگیری روسیه و اوکراین نمی ترسد.


توپخانه اوکراین بار دیگر دونتسک را گلوله باران کرد

منطقه کیف دونتسک از صبح زود توسط توپخانه اوکراینی گلوله باران شد. به گزارش خبرنگار تاس، صدای انفجار در دونتسک شنیده شده و دود به آسمان بلند شده است.

به گفته مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس، طرف اوکراینی از گلوله های کالیبر 155 میلی متری ناتو استفاده می کند. شاهدان عینی از اصابت نارنجک در نزدیکی منطقه شهر دونتسک خبر دادند.


پسکوف گزارش های رسانه ها در مورد بسیج توده ای در روسیه را جعلی خواند

اطلاعات منتشر شده در رسانه های انگلیسی مبنی بر قصد اعلام بسیج جمعی در روسیه در آینده نزدیک جعلی است. این مطلب را دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه اعلام کرد. او توضیح داد:

«این اخبار جعلی و تقلبی خالص هستند.»

پیش از این روزنامه های گاردین، ایندیپندنت و دیلی رکورد به نقل از مقامات غربی از برنامه هایی برای اعلام بسیج گسترده در روسیه خبر داده بودند. به گفته طرفین در نشریات، این بسیج عمومی باید «به زودی» اعلام شود.

گمانه زنی های مشابهی در مورد قصد قریب الوقوع کرملین برای اعلام بسیج توسط بلومبرگ در اواسط ژوئن به نقل از مقامات ارشد اروپایی گزارش شد.

آنها خاطرنشان کردند که تصمیم کرملین نامطلوب است زیرا ممکن است باعث ایجاد شک و تردید در بین روس ها شود. پسکوف این را به عنوان انتشار هدفمند اطلاعات نادرست توصیف کرد.


سفیر روسیه: هیچ درخواست یا سوالی در مورد مزدوران اسیر شده آمریکایی دریافت نکرده ام

هیئت دیپلماتیک روسیه در پایتخت ایالات متحده هیچ درخواستی در مورد دو مزدور آمریکایی اسیر شده در اوکراین دریافت نکرده است. به گزارش روز سه شنبه تاس، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه این موضوع را اعلام کرد.

پیش از این، ند پرایس، مسئول مطبوعاتی وزارت خارجه ایالات متحده گفت که ایالات متحده «در رابطه با شهروندان آمریکایی که ممکن است در اوکراین بازداشت شده باشند با مقامات روسیه در ارتباط است.»

آنتونوف تاکید کرد:

با سفارت تماسی گرفته نشده است. من نمی توانم چنین درخواستی از سوی آمریکایی ها را تایید کنم.


نظامی آمریکایی از مشارکت نیروهای ویژه انگلیسی کنار ارتش اوکراین خبر داد

یک جنگجوی آمریکایی در اوکراین به‌نام ست هارپ، در خصوص مشارکت نیروهای ویژه انگلیسی در درگیری‌های نظامی کنار نیروهای مسلح اوکراین صحبت کرد. ست هارپ، کهنه‌سرباز ارتش ایالات متحده که در زمان حاضر در جنگ علیه روسیه در طرف نظامیان اوکراینی شرکت دارد، در توییتر خود گفته است: «نیروهای ویژه سرویس هوایی ویژه بریتانیا (SAS) در جریان جنگ علیه روسیه کنار نیروهای مسلح اوکراین می‌جنگند.»

این کهنه‌سرباز آمریکایی ادامه داد: «نیروهای مسلح اوکراینی دائماً به سمت نیروهای خودی تیراندازی میکنند. ما به تازگی یک تک تیرانداز انگلیسی از SASرا از دست دادیم – این نظامی در حال حرکت به سمت موقعیت جدید بود که نفربر زرهی اوکراینی او را به خاک تبدیل کرد، زیرا هیچ کس به خدمه آن در این باره هشدار نداده بود.»

وی بدین ترتیب، کشته شدن یک تک تیرانداز انگلیسی را تایید کرد که به طور تصادفی توسط یک نفربر زرهی اوکراینی در حین انجام یک ماموریت جنگی جان خود را از دست داده است. به گفته هارپ، نیروهای اوکراینی با هماهنگی و کنترل مشکل دارند و بی‌نظمی و سردرگمی در جبهه نبرد حاکم است.

ست هارپ،کهنه سرباز آمریکایی یک روزنامه نگار و محقق است که داستان‌هایی را از دیده های خود در میدان جنگ می‌نویسد و به تازگی مقاله‌ای نیز درباره مقاومت نیروهای مردمی لوهانسک در برابر ارتش اوکراین نوشته و درگیری‌های کنونی را «برادرکشی» نامید.


ابراز تعجب مقامات آمریکایی از سخنان پسکوف درباره اعدام احتمالی مزدوران آمریکایی

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید اعلام کرد که مقامات ایالات متحده از اینکه یک مقام رسمی روس ممکن است در خصوص امکان اعدام مزدوران آمریکایی در اوکراین صحبت کند، شوکه شده‌اند.

کربی شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سؤالی در این باره گفت: «بله، ما سخنان سخنگوی کرملین را شنیده‌ایم. تعجب‌آور است که یک مقام رسمی در روسیه حتی احتمال مجازات اعدام برای دو شهروند آمریکایی را که در اوکراین حضور دارند پیشنهاد می‌کند.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه گفت که مزدوران آمریکایی اسیرشده در منطقه دونباس، جان نظامیان روسی و نیروهای مردمی دونتسک را در معرض خطر قرار داده‌اند و باید مجازات شوند. وی این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که «کنوانسیون ژنو نمی‌تواند شامل این افراد شود» و امکان استفاده از مجازات اعدام برای آنها را رد نکرد.


پسکوف: پوتین قصد ندارد با هیئت وزارت دفاع ترکیه دیدار کند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی کرملین اعلام کرد که تماس‌ها بین مقامات مسکو و آنکارا در زمینه همکاری برای ایجاد یک کریدور امن برای صادرات غلات از اوکراین از طریق وزارت دفاع روسیه انجام می‌شود و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه قصد ندارد در این نشست شرکت کند.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سؤالی درباره برنامه پوتین برای پذیرفتن هیئت وزارت دفاع ترکیه گفت: «خیر. این نشست از طریق وزارت دفاع روسیه انجام می‌شود.»

پیش از این، شبکه تلویزیونی «هابر» به‌نقل از یک مقام آگاه در دفتر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که هیئتی از وزارت دفاع ملی ترکیه قصد دارد این هفته به روسیه سفر کند تا درباره ایجاد یک کریدور امن برای صادرات محصولات کشاورزی از بنادر اوکراین به‌سمت ترکیه با مقامات مسکو گفتگو کند.


کرملین ادعای مطبوعات انگلیسی درباره آمادگی بسیج جمعی در روسیه را تکذیب کرد

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس‌جمهوری روسیه شب گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگاران اعلام کرد که اطلاعات رسانه‌های انگلیسی در خصوص آمادگی برای اعلام بسیج جمعی آینده در این کشور، خبری جعلی است و این مسئله واقعیت ندارد.

پیش از این نیز رمضان قدیروف، رئیس چچن تأکید کرده بود که اعلام بسیج عمومی در روسیه نیازی نیست، ولی شهروندان باید خود را بسیج کنند و حول رئیس جمهور ولادیمیر پوتین متحد شوند. مقامات دومای دولتی روسیه نیز بارها در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص امکان اعلام بسیج جمعی در روسیه در رابطه با ادامه عملیات ویژه در دونباس پاسخ منفی داده‌اند.


نبنزیا: غربی‌ها باعث توقف مذاکرات روسیه و اوکراین شدند

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، شب گذشته در نشست شورای امنیت در روز سه شنبه اعلام کرد که حامیان غربی مقامات کی‌یف را از ادامه مذاکرات درباره حل و فصل دیپلماتیک مناقشه با مسکو خارج کردند.

این دیپلمات روسی تاکید کرد: حامیان غربی تیم مذاکره کننده اوکراینی را از ادامه گفتگوهای دیپلماتیک برای یافتن راه حل خارج شدن از مناقشه کنونی برحذر داشتند.

نبنزیا همچنین یادآور شد که کشورهای غربی شروع به رقابت با یکدیگر کرده‌اند تا خود و کل جهان را متقاعد کنند که راه حل مناقشه تنها در میدان جنگ با روسیه پیدا خواهد شد و آنها قصد دارند درگیریها در اوکراین تا جای ممکن ادامه پیدا کند.


دیپلمات روس: مسکو صادرات امن غلات از اوکراین را تضمین کرده است

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، شب گذشته تاکید کرد که طرف روسی تضمین‌هایی برای عبور ایمن کشتی‌ها برای صادرات غلات اوکراین داده است، البته طرف اوکراینی نیز باید بنادر خود را از وجود مین‌ها پاکسازی کند.

نبنزیا در نشست روز سه شنبه شورای امنیت گفت: «ما تضمین‌هایی را آنهم در بالاترین سطح داده‌ایم که صادرات غلات اوکراین می‌تواند در امنیت انجام شود. اکنون این مسئله به طرف اوکراینی بستگی دارد که تصمیم بگیرد که بنادر و آب‌های ساحلی خود را مین گذاری کرده‌اند، را پاکسازی کنند.»

نماینده دائم روسیه به اظهارات وزیر خارجه ترکیه مبنی بر مشخص بودن مسیرهای دور زدن از میادین مین اشاره کرد و گفت: «اگر آنها می‌توانند چنین کاری را انجام دهند، بسیار خوب است. امیدواریم که این کشتی‌ها به سلامت حرکت کرده از به دریای سیاه برسند.»

نبنزیا افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اطمینان داده است که مسکو از صادرات غلات اوکراین برای مقاصد نظامی استفاده نخواهد کرد. این دیپلمات همچنین پیشنهاد داد که برای یافتن پاسخ درباره مسائل مربوط به آتش‌بس و کریدورهای امن برای اطمینان از صادرات غلات از اوکراین به وزارت دفاع روسیه مراجعه شود.


روسیه: اوکراین سیاست نژادپرستی اتخاذ می‌کند
نماینده روسیه به شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست امروز گفت: رژیم اوکراین نفرت را گسترش می دهد و سیاست نژادپرستی افراطی را اتخاذ می کند.

نماینده روسیه همچنین گفت: رژیم اوکراین سیاست خصمانه‌ای را ضد روسیه اتخاذ کرده است. وی افزود: مقامات اوکراین با حمایتهای غرب سیاست های نژادپرستانه ای را ضد کسانی که با زبان روسی سخن می گویند اعمال کرده است.لاوروف امروز به تهران سفر می‌کند

به گزارش از ریانووستی، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه به ایران می‌آید.

این نخستین سفر لاوروف به ایران در دولت سیزدهم است که در پاسخ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران از سفر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تهران خبر داد و گفت: آخر هفته میزبان آقای لاوروف خواهیم بود تا بتوانیم همکاری‌ها را با منطقه اوراسیا و قفقاز گسترش دهیم.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: