پرش به محتوا

پیروزی تاریخی چپگرایان در کلمبیا

پیروزی تاریخی در کلمبیا: گوستاوو پترو چپگرا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد

نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا ابراز انزجار و»ناامیدی» کرد 

روسای جمهور آمریکای لاتین و روسای جمهور سابق همه  تبریک گفتند. هرناندز دلال شکست خود را تصدیق کرد

نوشته هانس وبر

آمریکا ۲۱

مترجم مینا صابری

مجله هفته

بوگوتا برای اولین بار در تاریخ کلمبیا، نمایندگان نیروهای چپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شدند. گوستاوو پترو، شهردار سابق بوگوتا و فرانسیا مارکز، فعال آفریقایی-کلمبیایی، با کسب ۵۰.۴۸ درصد آرا، اکنون رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور این کشور آمریکای جنوبی خواهند بود. ۴۷.۲۶ درصد از رای دهندگان به رودولفو هرناندز، غول بساز و بفروش و دلال املاک و مستغلات رای دادند. 

مشارکت رای دهندگان با تقریباً ۵۸ درصد، بیشتر از مرحله اول بود. 

در مجموع ۱۱.۲ میلیون کلمبیایی یک دولت چپ را انتخاب کردند. این یعنی بیش از ۲.۷ میلیون بیشتر از رای گیری دور اول. این بالاترین تعداد آرایی است که تا کنون به یک نامزد ریاست جمهوری در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری داده شده است. 

هرناندز بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات به پیروزی رقیب خود اذعان کرد. طبق قانون کلمبیا اگر نامزدی در دور دوم انتخابات شکست بخورد، به طور خودکار یک کرسی در مجلس سنا تصاحب خواهد کرد. رئیس جمهور ایوان دوکه نیز تلفنی به پترو تبریک گفت. 

سایر اعضای حزب راستگرای حاکم مرکز دموکراتیک، مانند سناتور چیرو رامیرز، برتری ۷۰۰۰۰۰ نفری رای پترو را «کم» توصیف کردند. رامیرز در مصاحبه با ایستگاه رادیویی لا دبلیو گفت: «ما کنترل بسیار دقیقی در سنا خواهیم داشت تا آزادی ها و سرمایه داری و اقتصاد بازار حفظ شود.» 

ماریا الویرا سالازار، نماینده جمهوریخواه کنگره ایالات متحده، اما با خشم و نفرت بیشتری به پیروزی پترو واکنش نشان داد: 

 او در توئیتر خود نوشت: «من از نتایج در کلمبیا بسیار ناامید هستم. پترو یک دزد، یک تروریست و یک مارکسیست، یک شکل دیگر کاسترو و چاوز است. ما در کنگره بر اقدامات او برای تضمین حقوق و آزادی های کلمبیایی ها نظارت خواهیم کرد. خدا برادران کلمبیایی من را حفظ کند!». 

از سوی دیگر، لحن سیاستمداران در اتحاد مترقی که پترو و مارکز نامزدهای آن بودند، برعکس دولتمدارانه و با مدارا  بود. همه بر لزوم تشکیل دولت برای همه کلمبیایی ها، از جمله ۱۰.۵ میلیون نفری که به هرناندز رای دادند، تاکید کردند. مارکز به لا دبلیو گفت: «ما با چالش بزرگ برای آشتی روبرو هستیم.» 

پترو در سخنرانی پیروزی خود گفت که ده میلیون رای دهنده (اشاره به رای دندگان به هرناندز) به دولت جدید خوش آمدید. رهبران اپوزیسیون آینده، چه هرناندز، چه آلوارو اوریبه، رئیس جمهور سابق و چه فدریکو گوتیرز، نامزد سابق، همیشه برای گفتگو در کاخ ریاست جمهوری، کاخ دو نارینو، مورد استقبال قرار می گیرند. رئیس جمهور منتخب گفت: ما از قدرت برای نابودی مخالفان خود استفاده نخواهیم کرد. «دیگر جنگی در کار نیست». 

مارکز و پترو به این معنا در مورد نیاز به یک «توافق ملی» صحبت کردند. به گفته برنده انتخابات، با یازده میلیون رای دهنده، شروع کار از قبل انجام شده است. اما چنین توافقی باید به اطلاع همه ۵۰ میلیون کلمبیایی برسد. برای این منظور، دولت جناح چپ «گفتگوهای منطقه ای الزام آور» را آغاز خواهد کرد که در آن افرادی که از تصمیم گیری در مورد سرنوشتشان  حذف شده اند در اصلاحاتی که برای یک زندگی در صلح به آن نیاز دارند، آزادانه نظر بدهند. 

این در مورد دستیابی به «بزرگترین اجماع ممکن» است تا به عنوان مثال، حقوق بازنشستگی برای افراد مسن، دسترسی به دانشگاه برای جوانان یا غذا برای کودکان تضمین شود. پترو تاکید کرد که مهمتر از همه، صلح به معنای «عدالت اجتماعی» است. 

این سیاستمدار ۶۲ ساله به اکاذیب کمپین متقابل اشاره کرد که بر اساس آن ادعای خلع ید و تخریب اموال شخصی را شایعه می کردند. او ادعا کرد: «ما سرمایه داری را توسعه خواهیم داد. نه به این دلیل که آن را می پرستیم، بلکه برای غلبه بر شرایط زندگی ماقبل مدرن، فئودالی و بردگی». 

پترو، که یک اقتصاددان است، از نیاز به تقویت یک اقتصاد مولد مبتنی بر «اشکال جدید اقتصادهای مشارکتی» صحبت کرد. همانطور که در جریان مبارزات انتخاباتی خود، قول داد که خروج از اقتصاد سوخت فسیلی را آغاز خواهد کرد. 

دولت او «گفتگوی قاره آمریکا» را در مورد ترویج انتقال انرژی آغاز خواهد کرد. رئیس جمهور آینده می خواهد با ایالات متحده در مورد یک سیاست مشترک آب و هوایی صحبت کند. رئیس جمهور آینده گفت: این گفت و گو نباید هیچ کشور آمریکایی را حذف شود. 

پترو در سخنرانی خود همچنین از تمام افرادی که به دلیل مبارزات، آرمان ها و تعهد اجتماعی کشته، ناپدید یا زندانی شده اند یاد کرد. پیروزی انتخابات نیز متعلق به آنهاست. او از دادستان کل کشور خواست تا «جوانان را آزاد کند». این به فعالانی اشاره دارد که به دلیل مشارکت در جنبش اعتراضی در سال های اخیر زندانی شده اند. 

روسای جمهور و روسای جمهور پیشین آمریکای لاتین اندکی پس از اعلام نتایج انتخابات به پترو تبریک گفتند. گابریل بوریک، رئیس جمهور شیلی در توییتی نوشت: «خوشی و شادی برای آمریکای لاتین! ما با هم برای وحدت قاره خود کار خواهیم کرد.»اوو مورالس، رئیس دولت سابق بولیوی با این جمله به پترو و مارکز تبریک گفت: «این پیروزی صلح، حقیقت و عزت است». 

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل، نتایج انتخابات را یک پیروزی خواند و آن را مایه سرور دانست و روسای جمهور مکزیک، کوبا، پرو، آرژانتین، بولیوی و ونزوئلا نیز نتایج انتخابات را یک موفقیت اعلام کردند و آنرا مایه خوشوقتی دانستند. رئیس جمهور هندوراس شیومارا کاسترو به مردم کلمبیا به دلیل رای دادن به «تغییر اجتماعی» تبریک گفت. 

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، با یادآوری هزاران کشته پس از ترور لیبرال خورخه الیسر گایتان در سال 1948 و آغاز خشونت در کلمبیا، در توییتی نوشت: پیروزی گوستاوو پترو تاریخی است. «پیروزی امروز شاید پایان این نفرین و طلوع برای این قوم برادر و شایسته باشد. مبارک باد این پیروزی.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: