پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۶

رئیس‌جمهور چچن قدیروف از صدها هزار داوطلب می خواهد تا برای جنگ اوکراین آموزش ببینند

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری روسیه چچن معتقد است که عملیات ویژه روسیه نه تنها علیه اوکراین، بلکه علیه ناتو نیز می‌جنگد. بنابراین، باید صدها هزار داوطلب از روسیه وجود داشته باشد. قدیروف داوطلبان را برای آموزش به چچن دعوت کرد.

«داوطلب بودن بالاترین ارزش است. داوطلب فراخوانی نمی شود، او خودش می آید. او داوطلب می شود تا از وطن خود محافظت کند.»

قدیروف قول داد که تمام شرایط لازم را برای آموزش داوطلبان ایجاد کند. او پیش از این گفته بود که داوطلبان دانشگاه نیروهای ویژه روسیه در گودرمس توسط بهترین مربیان آموزش می بینند.

آزوت: جنگنده های اوکراینی تمایل به گفتگو را نشان داده اند


بر اساس گزارش ریانووستی، همانطور که رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خلق لوهانسک در روسیه در کانال تلگرامی خود گفت، جنگنده های اوکراینی محاصره شده در کارخانه آزوت در سورودونتسک اعلام کردند که آماده مذاکره هستند. .

«مذاکرات با آنها ادامه دارند، اما تا زمانی که جنگجویان سلاح های خود را به زمین نگذارند، اوضاع به وضوح بهبود نمی یابد. در حالی که ستیزه جویان همچنان شانس خود را با برهم زدن توافقات آتش بس امتحان می کنند، امما با اینکار پیشینه نظامی برای آنها فقط بدتر شده است.»

بنابراین میروشنیک.

نبرد برای سورودونتسک از اوایل ماه مه ادامه داشته است. نیروهای روسی و واحدهای LVR تمام نقاط شهر را تصرف کرده و گردان های ملی گرایان شبه نظامی را در سایت کارخانه آزوت محاصره کرده اند.

به گفته رزمندگان شبه نظامیان مردمی LVR، وظیفه اصلی نیروهای متفقین در حال حاضر این است که امکان تامین گروه مسدود شده را به صفر برسانند. ارتش اوکراین در حال تلاش برای انتقال غذا و مهمات از مسیر لیسیچانسک به کارخانه آزوت از طریق Seversky Donets است. وضعیت در طول طوفان نیز به دلیل وجود غیرنظامیان در این تأسیسات پیچیده است که توسط محاصره کنندگان به عنوان سپر انسانی استفاده می شود.

اداره نظامی-غیرنظامی زاپوروژیه خواستار «آزادسازی» خارکف شد: کریدور زمینی بین مسکو و سیمفروپل باید بازسازی شود.

یکی از اعضای شورای اصلی اداره نظامی-غیرنظامی منطقه زاپوروژیه اوکراین که بخشی از آن تحت کنترل ارتش روسیه است، خواستار «آزادسازی» شهرهای خارکف، دنپروپتروفسک و زاپوروژیه اوکراین به منظور گشودن سرزمین دوم شده است. راهرو بینمسکو و سیمفروپل را در شبه جزیره کریمه دریای سیاه راه اندازی کرد. ولادیمیر روگوف در گفتگو با خبرگزاری روسی ریانووستی گفت که اکنون یک کریدور حمل و نقل بین مسکو پایتخت روسیه و کریمه از طریق ماریوپل، بردیانسک، ملیتوپل و منطقه خرسون ایجاد شده است. مسیر امن است. دیگر عملیات جنگی در این منطقه انجام نخواهد شد.

خودروهای غیرنظامی و باری از مرکز روسیه می توانند بدون مانع از طریق جمهوری های مردمی در دونباس و مناطق آزاد شده اوکراین به کریمه برسند. در آینده، ایجاد یک کریدور کامل از طریق بزرگراه مسکو-سیمفروپل که از خارکف، دنپروپتروفسک و زاپوروژیه عبور می کند، مهم است. این شهرها به وضوح مستحق آزادی هستند.»

به گفته روگو، مهم است که این شهرها مانند گذشته از طریق یک کریدور زمینی مستقیم به هم متصل شوند.

جمهوری خلق لوگانسک حداکثر ۸۰۰۰ ستیزه جوی اوکراینی را در لیسیچانسک حضور دارند


رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خلق لوگانسک در روسیه در تلویزیون روسیه گفت که ممکن است بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ ستیزه جوی اوکراینی در شهر لیسیچانسک حضور داشته باشند. میروشنیک این شهر را ارتفاعی غالب خواند که ارتش اوکراین از آنجا شهرهای اطراف را گلوله باران کرد.
این دیپلمات پیشتر گفته بود که تخلیه کامل غیرنظامیان از کارخانه شیمیایی آزوت در سورودونتسک تنها پس از تخریب مواضع شلیک اوکراین در اطراف لیسیچانسک امکان پذیر خواهد بود. ارتش روسیه و شبه نظامیان خلق لوگانسک در حال حل این مشکل هستند.

به دلیل محدودیت های ترانزیتی به کالینینگراد: روسیه لیتوانی را به نقض توافقات بین المللی متهم می کند

پس از اینکه لیتوانی تصمیم گرفت ترانزیت ریلی کالا از روسیه را که در فهرست تحریم های غرب قرار دارند، از طریق خاک خود به منطقه کالینینگراد روسیه ممنوع کند، کنستانتین کوساچف، نایب رئیس مجلس علیای پارلمان روسیه، اتحادیه اروپا را متهم کرد. این سناتور با اشاره به ماده ۱۲ موافقتنامه مشارکت و همکاری بین اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه در ۲۴ ژوئن ۱۹۹۴ که هنوز معتبر است، می گوید::

«طرفین توافق میکنند که اصل ترانزیت آزاد شرط اساسی برای دستیابی به اهداف این موافقتنامه است. در این راستا، هر یک از طرفین اجازه خواهد داد کالاهایی که مبدأ یا مقصد قلمرو گمرکی طرف دیگر هستند، آزادانه از قلمرو خود عبور کنند.»

علاوه بر این، کوساچف تاکید می کند که ترانزیت آزاد یکی از سنگ بنای سازمان تجارت جهانی (WTO) است. 

به گفته فرماندار منطقه کالینینگراد، آنتون علیخانوف، ممنوعیت ترانزیت لیتوانی ۴۰ تا ۵۰ درصد از تمام کالاهای در حال ترانزیت، مانند مصالح ساختمانی و فلزات را تحت تأثیر قرار می دهد.

اولین کشور عربی پذیرش کارت بانکی روسی «میر» را به زودی اعلام کرد.

احمد عبدالرحمن الساعتی، سفیر بحرین در روسیه، تایید کرد که کشورش قصد دارد سیستم پرداخت «میر» روسیه را در آینده نزدیک فعال کند.

بیانیه سفیر در دیدار دیروز جمعه با رادی کاپیروف، رئیس جمهوری باشقیرستان روسیه در حاشیه شرکت در مجمع بین المللی اقتصادی پترزبورگ بیان شد.

به نقل از خبرگزاری تاس، سفیر روسیه گفت: ما به زودی سیستم پرداخت میر روسی را در خدمات بانکی معرفی خواهیم کرد که به گردشگران کشور شما امکان می دهد تعطیلات راحت و امنی را در اینجا سپری کنند.

از سوی دیگر، زرینا دوگوزووا، رئیس فدراسیون گردشگری روسیه «روستوریسم» گفت که سازمان او در حال حاضر در حال بررسی امکان استفاده از کارت «میر» روسی در ۷ کشور جهان است و قصد دارد بحث های مشابهی را با ۵ کشور دیگر نیز آغاز کند. او توضیح داد که همه این کشورها «از مقاصد» محبوب ترین جاذبه های گردشگری در آسیا و اقیانوسیه، آمریکای لاتین و خاورمیانه برای روس ها هستند.

میر یک کارت بانکی روسی است که از طریق سیستم پرداخت ملی کار می کند و در سال ۲۰۱۵ پس از آن که تعدادی از بانک های روسی به دلیل تحریم های غرب علیه مسکو با شرکت های «ویزا» و «مستر کارت» با مشکل مواجه شدند، راه اندازی شد.

کارت های میر در حال حاضر در ۱۰ کشور ترکیه، ویتنام، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوستیای جنوبی و آبخازیا تایید شده و مورد استفاده قرار میگیرد. 

پس از اینکه ویزا و مسترکارت از تعلیق خدمات خود در روسیه در پس زمینه عملیات نظامی روسیه در اوکراین خبر دادند، روسیه به تلاش های خود برای ارتقای سیستم میر در سطح جهانی سرعت بخشید.

منبع: آژانس ها

وزارت دفاع روسیه: نیروهای کیف مزدوران خارجی را در یک خانه فرهنگ در نزدیکی خارکف مستقر کرده اند.

وزارت دفاع روسیه تایید کرد که نیروهای کی یف و مزدوران خارجی در یک خانه فرهنگ مستقر هستند و توپخانه و سلاح های سنگین را در اطراف آن در شهر بارخوموفکا در استان خارکف در شرق اوکراین نصب کرده اند.

افسر رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه گفت: در بارخوموفکا خارکف، سربازان نیروهای اوکراینی و مزدوران خارجی در ساختمان خانه فرهنگ مستقر هستند و خودروهای زرهی، توپخانه و موشک را در مجاورت مستقر کرده اند. – ژنرال میخائیل مزینتسف.

این وزارتخانه پیشتر فاش کرد که اطلاعات اوکراین در حال ساخت فیلم هایی از «تخریب خانه های غیرنظامیان در نتیجه بمباران روسیه در نیکولایف و متعاقب آن آواره شدن صدها نفر» با مشارکت ۴۰ بازیگر است.

و گزارش داد که رژیم کیف چنین ویدئوهایی را در اودسا، در جنوب غربی اوکراین ساخته است، جایی که نمایشنامه ای برای نتایج «حمله روسیه به یک مرکز پزشکی» فیلمبرداری شده است.

وی افزود: «حدود ۱۰ نفر در این بازیگران شرکت کردند، از جمله کودکانی که لباس خواب بیمارستانی و لباس های غیرنظامی با آثار خون بر روی آنها پوشیده بودند.»

کیف ویدئویی از «بمباران خانه ها» در نیکولایف ساخته است

وزارت دفاع روسیه فاش کرد که سازمان امنیت و اطلاعات اوکراین در حال ساخت فیلم هایی از «تخریب خانه های غیرنظامیان در نتیجه بمباران روسیه در نیکولایف و متعاقب آن آواره شدن صدها نفر» با مشارکت ۴۰ بازیگر است.

سپهبد میخائیل مزینتسف، رئیس مرکز نظارت بر دفاع ملی روسیه گفت: «بیش از ۴۰ بازیگر به صورت مرحله‌ای در فیلمبرداری این ویدئو شرکت کردند و هر یک از شرکت‌کنندگان ۲۵ دلار مزد دریافت کردند.

وی افزود: «قرار است مطالب نمایشی فیلمبرداری شده در رسانه های اوکراینی و غربی که نیروهای مسلح روسیه را به حملات بی رویه به اهداف غیرنظامی متهم می کنند، توزیع کند.»

وی خاطرنشان کرد: «کارخانه دروغ سازی اوکراین به دستور حامیان غربی آن چنین جعلیاتی را انجام داده است».

وی ادامه داد: نیروهای روسی مواضع بشردوستانه استثنایی در قبال غیرنظامیان اتخاذ می کنند و تأسیسات زیرساختی غیرنظامی را بمباران نمی کنند.

وزارت دفاع پیشتر گزارش داده بود که رژیم کیف چنین ویدئوهایی را در اودسا، در جنوب غربی اوکراین ساخته است، جایی که نمایشنامه ای «نتایج حمله روسیه به یک مرکز پزشکی» فیلمبرداری شده است.

وی افزود: «حدود ۱۰ نفر در این بازیگران شرکت کردند، از جمله کودکانی که لباس خواب بیمارستانی و لباس های غیرنظامی با آثار خون بر روی آنها پوشیده بودند.»

منبع: RT

وکیل یهودیان اخراج شده در فرانسه از کی یف می خواهد که ستایش باندرا از عضویت در اتحادیه اروپا را کنار بگذارد

آرنو کلارسفلد، وکیل انجمن زنان و مردان یهودی اخراج شده در فرانسه، گفت: اگر می‌خواهد عضو اتحادیه اروپا شود، اوکراین باید از تمجید از کسانی که با نازی‌ها همکاری می‌کردند دست بردارد.

این وکیل در گفتگو با تلویزیون BFM حمایت خود را از پذیرش اوکراین در «خانواده اروپایی» اعلام کرد، اما برای اینکه به عضویت اتحادیه اروپا بر اساس مبنای قانونی مشروع تبدیل شود، باید به تاریخ خود بازگردد و از تمجید از همکاران خود از اشغال نازی ها دست بردارد. 

کلارسفلد خاطرنشان کرد که در کیف، پایتخت اوکراین، مکانی به نام «بابی یار» (دره کوچکی که شاهد کشتارهای یهودیان توسط نیروهای آلمانی و عوامل محلی اوکراینی آنها در جنگ جهانی دوم بود) وجود دارد و از آنجا امتداد دارد. خیابانهائی که اوکراینی ها آن را به نام نازی متعصب استپان باندرا می نامند و در مدارس مورد ستایش قرار می گیرد. وی گفت: بنای یادبود یهودیان در بابی یار و در عین حال تجلیل از کسانی که یهودیان را ویران کردند جایز نیست.

در طول جنگ بزرگ میهنی، نازی ها و عوامل محلی آنها در منطقه بابی یار در حومه کیف اعدام های دسته جمعی انجام دادند – بیشتر قربانیان یهودیان، کولی ها، کریمه ها و اسرای جنگی شوروی بودند. بر اساس تخمین های مختلف در طی دو سال ۱۰۰-۲۰۰ هزار نفر در آنجا کشته شدند.

منبع: ریانووستی

منبع: RT + «TASS»

ریانووستی: یکی از فرماندهان گردان نازی اوکراینی «آیدار» در نزدیکی سورودونتسک تسلیم شد.

به گزارش «نووستی» به نقل از یک منبع امنیتی، یکی از سرکردگان گردان «آیدار» افراطی ملی گرای اوکراینی (نازی)‌ در جریان آزادسازی روستای متلکینو در حومه شهر سورودونتسک در جمهوری لوگانسک به اسارت درآمد.

این منبع گفت: «در جریان پاکسازی میتلکینو، بسیاری از شبه نظامیان اوکراینی، از جمله یکی از فرماندهان گردان آیدر، تسلیم شدند. رتبه وی اکنون در حال بررسی است.»

این منبع در خصوص وضعیت اطراف سورودونتسک با اشاره به اینکه «نبردها در اطراف روستای سیروتینو در مجاورت میتلکینو در حال وقوع است»، افزود: «حمله روز شنبه مواضع شبه نظامیان در این روستا با موشک های روسی این امکان را فراهم کرد. نیروهای لوهانسک برای توسعه تهاجمی خود.»

پیش از این، رمضان قدیروف، رئیس جمهور چچن، از آزادسازی کامل روستای متلکینو از نیروهای کی یف خبر داد و توضیح داد که طرف اوکراینی در نبردهای متلکینو طی هفته گذشته بین 600 تا 700 جنگجو کشته یا مجروح شده است.

منبع: نووستی

مرکل: روسیه از گاز و خط لوله «جریان شمالی-2» به عنوان سلاح استفاده نکرده است

آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان در مصاحبه‌ای یادآور شد که روسیه از موضوع گاز و خط لوله «جریان شمالی-2» به عنوان سلاح استفاده نکرده است. مرکل در خصوص تصمیم خود درباره موافقت با ساخت این خط لوله گاز گفت: «من به تغییر از طریق تجارت اعتقاد نداشتم، بلکه به ارتباط با دومین قدرت بزرگ هسته‌ای در جهان از طریق روابط تجاری اعتقاد داشتم.»

به گفته وی، این تصمیم دشوار بود، برای اینکه چنین باور عمومی وجود داشت که روسیه پمپاژ سوخت از طریق خاک اوکراین را بلافاصله پس از راه اندازی خط لوله «جریان شمالی-2»  متوقف خواهد کرد، ولی برلین اطمینان داشت که چنین نخواهد شد.

این سیاستمدار در عین حال یادآور شد که در زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، این خط لوله هنوز راه اندازی نشده بود. وی گفت: «از این نظر، گاز یک سلاح نبود.»

خانم مرکل همچنین تاکید کرد که خرید گاز از طریق خط لوله روسیه به جای گاز مایع از ایالات متحده یا از کشورهای منطقه خاورمیانه، به دلیل قیمت بسیار بالای آن، به نفع آلمان بوده و این تصمیم کاملاً اقتصادی و درست بود.

زاخارووا: سفر رهبران اروپایی به اوکراین تنها یک نمایش سیاسی بود

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه، سفر اولاف شولز- صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون- رئیس جمهور فرانسه و ماریو دراگی- نخست وزیر ایتالیا به پایتخت اوکراین را بخشی از یک نمایش سیاسی نامید.

وی شب گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «همه اینها جلوی دوربین انجام شده و قسمتی از نمایشی است که بخشی از دستورکار سیاسی داخلی یا دستور کار دیگری است که باید به تصویر کشیده شود. آنها تنها نقش خود را بازی می‌کنند و این سفرها کمکی به حل بحران نمی‌کند. در حالی‌که میلیون‌ها گزینه دیگر برای حل و فصل اوضاع از طریق مذاکره، تماس، میانجیگری و غیره وجود دارد. همه چیز را می‌توان در سطح کاملاً متفاوتی تصمیم گیری کرد.»

زاخارووا تاکید کرد که سفارت اوکراین در آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز باید به مسائل دیپلماتیک رسیدگی کنند، در صورتی که آنها به جای انجام وظایف مترادف، تنها درگیر استخدام مزدوران خارجی هستند.

قدیروف از کشورهای پیمان امنیت جمعی خواست مواضع خود درباره اوکراین را اعلام کنند

رمضان قدیروف، رئیس «جمهوری چچن» در پیامی ویدئویی در کانال تلگرامی خود از رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی  خواست با یکدیگر متحد شده و مواضع رسمی خود در قبال اقدامات کی‌یف و عملیات روسیه برای محافظت از مردم دونباس را اعلام کنند.

وی تاکید کرد که رهبران کشورهای عضو ناتو «از منافع اوکراین محافظت می‌کنند»، بنابراین وی از رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی می خواهد تا «با اتحاد نظر خود» را در این خصوص رسماً بیان کنند.

نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی که شامل شش کشور ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان می‌شود، در اواسط ماه مه سال جاری در مسکو برگزار شد. در این اجلاس، رهبران این کشورها بیانیه مشترکی درباره لزوم تضمین امنیت مرزهای خارجی کشورهای عضو این پیمان تصویب کرد.

استانیسلاو زاس، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی در آن زمان یادآور شد که در جریان نشست سران مسکو، موضوع مشارکت اعضای این سازمان در عملیات ویژه روسیه در دونباس مطرح نشد. وی یادآور شد که این سازمان بودجه کافی برای پاسخگویی به چالش‌هایی که اکنون در ارتباط با گسترش ناتو بوجود آمده دارد، بنابراین نیازی به افزایش توان نظامی این بلوک نیست.

ورود حدود 2 میلیون پناهنده از اوکراین به خاک روسیه

سرهنگ میخائیل میزینتسیف، رئیس مرکز ملی کنترل دفاعی روسیه و رئیس ستاد هماهنگی بین‌ وزارت خانه ای واکنش  انسان دوستانه در اوکراین شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که روسیه، بدون مشارکت کی‌یف و با وجود مشکلات ایجاد شده از طرف اوکراینی، توانست طی شبانه روز گذشته بیش از 29 هزار و 700 نفر از ساکنین مناطق خطرناک در نتیجه درگیری‌های نظامی و جمهوری‌های دونباس را تخلیه کرده و آنها را به مناطق امن در خاک فدراسیون روسیه برساند. به گفته وی، 3 هزار و 500 نفر از این پناهجویان کودک هستند.

این مقام روس یادآور شد: از آغاز عملیات ویژه تاکنون بیش از یک میلیون و 936 هزار نفر از ساکنین مناطق شرقی اوکراین به خاک روسیه پناهنده شده‌اند که از این تعداد بیش از 307 هزار نفر کودک هستند. بیش از 288 هزار نفر با خودروی شخصی خود از مرزهای  روسیه عبور کردند.

این مقام وزارت دفاع روسیه افزود که نیروهای مسلح این کشور از ابتدای ماه مارس تاکنون  بیش از 33 هزار تن کمکهای انسان دوستانه، از جمله اقلام ضروری، غذا، آب آشامیدنی، دارو و تجهیزات پزشکی بین ساکنین مناطق آزاد شده در خاک اوکراین توزیع کرده و در مجموع یک هزار و 183 عملیات بشردوستانه انجام دادند.

قدردانی پوتین از پزشکان نظامی برای کمک به نیروهای مسلح روسیه در اوکراین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در آستانه روز کارکنان پزشکی، از پرسنل نظامی-پزشکی این کشور به ‌خاطر کمک به شرکت کنندگان در عملیات ویژه برای محافظت از غیرنظامیان در دونباس تشکر کرد.

به گفته وی، که پزشکان نظامی، امدادگران نظامی، پرستاران، کادر پزشکی روسی با حضور در مناطق خطرناک درگیری و ارائه کمک و نجات جان مردم غیرنظامی در منطقه دونباس بهترین ویژگی‌های خود را نشان داده و برخی اوقات جان خود را نیز قربانی کرده‌اند و دولت و مردم روسیه خدمات آنها را هرگز فراموش نخواهند کرد. 

روز شنبه با حضور پوتین، از طریق ویدئو کنفرانس، 19 مرکز پزشکی جدید در سراسر روسیه آغاز به کار کرد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: