پرش به محتوا

ایران دلیل سفر فوری وزیر خارجه اسرائیل به ترکیه.

ترجمه از مجله هفته

پس از یک سری حملات در ایران: لاپید از ترکیه بازدید می کند و می خواهد نقشه حمله به اسرائیلی ها را خنثی کند.

به گزارش روسیا الیوم، در ماه های اخیر سوء قصدهای متعددی علیه دانشمندان ایرانی و افسران سپاه پاسداران ایران صورت گرفته است. وزیر خارجه اسرائیل اکنون می خواهد به ترکیه سفر کند تا بنا به اظهارات خود، «طرح حمله» ایران به اسرائیلی ها را خنثی کند. یک حمله سایبری ایران به سیستم‌های نشانی عمومی محلی در اسرائیل در آخر هفته آژیر خطر را به صدا درآورد.

در ماه های اخیر، سوء قصدهای متعددی علیه دانشمندان ایرانی و افسران سپاه پاسداران ایران در ایران صورت گرفته است که گفته می شود سرویس مخفی اسرائیل در آن دست داشته است. در همین حال، از طرف دیگر در رسانه های آمریکایی از سوی مقامات ناشناس امنیتی گزارشاتی نقل میشود که که مسئولیت این قتل ها را به گردن اسرائیل می اندازند.
روزنامه تایمز اسرائیل روز دوشنبه گزارش داد، ژائیر لاپید، وزیر امور خارجه این کشور اکنون در میان «نگرانی های جدی» مبنی بر اینکه ایران قصد دارد به مسافران اسرائیلی در ترکیه آسیب برساند، برای سفری کوتاه به آنکارا خواهد رفت. دفتر وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که لاپید قرار است روز پنجشنبه با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدار کند.
به گزارش رسانه های ایران، چاووش اوغلو روز یکشنبه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت و گو کرد. در این گزارش آمده است که چاووش اوغلو تمایل خود را برای «بهبود روابط دوجانبه و افزایش همکاری‌های متقابل» با تهران ابراز کرده است. خبر سفر آتی لاپید ساعاتی پس از آن منتشر شد که اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور ترکیه با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای خود برای گفتگو در مورد هماهنگی امنیتی جاری تماس گرفت.
به گفته اسرائیل، انتظار دارد «عوامل ایرانی» به شهروندانش در کلانشهر استانبول ترکیه حمله کنند. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران پس از ترور سرهنگ سجاد خدایی، از اعضای ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تهران، از اقدام تلافی جویانه خبر داد. دو کارشناس هوافضا از سپاه پاسداران نیز اخیراً در شرایطی مرموز در جریان عملیات کشته شدند. دو حمله هم به دو دانشمند ایرانی صورت گرفت. گفته می شود که آنها توسط سرویس مخفی اسرائیل مسموم شده اند. این را یک مقام ایرانی در گزارشی که روز دوشنبه نیویورک تایمز منتشر کرد، بیان کرد.
ایران و اسرائیل مدت‌هاست که درگیر جنگ سایه‌ای هستند که اخیراً تشدید شده است. رسانه های اسرائیلی روز دوشنبه گزارش دادند که عصر یکشنبه، آژیرهای خطر در ایلات و بخش هایی از اورشلیم به دلیل حمله سایبری به سیستم های اعلان عمومی محلی به صدا درآمد. گفته می‌شود گروه‌های هکر ایرانی پشت زنگ هشدار نادرست آژیرهای اضطراری هستند. در بیانیه فرماندهی جبهه داخلی آمده است که آژیرهای یکشنبه شب از یک سیستم محلی غیرنظامی فلسطینی و نه یک سیستم ملی منتشر شده است.
سپاه پاسداران ایران اخیراً اعلام کرد که یک حلقه جاسوسی اسرائیل را کشف کرده است که برای تخریب اموال، آدم ربایی و گرفتن اعترافات ساختگی طراحی شده بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: