«این یک شکست کامل حزب ریاست جمهوری است.»

رسانه ها، راشا تودی
ترجمه مجله هفته

اکثریت مطلق از دست رفت: اردوگاه ماکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه تحقیر شد.پایه های اردوگاه امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به لرزه افتاده است و او نتوانست اکثریت مطلق را در انتخابات پارلمانی به دست آورد. اکنون رهبر بلامنازع دولت و پارلمان باید برای ادامه حکومت حامیانی پیدا کند. ائتلاف جدید جناح چپ به رهبری ژان لوک ملانشون، سیاستمدار چپگرا، با ۱۳۱ کرسی قوی ترین نیروی اپوزیسیون است و قرار است زندگی را برای ماکرون نولیبرال سیاه کند.

پس از نزدیک شدن دور اول انتخابات، اردوگاه مرکزی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که اخیراً دوباره به عنوان رییس جمهوری در دوم انتخاب شده بود، تنها اکثریت ساده را در پارلمان به دست آورد – او با از دست دادن بسیاری از کرسی ها شاهد رشد هم جناح چپ و به ویژه جناح راست جبهه ملی است – این شکست مایه شرمساری واقعی برای رئیس جاه طلب و دولتش است.

آنچه خود را اردوگاه میانی می‌نامد به وضوح اکثریت مطلق را از دست داد و در دور نهایی انتخابات مجلس شورای ملی در روز یکشنبه، طبق نتایج رسمی اولیه اولیه، تنها ۲۴۵ کرسی از ۵۷۷ کرسی را به دست آورد. این نتیجه را وزارت کشور در پاریس بامداد دوشنبه پس از شمارش همه آرا اعلام کرد. حال آنکه برای اکثریت مطلق حداقل ۲۸۹ کرسی لازم است.

ائتلاف چپ جدید به رهبری ژان لوک ملانشون، سیاستمدار جناح چپ، ۱۳۱ کرسی پارلمان را به دست آورد و آن را به قوی ترین نیروی مخالف تبدیل کرد.

حزب راست افراطی جبهه ملی که مارین لوپن نامزد اصلی آن در دور نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری از ماکرون شکست خورد، نیز به رشد چشمگیری دست یافت. او ۸۹ کرسی، یعنی یازده برابر کرسی های قبلی به دست آورد، و بنابراین سومین حزب قوی در پارلمان است.

تا بحال قوی ترین نیروی اپوزیسیون در پارلمان، یعنی حزب سنتی مردم جمهوری خواهان به اضافه متحدانش، تنها ۷۴ کرسی بدست آورد که این یک شکست سنگین برای راست ها در فرانسه محسوب میشود.

میزان مشارکت رای دهندگان به کمترین میزان خود یعنی ۴۶.۲۴ درصد کاهش یافت.
در این نکته کمترین شبهه ای نیست که نتیجه انتخابات برای رئیس دولت فرانسه، یک شکست است. پس از از دست دادن کرسی های لازم، او تنها می تواند با اکثریت ساده به حکومت ادامه دهد و باید حمایت احزاب دیگر را جلب کند. ماکرون نولیبرال که به تازگی برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده است، باید آماده محدود شدن شدید قدرت قبلی خود باشد. جمهوری‌خواهان طبقه متوسط و محافظه‌کار می‌توانند به شریک احتمالی اردوگاه رئیس‌جمهور فرانسه تبدیل شوند، اما حتی این نیز چندان قطعی نیست.

همانطور که شبکه تلویزیونی بی‌اف‌ام‌تی‌وی دوشنبه شب گزارش داد، رئیس‌جمهور ماکرون «مصمم است تا در راستای منافع اصلی فرانسوی‌ها عمل کند و به جلو حرکت کند». نتایج در کاخ الیزه “ناامیدکننده” ارزش گذاری شد، به نظر الیزه “اما نتیجه انتخابات فعلی نه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال می برد، نه رهبری اردوگاه ریاست جمهوری را”. سوال این است که اکنون اوضاع چگونه ادامه خواهد داشت.

الیزابت بورن نخست وزیر اکنون می خواهد برای یافتن ائتلاف احتمالی تلاش کند. او عصر یکشنبه در پاریس گفت:
“به عنوان یک نیروی مرکزی در شورای ملی، ما باید مسئولیت ویژه ای را بر عهده بگیریم. از فردا، ما برای ایجاد یک اکثریت موثر تلاش خواهیم کرد. ما همه چیزهایی را که برای موفقیت نیاز داریم در اختیار داریم و این کار را با هم انجام خواهیم داد.”

بورن مدت‌ها به سوسیالیست‌ها نزدیک بود و در سال ۲۰۱۷ به حزب ماکرون که تازه تأسیس شده بود، پیوست.

بورن در مورد از دست دادن اکثریت مطلق در مجلس ملی فقط گفت: اکنون ” وضعیت جدیدی بوجود آمده”. این وضعیت با توجه به چالش های داخلی و بین المللی برای کشور خطرآفرین است. اما شما باید به نتیجه انتخابات احترام بگذارید و اکنون مسئولانه عمل کنید. بورن در ادامه افزود:

«فرانسوی ها از ما میخواهند که به نفع کشور متحد شویم. »

پس از پایان دور نهایی انتخابات پارلمانی فرانسه، ژان لوک ملانشون، سیاستمدار جناح چپ، به شدت به امانوئل مکرون، رئیس دولت و اردوگاهش حمله کرد. همانطور که او عصر یکشنبه در پاریس گفت:

«این یک شکست کامل حزب ریاست جمهوری است.»

ملانشون همچنین از “شکست انتخاباتی ماکرونیسم” صحبت کرد. او بر هدف ائتلاف چپی را که او آن را رهبری میکند را تکرار کرد و گفت که می خواهد کشور را اداره کند، و آنرا نوسازی کند. او در مقابل هواداران چپگرا که با حرارت تشویقش می کردند گفت: “همه گزینه ها در دست شماست.”