پرش به محتوا

چگونه کمک های «مردمی» به اوکراین دزدیده می شود.جنگ در اوکراین
اوکراین: ظاهراً بخش قابل توجهی از «کمک های بشردوستانه» اختلاس شده و به صورت خصوصی فروخته شده است.

نوشته راینهارد لاوترباخ
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهدر ماه مه، فروشگاه های زنجیره ای کالاها و وسایل فنی اوکراینی «اپیسنر» یک کالای بسیار ویژه داشتند: جلیقه های ضد گلوله و ضد ترکش به قیمت هر کدام معادل ۴۰۰ یورو. مبلغ قابل توجهی با توجه به درآمد و استانداردهای اوکراین. خلاصه یک رسوایی به وجود آمد زیرا سازنده جلیقه ها، شرکتی در لویو در غرب اوکراین، آنها را در وب سایت این فروشگاه زنجیره ای کشف کرد و از روی پارچه و بارکد که هنوز قابل مشاهده بود کالا را تشخیص داد و زنگ خطر را به صدا درآورد.

معلوم شد که شرکت لویو جلیقه ها را به اداره منطقه ای چرکاسی فروخته است که به نوبه خود قرار بود جلیقه ها را به عنوان بخشی از یک کمپین روابط عمومی بین ارتش اوکراین «تقسیم» کند. با این حال، مقام مسئول این کالا را «برای نگهداری موقت» به شرکت مبلمان «وبهلسترد» ونتو، که متعلق به یکی از اعضای پارلمان منطقه است، فرستاد. کالاهایی دیگری که ادعا می شود ظاهراً شبیه هم بودند از آنجا به ارتش تحویل داده شد که طبعا ادعا می شود این کار یک «خطای انسانی» بوده است. جلیقه های اصلی از شرکت ونتو هم سر از فروشگاه های زنجیره ای کالاها و وسایل فنی اوکراینی اپیسنر درآورد. البته اینها هم متعلق به یک زوج متاهل هستند – که یکی نماینده مجلس است و دیگری عضو شورای شهر کیف است.

بنابراین بوی گند کل ماجرا همه جا را گرفته است، داوطلبان لهستانی که در هفته های اول آغاز جنگ قصد داشتند کالا های امدادی را به ارتش و مردم برساند به پورتال خبری اوکوپرس چنین گزارش می دهند که تلاش برای بالا کشیدن کالاهای کمکی از همان مرز در اوکراین آغاز می شود برای نمونه یک مرزبان اوکراینی که به طرف شما می آید و چندین جلیقه ضد گلوله را زیر بغل خود میزند و میگوید که میرود روی کیفیت آنها آزمایشاتی انجام دهد و یا مرزبان دیگری که میگوید دیگر بس است اجناس اینجا بگذارید و شما برگردید بقیه کارها را ما می کنیم.

رهبری سیاسی کشور می داند که مشکل این گونه اختلاس ها چقدر عمومی است. در ۱۳ مارس، لایحه ای به مجلس ارائه شد که مجازات اختلاس در کمک های مالی را به شدت افزایش می دهد. این قانون در آوریل به تصویب رسید، اما ظاهراً از آن زمان تاکنون اتفاق خاصی نیفتاده است. به عنوان مثال، «داوطلبان» خود را به مدیریت شهری اسمیلا در منطقه چرکاسی معرفی کردند، که از اداره درخواست کردند تا ۲۰۰۰ کنسرو گوشت اهدایی را برای رساندن به دست سربازان در جبهه جنگ در اختیار آنها قرار دهد.
کنسرت های گوشت در اختیار داوطلبان قرار گرفت و آنها به جبهه هم رسیدند اما برای هر کنسرو گوشت داوطلبان خواستار دریافت سه و نیم یورو شدند!

در یکی دیگر از مراکز توزیع کالاهای امدادی از لهستان، زنی گزارش داد که می‌خواهد کالاهای اهدایی را «به جبهه در ولونواخا» برساند – اگرچه شهر از مدت‌ها قبل توسط واحدهای «جمهوری خلق» دونتسک تصرف شده بود. یک داوطلب کمک لهستانی به اوکو پرس گفت که چگونه یک فرد ناشناس هنگام توقف برای بنزین زدن به او نزدیک شد و از او پرسید آیا چیزی برای فروش دارد او در پاسخ این فرد ناشناس گفت که خیر اینا همه کمک های داوطلبانه مردمی است و فرد ناشناس در جواب گفت این که اصلا مهم نیست.
در شهر مرزی اوکراین با لهستان کالاهای اهدایی مردمی از کشورهای غربی به شکل کاملا آشکار در صندوق عقب ماشین ها به فروش میرسد.
در منطقه ریونه ماکارونی ایتالیایی مارک دار به طور معجزه آسایی در مغازه های روستایی پیدا میشود که قبلاً اثری از چنین کالاهایی دیده نشده بود. در چرنیتسی، بوکوینا مدیر کلینیک محلی پنج آمبولانس مستعمل اهدایی از ایتالیا را به حساب خود فروخت. در لویو، یکی از مقامات اداره منطقه ای در تلاش برای فروش مینی بوس های اهدایی از فنلاند دستگیر شد. این فرد یک سیاستمدار عضو حزب «غرب گرا» و «اصلاح محور» هلوس (صدا) است.
ظاهراً حتی تجهیزات نظامی نیز از خطر اختلاس مستثنی نیستند. این فقط در مورد سربازانی نیست که سعی می کنند یک کلاشینکف یا چند نارنجک دستی را تبدیل به پول نقد کنند. چند هفته پیش، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که رهبری ارتش آمریکا نمی داند چه اتفاقی برای محموله های تسلیحاتی این کشور پس از رسیدن به اوکراین خواهد افتاد.
غرب آشکارا می داند که با چه نوع کلاهبردار هایی در اوکراین سروکار دارد. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، آخر هفته گذشته به ولودیمیر زلنسکی گفت که بدون کنترل‌های فشرده‌تر از سوی اتحادیه اروپا، ادامه ارسال کمک‌های بیشتر دشوار خواهد بود. فون در لاین به زلنیکی گوشزد کرده است که هر چه باشد اینجا پول زیادی در جریان است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: