پرش به محتوا

شی جین پینگ: مبارزه بی رحمانه با فساد در چین!

شی جین پینگ: مبارزه بی رحمانه با فساد در چین!

نوشته ژائو یوشا
منتشر شده در گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفتهشی بر مبارزه با فساد برای اطمینان از پیروزی کامل تاکید می کند، و به حزب نشان می دهد که «کیفیت اصلی خود را با ورود به سفر به صدمین سال آینده از دست ندهد

شی جین پینگ، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین (CPC) روز جمعه خواستار بهبود همکاری ها و هماهنگی بیشتر شد تا این اطمینان حاصل شود که مقامات چینی جسارت، توانایی یا تمایلی برای مشارکت در فساد نداشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد یک مبارزه سیاسی مهم است که حزب نمی تواند و هرگز نباید آن را ببازد زیرا این شکست بر مردم تأثیر می گذارد و اعتبار حزب را خدشه دار می‌کند.
برخی از ناظران خاطرنشان کردند که اظهارات شی پیام روشنی برای اعضای حزب کمونیست چین میباشد که تضمین می کند هنگامی که حزب صد ساله سفر خود را به سوی صدمین سالگرد بعدی آغاز کرد، «کیفیت اصلی خود را از دست نخواهد داد».

این به عنوان یک یادآوری قبل از بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین عمل می کند، زمانی که انتظار می رود دولت جمهوری خلق در همه سطوح دستخوش تغییراتی شوند، و تنها از مقامات عادل و صادق برای تصدی امور استفاده خواهد شد.
شی روز جمعه در حالی که در جلسه مطالعه گروهی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین درباره بهبود توانایی مبارزه با فساد سخنرانی می کرد، خواستار پیروزی کامل در کمپین مبارزه با فساد شد.
او تجربیات ارزشمند مبارزه با فساد را جمع بندی کرد. از جمله مبارزه بی رحمانه با فساد، بهبود مقررات نهادی و گسترش نظارت بر همه اعضای حزب کمونیست چین و همه کسانی که مناصب دولتی را بر عهده دارند.
شی مبارزه با فساد را مبارزه ای بسیار پیچیده و دشوار توصیف کرد و گفت که «هیچ جایی برای سازش» در مبارزه با فساد وجود ندارد. او از مقامات حزب خواست تا برای مواجهه مستقیم با مشکلات شجاع باشند و عزم خود را برای «به دست گرفتن چاقو» و «جراهب همه تومورها» جلب کنند.
شی با اذعان به اینکه این کمپین به یک موج خرد تبدیل شده و در حال تثبیت است، نسبت به پیچیدگی و مشکلات مبارزه با فساد هشدار داد و خواستار تلاش‌های بیشتر برای پایان دادن به این مبارزه شد.
ژانگ ژیکسیان، استاد مدرسه حزب کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در پکن روز یکشنبه به گلوبال تایمز گفت، اظهارات شی به منظور یادآوری اهمیت ادامه مبارزه با فساد زمانی که حزب صد ساله در راه ورود به دومین صدمین سالگرد خود است، به اعضای حزب یادآوری و هشدار میدهد. او خاطرنشان کرد که دوبرابر کردن مبارزه با فساد در این مقطع همچنین برای اطمینان از این است که حزب «کیفیت اصلی خود» را در صد سال آینده از دست نخواهد داد.
سو وی، استاد مدرسه حزبی کمیته شهرداری CPC چونگ کینگ، معتقد است سخنرانی شی در روز جمعه، ماه‌ها قبل از برگزاری بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، که تاریخ دقیق آن مشخص نشده است، برای یادآوری به دولت‌ها است، برای اینکه آن مقامات درستکار و صادق در آستانه تغییر دولت ارتقا یابند و بر مسند امور تکیه زنند.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، دفتر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین دستورالعملی را با هدف تنظیم فعالیت های تجاری اعضای خانواده مقامات از جمله همسر و فرزندان آنها صادر کرد.
طبق سند حزب، مقامات باید فعالیت های تجاری اعضای خانواده خود را گزارش دهند و در مورد عملیاتی که مقررات را نقض می کند توضیحاتی ارائه کنند. کسانی که این گونه فعالیت ها را گزارش نمی دهند یا از موقعیت خود برای کسب سود برای رفتارهای مالی اعضای خانواده استفاده می کنند باید طبق قانون مجازات شوند.
در این سند آمده است که این مقررات برای تضمین پاکی حاکمیت از ریشه آن است و خاطرنشان می کند که هر چه مقامات بالاتری داشته باشند، آنها و اعضای خانواده آنها باید با نظارت دقیق تری مواجه شوند.

چین از هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین که در سال ۲۰۱۲ برگزار شد، دستاوردهای درخشانی در مبارزه با فساد به دست آورده است. تلاش های گسترده و قوی در این زمینه بسیاری از مقامات را وادار به تسلیم کرده است. در گزارشی از خبرگزاری شینهوا آمده است که ۱۰۳۵۷ نفر در سال ۲۰۱۹ خود را به دپارتمان های بازرسی انضباطی تسلیم کردند و این تعداد در سال ۲۰۲۰ به ۱۶۰۰۰ و در سال ۲۰۲۱ به ۳۸۰۰۰ افزایش یافت.

ژانگ گفت: اخیراً، دولت مرکزی تلاش‌ها را برای سرکوب فساد در حوزه‌های مالی افزایش داده است، زیرا «مبارزه با فساد در بخش مالی به رویداد اصلی تبدیل می‌شود، چراکه کشور در این زمینه بیشتر و بیشتر توسعه یافته است.»

در ماه مه، کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی (CCDI) مقاله ای را منتشر کرد که در آن به اصطلاح «در چرخان» فساد توصیف می شود. به این معنی که جابجایی افراد بین مشاغل دولتی و مشاغل در همان بخش اما در بخش خصوصی و برعکس صورت میگیرد.
در این مقاله آمده است که پدیده «درهای چرخان» در کشورهای غربی بیداد می کند، اما «در چین تا حدودی وجود دارد.»
این مقاله گوئو دکینگ، رئیس سابق کمیته محلی کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین در شهر بایین، استان گانسو در شمال غربی چین را مثال زد.
گوئو در حالی که پس از بازنشستگی به عنوان سرپرست برای یک شرکت خصوصی خدمت می‌کرد، از ارتباطات خود با سازمان‌های دولتی برای کسب منافع برای شرکت استفاده کردو بنا بر گزارش ها پس از بازنشستگی دو برابر زمانی که در دولت بود رشوه دریافت کرد.
رسانه ها گزارش دادند که بسیاری از مقامات ارشد موسسات مالی کوچک یا متوسط که به کانون فساد تبدیل شده بودند، امسال برکنار شده اند.
سو گفت، مبارزه با فساد در بخش مالی بسیار دشوار است . زیرا عمیقاً با بخش های دیگر در هم تنیده است.
حل مشکل در این بخش ضروری است زیرا چین در شرف گسترش پروژه های بزرگ از جمله زیرساخت ها و برنامه هایی برای شکوفائی روستاهای خود است.
سو گفت: «حذف فساد در بخش مالی می تواند عادلانه بودن بازار و توزیع عادلانه سرمایه گذاری ها را تضمین کند. »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: