پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۴

پوتین: عملیات ویژه در دونباس غرب را نجات داد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در بیست و پنجمین مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفته است که عملیات نظامی در دونباس راه نجاتی برای کشورهای غربی بود، زیرا به آنها اجازه داد تمام مشکلات خود را به گردن مسکو بیندازند.

پوتین اعلام کرد که کشورهای غربی مسئولیت تمام مشکلات اقتصادی را به گردن روسیه خواهند انداخت. او اطمینان داد:

«شما خودتان آشفتگی ایجاد کرده اید و به دنبال مقصران هستید… شاید ما خوشحال شده باشیم که ما اینقدر قادر مطلق هستیم: تورم در غرب در حال افزایش است و در ایالات متحده، در اروپا، ما داریم کاری می کنیم که همه را دیوانه می کند… اما این حقیقت ندارد.».

رئیس دولت روسیه مطمئن است که افزایش قیمت مواد غذایی و نفت و همچنین مشکلات در بخش انرژی، نتیجه سیاست‌های نادرست اتحادیه اروپا و ایالات متحده است.

پوتین همچنین تاکید کرد که اوکراین بنادر دریای سیاه را مین گذاری کرده است که مانع از صادرات غلات شده است. او همچنین ابراز نگرانی کرد که رژیم کی یف غلات اوکراینی را به عنوان هزینه تامین تسلیحات غربی استفاده کند و بحران جهانی غذا را تشدید کند. رئیس جمهور روسیه افزود که پنج یا شش گزینه برای صادرات غلات اوکراینی وجود دارد. او گفت:

«مقامات کیف باید خودشان تصمیم بگیرند که چگونه بدون آنکه از سوی اربابان خود در آن سوی اقیانوس هدایت شوند کارشان را به جلو ببرند.»

لوکاشنکو از محاصره شدن توسط لهستان هراس دارد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در یک سخنرانی ضمنی گفت که لهستان می‌خواهد غرب اوکراین را ضمیمه خود کند. بر اساس گزارش منتشر شده در وب سایت رسمی رئیس جمهور، این پروژه توسط ایالات متحده حمایت می شود و از طریق تحویل تسلیحات تامین مالی می شود. لوکاشنکو نسبت به محاصره بلاروس هشدار داد:

«ما باید واکنش نشان دهیم زیرا نمی توانیم به خودمان اجازه دهیم کاملاً توسط لهستانی ها محاصره شویم. این خطرناک است.»

وضعیت امنیتی مستلزم حفظ نیروهای اضافی در مرز جنوبی است. لوکاشنکو ادامه داد: ده واحد برای تقویت نیروهای مرزی در آنجا مستقر هستند. رئیس جمهور در این زمینه تاکید کرد که این غرب است که در تلاش است بلاروس را به مناقشه اوکراین بکشاند. او هرگز هیچ درخواستی برای کمک نظامی یا مداخله در اوکراین از طرف روسیه دریافت نکرده است.

شبه نظامیان مردمی جمهوری خلق لوهانسک از آغاز تسلیم جنگنده های اوکراینی در کارخانه آزوت در سورودونتسک خبر دادند.

واحدهای اوکراینی مستقر در کارخانه آزوت سورودونتسک شروع به تسلیم کردند. این را آندری ماروچکو افسر شبه نظامی خلق جمهوری خلق لوگانسک به رسانه های محلی اعلام کرد. او گفت:

در جریان عملیات نظامی ویژه در محل کارخانه صنعتی آزوت در شهر سورودونتسک، برخی از نظامیان اوکراینی در واقع تصمیم درستی گرفتند و شروع به تسلیم کردند.

ماروچکو افزود که تعداد سربازانی که تسلیم شده اند و وابستگی آنها به واحدهای خاص به دلایل امنیتی مشخص نیست.

ایلیا کیوا، نماینده سابق پارلمان اوکراین نیز روز جمعه در کانال تلگرامی خود از آغاز کاپیتولاسیون در کارخانه آزوف خبر داد. او نوشت:

در کارخانه سورودونتسک آزوت، نیروهای محاصره شده اوکراینی، از جمله نیروهای ویژه اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین، نمایندگان بخش راست و مزدوران خارجی، تسلیم شدن را آغاز کرده اند.

مقر فرماندهی گردان «آزوف» منهدم شد


سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: طی حملات نیروی هوایی و نیروی موشکی و توپخانه ارتش روسیه به مواضع اوکراینی ها، اهداف متعدد از جمله مقر تشکیلات ملی گرایان اوکراینی منهدم شده اند.

به گزارش ریانووستی، «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کردکه ارتش این کشور مقر فرماندهی نیروهای ملی گرای اوکراینی موسوم به گردان «آزوف» در منطقه «خارکیف» را منهدم کرده است.

کوناشنکوف در این باره گفت: موشک‌های نقطه زن و دقیق نیروی هوایی ۱۸ ناحیه تجمع نیروی انسانی و تجهیزات و همچنین ۱۰ موقعیت آتش توپخانه و سامانه‌های خمپاره انداز ارتش اوکراین شامل شش سامانه پرتاب چندگانه راکت «گراد» را در مناطقی در جمهوری خلق دونتسک هدف قرار دادند. همچنین در منطقه خارکیف، مقر تشکیلات نیروهای ملی گرای آزوف نیز منهدم شد.

وی در ادامه گفت که همچنین خلبانان نیروی هوایی این کشور موفق شدند ۵۸ منطقه تجمع نیروها و تجهیزات نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار داده و ۲۰۰ ملی‌گرای اوکراینی، دو پرتابگر و سامانه دفاع هوایی «بوک-ام ۱» (Buk-M ۱) و «اوسا» (Osa-AKM)، ۱۰ دستگاه تانک را نابود کنند.

نیروهای موشکی و توپخانه نیز به نوبه خود ۲۰۳ منطقه تمرکز دشمن و ۳۸ موقعیت توپخانه نیروهای مسلح اوکراین را مورد اصابت قرار دادند که در پی آن ۳۵۰ ملی گرای اوکراینی، مرکز کنترل پهپاد، هشت دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، سه سامانه گراد، سه عراده توپ و ۱۱ دستگاه وسیله نقلیه ویژه منهدم شد.

کوناشنکوف همچنین گفت که پدافند هوایی ارتش روسیه موفق به سرنگونی یک فروند جنگنده «سوخ و-۲۵» اوکراینی و ۱۵ فروند پهپاد این کشور در شبانه روز گذشته شد.

وی افزود که همچنین یک فروند موشک «توچکا-یو» و هشت فروند راکت پرتاب شده از سامانه پرتاب چندگانه «اوراگان» رهگیری و منهدم شدند.

روسیه خواستار لغو تحریم ایران و ونزوئلا شد

معاون نخست وزیر روسیه با بیان اینکه همیشه مسکو مخالف تحریم تهران و کاراکاس بوده است، گفت: لغو تحریم این دو کشور نفتی موجب افزوده شدن حدود دو و نیم میلیون بشکه نفت در روز به بازار می شود.

آلکساندر نوواک در گفت و گو با کانال تلویزیونی روسیه ۲۴ در حاشیه اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ خاطرنشان کرد: تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا غیرقانونی است.

از زمان شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین در ماه فوریه، بازار انرژی جهان با مشکلات زیادی مواجه شده است زیرا کشورهای غربی، واردات نفت و گاز روسیه را تحریم کردند.

باوجود تحریم بخش انرژی روسیه از سوی آمریکا، کشورهای اروپایی به خاطر وابستگی به نفت و گاز این کشور، تلاش دارند تا وابستگی خود را به انرژی این کشور کاهش دهند اما این کار را زمانبر اعلام کرده اند و رفتار محتاطانه ای در قبال کرملین دارند.

تحریم های ضدروسی موجب افزایش قیمت نفت و گاز در جهان شد و قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید.

بلاروس به اوکراین درباره حمله به خاک روسیه هشدار داد

رئیس جمهوری بلاروس درباره حمله احتمالی کی یف به خاک روسیه هشدار داد و گفت: در این صورت، روسیه از سلاح های جدیدی علیه اوکراین استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری بلاروسی بلتا، آلکساندر لوکاشنکو که روز جمعه در جمع کارگران این کشور صحبت می کرد، افزود: ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خواهانا دریافت سلاح های بردبلند است تا مناطقی مانند کورسک، روستوف، اورل، بلگورود و شهرهای همجوار را هدف قرار دهد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: مقامات کی یف نگران استفاده از سلاح های دوربرد علیه خاک روسیه هستند اما آنها خودشان تصمیم گیرنده نیستند و این آمریکاست که در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهوری بلاروس با یادآوری دستور جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای ارائه ماهانه 1.5 میلیارد دلار کمک به اوکراین خطاب به وی گفت: آیا این کمک آمریکا برای دامن زدن به جنگ است. آمریکایی ها باید بدانند تازه این شروع کار است.

لوکاشنکو، واشنگتن را در تلاش برای تقسیم دوباره جهان ارزیابی کرد و افزود: آمریکایی ها در حال باختن هستند و تقلا می کنند تا همچنان رهبر جهان باقی بمانند.

روسیه: یک هواپیمای نظامی در منطقه مرزی بلگورود سقوط کرد

یک فروند جنگنده سوخو-۲۵ روسیه صبح روز جمعه در حین پرواز آموزشی در منطقه بلگورود روسیه در نزدیکی مرز اوکراین سقوط کرد. خلبان جان سالم به در برد.

به گزارش خبرگزاری تاس به نقل از سازمان های انتظامی، یک فروند هواپیمای نظامی روسیه از نوع Su-25 بامداد جمعه در حین پرواز آموزشی در منطقه مرزی بلگورود سقوط کرد. گفته می شود خلبان پس از اینکه توانست خود را به بیرون پرتاب کند جان سالم به در برده است.

بر اساس اطلاعات اولیه، این هواپیما پس از برخورد با سیم برق فشار قوی سقوط کرده است. رسانه های دیگر یک نقص فنی را علت آن گزارش می کنند.

ارتش روسیه اعلام کرد که این هواپیما در مکانی متروک سقوط کرده و هیچ خسارتی روی زمین وارد نشده است.

رئیس Sberbank: روسیه 73 درصد از صادرات نفت را به کشورهای دوست منحرف می کند

روسیه اجرای سناریوی «خط لوله به شرق» را آغاز کرده است که به معنای جهت گیری مجدد تمام صادرات سنتی روسیه به کشورهای دوست خود است. این را رئیس بزرگترین بانک روسی Sberbank، در جریان مجمع اقتصادی بین المللی در سن پترزبورگ در روز جمعه بیان کرد. به گفته وی، 73 درصد از عرضه نفت روسیه در بازه زمانی مارس تا مه از این طریق به کشورهایی که روسیه را تحریم نکرده اند، هدایت شده است. گرف اظهار داشت:

«البته مسائل مربوط به لجستیک و تخفیف ها وجود دارد، اما هنوز خیلی واقع بینانه نیست که چنین جریان هایی را در چنین بازه زمانی منحرف کنیم. با این وجود، ما شاهد وقوع آن هستیم.»

وی با اشاره به اینکه گاز طبیعی و نفت از نظر لجستیکی محصولات پیچیده تری هستند، ابراز اطمینان کرد که در اینجا نیز می توان راه حل هایی پیدا کرد.

لاوروف از تلاش برای تبدیل مولداوی به «اوکراینی دوم» خبر داد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ اعلام کرد که تلاش‌هایی آشکار در جریان است تا مولداوی را به «اوکراین دومی» تبدیل کنند و این با رویکرد مصرف گرایانه مقامات فعلی این کشور مطابقت دارد.

لاوروف این واقعیت را نیز مورد توجه قرار داد که اکثریت مردم مولداوی در موضع گیری مقامات رسمی این کشور در خصوص پیوستن سریع به اتحادیه اروپا شریک نیستند.

ماکرون: کشورهای غربی توافق کردند که هواپیما و تانک را به اوکراین ندهند

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از توافق بین نمایندگان کشورهای غربی برای توقف تحویل هواپیماها و تانک‌های تهاجمی به اوکراین خبر داد.

ماکرون که روز پنج‌شنبه به همراه اولاف شولز، صدراعظم آلمان و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا به اوکراین سفر کرده بود، گفت: «این تقریباً موضع گیری رسمی همه شرکای ما در ناتو است: ما به اوکراین برای دفاع از خود کمک می‌کنیم، ولی وارد جنگ با روسیه نخواهیم شد. بنابراین، ما توافق کردیم که تسلیحات خاصی مانند هواپیماهای تهاجمی یا تانک را به این کشور عرضه نکنیم.»

رهبر فرانسه یادآور شد که چنین تصمیمی مورد توافق قرار گرفته و رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی نیز از این مسئله آگاه است. ماکرون افزود که فرانسه عمدتاً با ارسال مهمات و «انواع خاصی از سلاح‌ها»، خودروهای زرهی و توپخانه به اوکراین کمک می‌کند.

وی پیش از این نیز در جریان مکالمه تلفنی خود با رئیس جمهوری اوکراین آمادگی پاریس برای ادامه ارسال تسلیحات از جمله تسلیحات سنگین به کی‌یف را اعلام کرد.

کرملین: تهدیدی از جانب روسیه برای فنلاند و کشورهای بالتیک وجود ندارد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که این کشور تهدیدی برای فنلاند و جمهوری‌های لتونی، لیتوانی و استونی در حاشیه دریای بالتیک نیست.

وی در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان در این باره توضیح داد که در این راستا، پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو هیچ مزیت امنیتی مضاعفی در اروپا به همراه نخواهد داشت و برعکس، تنش بیشتری به همراه خواهد داشت.

سخنگوی کرملین یادآور شد، طرف روسی معتقد نیست که تصمیم فنلاند و سوئد در پیوستن به ناتو بتواند امنیت این کشورها را تقویت کند، برای اینکه در این صورت وخامت اوضاع در منطقه تنها افزایش خواهد یافت.

لاوروف: غرب از سازمان ملل برای تقویت اخبار جعلی استفاده می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: دیپلمات‌های بین‌المللی از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر، دبیرکل و دیگر مقام‌های سازمان ملل تحت فشار غرب هستند و اغلب از آنها برای تقویت اخبار جعلی منتشر شده توسط غرب استفاده می‌شود.

به گزارش روزنامه لو فیگارو، سرگئی لاوروف روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی، اعلام کرد: ما به اوکراین حمله نکردیم. ما یک عملیات نظامی ویژه را اعلام کردیم زیرا مطلقاً هیچ راه دیگری برای توضیح به غرب نداشتیم که کشاندن اوکراین به ناتو یک عمل جنایتکارانه است.

وی در واکنش به خبرنگاری که گزارش رسمی سازمان ملل در مورد جنایات روس‌ها در روستای یاهیدن (Yahidne) در منطقه چرنیهیو (Tchernihiv) اوکراین را تشریح کرد، گفت: واقعاً جای تاسف است. اما دیپلمات‌های بین‌المللی از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل و دیگر مقام‌های سازمان ملل تحت فشار غرب هستند و اغلب از آنها برای تقویت اخبار جعلی منتشر شده توسط غرب استفاده می‌شود.

لاوروف اظهار داشت: روسیه بی تقصیر نیست؛ روسیه همان چیزی است که هست و ما خجالت نمی‌کشیم که نشان دهیم چه کسی هستیم.

روزنامه لوموند فرانسه نیز در تشریح بخش‌های دیگری از این مصاحبه، به نقل از وزیر امور خارجه روسیه نوشت که مسکو به دنبال «نازی‌زدایی» اوکراین است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

دیگر از نویسندگان روسی و شوروی در برنامه درسی اوکراین خبری نیست

یک گروه کاری از وزارت آموزش اوکراین تصمیم گرفته است تا تمام آثار نویسندگان روسی و شوروی را از برنامه درسی حذف کند. 

به ویژه آثار پوشکین، لرمانتوف، داستایوفسکی، تولستوی، تورگنیف، نکراسوف، بولگاکف، کریلوف و چخوف قربانی حذف‌ها می‌شوند. آثار گوگول از جمله The Revisor، The Nose و The Coat نیز از برنامه درسی حذف خواهند شد.

از بیخیال گاز تا ممنوعیت مصرف

رابرت هابک، وزیر اقتصاد فدرال، اقدامات قانونی برای صرفه جویی در انرژی را در نتیجه کاهش عرضه گاز از روسیه رد نمی کند. او روز پنجشنبه در تلویزیون حکومتی آلمان گفت:

«اگر حجم ذخیره‌سازی افزایش پیدا نکند، باید اقدامات بیشتری را برای صرفه‌جویی در صورت لزوم طبق قانون انجام دهیم.»

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا این امر می تواند کاهش حداقل دمای تعیین شده در آپارتمان ها نیز باشد، پاسخ داد:

«ما هنوز به طور عمیق به این موضوع نه پرداخته ایم. ما به تمام قوانینی که در آنجا کمک می کنند نگاه خواهیم کرد.»

مخازن گاز در حال حاضر 56 درصد پر است. این بالاتر از حد متوسط است، اما کافی نیست. ما نمی توانیم با 56 درصد وارد زمستان شویم. این باید پر باشد. در غیر این صورت ما واقعاً وضعیتمان ناروشن است.» وضعیت جدی است، اما امنیت عرضه در حال حاضر تضمین شده است. در همان زمان، هابک بار دیگر از شرکت ها و شهروندان خواست تا در مصرف انرژی و گاز صرفه جویی کنند.

سازمان امنیت و اطلاعات نظامی اوکراین ادعا میکند اسناد فنی پل کریمه را دریافت کرده است

به گزارش تاس، رئیس اطلاعات وزارت دفاع اوکراین گفت که اسناد فنی دقیقی در مورد پل کریمه دریافت کرده است. در بیانیه ای که روز پنجشنبه در صفحه فیس بوک وزارت دفاع اوکراین منتشر شد، آمده است: «مستندات فنی دقیق پل کریمه به دست آمده است.» 

سرویس اطلاعات نظامی اوکراین ارائه الکترونیکی ضمیمه ای را با عنوان «ساخت ارتباط حمل و نقل از طریق تنگه کرچ» منتشر کرد. وزارت دفاع ادعا می کند که این مواد حاوی «اطلاعات دقیق در مورد سایت، سطح جاده، پایه های پل، سازه های حفاظتی در برابر لغزش، رمپ ها و زیرساخت های کلی مجموعه است.»

دیمیتری مارچنکو، سرلشکر نیروهای مسلح اوکراین روز چهارشنبه گفت که پل کریمه «مهمترین هدف» برای ارتش اوکراین است (RT DE گزارش داد). 

در ماه آوریل، الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، گفت که کیف پل کریمه را به محض اینکه فرصت فراهم شود، تخریب خواهد کرد. با این حال، در ماه مه، مشاور وزیر کشور اوکراین، ویکتور آندروسوف، گفت که نیروهای اوکراینی راهی برای حمله به پل ندارند، زیرا ارتش اوکراین بسیار دور از ساحل دریای آزوف است.

لاوروف به تهدیدهای کیف برای ضربه زدن به پل کریمه پاسخ داد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تایید کرد که مسکو از تهدیدهای کیف برای حمله به پل کریمه «کاملاً آگاه» است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی لاوروف گفت: ما ارتشی مسئول داریم و همه این تهدیدها در نظر گرفته شده است، دود بدون آتش وجود ندارد و من متقاعد شده‌ام که همه این طرح‌ها به طور کامل شکست خواهند خورد.

پیش از این، دیمیتری مارچنکو، فرمانده نیروهای اوکراینی، گفت که پل کریمه «اولین هدف شکست خواهد بود»، پس از دریافت تسلیحات وعده داده شده توسط غرب به کیف، «و این بر کسی پوشیده نیست.»

منبع: اسپوتنیک + نووستی  

آنتونوف: آمادگی روسیه برای تضمین ایمنی کشتی‌های حامل غلات اوکراینی

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده صبح امروز، جمعه، اعلام کرد که این کشور آماده است تا ایمنی کشتی‌هایی که بار غلات را از بنادر تحت کنترل اوکراین حمل کنند، تضمین کند و متعهد می‌شود که از کریدورهای باز شده در این راستا استفاده نظامی نخواهد شد.

این دیپلمات اتهامات مربوط به ممانعت روسیه از کشتیرانی آزاد در دریای سیاه را رد کرده و مقامات اوکراینی که به گفته وی حدود 420 مین دریایی قدیمی را در سواحل خود کار گذاشته‌اند، را مقصر مشکل کنونی در صادرات غلات نامید.

آنتونوف، در مقاله‌ای به زبان انگلیسی که امروز در نشریه «نشنال اینترست» (National Interest) منتشر شد، یادآور شد که موفقیت در این زمینه تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که مقامات اوکراینی برای همکاری سازنده آمادگی داشته باشند و برای شروع، به گفته این دیپلمات، باید آبهای منطقه از وجود مین‌ها پاکسازی شود.

وی افزود: «روسیه ایمنی چنین مسیرهایی را تضمین کرده و از آنها به نفع اهداف خود در عملیات ویژه استفاده نخواهد کرد. هیچ مانعی از جانب ما وجود ندارد. توپ اکنون در زمین کی‌یف قرار دارد.» آنتونوف همچنین پیشنهاد کرد از بنادر دریای سیاه و آزوف که تحت کنترل روسیه هستند و همچنین از مسیرهای زمینی، از جمله از طریق خاک بلاروس، برای صادرات غلات اوکراین استفاده شود.

وزارت دفاع روسیه از همکاری بیولوژیکی- نظامی اوکراین و آمریکا پرده برداشت

ایگور کریلوف، رئیس نیروهای حفاظت از پرتوها، شیمیایی و بیولوژیکی نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که اسنادی بدست آمده است که تعامل بین وزارت دفاع اوکراین و ایالات متحده در خصوص اجرای برنامه‌های بیولوژیکی- نظامی را تأیید می‌کند و توضیحات مقامات آمریکایی در مورد فعالیت‌های صلح جویانه بیولوژیکی واقعیت ندارد.

وی شب گذشته در یک نشست خبری گفت: علیرغم ابراز اطمینان آمریکا مبنی بر اینکه تحقیقات بیولوژیکی در اوکراین منحصراً در زمینه توسعه بهداشت غیرنظامیان انجام شده، اسنادی بدست آمده است که تعامل مستقیم وزارت دفاع این دو کشور در این زمینه را تایید می‌کند. وی توضیح داد که در اسناد بدست آمده به امکان همکاری بین اوکراین و ایالات متحده در برنامه بیولوژیکی و همچنین امکان ایجاد اصول قانونی برای گسترش بیشتر این همکاری ها اشاره شده است.

کریلوف یادآور شد که خود ایالات متحده ارتباط بین پنتاگون و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین  را به رسمیت شناخته است.

در اوایل ماه ژوئن، پنتاگون رسماً حمایت «قانونی» ارائه شده طی 20 سال گذشته از 46 تاسیسات بیولوژیکی در خاک اوکراین را تایید کرد. ولی مدعی شد که این کمک‌ها «در چارچوب پروژه‌های صلح آمیز پزشکی و کشاورزی» به آنها ارائه شده است.

در همین راستا، سفارت روسیه در واشنگتن نیز صبح امروز، جمعه اعلام کرد که اطلاعات وزارت دفاع ایالات متحده در خصوص غیرنظامی بودن فعالیت آزمایشگاه‌ها بیولوژیکی در اوکراین با واقعیت مطابقت ندارد و اطلاعات تهیه شده توسط پنتاگون در این باره یک دروغ محض است.

زاخارووا: آمریکا، جهان را به ورطه نابودی کشانده است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: آمریکایی ها منافع ما را قبول ندارند و تنها به فکر منافع خود هستند و با وضع تحریم‌های یکجانبه دیگر نقاط جهان را تحت تاثیر قرار داده اند.

مجری راشا تودی پرسید: دیروز شما با خبرنگاران غربی صحبت کردید. صحبت کردن با آن‌ها تا چه اندازه دشوار است؟

زاخارووا گفت: ما موضع خود را تغییر نداده ایم. این براساس ارزش‌ها و واقعیت‌ها است. به همین خاطر خبرنگاران غربی نگران هستند و من نگران نیستم. من وظیفه خود را می‌دانم. میزان کار ما افزایش یافته است، زیرا اخبار جعلی زیاد شده است. اما این مشکلی برای غرب است. زیرا غرب اطلاعات نادرست زیادی را منتشر می‌کند.

وی افزود: آن‌ها به سادگی مخاطبان خود را از دست می‌دهند. آن‌ها حتی سبب می‌شوند که مخاطبانی که رسانه‌ها دارند از بین بروند و اعتماد خود را از دست بدهند. آن‌ها مطالب زیادی را در گزارش‌های خود حذف می‌کند. این موضوع سبب می‌شود مردم از واقعیت دور شوند.

مجری گفت: زمانی که خبرنگاران غربی به کنفرانس خبری شما می‌آیند آن‌ها بار‌ها روسیه را به نقض قوانین بین المللی متهم می‌کنند. به نظر می‌رسد آن‌ها به دنبال گرفتن نوعی اعتراف از شما هستند؟

زاخارووا گفت: سیستم قضایی بین المللی مدعی برابری همه در برابر حقوق بین الملل است. اگر فردی خود را فراتر از قانون بداند آنگاه سیستم کارا نیست. من می‌شنوم که آمریکایی‌ها ادعا‌های نادرستی را ضد روسیه مطرح می‌کنند. من سوالی از آمریکا دارم. آیا آمریکا به قوانین بین المللی توجه دارد. آن‌ها تا چه اندازه به قوانین بین المللی علاقه دارند. هر کشوری می‌تواند نظر خود را درباره قوانین بین المللی داشته باشد.

روسیه براساس سیاست‌های خود این موضوع را بررسی می‌کند. اما آن‌ها (آمریکایی ها) منافع ما را قبول ندارند و تنها به فکر منافع خود هستند. ما اقدامات خود را بر اساس قوانین بین المللی انجام می‌دهیم. زمان آن فرا رسیده است که انتقاد خود را از سیستم لیبرال آن‌ها اعلام کنیم. این اقدام آن‌ها، جهان را در آستانه فروپاشی قرار داده است. آن‌ها با وضع تحریم‌های یکجانبه دیگر نقاط جهان را تحت تاثیر خود قرار داده اند.

آن‌ها به کشوری اسلحه می‌دهند که سال هاست شهروندان خود را می‌کشد. آن‌ها برای تخریب قوانین بین المللی هر کاری انجام می‌دهند. ما به روشی عمل گرایانه به تحریم‌ها پاسخ داده ایم. اوضاع به نفع ما شده است. این به نفع آمریکا است که توانایی‌های اروپا را محدود کند، زیرا آمریکا نمی‌خواهد که رقیبی داشته باشد. قرار دادن اروپا در برابر روسیه به نفع آمریکا است.

مجری پرسید: آیا رسانه‌های غربی همانطور که با شما مصاحبه می‌کنند با دیگر مقامات هم در جهان مصاحبه می‌کنند؟

زاخارووا پاسخ داد: این موضوع به آزادی بیان مربوط می‌شود. غرب به ما اجازه سوال نمی‌دهد و حتی فعالیت رسانه‌های ما را ممنوع می‌کند. اما در کشور ما وضعیت متفاوت و برعکس اقدامات آن‌ها است. ما آماده استقبال از همه رسانه‌ها در کشور خود هستیم. اما زمانی که آن‌ها ما را تحریم می‌کنند و به ما روادید نمی‌دهند ما هم آن‌ها را تحریم می‌کنیم.

سفیر روسیه در آمریکا: مسکو آماده صادرات غلات است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده گفت ، اگر آمریکا واقعاً می خواهد بحران کشاورزی جهانی را حل کند، باید با مسکو همکاری کند و تحریم کشاورزی و واردات کود بلاروس را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سفیر روسیه در ایالات متحده روز پنج شنبه  در نشریه نشنال اینترست نوشت: «اگر واشنگتن واقعاً می خواهد وضعیت بازار جهانی کشاورزی را بهبود بخشد، بایستی اجازه دهد ما همکاری خود را داشته باشیم. از سرزنش روسیه برای همه مشکلات دست بردارید. ما آماده همکاری برای بهبود وضعیت در همه کشورهای جهان هستیم. ما آماده ایم صادرات پیوسته غلات از بنادر تحت کنترل خود را تسهیل کنیم. فرصت های زیادی برای استفاده از کریدورهای حمل و نقل از طریق لهستان، رومانی و بلاروس وجود دارد. تنها کاری که لازم است، لغو تحریم کود بلاروسی است. «

سفیر روسیه همچنین گفت که تحریم های غرب به یک عامل نامطلوب مهم در بحران غذایی تبدیل شده است، اما غرب تصمیم گرفته است صرفا روسیه را مسئول و مقصر افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی جلوه دهد. علاوه بر این، آنتونوف به تمرکز غرب بر منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان یکی دیگر از عوامل بحران اشاره کرد.

او افزود که روسیه به هدف اتهاماتی تبدیل شده است که «ربطی به واقعیت ندارد».

سفیر روسیه در آمریکا نوشت: «کشور ما به تلاش برای برداشتن گام‌هایی با هدف کاهش عمدی امنیت غذایی جهانی، جلوگیری از صادرات محصولات کشاورزی اوکراین از طریق دریا و جلوگیری از کارزار کشاورزی در آن کشور متهم است. زمان آن رسیده است که به این اتهام زنی های بی پایه و خیالبافی ها نقطه پایانی بنهیم. «

آنتونوف خاطرنشان کرد که در سال ۲۰۲۰ سازمان ملل نسبت به خطرات بحران فزاینده در بازار جهانی کشاورزی هشدار داد. سپس قیمت ها شروع به افزایش کردند؛ تا بهمن ماه که «قبل از شروع عملیات ویژه ما در اوکراین» ۵۰ درصد افزایش یافتند.

او با ذکر این موضوع که گرچه اوکراین از نظر امنیت غذایی خودکفا است، اما با منافع ملی روسیه ضدیتی ندارد، افزود: «ما تلاش های لازم را در این زمینه انجام می دهیم؛ از کمک به کشاورزان در سرزمین های آزاد شده گرفته تا بازسازی زیرساخت ها و تامین بذر. همزمان، نیروهای نظامی روسیه در فعالیت های مین زدایی بشردوستانه زمین های کشاورزی مشغول هستند. بیش از ۱۲ هزار مواد منفجره مختلف در ۲۰۰ هکتار از مزارع کشت شده است غیرفعال شد.»

آنتونوف تاکید کرد، روسیه تلاشی برای جلوگیری از صادرات مواد غذایی اوکراینی ندارد. وی گفت مساله این است که ده‌ها کشتی خارجی در نیکولایف، خرسون، چرنومورسک، اوچاکوف، اودسا و یوژنی گیر افتاده‌اند.

بنا به گزارش اسپوتنیک، سفیر روسیه در واشنگتن در پایان نوشت: نتیجه این که هیچ مانعی از طرف ما وجود ندارد. توپ اکنون در زمین کی یف است.

روسیه و اوکراین سبد نان جهان و صادر کننده برتر محصولات غلات مانند گندم، ذرت و جو هستند که در سال ۲۰۲۰ میلادی، هر کدام از آن دو کشور حدود نیمی از گندم تولیدی خود را به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا صادر کرده بودند.  

جنگ اوکراین عرضه غلات و سایر کالاهای مورد نیاز منطقه مانند دانه‌های روغنی، روغن پخت و پز و کود را مختل کرده است.  

حدود یک چهارم مجموع صادرات گندم روسیه و اوکراین و نیمی از صادرات ذرت دو کشور برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی متوقف شده است.  

بسیاری از زیرساخت‌های اوکراین که از تجارت حمایت می‌کند از جمله بنادر و خطوط ریلی تخریب شده یا آسیب دیده‌اند. اوکراین هم صادرات برخی غلات را برای محافظت از ذخایر خود ممنوع کرده است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: