پرش به محتوا

لیتوانی می تواند نقطه شروع جنگ سوم جهانی شود.لیتوانی کالینینگراد را مسدود کرد
ویلنیوس حمل و نقل ریلی باری را به مناطق روسی محدود می کند
نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهروسیه لیتوانی را به بکاربردن محدودیت‌های «خصمانه آشکار» در حمل و نقل ریلی در منطقه کالینینگراد روسیه متهم کرده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد، وزارت امور خارجه در مسکو روز دوشنبه اعلام کرد: اگر ترانزیت محموله بین کالینینگراد و بقیه روسیه از طریق خاک لیتوانی به سرعت و به طور کامل بازیابی نشود، روسیه «این حق را برای خود محفوظ می دارد که برای حفاظت از منافع ملی خود اقدام کند».
دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری، از این محدودیت ها انتقاد کرد و آن را «غیرقانونی» خواند. او تاکید کرد که حتی تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم روسیه غیرقانونی است. او از «وضعیتی بشدت وخیم» صحبت به میان آورد.

بر این اساس، کاردار لیتوانی برای اعتراض به این اقدامات «تحریک آمیز» به مسکو احضار شد. ویلنیوس هفته گذشته اعلام کرد که حمل و نقل ریلی کالاهایی را که تحت تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو قرار دارند، متوقف می کند. اینها شامل زغال سنگ، فلزات، مصالح ساختمانی و کالاهای فناوری است. کالینینگراد بین لیتوانی و لهستان واقع شده است و هیچ ارتباط زمینی مستقیمی با روسیه ندارد. به گفته مسکو، این کشور موشک‌های اسکندر با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را در این منطقه مستقر کرده است.

در همین حال، گفته می شود ارتش اوکراین روز دوشنبه به سکوهای گاز شناور روسیه در دریای سیاه حمله موشکی کرد. به گزارش خبرگزاری حکومتی آلمان سرگئی آکسیونوف، رئیس دولت کریمه این مطلب را روز دوشنبه در تلویزیون دولتی روسیه گفت. آکسیونوف گفت که تاکنون ۲۱ نفر از کارکنان و کارگران این سکو نجات یافته اند. در مجموع ۱۰۹ نفر روی سکوها حضور داشتند.که در یکی از سه حمله انجام شده جراحاتی برداشته اند. این سکوها در حدود ۱۰۰ کیلومتری ساحل منطقه اودسا و ۱۵۰ کیلومتری شبه جزیره کریمه در دریای سیاه قرار دارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: