اوضاع ارتش اوکراین بشدت خراب است!

نیروهای اوکراینی نواحی اطراف «لیسیچانسک» را از دست دادند

فرماندار اوکراینی منطقه «دونباس» گفت که نیروهای روسی توان آتش بالایی دارند و توانسته اند مناطق اطراف تنها شهر تحت کنترل نیروهای اوکراینی در «لوهانسک» را به دست گیرند.

به گزارش سی ان ان، مقامات اوکراینی به از دست دادن چندین ناحیه در نزدیکی شهر «لیسیچانسک» که تنها شهر در منطقه «لوهانسک» در شرق این کشور که هنوز تحت کنترل آنهاست، اذعان کردند.

«سرهی هایدای» فرماندار و رئیس اداره نظامی منطقه لوهانسک در این باره گفت: روس ها در حال نزدیک شدن به لیسیچانسک هستند و در شهرهای مجاور سنگر می گیرند. هواپیماها شهر را بمباران می کنند.

وی ادامه داد که اوضاع در منطقه جنوب لیسیچانسک خراب است. نیروهای روسی بلافاصله در چندین روستا در جنوب شهر یادشده مستقر شدند.

هایدای اذعان کرد: دفاع کردن برای نظامیان ما آسان نیست.

اظهارات وی نشانگر این مسئله است که اوکراین توان رویارویی با آتش سنگین روسیه را ندارد.

پیشتر منابع خبری اعلام کردند که علی رغم سیل کمک‌های نظامی و تسلیحاتی کشورهای غربی به اوکراین، نیروهای این کشور در نبرد سنگینی که در منطقه «دونباس» در شرق اوکراین (شامل مناطق «دونتسک» و «لوهانسک» که روسیه استقلال آنها را به رسمیت شناخته است) جریان دارد و عمدتاً به نبرد توپخانه‌ها تبدیل شده است، نسبت به نیروهای روسی تسلیحات و مهمات کمتری دارند و متحمل شکست شده اند.

نیروهای روسی می‌توانند برای ساعت‌ها آتش سنگین و مداوم را ادامه دهند، اما نیروهای اوکراینی نمی‌توانند در سلاح یا مهمات با آنها برابری کنند و باید از مهمات خود با احتیاط بیشتری استفاده نمایند.

مقامات اوکراینی می‌گویند که حمایت در بوق و کرنا شده غربی‌ها از اوکراین کافی نیست و به اندازه کافی به سرعت به میدان نبرد برای این مرحله سخت و بسیار کشنده درگیری‌ها نمی‌رسد.

همه اینها در حالی است که نبرد در جبهه شرقی اوکراین بسیار سنگین و سرنوشت ساز شده است. در همین رابطه روزنامه گاردین به نقل از «هانا مالیار» معاون وزیر دفاع اوکراین نوشت که روسیه تقریباً تمام نیروهای خود را برای یورش به شهرک‌های نزدیک شهر «سیویرودونتسک» در شرق این کشور جمع‌آوری کرده است.

پیشتر هایدای اعلام کرده بود که روس‌ها کنترل بخش اصلی شهر سیویرودونتسک را در اختیار گرفته اند.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین پیشتر در پیامی اعلام کرده بود که نیروهای اوکراینی در حال تحمل خساراتی شدید در نبرد با نیروهای روسی در شهر سیویرودونتسک در منطقه دونباس و همچنین منطقه «خارکیف» در شرق اوکراین هستند.

وی از نبرد در سیویرودونتسک به عنوان نبردی سرنوشت ساز یاد کرده بود که نتیجه آن سرنوشت منطقه دونباس را رقم خواهد زد.
تمرد نظامیان اوکراینی شدت گرفته است.

وزارت دفاع روسیه گفت که تمرد نظامیان اوکراینی از فرماندهان خود همچنان ادامه دارد و نظامیان تیپ ۵۷ ام پیاده نظام موتوری اوکراین از اطاعت از دستور فرماندهی خودداری و واحد خود را ترک کردند.

به گزارش ریانووستی، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بسیاری از نظامیان اوکراینی بدون اجازه از فرماندهان، واحدهای خود را ترک کرده اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه در این باره آمده است: نظامیان تیپ ۵۷ ام پیاده نظام موتوری اوکراین که در منطقه شهرک های «گورسکویه»، «پودلنسویه» و «وروبووکا» در جمهوری خلق لوهانسک نبرد می کردند، همزمان با از بین رفتن بیش از ۶۰ درصد پرسنل این تیپ، از اطاعت از دستور فرماندهی خودداری و خودسرانه واحد خود را ترک کردند.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته نیز از تمرد نظامیان اوکراینی از دستورات فرماندهان خود در میدان نبرد خبر داده بود.

وزارت دفاع روسیه همچنین در گزارش روزانه خود از تلفات و خسارات وارده به طرف اوکراینی اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش روسیه در شبانه روز گذشته یک فروند جنگنده «میگ-۲۹»، یک فروند جنگنده «سوخو-۲۵»، ۱۶ فروند پهپاد، سه فروند موشک «توچکا-یو» و ۱۴ قبضه راکت شلیک شده از سامانه های پرتاب چندگانه راکت، رهگیری و منهدم شدند.

همچنین نیروهای موشکی و توپخانه ای ارتش روسیه ۲۵۳ منطقه تجمع نیروهای انسانی و تجهیزات ارتش اوکراین از جمله شش انبار مهمات را در نقاط مختلف در جمهوری خلق لوهانسک هدف قرار دادند.

این وزارتخانه افزود: یک پایانه سوختی در منطقه «میکولایف» که سوخت تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین را تامین می کرد، نابود شد.

نظامیان روسیه همچنین بیش از ۶۲۰ ملی گرای اوکراینی، ۲۴ دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی اوکراین را منهدم نمودند.

هوانوردی عملیاتی-تاکتیکی نیروی زمینی ارتش روسیه نیز پنج انبار مهمات نیروهای مسلح اوکراین را در مناطقی از جمهوری خلق دونتسک و «سومی» به همراه یک سامانه ضدهوایی «بوک-ام۱» در دونتسک و همچنین ۱۵۱ ناحیه تجمع نیروهای انسانی و تجهیزات ارتش اوکراین هدف قرار داده و منهدم کرد.

همچنین ارتش روسیه ۱۳ جوخه سامانه های پرتاب چندگانه راکت ارتش اوکراین را به همراه سامانه شناسایی توپخانه ساخت آمریکا را نابود کرد.

وزارت دفاع روسیه در پایان افزود: در مجموع و از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین، ۲۱۱ فروند جنگنده، ۱۳۲ فروند بالگرد، یک هزار و ۳۰۸ فروند پهپاد، ۳۴۹ سامانه ضدهوایی، ۳ هزار و ۷۳۳ دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی، ۵۹۴ خودروی رزمی حامل سامانه های پرتاب چندگانه راکت، ۲ هزار و ۸۱ قبضه توپ و خمپاره و همچنین ۳ هزار و ۸۰۱ دستگاه خودروی ویژه نظامی ارتش اوکراین منهدم شده اند.