پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۸

لندن به دلیل محکومیت بریتانیایی‌هایی که در جمهوری دموکراتیک جمهوری خلق آمریکا به اعدام محکوم شده‌اند از مسکو استیناف می‌کند

آندری کلین سفیر روسیه در لندن بیان کرد، بریتانیا یادداشت متکبرانه ای درباره محکومیت شهروندان انگلیسی در جمهوری خلق دونتسک به روسیه ارسال کرده است. این دیپلمات تصریح کرد:

«شما نامه ای به شدت متکبرانه  نوشته اید. در مقابل این رفتار شما ما  خود را مجبور به رسیدگی به این مسائل نمی بینیم.»

دادگاه عالی جمهوری خلق  دو تبعه بریتانیایی به نام‌های شان پینر و آیدن آسلین و شهروند مراکشی سادون براهیم را به اعدام محکوم کرده بود. تحقیقات نشان داد که مزدوران در تجاوزات مسلحانه اوکراین برای پرداخت پول شرکت کرده اند. 

آنها به «اقدامات تصرف قدرت به زور» در جمهوری اعتراف کردند. آسلین همچنین به مقاله «آموزش به منظور فعالیت های تروریستی» اعتراف کرد. محکومان یک ماه فرصت دارند تا نسبت به این حکم تجدید نظر کنند. 


کرملین: مزدوران آمریکایی را می توانند در جمهوری خلق دونتسک به اعدام محکوم شوند


دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز سه شنبه به خبرنگاران گفت، آمریکایی هایی که در دونباس اسیر شده اند متهم به مزدوری هستند و تحت پوشش حمایتی کنوانسیون ژنو قرار نمی گیرند. او توضیح داد:

«ما در مورد مزدورانی صحبت می کنیم که جان سربازان ما را تهدید و آنها به قتل رسانده‌اند. و نه فقط سربازان ما، بلکه سربازان جمهوری خلق دونتسک (DPR) و جمهوری خلق لوهانسک (LPR). این همان چیزی است که آنها به آن متهم هستند، مزدوری! «

پسکوف تاکید کرد که آنها نمی توانند مشمول کنوانسیون ژنو شوند. سخنگوی کرملین گفت: اقدامات زندانیان آمریکایی باید مورد بررسی قرار گیرد و آنها را به دست عدالت بسپارند. در همان زمان ، پسکوف امکان تصمیم دادگاه در مورد مجازات اعدام را رد نکرد:

«ما نمی‌توانیم چیزی را از قبل رد کنیم زیرا این یک تصمیم قضائی است. ما هرگز در مورد آن اظهار نظر نمی‌کنیم و علاوه بر این، حق دخالت در تصمیمات دادگاه را نداریم.»

روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف هفته گذشته گزارش داد دو سرباز سابق آمریکایی – الکساندر دراک ۳۹ ساله و اندی هوهن ۲۷ ساله – در نزدیکی خارکف دستگیر شدند. در ۱۶ ژوئن، وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که ایالات متحده آماده مذاکره با روسیه در مورد شهروندان آمریکایی بازداشت شده در نزدیکی خارکف است که برای شرکت در جنگ به اوکراین سفر کرده اند. وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از شهروندان آمریکایی خواست به اوکراین سفر نکنند.


دبیر شورای امنیت روسیه برای شرکت در نشست امنیت ملی و با توجه به اقدام اخیر لیتوانی، طی یک سفر کاری وارد منطقه «کالینینگراد» شد.

به گزارش ریانووستی، «نیکلای پاتروشف» امروز سه شنبه در یک سفر کاری وارد منطقه «کالینینگراد» شد.

وی قرار است که آنجا در نشست امنیت ملی شرکت کند. این نشست با توجه به اقدام اخیر لیتوانی در اعمال ممنوعیت ترانزیت کالا به این منطقه برگزار می شود.

سرویس مطبوعاتی شورای امنیت روسیه در این باره اعلام کرد: این نشست با حضور نماینده تام الاختیار رئیس جمهور روسیه در ناحیه فدرال «الکساندر گوتسان» در شمال غرب با حضور روسای مناطقی که بخشی از ناحیه فدرال شمال غربی هستند و نمایندگان تعدادی از وزارتخانه ها و ادارات برگزار می شود.

ریانووستی در همین رابطه در خبری دیگر گزارش داد که پاتروشف در سفر امروز خود به این منطقه با «آنتوان آلیخانوف» فرماندار کالینینگراد دیدار و گفتگو کرده است.

سفر دبیر شورای امنیت روسیه در پی آن صورت می گیرد که ویلنیوس با استناد به قوانین تحریم اتحادیه اروپا، ترانزیت کالا از طریق خاک لیتوانی به و از منطقه کالینینگراد روسیه که بین دو کشور لیتوانی و لهستان قرار دارد، ممنوع کرد.

کرملین در همین رابطه اعلام کرد که به وضع ممنوعیت حمل و نقل برخی کالاها به منطقه کالینینگراد از سوی لیتوانی پاسخ خواهد داد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در خصوص اقدام لیتوانی گفت: این تصمیم واقعا بی سابقه است.

وزارت خارجه روسیه نیز این اقدام ویلنیوس را خصمانه و تهاجمی قلمداد کرد و نسبت به عواقب آن هشدار داد.

همزمان فرماندار کالینینگراد اعلام کرد که وزارت خارجه روسیه امروز سه شنبه «مارکوس ادرر» (Markus Ederer) سفیر اتحادیه اروپا در مسکو را درباره اقدام لیتوانی، به این وزارت خانه احضار می کند.

لیتوانی که خود از اعضای ائتلاف نظامی ناتو نیز به شمار می آید، از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، روابطش با مسکو شکراب شده و همراستا با همپیمانان غربی خود در ارسال کمک های مالی و تسلیحاتی به اوکراین و اعمال تحریم ها برضد روسیه کوتاهی نمی کند.


مسکو به لیتوانی در مورد عواقب ممنوعیت ترانزیت برای منطقه کالینینگراد هشدار می دهد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، لیتوانی باید جدی بودن عواقب ممنوعیت ترانزیت ریلی به منطقه کالینینگراد را درک کند. او در پخش زنده Solovyov گفت:

«امیدوارم نمایندگان لیتوانی در ارزیابی وضعیت کمی حرفه ای باقی مانده باشند.»

«شما باید عواقب را درک کنید – و متاسفانه عواقب آن خواهد آمد.»

«شما باید مهمترین چیز را درک کنید: اگر فدراسیون روسیه کلمه ای علیه طرف مقابل می گوید و رفتار آنها را آشکارا خصمانه توصیف می کند، وقت آن است که صحبت کنیم آن دوران دیگر سپری شده است که شما بنشینید و فرمول هایی پیدا کنید که از زیر مسئولیتتان فرار کنید و وانمود کنند که قضیه سپری شده است.»

شما تجاوزکارانه عمل می کنید. شما از مرز بی مهری عبور کرده اند، حتی رفتاری خلاف قوانین بین المللی داشته اید. شما رفتار تهاجمی و خصمانه دارید.


وزیر خزانه داری آمریکا مکانیسمی را برای کاهش سود نفت روسیه تشریح کرد

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا به صراحت گفته است که مکانیسم پوشش قیمت مورد بحث در غرب با وجود تحریم های غرب، با هدف گسترش عرضه نفت از روسیه در بازار جهانی است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آمریکا و متحدانش که پس از خودداری کامل یا جزئی از واردات منابع انرژی از روسیه با تورم بی سابقه مواجه شده اند، فعالانه روی این ابتکار کار می کنند. یلن در سفر به کانادا گفت:

ما در مورد سقف قیمت یا معافیتی صحبت می کنیم که قیمت نفت روسیه را کاهش می دهد و سود پوتین را محدود می کند و در عین حال اجازه می دهد نفت بیشتری وارد بازار شود.

او افزود که این مکانیسم «محدودیت‌های انرژی را که اخیراً در اروپا، ایالات متحده، بریتانیا و جاهای دیگر معرفی یا پیشنهاد شده است، گسترش و تقویت خواهد کرد». یلن توضیح داد که سقف قیمت به عنوان مثال به شرکت های اروپایی اجازه می دهد تا دریافت محموله های نفت از روسیه ادامه دهند.


منطقه خرسون: همه پرسی پیوستن به فدراسیون روسیه برای پاییز برنامه ریزی شده است

کریل استرموزوف، معاون رئیس اداره نظامی-غیرنظامی این استان به ریانووستی گفت که همه پرسی الحاق منطقه خرسون به روسیه برای پاییز امسال برنامه ریزی شده است. وی تاکید کرد:

ما در حال آماده شدن برای رفراندوم هستیم. مسائل سازمانی در حال حاضر در حال حل و فصل است. پس از رفراندوم، ما تابعیت کامل فدراسیون روسیه خواهیم بود. دیری نخواهد گذشت که احساس می کنیم شهروندان کامل کشور بزرگ روسیه هستیم. ما راه کریمه را می رویم.»


کریمه پروژه های ادغام با مناطق جنوبی اوکراین را راه اندازی می کند

کریمه پروژه های ادغام با مناطق آزاد شده اوکراینی Kherson و Zaporozhye را آغاز کرده است. این را گئورگی مرادوف، نماینده دائم کریمه نزد رئیس جمهور روسیه و معاون نخست وزیر دولت کریمه به ریانووستی گزارش داد. او گفت:

«جمهوری کریمه پروژه های ادغام با مناطق آزاد شده سابق اوکراین در Kherson و Zaporozhye را آغاز کرده است.»

به گفته وی، قبلاً روابط تجاری و اقتصادی نزدیکی بین این مناطق ایجاد شده و راه‌های ارتباطی جاده‌ای و باری بازسازی شده است. بحث شروع حمل و نقل مسافر با اتوبوس و قطار در حال حاضر در حال روشن شدن است.


سخنگوی کرملین از تضمین جان آمریکایی‌های اسیر شده در اوکراین خودداری کرد

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه بامداد امروز، سه‌شنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی (NBC) اعلام کرد که روسیه نمی تواند این مسئله را تضمین کند که مزدوران آمریکایی به اسارت درآمده در منطقه دونباس اوکراین به اعدام محکوم نشوند.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سئوالی در این باره که آیا همان سرنوشت اتباع انگلیسی و مراکشی که پیش از این از سوی دادگاه منطقه دونتسک به اعدام محکوم شده بودند، در انتظار مزدوران آمریکایی اسیر شده خواهد بود، گفت: «من نمی توانم چیزی را تضمین کنم، این مسئله به تحقیقات قضایی بستگی دارد.»

پسکوف آمریکایی‌های اسیر شده در اوکراین را «سربازان خوش شانسی» نامید که بطور غیرقانونی در خاک اوکراین حضور یافته و در حملات به نیروهای مسلح روسیه شرکت کرده‌اند و به صراحت گفت که آنها نمی‌توانند روی محفاظت از جان خود در چارچوب کنوانسیون ژنو حساب کنند و باید پاسخگوی جنایاتی باشند که مرتکب شده‌اند.


پسکوف: روسیه هرگز دیگر به غرب اعتماد نخواهد کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی دفتر ریاست جمهوری روسیه بامداد امروز، سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی آمریکا اعلام کرد که بحران بوجود آمده پیرامون روند اوضاع در اوکراین بسیار طول خواهد کشید و این مسئله مشخص است که روسیه هرگز دوباره به کشورهای غربی اعتماد نخواهد کرد.

سخنگوی کرملین همچنین در تفسیر اظهارات مقامات کی‌یف درباره برنامه‌هایی برای ازسرگیری مذاکرات با طرف روسی در ماه آگوست (اواخر تابستان) یادآور شد که این سخنان تنها نمایشی شیوایی از روند مذاکرات به زبان اوکراینی است. وی افزود: «مسکو چنین مطالبی را جدی نخواهد گرفت، برای اینکه ما مدت‌هاست که این سبک را شناخته و اعتماد به وعده‌های مقامات اوکراینی نتیجه مثبتی نداشته است.»

پسکوف همچنین یادآور شد که صحبت در خصوص اینکه آیا آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان ممکن است در مذاکرات روسیه و اوکراین نقش میانجیگری ایفا کند یا خیر، بسیار زود است، برای اینکه او دیگر استعفا داده و قرار نیست به جهان سیاست بازگردد.

پیش از این برخی رسانه‌های غربی گزارش داده بودند که آنگلا مرکل ایفای نقش میانجی خود برای حل و فصل مناقشه بین روسیه و اوکراین را رد نکرده است.


اوکراین به سامانه ضد موشکی «گنبد آهنین» مجهز می شود

یک شرکت فناوری در آمریکا به اوکراین برای ساخت «گنبد آهنین» خود برای رهگیری کردن موشک‌های روسی کمک فنی خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، در حالی که سفیر اوکراین در تل آویو اوایل ماه جاری اعلام کرده بود که کی یف مایل است سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین خریداری کند، اکنون یک شرکت فناوری مستقر در سانفرانسیسکو آمریکا قرار است با اوکراین همکاری کند تا این کشور سیستم دفاع هوایی «گنبد آهنین» خود را بسازد.

پیشتر رسانه‌های صهیونیستی گزارش داده بودند که تل آویو از ترس واکنش روسیه، فروش سیستم ضد موشکی گنبد آهنین به کی یف را در سال ۲۰۲۱ ممنوع کرده است.

اما اکنون «اندی کورتزیگ»، مدیر عامل یک شرکت فناوری مستقر در سانفرانسیسکو گفته است که فناوری فعلی اوکراین قدیمی و کند است و وقتی یک موشک در راه است، داشتن یک کامپیوتر کند خیلی مفید نیست.

کورتزیگ پیشنهاد کرد: «اگر بتوانیم آسمان اوکراین را ببندیم، اوکراینی‌ها شانس بیشتری برای پیروزی در این جنگ خواهند داشت.»

شرکت کورتزیگ با گروهی از شرکت‌ها و دانشگاه‌های فناوری محلی با همکاری فرماندهی پدافند هوایی اوکراین قرار است برای توسعه طرح «پروژه آسمان» با نام «گنبد آهنین اوکراین»، همکاری کند. مسئول این شرکت توضیح داد: «ما به اوکراینی‌ها کمک می‌کنیم تا سیستم‌های رایانه‌ای و سیستم‌های شبکه و نرم‌افزار خود را ارتقا دهند.»

گفته می‌شود این طرح شامل بازسازی یک مرکز فرماندهی ضد موشکی اوکراین و ۴۵ ایستگاه نظارت متحرک برای بهبود چشمگیر دفاع هوایی است که در حال حاضر تنها یک پنجم موشک‌های روسیه را از بین می‌برد.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه بارها اعلام کرده است که حملات موشکی این کشور فقط تأسیسات و زیرساخت‌های نظامی اوکراین را هدف قرار می‌دهد که در انتقال تسلیحات نقش دارند.


مقام روس: مزدوران آمریکایی به اسارت در آمده در اوکراین باید محاکمه شوند
به گزارش پایگاه خبری اسپوتنیک؛ دیمیتری پسکوف در گفتگو با شبکه ام. اس. ان. بی. سی گفت این‌ها سربازان مزدور هستند و در فعالیت‌های غیر قانونی در خاک اوکراین دخالت داشتند در گلوله باران و حملات به ارتش ما دست داشتند و باید به خاطر جنایاتی که مرتکب شدند پاسخگو باشند.

وی گفت: «من وارد توضیح جنبه حقوقی اسارت آن‌ها نمی‌شوم یک چیز واضح است و آن اینکه آن‌ها مرتکب جنایت شدند. آن‌ها عضو ارتش اوکراین نیستند و کنوانسیون ژنو شامل آن‌ها نمی‌شود.»


مسکو، نقش مخرب غرب را محکوم کرد
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، ماریا زاخارووا سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه در تلگرام نوشت «در خصوص امکان بروز قحطی، کارشناسان بیش از پیش به سمت سناریوی بدبینانه پیش می‌روند. مقصر رژیم‌های غربی هستند که نقشی تحریک آمیز و مخرب دارند».

وي افزود: غرب در برنامه ریزی سیاست کشاورزی خود مرتکب «اشتباهاتی سامانمند» شده و با ساز و کار‌های مالی و پولی «کوته فکرانه» که در دوره کرونا بوجود آمد، سبب تورم جهانی شده است.

زاخارووا گفت: افزایش قیمت‌ها همچنین نتیجه سیاست گذار انرژی است که کشور‌های اروپایی و شمال آمریکا به شکلی نسنجیده و به ویژه با ورود اجباری زیست سوخت‌ها اعمال کردند.

زاخارووا با انتقاد از «محدودیت‌های غیرقانونی غرب گفت اين اقدام، چرخه تدارکاتی و مالی روسیه به ویژه صادرات غلات را مختل کرده است.


مسکو کی یف را به شلیک به سکو‌های حفاری سوخت در دریا متهم کرد
یک مقام روسیه اعلام کرد در پی شلیک‌های دوشنبه به سکو‌های حفاری سوخت در دریای سیاه، در حاشیه شبه جزیره کریمه، هفت نفر ناپدید شدند. مسکو این شلیک‌ها را به نیرو‌های اوکراینی نسبت داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، سرگئی آسکیونوف، فرماندار شبه جزیره کریمه گفت «ما تأیید می‌کنیم سه نفر زخمی و هفت نفر ناپدید شدند. ما تضمین می‌کنیم جستجو‌ها ادامه پیدا کنند».

آسکیونوف پیش از این به طور زنده در تلویزیون روسیه گفته بود پنج نفر زخمی شدند. وی سپس از کاهش آمار خبر داد.

به گفته وی، این شلیک ها، سه سکوی حفاری شرکت «کرونومور نفتوگاز» را هدف قرار داد و تخلیه ۹۴ نفر را که در این محل حضور داشتند، سبب شد.

از زمان آغاز جنگ اوکراين، این نخستین حمله به یک زیرساخت سوختی برون ساحلی در کریمه به شمار می‌آید.


دومین مزدور آمریکایی در اوکراین کشته شد

واشنگتن کشته شدن دومین آمریکایی در اوکراین را که برای جنگیدن با نیروهای روسی به آنجا رفته بود تایید کرد و این در حالی است که هنوز یک هفته از دستگیر شدن دو مزدور دیگر به روس ها نمی گذرد.

به گزارش ایندیپندنت، وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که دومین شهروند این کشور که در اوکراین در حال جنگ با نیروهای روسیه بوده، کشته شده است.

استفان زابیلسکی، ۵۲ ساله، در روز ۱۵ ماه مه در درگیری ها در اوکراین کشته شد. این مسئله در آگهی ترحیمی که برای اولین بار در روزنامه «ریکوردر» ایالت نیویورک (The Recorder) در اول ماه ژوئن منتشر شد، آمده بود.

پیشتر نیز رسانه های آمریکایی از کشته اولین مزدور آمریکایی در اوکراین خبر داده بودند.

اوایل اردیبهشت ماه شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که خانواده یک شهروند آمریکایی به نام «ویلی جوزف کنسل» که به عنوان مزدور برای جنگیدن در اوکراین به این کشور رفته بود، اعلام کردند که وی در حالی که در کنار نیروهای اوکراینی می‌جنگیده، کشته شده بود.

مادر فرد مذکور در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان اظهار داشت که پسرش که ۲۲ سال داشت با یک شرکت پیمانکاری خصوصی نظامی کار می‌کرد.

وی افزود که شرکت مذکور او را به اوکراین فرستاده بود و ویلی برای جنگیدن در آنجا دستمزد دریافت می‌کرد.

پیشتر «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که از زمان آغاز عملیات روسیه در اوکراین، حدود ۷ هزار مزدور از ۶۰ کشور خارجی به آنجا آمده‌اند که در بین آنها شهروندانی از لهستان، آمریکا، کانادا، رومانی، انگلیس و گرجستان حضور دارند.

همه این ها در حالی است که خبر اسارت دو مزدور دیگر آمریکایی توسط نیروهای روسی خبرساز شده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهور روسیه در همین باره اعلام کرد که روسیه نمی تواند تضمین دهد که مزدوران آمریکایی بازداشت شده به اعدام محکوم نشوند.

روزنامه دیلی تلگراف انگلیس هفته گذشته گزارش داد که دو نظامی سابق آمریکایی به نام های «الکساندر دروک» و «اندی هوین» در نزدیکی «خارکیف» در اوکراین دستگیر شدند. در پی این ماجرا، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آماده است با روسیه در رابطه با اتباع آمریکایی شرکت کننده در درگیری ها در اوکراین وارد تعامل شود و همچنین مجدداً به آمریکایی‌ها توصیه کرد که به اوکراین نروند.


کنگره آمریکا 4 میلیارد دلار برای بازدارندگی روسیه اختصاص خواهد داد

قانونگذاران ایالات متحده قصد دارند در سال مالی آینده (که از ابتدای اکتبر سال جاری آغاز می‌شود) 4 میلیارد دلار برای طرح «بازدارندگی روسیه در اروپا» اختصاص دهند.

این مسئله در پیش نویس بودجه دفاعی ایالات متحده برای سال آینده که توسط آدام اسمیت (نماینده دموکرات از ایالت واشنگتن) و رئیس کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس نمایندگان کنگره تهیه شده است، بیان شده است.

دفتر این سناتور آمریکایی روز دوشنبه متن لایحه‌ای را در پاسخ به درخواست بودجه دولت آمریکا که در بهار امسال به کنگره ارسال شده بود، منتشر کرده است.


دیپلمات روس: تسلیحاتی که غرب به اوکراین داده، از سوریه سر در می‌آورد

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، شب گذشته، دوشنبه اعلام کرد که مقامات فاسد اوکراینی سلاح‌های عرضه شده به کی‌یف را برای سود شخصی می‌فروشند و سلاح‌های غربی به طور فزاینده ای در منطقه ادلب سوریه دیده شده است.

این دیپلمات گفت: «در منطقه ادلب، تسلیحات غربی که توسط مقامات فاسد اوکراینی فروخته شده، به طور فزاینده‌ای دیده می‌شود. بازار سیاه اسلحه که در اروپا داغ شده است و نه تنها برای آنها، بلکه برای گروههای تندرو اسلامگرا در سراسر منطقه خاورمیانه نیز به یک گنجینه واقعی تبدیل شده است.»

اسکات ریتر، کارشناس نظامی و مقام سابق اطلاعاتی آمریکا نیز پیشتر هشدار داده بود که تسلیحات و مهمات ارسالی به اوکراین از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا، ممکن است به سایر کشورها انتقال یافته و در مناقشات دیگر مورد استفاده قرار بگیرند.


احضار سفیر اتحادیه اروپا به وزارت امور خارجه روسیه به دلیل محدودیت ترانزیتی

آنتون علیخانوف، فرماندار منطقه کالینینگراد روسیه شب گذشته اعلام کرد که «مارکوس ادرر» سفیر اتحادیه اروپا در مسکو روز سه‌شنبه به دلیل ایجاد محدودیت غیرقانونی در ترانزیت کالا از خاک لیتوانی به وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه احضار شده و به او فرصت داده می‌شود تا وضعیت بوجود آمده را توضیح دهد.

وی ابراز امیدواری است که گفتگوهای سفیر اتحادیه اروپا «سازنده» باشد و مشکلات بوجود آمده در منطقه کالینیگراد را می‌توان از طریق دیپلماسی حل و فصل کرد. علیخانوف یادآور شد که مارکوس ادرر پیش از این چند بار از منطقه کالینینگراد بازدید کرده است.


درخواست روسیه از لیتوانی برای لغو ممنوعیت ترانزیت کالا به منطقه کالینینگراد

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه با احضار کاردار جمهوری لیتوانی در مسکو اعلام کرد که دولت فدراسیون روسیه از مقامات ویلنیوس می خواهد که محدودیت‌های اعمال شده برای ترانزیت ریلی طیف وسیعی از کالاها از طریق خاک لیتوانی به منطقه کالینینگراد را لغو کند، در غیر این صورت، مسکو این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که اقدامات تلافی جویانه‌ای در این رابطه در نظر بگیرد.

این وزارتخانه یادآور شد که رئیس هیئت دیپلماتیک لیتوانی در رابطه با این تصمیم خصمانه ویلنیوس به شدت مورد اعتراض قرار گرفت و لغو فوری این محدودیت‌ها از او خواسته شد.

این وزارتخانه تاکید کرد که اقدامات طرف لیتوانیایی نقض تعهدات حقوقی بین المللی جمهوری لیتوانی و در وهله نخست بیانیه مشترک روسیه و اتحادیه اروپا در خصوص ترانزیت بین منطقه کالینینگراد و سایر خاک فدراسیون روسیه را مورد توجه قرار می دهند.


نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: