پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۷

شهرهای جمهوری خلق دونتسک زیر شلیک موشک

مرکز مشترک کنترل و هماهنگی در جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که چندین موشک انداز اوکراینی خاک جمهوری خلق را گلوله باران کردند. بدین ترتیب عصر دوشنبه چهار پرتابه از یک راکت انداز BM-27 «اوراگان» به سمت شهر ماکیفکا شلیک شد. علاوه بر این، ده گلوله از یک راکت انداز BM-21 «Grad» به سمت روستای کراسنی پارتیزان شلیک شد.

بر اساس اطلاعات اولیه مقامات، سه غیرنظامی در گلوله باران ماکیفکا زخمی شدند.

وین برای اولین بار به حضور مزدوران اتریشی در اوکراین اعتراف کرد

وزارت کشور اتریش برای اولین بار از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، دست داشتن برخی از شهروندان خود را در درگیری های مسلحانه طرف اوکراینی تایید کرد. در پاسخ به درخواست آژانس خبری APA، اداره امنیت و اطلاعات دولتی (DSN) اعتراف کرد:

DSN در حال حاضر اطلاعاتی در مورد تعداد کم تک رقمی افرادی دارد که به منطقه جنگی سفر کرده اند و احتمالاً در جنگ شرکت خواهند کرد.

وزارت خارجه روسیه پیش از این فهرستی از تمامی مزدوران خارجی منتشر کرده بود که به گفته این خبرگزاری، در حال حاضر در کنار کی یف در جنگ اوکراین می جنگند. مجموعاً 6956 جنگجو از خارج از کشور برای شرکت در جنگ وارد اوکراین شده بودند که از این تعداد 1956 نفر کشته و 1779 نفر به کشور بازگشته اند. بر اساس اطلاعات این وزارتخانه، پنج جنگجو از اتریش از جمله در درگیری ها شرکت کردند که دو تن از آنها قبلاً کشته شده اند و یک نفر دیگر اوکراین را ترک کرده است.

جمهور خلق دونتسک: بیش از ۱۵۰ هزار گزارش از جنایات سربازان اوکراینی دریافت شده است

کارکنان دفاع ارضی جمهوری خلق دونتسک گزارش دادند که بیش از ۱۵۰۰۰۰ گزارش از جنایات نیروهای مسلح اوکراین توسط ساکنان دونباس از طریق یک ربات تلگرام ارسال شده است.

«بیش از ۱۵۰۰۰۰ گزارش در طول وجود ربات دریافت شد. اکثر اطلاعات مرتبط بودند.»

ربات تلگرام برای گزارش جنایات مرتکب شده توسط پرسنل نظامی اوکراین در تاریخ 5 مارس راه اندازی شد.

آندری بایفسکی، سرهنگ دوم شبه نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک، معتقد است که نیروهای مسلح اوکراین ممکن است قبلاً از چند موشک انداز هایمارس برای گلوله باران دونتسک استفاده کرده باشند. او در برنامه ای در کانال روسی Perwy kanal گفت:

«قبلا گزارش های متعددی مبنی بر شدت بیشتر انفجارها در منطقه کویبیشفسکی منتشر شده است. این اطلاعات هنوز تایید نشده است، اما این ظن وجود دارد که از چند موشک انداز ساخت ایالات متحده استفاده شده است.»

پیش از این، ایالات متحده استقرار موشک انداز های متعدد هایمارس را به عنوان بخشی از حمایت نظامی از اوکراین تایید کرده بود.

قدیروف: مبارزان چچنی آزادسازی روستای زولوتویه در جمهوری خلق لوگانسک را آغاز کردندجنگجویان نیروهای چچنی آخمت همراه با نیروهای متحد، آزادسازی روستای زولوتویه در جمهوری خلق لوهانسک را آغاز کردند. این را رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن در کانال تلگرامی خود اعلام کرد. او نوشت:

آنها در این منطقه با گروه های مختلف نازی از جمله مزدوران لهستانی برخورد کردند.

قدیروف خاطرنشان کرد که ارتش روسیه در حال تخلیه غیرنظامیان از مناطق مسکونی است که دشمن سعی دارد از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

وی تاکید کرد که نیروهای ویژه به زودی شهرهای کامیشوواکا و زولوتویه را به طور کامل آزاد خواهند کرد تا از پیشروی نیروهای متحد به سمت لیسیچانسک اطمینان حاصل کنند. این در حال حاضر تنها شهر در LPR است که هنوز توسط نیروهای مسلح اوکراین کنترل می شود.

پسکوف «محاصره حمل و نقل» کالینینگراد توسط لیتوانی را بی سابقه و غیرقانونی توصیف کرد.


دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: محدودیت های ترانزیت به منطقه کالینینگراد که توسط لیتوانی اعمال شده است بی سابقه و غیرقانونی است. او توضیح داد:

«این تصمیم واقعاً بی‌سابقه است. این یک نقض همه چیز و همه است. ما فرض می‌کنیم که این مربوط به تصمیم اتحادیه اروپا برای گسترش تحریم‌ها به ترانزیت است. ما همچنین معتقدیم که این غیرقانونی است.»

به گفته پسکوف، پاسخ به محاصره منطقه کالینینگراد پس از تجزیه و تحلیل کامل انتخاب خواهد شد:

«وضعیت در واقع بیش از حد جدی است و قبل از هر اقدام و تصمیم گیری نیاز به تحلیل بسیار دقیق دارد. و این کار طی چند روز آینده انجام خواهد شد.»

نظامیان اوکراینی از دستور فرماندهان خود تمرد می کنندبه گزارش ریانووستی، وزارت دفاع روسیه امروز دوشنبه در گزارش خود از میزان خسارات و تلفات طرف اوکراینی اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش این کشور یک فروند جنگنده «میگ -۲۹» اوکراین را در منطقه «دنیپروپتروفسک» سرنگون کرد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه در این باره آمده است: سامانه‌های دفاع هوایی روسیه یک فروند جنگنده میگ -۲۹ نیروی هوایی اوکراین را در منطقه دنیپروپتروفسک سرنگون کرد. همچنین ۹ فروند پهپاد اوکراینی نیز در مناطق «آلیسوفکا» در «خارکیف»، «ورخنتورتسکوی» در جمهوری خلق «دونتسک»، «گرچیشکینو» در جمهوری خلق «لوهانسک» و… منهدم شدند.

همچنین ۹ فروند راکت شلیک شده از سامانه پرتاب چندگانه راکت «اوراگان» در منطقه خارکیف رهگیری و منهدم شدند.

وزارت دفاع روسیه در ادامه افزود که نیروهای موشکی و توپخانه روسیه با هدف قرار دادن ۱۴۸ منطقه تجمع نیروی انسانی و تجهیزات ارتش اوکراین، بیش از ۴۵۰ ملی گرای اوکراینی، ۱۳ دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی و همچنین ۱۶ دستگاه خودروی نظامی ویژه اوکراین را و از بین برده اند.

همچنین هوانوردی عملیاتی-تاکتیکی نیروی زمینی ارتش روسیه با هدف قرار دادن ۴۷ منطقه تجمع نیروی انسانی و تجهیزات ارتش اوکراین، موفق به از بین بردن نیروی انسانی و تجهیزات مذکور در مناطقی در جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک شد از جمله پرتاب کننده سامانه ضدهوایی «بوک-ام ۱» (Buk-M۱) و همچنین رادار شناسایی و رصد سامانه ضد هوایی «اس -۳۰۰».

وزارت دفاع روسیه در ادامه افزود که ۱۱ سامانه پرتاب چندگانه راکت «گراد» در دونتسک هدف قرار گرفتند.

وزارت خانه مذکور با اشاره به تلفات بالای نیروهای اوکراینی در طول عملیات نظامی روسیه در این کشور، گفت: در جریان عملیات ویژه نظامی، دشمن متحمل خساراتی قابل توجه شده است. از ۱۹ ماه مه، تیپ ۱۴ مکانیزه نیروهای مسلح اوکراین به تنهایی بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ کشته و زخمی داده است. با توجه به وضعیت پایین اخلاقی و روانی در جو حاکم، ۸۰۰ نفر که قصد اعزام به منطقه را داشتند، فرماندهان را به بی کفایتی و رشوه در پرداخت کمک‌های نقدی متهم و از رفتن به خط مقدم خودداری کردند.

همچنین در تیپ ۱۰ تهاجم کوهستانی، حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای یگان شناسایی به دلیل سرپیچی جمعی از فرماندهی، از مأموریت‌های رزمی خارج و برای بررسی به شهر کرمنچوگ منتقل شدند.

بخش قابل توجهی از فرماندهان تیپ ۳۰ مکانیزه نیروهای مسلح اوکراین نیز از مدیریت واحدهای خود خارج شده و از انجام مأموریت‌های رزمی طفره می‌روند. از هر بهانه‌ای برای وانمود کردن به بیماری استفاده می‌شود. در اکثر واحدهای تیپ حتی یک افسر باقی نمانده است.

وزارت دفاع روسیه در پایان گفت: در مجموع و از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین، ۲۰۸ فروند جنگنده، ۱۳۲ فروند بالگرد، یک هزار و ۲۶۰ فروند پهپاد، ۳۴۵ سامانه ضدهوایی، ۳ هزار و ۶۹۶ دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی، ۵۷۶ سامانه پرتاب چندگانه راکت، ۲ هزار ۵۵ قبضه توپ و خمپاره و همچنین ۳ هزار و ۷۳۱ دستگاه خودروی ویژه نظامی اوکراینی منهدم شدند.

نماینده سابق رادا به طرح ورشو برای تصرف غرب اوکراین اشاره می کند

اظهارات آندری دودا، رئیس‌جمهور لهستان درباره اوکراین، ظاهراً تلاش‌های مداوم ورشو برای تصاحب بخش غربی این کشور را نشان می‌دهد. این را ایلیا کیوا معاون سابق رادا در تلگرام اعلام کرد.

دودا در یک سخنرانی به مناسبت روز دیاسپورای لهستان اعلام کرد که «دیگر مرزی بین لهستان و اوکراین وجود نخواهد داشت».

کیوا گفت: «لهستان فعالانه به آماده سازی برای تصرف غرب اوکراین ادامه می دهد.

معاون سابق رادا همچنین از قول دودا نقل کرد که «اوکراینی ها و لهستانی ها می توانند در این سرزمین با هم زندگی کنند».

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه پیش از این به اظهارات رئیس جمهور لهستان درباره مرز با جمهوری شوروی سابق اشاره کرده بود. به نظر او، این بدان معناست که ورشو می خواهد مناطق غربی اوکراین را تصرف کند.

وزارت امور داخلی لوهانسک: توشکوفکا در نزدیکی سورودونتسک آزاد شد

روستای توشکوفکا در جنوب سورودونتسک در جمهوری خلق لوهانسک (LPR) توسط واحدهای نظامی اوکراینی آزاد شد. ویتالی کیسلیوف، مشاور وزیر کشور LPR، روز دوشنبه به تاس گفت.

وی افزود: پاکسازی شهرک متلکینو روز دوشنبه به پایان رسید.

در 18 ژوئن، یک منبع از شبه نظامیان خلق LPR به TASS گفت که جنگجویان گردان فاشیست اوکراینی Aidar، از جمله ستاد فرماندهی آنها، تسلیم نیروهای LPR در نزدیکی Severodonetsk در شهرک Metelkino شدند. رودیون میروشنیک، سفیر LVR در روسیه، روز یکشنبه این موضوع را تایید کرد.

شبه نظامیان مردمی جمهوری خلق لوهانسک از تلفات مزدوران خارجی خبر می دهند

مزدوران لهستانی در Kamyshevahka در LPR متحمل تلفات سنگین شدند. این را یکی از فرماندهان هنگ 6 قزاق از شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک که در درگیری ها در شهرک شرکت داشتند به ریانووستی گفت.

به گفته وی، اینها ستیزه جویان لهستانی انفرادی نیستند، بلکه گروهی سازماندهی شده هستند که به گفته او متحمل خسارات سنگینی شده است.

ارتش اوکراین سکوهای نفتی در دریای سیاه را گلوله باران کرد

ارتش اوکراین صبح روز دوشنبه به سکوهای نفتی Chjornomorneftegaz در کریمه که 12 نفر در آن اقامت داشتند، حمله کردند. این را سرگئی آکسیونوف، رئیس کریمه در کانال تلگرام خود اعلام کرد. او به اشتراک گذاشت:

«امروز حوالی ساعت هشت صبح یگان های دشمن به سکوهای نفتی چورنومورنفت گاز حمله کردند. من از صبح با همکارانم از وزارت دفاع و سرویس امنیت فدرال در تماس هستم. ما برای نجات مردم تلاش می کنیم.»در این دکل ها 12 نفر حضور داشتند که تاکنون 5 نفر از آنها نجات یافته و سه نفر مجروح شده اند. جستجو برای یافتن بازماندگان ادامه دارد.»

روسیه در حال حاضر بزرگترین تامین کننده نفت چین است

اتحادیه اروپا در واکنش به جنگ اوکراین تصمیم به ممنوعیت گسترده واردات نفت روسیه گرفت. این پیامدهایی برای روابط تجاری بین مسکو و پکن نیز دارد: شرکت‌های چینی از کاهش قیمت سود می‌برند، فروش نفت روسیه به رکورد زده است.

در ماه مه، روسیه بیش از هر زمان دیگری نفت به چین فروخت وبدین ترتیب این کشور به بزرگترین تامین کننده نفت در جمهوری خلق تبدیل شده است. به گفته مقامات گمرک پکن، چین در ماه گذشته نزدیک به 8.42 میلیون تن نفت خام از روسیه وارد کرده است. این تقریبا دو میلیون بشکه در روز و 55 درصد بیشتر از یک سال قبل و حدود یک چهارم بیشتر از آوریل است، روسیه عربستان سعودی را از بزرگترین تامین کننده نفت چین کنار زده است.

شرکت‌های چینی مانند غول پالایشگاهی سینوپک پس از خروج شرکت‌های نفتی غربی از بازار روسیه به دلیل تحریم‌های اعمال شده به دلیل جنگ اوکراین، از کاهش شدید قیمت سود بردند. عربستان سعودی در ماه می 7.82 میلیون تن یا 1.84 میلیون بشکه نفت به چین تحویل داده است که 9 درصد بیشتر از سال قبل است. این رقم در مقایسه با 2.17 میلیون بشکه در روز آوریل، حدود 15 درصد کاهش یافته است.

در ماه مه، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت تا حد زیادی واردات نفت روسیه را ممنوع کند. با این حال، این تنها بر حمل و نقل با تانکرهای نفتی از طریق دریا تأثیر می گذارد.به ویژه به اصرار مجارستان، نفت خط لوله از تحریم خارج شد. تحریم اتحادیه اروپا نیز باید با دوره های انتقالی اجرایی شود.

لاوروف: آمریکا نمی‌تواند با ارسال سلاح به اوکراین روسیه را مجبور به پیروی از قوانین غربی کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند تلویزیونی «مسکو. کرملین. پوتین» اعلام کرد که ایالات متحده نمی‌تواند روسیه را با ارسال تسلیحات نظامی بیشتر به اوکراین از حق ابراز نظر خود در امور بین الملل بازداشته و این کشور را مجبور به تبعیت از قوانین ابداع شده توسط واشنگتن کند.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سئوال که هدف آمریکا از ارسال محموله‌های تسلیحاتی مضاعف به اوکراین چیست، یادآور شد که این اهداف از مدت‌ها قبل در واشنگتن اعلام شده است. آنها قصد دارند به این هدف دست یابند که روسیه باید جایگاه خود را بشناسد و حق ابراز نظر در امور بین المللی را نداشته باشد، روسیه باید از قوانینی که توسط ایالات متحده اختراع شده پیروی کند. لاوروف تاکید کرد: «البته فکر کنم آنها اکنون دیگر به خوبی درک کرده باشند که موفق نخواهند شد و روسیه کشوری نیست که کورکورانه از قوانین غربی پیروی کرده و دیدگاه خود درباره مسائل بین المللی را با صراحت بیان نکند.»

وزارت دفاع روسیه: هواپیماهای اوکراینی مواضع خود را هدف قرار دادند

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که دو فروند جنگنده سوخو-25 ارتش اوکراین به اشتباه مواضع واحدهای نیروهای مسلح این کشور در منطقه دنپروپتروفسک را هدف قرار دادند.

این مقام نظامی همچنین افزود: «تلفات زیاد در صفوف نیروهای مسلح اوکراین، فرماندهان آنها را مجبور کرده تا پرسنل ناآماده که مهارت لازم برای کار با سلاح و تجهیزات نظامی را ندارند را وارد نبرد کنند و همین مسئله باعث افزایش تلفات آنها شده است.» به گفته کوناشینکوف، با توجه به این واقعیت نظامیان اوکراینی شروع به ترک مواضع خود کرده و سلاح‌های خود را زمین گذاشته و از ادامه جنگیدن خودداری می‌کنند.

روز یکشنبه رمضان قدیروف، رئیس چچن نیز اعلام کرد که گروهی از نظامیان اوکراینی در نزدیکی روستایی در سرزمین لوهانسک بطور جمعی به سربازان چچنی تسلیم شدند. به گفته قدیروف، این افراد اعتراف کردند که فرماندهان نظامی به سرنوشت آنها، خستگی، گرسنگی و کمبودهای آنها هیچ توجهی نداشته و سرپیچی از دستورات فرماندهان در میان سربازان اوکراینی در حال افزایش است.

چند روز قبل ولادیمیر کارپینکو، فرمانده لجستیکی نیروهای زمینی اوکراین اعتراف کرده بود که از دست دادن تسلیحات سنگین ارتش در جریان جنگ با روسیه، تقریباً 50 درصد از تجهیزات را شامل می‌شود و این مسئله توان رزمی نیروهای مسلح را بسیار کاهش داده است.

پارلمان اوکراین قانون خروج از برخی توافقات جامعه مشترک المنافع را تصویب کرد

نمایندگان پارلمان اوکراین قانون خروج این کشور از تعداد دیگری از توافقات منعقده در چارچوب جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع را تصویب کردند.

طبق اطلاعات منتشره، این قوانین از جمله شامل خروج از توافقنامه جامعه مشترک المنافع در خصوص همکاری در توسعه و استفاده از سیستم‌های ارتباطی تلفن همراه، از موافقت نامه ایجاد یک صندوق ذخیره بین دولتی محصولات بیولوژیکی در کشورهای این جامعه است. نمایندگان همچنین پیش نویس قانون خروج از موافقتنامه حمایت و توسعه مشاغل کوچک در کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع را تصویب کردند.

در ماه مه نیز اوکراین از توافقنامه مربوط به احترام به خاطره شجاعت و قهرمانی مردم کشورهای مستقل مشترک المنافع در جنگ بزرگ میهنی خارج شد. همچنین اوکراین قانون خروج از توافقنامه مربوط به بازار مشترک کشاورزی کشورهای عضو این جامعه و موافقتنامه همکاری کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را تصویب کرد.

در مجموع، از سال 2015 تا 2021، مقامات کی‌یف بیش از 150 قرارداد با روسیه و متحدانش در جامعه مشتک المنافع را شکستند. مهمترین این توافقات پیمان دوستی، همکاری و مشارکت بین فدراسیون روسیه و اوکراین بود که کی‌یف در اوایل ماه آوریل سال 2019 از آن خارج شد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: