پرش به محتوا

رئیس جمهور مکزیک: از بایدن تقاضای آزادی آسانژ را می کنم.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک، روز سه‌شنبه علناً از دستور دولت بریتانیا برای استرداد جولیان آسانژ به ایالات متحده سخن گفت.

او بنیانگذار ویکی لیکس را «بهترین روزنامه نگار زمان ما و جهان» خواند و گفت که این موضوع را مستقیماً با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در میان خواهد گذاشت. اگر آسانژ آزاد شود، به او پیشنهاد پناهندگی خواهد داد.

بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد که با استرداد روزنامه‌نگار زندانی به آمریکا موافقت می‌کند، جایی که آسانژ به اتهام جاسوسی متهم شده است و در صورت محکومیت با ۱۷۵ سال زندان مواجه خواهد شد. لوپز اوبرادور، که بیش از سه سال است که رئیس جمهور مکزیک است و قبلاً سال ها شهردار مکزیکوسیتی بوده و اکنون با حروف AMLO نیز شناخته می شود، گفت: تصمیم پریتی پاتل، وزیر کشور «بسیار ناامید کننده» بود.

بر اساس گفته او، در نشست ماه آینده وی از رئیس جمهور آمریکا خواهد خواست که اتهامات آسانژ در آمریکا را لغو کند. لوپز اوبرادور اضافه کرد که چنین رویکردی مطمئناً «تندروها در ایالات متحده» را ناخوشایند خواهد کرد، اما «انسانیت باید پیروز شود.» در ادامه گفت:

«در مورد آزادی ها چطور؟ آیا می خواهیم مجسمه آزادی را در نیویورک پایین بیاوریم؟»

به گفته AMLO، جولیان آسانژ «بهترین روزنامه نگار زمان ما در جهان است و با او بسیار ناعادلانه رفتار شده است، بدتر از یک جنایتکار». وی تاکید کرد:

«این برای دنیا مایه شرمساری است».

رئیس‌جمهور مکزیک افزود، مکزیک آماده است در صورت آزادی آسانژ، پناهگاه امنی را در هر زمانی به او بدهد و به خبرنگاران یادآور شد که قبلاً از دولت قبلی آمریکا خواسته بود آسانژ را به عنوان «زندانی وجدان» بشناسد و در نتیجه از اتهامات او صرفنظر کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: