پرش به محتوا

واگنکنشت بر مسئولیت مشترک ناتو در قبال جنگ در اوکراین تاکید می کند.

قبل از کنگره حزب: واگنکنشت بر مسئولیت مشترک ناتو در قبال جنگ در اوکراین تاکید می کند.

راشاتودی
ترجمه مجله هفته

اندکی پیش از کنگره حزب چپ، گروهی به رهبری سارا واگنکنشت، عضو پارلمان آلمان بوندستاگ، خواستار تغییرات اساسی در پیشنهاد رهبری حزب برای تاکید بر مسئولیت مشترک ناتو در قبال جنگ در اوکراین شدند.

یک هفته قبل از کنگره حزب چپ، گروهی به رهبری سارا واگنکنشت، عضو بوندستاگ، خواستار تغییرات اساسی در پیشنهاد رهبری حزب برای تاکید بر مسئولیت مشترک ناتو در حمله روسیه به اوکراین است.

واگنکنشت روز پنجشنبه به خبرگزاری آلمان گفت: «ما جنگ تجاوزکارانه روسیه را محکوم می کنیم و درخواست ما نیز به وضوح می گوید که این جنگ هیچ توجیهی ندارد. اما جنگ عقبه دارد و غرب، به ویژه ایالات متحده، در آن مسئولیت مشترک دارد.» موضوع بحث و پیشنهاد ما رد همبستگی با اوکراین نیست، بلکه طبقه بندی صحیح جنگ از نظر تاریخی است.

در پیش نویس اولیه این طرح آمده است: «ما جنگ تجاوزکارانه جنایتکارانه روسیه را با شدیدترین عبارات ممکن محکوم می کنیم. همبستگی ما با مردمی در اوکراین است که از این جنگ رنج می‌کشند، آنها یا باید مقاومت کنند یا باید آواره شوند.»

روسیه متهم می شود که میخواهد کشورهای پسا شوروی را تحت کنترل خود درآورد و یا از آنها حکومت های وابسته و خود کامه بسازد، یا آنها را بی ثبات کند.
در نسخه پیشنهادی واگنکنشت آمده است: «هیچ توجیهی برای جنگ غیرقانونی روسیه علیه اوکراین وجود ندارد.» در همان زمان، ناتو وعده های خود را در مورد گسترش به سمت شرق زیر پا گذاشت، ایالات متحده از تغییر رژیم در کیف حمایت کرد و اوکراین موافقت نامه مینسک را رد کرد. نسخه تغییر داده شده این اصلاحیه ادامه می‌دهد: «سال‌ها بی‌اعتنایی آشکار به منافع امنیتی بیان‌شده توسط طرف روسیه منجر به این جنگ غیرقابل توجیه شد».

واگنکنشت در مصاحبه با خبرگزاری حکومتی آلمان خواستار دادن امتیازاتی از اوکراین برای پایان دادن به جنگ شد. او گفت: «پیش‌نیاز برای صلح از طریق مذاکره قطعاً این است که اوکراین از جاه‌طلبی‌های خود در ناتو دست بکشد. همانطور که حتی دبیر کل ناتو (ینس) استولتنبرگ اکنون اذعان می کند، اوکراین احتمالا مجبور به دادن امتیازات سرزمینی خواهد شد. »

در کنفرانس حزب در ارفورت هفته آینده، پس از استعفای روسای مشترک قبلی، کل هیئت مدیره در کنار جانین ویسلر و سوزان هنیگ ولسو دوباره انتخاب خواهند شد. ویسلر می خواهد در رهبری مضاعف حزب باقی بماند. حزب چپ به دنبال یک نفر دیگر برای رهبری مضاعف است.
در این بین، تزهای مختلفی در غالب مقالات دست بدست می چرخد، از جمله این تزنامه ها یک مطلب هم توسط زورن پلمان، کمیسر شرق آلمان، که برای ریاست جمهوری نیز نامزد شده بود، منتشر شده است. و همچنین بنیاد رزا لوکزامبورگ نیز مورد مشابه ای را منتشر کرده.
واگنکنشت، که یکی از اعضای بوندستاگ است، در کنگره فراخوان «ندای یک چپ مردمی» را راه اندازی کرده است. در کنگره حزب، بحث های برنامه ای، از جمله، در مورد سیاست اوکراین نیز در دستور کار قرار دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: