پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۳

گاف سالیوان درباره هزینه تحریم‌ها علیه روسیه و حذف ویدئوی سخنرانی او

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از آنکه در سخنرانی روز پنجشنبه خود در یک اندیشکده آمریکایی در حالیکه میکروفنش هنوز روشن بود درباره هزینه های تحریم های اعمالی آمریکا علیه روسیه گاف داد، ویدئوی سخنرانی او حذف شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن روز پنجشنبه به وقت محلی در گفت‌وگو با اندیشکنده مرکز امنیت جدید آمریکا گاف داد و به هزینه توقیف کشتی های تفریحی شهروندان روسیه برای دولت آمریکا اعتراف کرد.

مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در حالیکه میکروفنش هنوز روشن بود، گفت:می دانید احمقانه ترین مساله چیست، وقتی یکی از این کشتی های تفریحی را توقیف می کنیم، باید هزینه نگهداری آنها را بپردازیم. دولت فدرال هزینه نگهداری را تحت عنوان قوانین مصادره اموال می پردازد.

پس از این گاف مشاور امنیت ملی آمریکا، ویدئوی سخنرانی او از یوتیوب و تمام شبکه های اجتماعی حذف شد و کسانی نیز که این فیلم را در حساب کاربری خود در توئیتر گذاشته بودند، آن را حذف کردند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سخنانی در این اندیشکده با بیان اینکه در حال گفتگو و مشورت با اوکراین برای مذاکره با روسیه هستیم، اعلام کرد که کی‌یف را برای امتیاز دادن به روسیه تحت فشار قرار نمی‌دهیم.

معاون نخست وزیر روسیه: اکثر مشتریان اروپایی گازپروم به پرداخت گاز به روبل روی آورده‌اند.

اکنون پس از معرفی مکانیسم پرداخت جدید برای گازرسانی به کشورهای به اصطلاح غیردوست، تقریباً کل حجم گازی که گازپروم به اروپا عرضه می کند به روبل پرداخت می شود. این را الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در حاشیه نشست بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ اعلام کرد. وی به نقل از خبرگزاری ریانووستی:

۹۰ تا ۹۵ درصد مشتریان مبلغ گاز را به روبل میپردازند


لاوروف: سلاح های غربی در حال حاضر در بازار سیاه اوکراین به فروش می رسد


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرده است که مقامات نظامی در غرب از تمام خطرات ناشی از ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین آگاه باشند. او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسی NTW گفت:

«من واقعاً امیدوارم که در کنار سیاستمدارانی که به طور غیرمسئولانه خواستار آن هستند که به اوکراین هر آنچه می‌خواهد داده شود، افرادی در ارتش وجود داشته باشند که می‌دانند درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم و خطرات موجود را درک می‌کنند.»

علاوه بر این، لاوروف اشاره کرد که کمک های نظامی غرب به کیف اغلب برای هدف مورد نظر استفاده نمی شود. این دیپلمات تصریح کرد:

و البته بد نیست نگاهی به آنچه در حال حاضر در مورد سلاح‌های موجود در اوکراین رخ می‌دهد بیاندازیم – همان Stingers و Javelins، آنها قبلاً در بازار سیاه هستند، آنها در آلبانی و کوزوو پیدا شده‌اند.

در مورد آنها آشکارا صحبت می شود و به اصطلاح با تخفیف فروخته می شود. بنابراین روند باز کردن بازار سیاه در حال انجام است. آنها تا حد زیادی به جایی که از آنجا به اوکراین آمده اند بازخواهند گشت.»

سارا واگنکنشت از برنامه های تحویل تسلیحات آلمان به اوکرابن انتقاد کرد و خواستار » مذاکره و سازش» شد.

سارا واگنکنشت، رهبر سابق گروه پارلمانی حزب چپ در بوندستاگ، از اولاف شولتس صدراعظم خواسته است تا در کیف برای حل دیپلماتیک بحران اوکراین کار کند. او از اعلام او در مورد تحویل بیشتر تسلیحات انتقاد کرد و گفت:

همبستگی با مردم اوکراین به معنای پذیرش اهداف جنگی غیرواقعی رهبری اوکراین نیست، مهمات برای جنگ بی پایان از طریق تحویل تسلیحات و در نتیجه تنها طولانی کردن مرگ و رنج بی معنی.

واگنکنشت با پیشنهاد ماکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی بر مذاکره کیف با روسیه موافقت کرد. او در مورد شولتس افزود:

شولتتس باید به جای وعده دادن سلاح های سنگین بیشتر، تمایل به مذاکره و سازش را در کیف به منظور امکان پذیر ساختن راه حل دیپلماتیک ترویج دهد.

شولتس، مکرون و دراگی نخست وزیر ایتالیا صبح پنجشنبه برای دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، به کیف سفر کردند.

گندم روسیه تنها به کشورهای دوست صادر خواهد شد

به گزارش راشا تودی، دیمیتری پاتروشف وزیر کشاورزی روسیه روز پنجشنبه گفت برداشت غلات این کشور در سال جاری می تواند به ۱۳۰ میلیون تن برسد که برای تامین نیاز داخلی و صادرات کافی است.

پاتروشف در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) به چالش های متعددی از جمله شکسته شدن زنجیره تامین مواد غذایی و مشکلاتی در محاسبات مالی اشاره کرد. وی گفت: روسیه باید به این موانع غلبه کند تا بتواند به کشورهای خارجی گندم صادر کند.

وی در گفتگو با خبرنگاران از تامین بازارهای خارجی از گندم روسیه اطمینان داد ولی خاطر نشان کرد تنها کشورهای دوست می‌توانند از گندم این کشور استفاده کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ماه گذشته گفته بود که برداشت گندم این کشور در سال جاری بی‌سابقه خواهد بود. پوتین به این نکته اشاره کرد که بعضی از کشورها با قحطی مواد غذایی روبرو هستند ولی مسئولیت این مشکلات تنها به عهده تصمیم‌های غرب در تحریم روسیه است.

در بسیاری از کشورهای جهان قیمت گندم و مواد غذایی به حداقل دوبرابر میزان معمول خود رسیده است. در دو ماه گذشته جنگ روسیه و اوکراین که عمده‌ترین صادرکنندگان گندم جهان هستند، موجب تشدید بحران غذایی و بالا رفتن تورم در کشورهای جهان شده است.

وزارت دفاع روسیه فاش کرد:

استفاده از پشه‌های تب دار در آزمایشگاه‌های اوکراین از سوی آمریکا

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز پنجشنبه با صدور بیانیه ای فاش کرد: پشه‌های حامل تبِ مورد مطالعه در آزمایشگاه های اوکراین می توانند توسط ایالات متحده در کوبا استفاده شوند.

در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه در مورد آزمایشگاه های بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین آمده است: از سال ۲۰۱۵، زمانی که تامین مالی پروژه های اوکراین در مقیاس بزرگ توسط پنتاگون آغاز شد، عفونت‌ های متعددی در میان ارتش و ساکنان دونتسک و لوهانسک ثبت شد.

بیانیه مذکور می افزاید: در سال ۲۰۱۶، بروز (بیماری) «تولارمی» در مقایسه با سال ۲۰۰۷، ۹.۵ برابر شد، تعداد موارد در میان پرسنل نظامی هم به ویژه بالا بود. در اسناد ناتو، «تولارمی» یکی از عوامل بیولوژیکی اولویت دار در نظر گرفته می‌ شود – همانطور که در سال ۲۰۱۲ تأیید شد و در تمرینات این سازمان در سوئد هم استفاده شد.

مسکو در این خصوص می افزاید: از سال ۲۰۱۷، در ۱۲ منطقه اوکراین که تأسیسات بیولوژیکی تحت کنترل پنتاگون قرار داشتند، ده ها مورد شیوع هپاتیت A ثبت شد – بیش از ۱۰ هزار نفر بیمار شدند که در بیشتر موارد علت بیماری‌ ها مشخص نشده است.

بیانیه مذکور ادامه داد: حقایق استفاده از پشه های «آئدس» (Aedes) به‌عنوان سلاح‌ های بیولوژیکی، دقیقاً همانگونه‌ ای که پنتاگون با آن در اوکراین کار می‌ کرد، در یک دادخواست دسته‌ جمعی از سوی شهروندان کوبایی علیه دولت آمریکا نیز این موضوع ثبت شد و برای بررسی امضاء کنندگان به سازمان کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیکی ارائه گردید.

اسد: به رسمیت شناختن «دونتسک» و «لوگانسک» به زودی عملی می‌شود

«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه اعلام کرد که دستورات لازم برای آغاز فرایند به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک توسط کشورش را صادر می‌کند.

به گزارش میدل ایست نیوز، بشار اسد در دیدار با هیئتی از منطقه خودمختار دونتسک، «آزادسازی» بخش اعظم این منطقه را تبریک گفت.

وی افزود که به زودی دستورات لازم برای آغاز فرایند حقوقی به رسمیت شناختن دونتسک و لوگانسک توسط سوریه را صادر خواهد کرد.

«فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه نیز در این جلسه تأکید کرد که وزارت خارجه سوریه فورا دستورات رئیس جمهور در این باره را اجرا خواهد کرد.

بیش از 3500 داوطلب از منطقه زاپوروژیه علیه ارتش اوکراین می جنگند


به گفته ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره نظامی-غیرنظامی منطقه زاپوروژیه که تحت کنترل روسیه است، بیش از 3500 داوطلب از این منطقه در حال نبرد با نیروهای اوکراینی هستند. وی به خبرگزاری ریانووستی گفت:

حداقل 3500 داوطلب از منطقه زاپوروژیه علیه رژیم نازی زلنسکی می جنگند.

به گفته روگوف، اکثریت داوطلبان در واحدهای شبه نظامیان مردمی جمهوری های دونباس خدمت می کنند. کسانی که قبلا تابعیت روسیه داشتند در نیروهای مسلح روسیه جنگیدند. برخی نیز در دیگر ساختارهای نظامی خدمت می کنند. روگوف توضیح داد:

«مردمی که از زاپوروژیه سرمشق می‌گیرند، در کنار جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک و ساکنان روسیه بزرگ، در یک خانواده متحد همه روسی، پیروزی را رقم می‌زنند».

ماریا زاخارووا کمک های نظامی آمریکا را تهدیدی برای اوکراین و اروپا توصیف می کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین را «تهدیدی برای همه» توصیف کرد. این دیپلمات به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت:

«اولاً، این یک تهدید برای خود اوکراین است، جایی که غرب معتقد است درگیری احتمالا طولانی مدت خواهد بود.»

پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بسته کمک نظامی اضافی به اوکراین را به ارزش حدود یک میلیارد دلار اعلام کرد. بعدها، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، اعلام کرد که واشنگتن اکنون به طور منظم بسته های کمک های نظامی جدید را به کیف ارائه خواهد کرد.

وزارت دفاع روسیه از سرنگونی یک جنگنده سوخو-۲۵ اوکراینی خبر داد


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه صبح پنجشنبه در نشست خبری خود از حملات بیشتر روسیه به اهداف نظامی در اوکراین خبر داد. در منطقه خارکف، موشک‌های هوایی با دقت بالا برای انهدام دو پست فرماندهی، یک مرکز جنگ الکترونیک، یک سکوی پرتاب زیردریایی توچکا و یک موشک پرتاب چندگانه اوراگان استفاده شد.
به گفته کوناشنکوف، نیروی هوایی روسیه ۵۷ مرکز پرسنل و تجهیزات نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار داده است. سه پست فرماندهی، یک مجتمع موشکی ضد هوایی Buk-M1 و یک مرکز تعمیر و نگهداری تانک های اوکراینی در نزدیکی خارکف در منطقه سومی منهدم شد. حداقل ۲۸۰ نازی اوکراینی در این حملات هوایی کشته شدند.
سخنگوی ارتش همچنین از سرنگونی جنگنده سوخو-۲۵ اوکراینی خبر داد. توسط پدافند ضد هوایی روسیه در منطقه خارکف منهدم شد. علاوه بر این، نیروهای مسلح هفت پهپاد اوکراینی را در آسمان منطقه خارکف و جمهوری خلق لوگانسک سرنگون کردند. یک موشک بالستیک توچکا-یو نیز در نزدیکی روستای استاخانوف رهگیری شد. علاوه بر این، پدافند هوایی چندین حمله را با راکت‌اندازهای متعدد از نوع اوراگان رهگیری کرد.
بیش از ۲۰۰ سرباز اوکراینی در حملات توپخانه روسیه کشته شدند. کوناشنکوف گفت، علاوه بر این، نیروهای مسلح روسیه یک مرکز جنگ الکترونیک، شش تانک و سایر خودروهای زرهی و یک موشک انداز چندگانه گراد را از کار انداختند.
به گفته وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از زمان آغاز عملیات ویژه در ۲۴ مارس در مجموع ۲۰۴ فروند هواپیما، ۱۳۱ هلیکوپتر، ۱۲۱۸ هواپیمای بدون سرنشین، ۳۴۰ مجتمع موشکی ضدهوایی، ۳۵۶۹ تانک و سایر خودروهای زرهی، ۵۲۶ موشک انداز و ۱۹۶۸ تفنگ و خمپاره از بین رفت.

غیرنظامیانی که از کارخانه آزوت گریختند از مزدوران خارجی می گویند

گفته می شود بسیاری از مزدوران خارجی در میان مدافعان اوکراینی کارخانه شیمیایی آزوت در سورودونتسک هستند که در حال حاضر توسط نیروهای روسیه و جمهوری خلق لوگانسک محاصره شده است. غیرنظامی به نام آنا که از ۵ آوریل با بستگان و فرزندانش در یک پناهگاه حمله هوایی در کارخانه زندگی می کرد به خبرگزاری ریانووستی گفت:

«مزدوران زیادی وجود دارند، خیلی زیاد. من دقیقاً نمی‌دانم چند نفر هستند، آنها از بقیه جدا بودند و بیشتر به انگلیسی یا سایر زبان‌های خارجی ارتباط برقرار می‌کردند. »

این زن افزود که نظامیان اوکراینی و خارجی غیرنظامیان را از خروج از زیرزمین ها منع کردند و به بستگان آنها از خارج اجازه ندادند غذا بیاورند. او تنها در ۱۰ ژوئن توانست با بستگان و فرزندانش فرار کند.

روز چهارشنبه، نیروهای جمهوری خلق لوگانسک یک کریدور بشردوستانه ایجاد کردند تا غیرنظامیان بتوانند از نیروگاه خارج شوند. با این حال، این اقدام مورد انتقاد طرف اوکراینی قرار گرفت. تعداد مزدوران خارجی در نیروگاه آزوت توسط دستیار وزیر کشور جمهوری خلق لوگانسک، ویتالی کیسلیوف، ۵۰۰-۶۰۰ نفر برآورد شد.

رئیس جمهوری خلق دونتسک می خواهد «همه شهرهای روسیه» را در اوکراین «آزاد» کند

در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF)، رئیس جمهوری خلق دونتسک، دنیس پوشیلین، خواستار «آزادسازی» همه شهرهای روس نشین در اوکراین شد. بنابراین وی به سوال خبرگزاری روسی ریانووستی درباره سرنوشت اودسا اینگونه پاسخ داد:

آزادسازی تمام شهرهای روس نشین ضروری است.

علاوه بر این، پوشیلین رد نکرد که اوکراین به عنوان یک کشور به زودی به طور کامل ناپدید می شود.
در آینده قابل پیش بینی، اوکراین به عنوان یک کشور ممکن است به سادگی وجود نداشته باشد.

رئیس جمهوری خلق دونتسک همچنین گفت که زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین باید در یک دادگاه بین المللی به دلیل جنایات جنگی مرتکب شده در دونباس محاکمه شود.

دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه، پیش از این این سوال را طرح کرده بود که آیا اوکراین تا دو سال دیگر همچنان روی نقشه جهان خواهد بود یا خیر.

پوشیلین: پیشروی فراتر از مرزهای جمهوری خلق دونتسک به دلیل تحویل سلاح های غربی ضروری است.


دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک در مصاحبه با ریانووستی اظهار داشت که تدارکات تسلیحاتی از غرب، نیروهای مسلح جمهوری را مجبور می کند تا فراتر از مرزهای جمهوری خلق دونتسک پیشروی کنند.

«زمانی که دشمن سلاح‌های جدید دریافت می‌کند، عملاً مجبور می‌شویم در مرز توقف نکنیم. چرا؟ زیرا ما باید امنیت شهروندان جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک را تضمین کنیم.»

پوشیلین ادامه داد: اگر قرار بود اوکراین سامانه‌های تسلیحاتی با برد بیشتر دریافت کند، باید «تصمیم‌های مناسب» با آن اتخاذ می‌شد.

پیش از این مقامات روسیه بارها هشدار داده بودند که تحویل تسلیحات به اوکراین به تشدید درگیری ها کمک می کند.

اکثریت اروپایی‌ها خواستار سپردن شرق و جنوب اوکراین به روسیه و پایان فوری جنگ هستند.

در سراسر اروپا، شکاف در افکار عمومی در مورد مناقشه اوکراین در حال ظهور است: بر اساس یک نظرسنجی به سفارش اتاق فکر اروپایی ECFR، که نتایج آن در روز چهارشنبه منتشر شد، آنهایی در میان اروپایی‌هایی که انتظار وقوع قریب الوقوع را دارند. تعداد قراردادهای صلح بین کیف و مسکو بسیار بیشتر از آنهایی است که بر نیاز ادعایی شکست فدراسیون روسیه در عملیات خود در اوکراین اصرار دارند. 

«در واقع، ۳۵ درصد از پاسخ دهندگان موافق بودند که پایان دادن به خصومت ها در اسرع وقت مهم ترین است – حتی اگر این بدان معنا باشد که اوکراین کنترل برخی از مناطق را به روسیه واگذار می کند. فقط ۲۲ درصد این جمله مخالف را ترجیح دادند که مهمترین چیز مجازات اقدامات روسیه است. حتی اگر اوکراینی‌های بیشتری بمیرند و مجبور شوند خانه‌های خود را ترک کنند.»

بقیه پاسخ دهندگان، یعنی تقریباً نیمی، تا حدی با هر دو گفته موافق بودند یا نمی توانستند در مورد آنها اظهار نظر کنند. 

ECFR خاطرنشان می کند که اروپایی ها در مورد اهداف بلندمدت غرب در مناقشه اوکراین اختلاف نظر دارند، اگرچه اکثریت قریب به اتفاق همچنان با اوکراین ابراز همبستگی می کنند و از سیاست تحریم ها حمایت می کنند. اما پاسخ دهندگان به همان اندازه نگران افزایش قیمت ها و خطر جنگ هسته ای در صورت ادامه درگیری بودند. 

مقام اوکراینی: هر روز حدود هزار نفر از نیروهای ما در دونباس کشته یا زخمی می شوند

دیوید آراخامیا، رئیس حزب حاکم «خدمت مردم» در اوکراین اعلام کرد که نیروهای اوکراینی روزانه حدود هزار کشته و زخمی در نبردهای دونباس از دست می دهند.

و سایت آمریکایی «اکسیوس» به نقل از آراخامیا که در حال حاضر به واشنگتن سفر کرده است، نوشت که «ارتش اوکراین هر روز تا هزار کشته و زخمی در دونباس از دست می دهد.»

وی افزود: نیروهای مسلح اوکراین روزانه بین 200 تا 500 کشته در دونباس از دست می دهند. 

منبع: «تاس» 

وزارت خارجه روسیه: هیچ درخواستی از ایالات متحده آمریکا در مورد مزدوران آمریکایی دریافت نکرده ایم

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که ایالات متحده هنوز درخواستی در مورد دو مزدور آمریکایی بازداشتی در حومه خارکف به روسیه ارائه نکرده است.

و زاخارووا در برنامه «Solovyov Live» ولادیمیر سولویوف، روزنامه‌نگار مشهور روسی، صبح امروز ادامه داد که از هیچ گونه تماس آمریکایی با طرف روسی در این زمینه اطلاعی ندارد و هر روز پیگیر است، اما او قول داد که آخرین اطلاعات موجود را امروز تأیید کند.

و روزنامه «تلگراف» پیشتر منتشر کرده بود که دو سرباز سابق آمریکایی در جریان نبرد با نیروهای روسی در اوکراین در جریان نبرد شدید در خارج از شهر خارکف در هفته گذشته اسیر شدند، آنها الکساندر درویک 39 ساله و اندی هوین هستند. این جوان 27 ساله که داوطلب یک واحد نظامی عادی اوکراینی بود، اولین دو سرباز آمریکایی هستند که در نهایت اسیر جنگی در روسیه شدند.

با این حال، اسکندر و اندی با تعداد فزاینده ای از مزدوران غربی که توسط نیروهای روسی اسیر شده اند، از جمله 3 انگلیسی، همراه خواهند شد. هفته گذشته دادگاهی در جمهوری خلق دونتسک دو تن از آنها را به اعدام محکوم کرد.

و «تلگراف» در گزارش خود اعلام کرد که دستگیری آمریکایی ها از نقطه نظر دیپلماتیک یک موضوع «حساس» خواهد بود، زیرا «کرملین به دنبال استفاده از آن به عنوان مدرکی مبنی بر دخالت مستقیم ایالات متحده در این پرونده خواهد بود.» جنگ، و رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، احتمالاً در ازای آزادی آنها امتیازات قابل توجهی را مطالبه خواهد کرد.

منبع: ریانووستی + تلگراف

مزدوران بریتانیا و مراکش نسخه ترجمه شده حکم اعدام را دریافت کردند.

به گزارش خبرگزاری تاس به نقل از دادگاه عالی دونتسک، مزدوران خارجی از بریتانیا و مراکش که قبلا در جمهوری خلق دونتسک به اعدام محکوم شده بودند، متن ترجمه شده این حکم را دریافت کرده اند.

یک مقام قضایی گفت: متن کامل حکم صادره علیه خود را دریافت کرده اند که طبق قانون برای آنها ترجمه شده است.

دادگاه گفت که درخواست عفو از آیدن آسلین و شان بنر بریتانیایی و براهیم سعدون مراکشی دریافت نکرده است که پس از محکومیت در اوایل ماه جاری به اتهام عملکردن به عنوان مزدور و تلاش برای به دست گرفتن قدرت با زور در جمهوری خلق دونتسک به اعدام محکوم شده اند.

یولیا تسرکوونیکوا، وکیل بونر، گفت که بریتانیا در مورد حکم اعدام بونر و آسلین با مقامات دونتسک تماس نگرفته است.

تسرکوونیکوا همچنین روز پنجشنبه به صراحت اعلام کرد که موکلش و سایر محکومان می توانند پس از اجرای حکم، درخواست عفو کنند.

این وکیل تاکید کرد که دادگاه عالی دونتسک و تحقیقات انجام شده حقوق بینر را نقض نکرده است.

منبع: «تاس»

وزارت دفاع روسیه کیف را به اخلال در تخلیه غیرنظامیان و بهره برداری از کریدورهای امن برای تقویت مواضع خود متهم می کند.

وزارت دفاع روسیه فاش کرد که کیف مانع تخلیه غیرنظامیان از نیروگاه «آزوت» در سورودونتسک شده است و خاطرنشان کرد که نیروهای اوکراینی از آتش بس بشردوستانه برای تجدید سازمان استفاده کرده وبروی نیروهای روسی آتش گشودند.

میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز نظارت بر دفاع ملی روسیه روز چهارشنبه گفت: علیرغم اقدامات بی‌سابقه روسیه، مقامات کیف عملیات بشردوستانه را مختل کرده‌اند.

به گفته وی، برای تخلیه غیرنظامیان از قلمرو کارخانه شیمیایی «آزوت»، ارتش روسیه روز چهارشنبه از ساعت 8:00 تا 20:00 به وقت مسکو یک کریدور بشردوستانه از سورودونتسک به شهر سواتوو در جمهوری خلق لوگانسک افتتاح کرد.

میزینتسف گفت که مقامات اوکراین به واحدهای خود در سورودونتسک دستور توقف حمله را نداده اند.

«با ابزار نظارت عینی، از جمله هواپیماهای بدون سرنشین، بسیاری از موارد نقض رژیم آتش بس ثبت شد: از منطقه صنعتی کارخانه آزوت، تیراندازی های بی رویه در محله های مسکونی سورودونتسک انجام شد: از ساعت 8:20 – از خمپاره های 120 میلی متری ، از ساعت 9:40 – از اسلحه های تانک استفاده شد.

به گفته وی، نظامیان اوکراینی از این توقف بشردوستانه استفاده کردند تا در موقعیت‌های سودمندتر دوباره جمع شوند و توانایی رزمی خود را احیا کنند.

روسیه به طور علنی و رسمی اعلام می کند که هیچ مانعی برای خروج غیرنظامیان از قلمرو نیروگاه آزوت وجود ندارد، مقامات کیف و رهبران تشکل های نازی بر ادامه بازداشت غیرنظامیان به عنوان یک سپر انسانی پافشاری میکنند.

منبع: وزارت دفاع روسیه

نیروهای اوکراینی ماکیفکا و پانتلمونوفکا را در دونباس بمباران کردند

یک منبع در نیروهای جمهوری خلق دونتسک گفت که در ساعت 4 صبح گروه های مسلح اوکراینی شهر ماکیوکا را با چهار گلوله توپ 152 میلی متری بمباران کردند.

در ساعت 4:50 بامداد، نیروهای اوکراینی شهر پانتلیمونوفکا را با چهار گلوله 122 میلی متری گلوله باران کردند.

دیروز چهارشنبه، ستاد دفاع منطقه ای جمهوری اعلام کرد که گلوله باران نیروهای اوکراینی در ماکییوکا منجر به کشته شدن یک زن و زخمی شدن یک زن دیگر شد.

شایان ذکر است که نیروهای اوکراینی به طور دوره‌ای محله‌های مسکونی و تأسیسات غیرنظامی را در شهرها و شهرک‌های مختلف دونباس هدف قرار می‌دهند که باعث مرگ، مجروحیت و تخریب گسترده ساختمان‌ها می‌شود.

منبع: ریانووستی

انتقاد سفیر روسیه از بی‌توجهی رسانه‌های غربی به بمباران مناطق غیرنظامی توسط اوکراین

واسیلی نبنزیا  نماینده دایم روسیه در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود که  بی توجهی رسانه های غربی به بمباران مناطق غیر نظامی توسط اوکراین شرم آور است.

نبنزیا گفت: در دونتسک زندگی مردم  توسط رژیم اوکراین گرفته شد. وقتی بازار مایسکی گلوله باران شد، یک پدر پس از خروج از خانه متوجه شد که همسر و دخترش در گلوله باران کشته شده اند.

سفیر روسیه در سازمان ملل  اظهار داشت: این مایه شرمساری است که رسانه های غربی تا حد زیادی نسبت به این حادثه هولناک کور، کر و بی احساس عمل می کنند.

سخنگوی سازمان ملل متحد روز گذشته اعلام کرد وضعیت در دونتسک اوکراین به شدت متشنج است.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: تشدید خصومت ها از هفته گذشته تلفات زیادی را بر غیرنظامیان از جمله امدادگران ساکن در این شهر وارد کرده است.

وی تصریح کرد: تنها در ۲۴ ساعت گذشته، غیرنظامیان  از جمله کودکان  در این منطقه کشته یا زخمی شده اند. همچنین به بیمارستان ها از جمله یک بیمارستان زایمان در دونتسک حمله شده است.

روسیه: انبار مهمات ناتو را در اوکراین هدف قرار دادیم

ارتش روسیه اعلام کرد، از موشک‌های دوربرد برای هدف قرار دادن یک انبار در غرب منطقه لویو اوکراین که در آن مهمات و تسلیحات ناتو نگهداری می‌شد، استفاده کرده است.

به گزارش اسپوتنیک ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه چهارشنبه شب گفت که نیروهای این کشور از موشک‌های بسیار دقیق برای انهدام انبار نزدیک شهر زولوچیف در نزدیکی مرز با لهستان که عضو ناتو است، استفاده کردند. 

وی افزود، مهمات توپخانه‌های هویتزر که توسط آمریکا در اختیار اوکراین قرار گرفته، در این انبار نگهداری می‌شد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه همچنین گفت که در روز چهارشنبه چهار توپ هویتزر در نقاط دیگر اوکراین منهدم شد و حملات هوایی روسیه همچنین «تجهیزات هوانوردی» اوکراینی را در فرودگاه نظامی در منطقه میکولایف جنوبی منهدم کرد.

 وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه نیز اعلام کرده بود که نیروهای روس یک انبار بزرگ از سلاح‌های آمریکایی و اروپایی در منطقه ترنوپیل اوکراین را با شلیک موشک‌های کروز کالیبر منهدم کرده‌اند. 

مذاکرات تلفنی پوتین با روسای جمهوری آفریقای جنوبی و چین

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه با «سیریل رامافوسا» رئیس جمهوری آفریقای جنوبی تلفنی گفتگو داشت. سران دو کشور به بررسی روند اوضاع کنونی در اوکراین و همچنین موضوع تحویل محصولات کشاورزی و کود از روسیه به کشورهای آفریقایی پرداختند.

در این گزارش آمده است: «در جریان این مکالمه تلفنی، مسائل امنیت غذایی، از جمله عرضه محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی روسیه به قاره آفریقا، به ویژه آفریقای جنوبی، بطور مفصل مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این، رهبران دو کشور در خصوص وضعیت اوکراین نیز تبادل نظر کردند.»

یادآوری شد که دو طرف توافق کردند که تماس‌های شخصی خود را حفظ کنند.

پیش از این مشخص شد که کشورهای آفریقا نمی‌خواهند به تحریم ها علیه روسیه بپیوندد، زیرا آنها یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد غذایی از روسیه و منابع انرژی روسیه هستند.

طبق اطلاعات کرملین، ولادیمیر پوتین و شی جین‌پینگ، روسای جمهوری روسیه و چین در تماسی تلفنی درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به دستور کار روابط دوجانبه و همچنین مسائل مهم بین‌المللی تبادل نظر کردند.

رئیس ‌جمهوری روسیه ارزیابی اصولی خود درباره وضعیت اوکراین و وظایفی مورد نظر در جریان عملیات ویژه نظامی برای حفاظت از دونباس را برای همتای چینی خود تشریح کرد و شی جین پینگ نیز به نوبه خود به مشروعیت اقدامات روسیه برای دفاع از منافع ملی خود را مورد تاکید قرار داد.

سفیر روسیه: اتحادیه اروپا به سطح یک بلوک نظامی کمکی تنزل یافته است

ولادیمیر چیژوف، نماینده دائم فدراسیون روسیه در مقر اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری تاس در حاشیه مجمع اقتصادی سن پترزبورگ یادآور شد که جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اروپایی، درباره روسیه حرف‌های بیهوده زیادی زده است، در حالی که اتحادیه اروپا خود را تا سطح یک بلوک نظامی کمکی تنزل داده است.

به گفته این دیپلمات، اتحادیه اروپا بطور رسمی تجارت تسلیحاتی نداشته و به اوکراین سلاح ارسال نمی‌کند، ولی دائماً کشورهای شرکت کننده در این اتحادیه را به انجام این کار تشویق کرده است. بدین ترتیب در حال حاضر اتحادیه اروپا از یک سازمان اقتصادی با مولفه سیاسی، به یک «بلوک نظامی کمکی» برای پیشبرد اهداف ناتو تبدیل شده است.

وی همچنین یادآور شد که سرویس‌های اطلاعاتی غربی سعی دارند با دیپلمات‌های روسی تماس گرفته و آنها را علیه کشور خود ترغیب کنند، ولی همه این تلاش‌ها ناموفق هستند.

پیش از این، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده نیز از فعال شدن مأموران اف.بی.آی برای برقراری تماس با دیپلماتها و شهروندان روسی در آمریکا خبر داده بود.

دستور لندن به کی‌یف برای آزادی مزدوران انگلیسی محکوم شده در دونتسک

آندری کلین، سفیر روسیه در انگلیس در گفتگو با شبکه تلویزیونی راسیا- 24 اعلام کرد که لندن به مقامات کی‌یف دستور داده تا برای آزادی مزدوران بریتانیایی – شان پینر و آیدن آسلین که در منطقه دونتسک به اعدام محکوم شده‌اند، اقدام کند.

سفیر گفت: «اکنون باید ببینیم که مقامات اوکراینی چگونه با این موضوع برخورد خواهند کرد.» به گفته این دیپلمات، مقامات لندن در این خصوص با روسیه هیچ تماسی نگرفتند.

روز گذشته دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه نیز یادآور شد که لندن در خصوص مجازات اعدام برای دو شهروند انگلیسی در منطقه دونتسک، به مسکو هیچ اعتراضی نکرده و خواستار کمک برای آزادی این افراد نشده است.

دو نظامی سابق آمریکایی در نزدیکی خارکوف به اسارت نظامیان روسی درآمدند

روزنامه تلگراف (The Telegraph) صبح امروز گزارش داد که دو نظامی سابق آمریکایی که در طرف نیروهای مسلح اوکراین می‌جنگیدند، در جریان درگیری‌های در نزدیکی شهر خارکوف توسط نیروهای نظامیان روسی به اسارت گرفته شدند.

طبق اطلاعات این نشریه، نظامیان اسیر شده» الکساندر درایوک- 39 ساله و اندی هیون- 27 ساله هستند که به عنوان داوطلب برای جنگ در کنار نیروهای مسلح اوکراین به این کشور رفته بودند. مشخص شده که این مزدوران آمریکایی هفته گذشته در جریان درگیری در نزدیکی شهر خارکوف اسیر شدند.

هفته گذشته دادگاه عالی جمهوری مردمی دونتسک دو مزدور خارجی انگلیسی – آیدن آسلین و شان پینر و سعدون براهیم، شهروند مراکشی که طرف اوکراین و علیه روسیه می‌جنگیدند را به اتهام جنایت جنگی علیه مردم این منطقه به اعدام محکوم کرد.

آمریکا در طول جنگ 5.6 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین داده است

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا در جریان یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین در اواخر ماه فوریه (5 اسفند ماه)، ایالات متحده تقریباً 5.6 میلیارد دلار به کی‌یف کمک نظامی کرده است. به گفته این مقام کاخ سفید، واشنگتن قصد دارد به تخصیص بسته‌های جدید کمک نظامی به اوکراین «به طور منظم» ادامه دهد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز چهارشنبه در جریان گفتگوی تلفنی خود با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، ارائه بسته کمک نظامی جدیدی به ارزش یک میلیارد دلار به اوکراین را اعلام کرد.

طبق اطلاعات خبرگزاری رویترز، این بسته شامل موشک‌های ضدکشتی، هویتزر و گلوله‌های لازم برای آنها، تجهیزات نوری و قطعات یدکی خواهد بود. علاوه بر این، واشنگتن قصد دارد 225 میلیون دلار اضافی برای ارائه کمک انسان دوستانه به مردم اوکراین اختصاص دهد.

کرملین: آمریکا با ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین، تنها درگیری‌ها را طولانی می‌کند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «نووستی» که صبح امروز پنج‌شنبه منتشر شده، اعلام کرد که ایالات متحده  از طریق ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین، تنها درگیری‌های نظامی در  این کشور را طولانی می‌کند.

سخنگوی کرملین توضیح داد: «ایالات متحده تنها باعث افزایش مشکلات اوکراین و به درازا کشیده شدن درگیری‌ها شده است. دولت جو بایدن با ادامه ارسال سلاح، این دوره بد و دشوار را تنها برای اوکراین و برای مردم این کشور طولانی می‌کند.»

طبق اظهارات مقامات آمریکایی، در مجموع، از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین در ماه فوریه (اسفند ماه)، واشنگتن حدود 5.6 میلیارد دلار به کی‌یف کمک نظامی کرده است و همچنان قصد دارد به کمک‌های نظامی خود به اوکراین ادامه دهد.

توان آتشبار دوربرد اوکراین را تقویت خواهیم کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا از تحرکات بیشتر این کشور در حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه خبر داد.

وی افزود: ما به شکل سریع تر عمل خواهیم کرد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه تاکید کرد: ما تمام قدرت در راستای کمک به اوکراین به پیش خواهیم رفت.

آستین اظهار داشت: ما به همراه انگلیس و آلمان، توان آتشبار دور برد اوکراین را تقویت و توسعه خواهیم داد.

این در حالی است که وی روز گذشته هم در آغاز نشست گروه تماس اوکراین در بروکسل در سخنانی گفت: ناتو نمی تواند کمک به اوکراین را کنار گذاشته و صحنه را تَرک کند.من شخصاً از کمک های امنیتی قابل توجهی که این گروه تماس تا کنون ارائه کرده است، سپاسگزارم. اما ما نمی‌ توانیم دست از کار بکشیم؛ نمی‌ توانیم قدرت خود را از دست بدهیم.

رییس پنتاگون در ادامه مواضع روسیه هراسانه کشورش در این نشست ادعا کرد: ما باید حتی جدی تر بوده تا اطمینان حاصل کنیم که اوکراین می تواند از خود، شهروندان و قلمروش دفاع کند!

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا و همتایان وی در ناتو و سایر شرکای این ائتلاف نظامی در روز چهارشنبه و پنجشنبه در شهر بروکسل پایتخت بلژیک تشکیل جلسه خواهند داد تا در مورد ارسال کمک‌های امنیتی بیشتر به اوکراین و وضعیت نیروهای ناتو در اروپای شرقی با توجه به درگیری‌های کنونی، بحث و گفتگو کنند.

رهبران فرانسه، آلمان و ایتالیا وارد کی‌یف شدند

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شبکه «رای نیوز۲۴» گزارش داد که «ماریو دراگی» نخست‌وزیر ایتالیا، «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه و «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان امروز همزمان وارد کی‌یف شده‌اند.

به دلایل  امنیتی هنوز جزئیات بیشتری از این سفر رهبران سه کشور اروپایی منتشر نشده اما انتظار می رود این مقامات اروپایی با مقامات ارشد اوکراین دیدار و گفت‌وگو کنند.

پیش از این روزنامه آلمانی بیلد آم سونتاگ گزارش داده بود که رهبران این کشور قرار است به اوکراین سفر کنند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از روزنامه لارپوبلیکا ایتالیا امروز گزارش داد که این مقامات با یک قطار شبانه در کنار یکدیگر این سفر را انجام دادند.

پیش از این اوکراین از آلمان و فرانسه و تا حدودی ایتالیا انتقاد کرده و آنها را متهم کرده بود که در ارسال تسلیحات به کی‌یف کُند عمل می‌کنند

کاهش انتقال گاز روسیه، قیمت گاز طبیعی در اروپا را تا ۲۵ درصد گران‌تر کرد

 به نقل از نشریه «سینکو دیاس» اسپانیا، افزایش ۲۵ درصدی بهای گاز طبیعی در اروپا در روز گذشته در حالی ثبت شده است که پس از خبرها از کاهش ۴۰ درصدی جریان‌های انتقال گاز به اروپا از طریق خط لوله نورداستریم، «گازپروم» غول گاز روسیه اعلام کرد که ارسال گاز، حتی بیشتر از این میزان (احتمالا حدود ۶۰ درصد) کاهش خواهد یافت.  

به این ترتیب، معاملات آتی در بازار هلند، که معیار اروپایی است، به ۱۲۱ یورو در مگاوات ساعت افزایش یافت که بالاترین قیمت گاز از ماه می (اردیبهشت- خرداد) است.

این در حالی است که دولت آلمان اعلام کرده که منشا این کاهش‌ها احتمالا سیاسی است. مطالعه گروهی از اقتصاددانان برجسته آلمانی نشان می‌دهد که قطع واردات گاز روسیه بین ۰.۵ تا ۲.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی برای آلمان هزینه خواهد داشت.

گازپروم اعلام کرده که جریان گاز روسیه از طریق نورد استریم از امروز (پنجشنبه) به ۶۷ میلیون متر مکعب در روز کاهش می‌یابد. این رقم، کاهش ۳۳ درصدی را در مقایسه با رقم اعلام شده در روز سه شنبه نشان می‌دهد. تولیدکننده روسی روز سه شنبه اعلام کرده بود که به دلیل کمبود کمپرسورهای عملیاتی در «پورتووایا»، نقطه ورودی نورداستریم در سواحل بالتیک روسیه، جریان به ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز محدود می‌شود.  

گازپروم کاهش جریان گاز را به تاخیر در تعمیرات گروه فناوری و صنعتی زیمنس آلمان نسبت می‌دهد که به تحریم‌های غرب علیه روسیه پیوسته است. تحریم‌های غرب بر روسیه تجهیزات کلیدی برای بهره‌برداری از خط لوله گاز نورد استریم را در خارج از کشور با مشکل مواجه کرده است و این امر نشان می‌دهد که انتقال محموله‌ها از طریق این مسیر حیاتی به آلمان ممکن است برای مدتی محدود شود.

اتحادیه اروپا ششمین بسته تحریمی علیه روسیه را در دوم ژوئن (۱۲ خرداد) تصویب کرد که موضوع اصلی آن تحریم نفت انتقالی روسیه از طریق دریا است که قرار می باشد تا شش ماه دیگر اجرایی شود. بنابراین به گفته «ولادیمیر چیزوف» نماینده روسیه در اتحادیه اروپا واضح است که دیگر چیزی برای تحریم نمانده است و اگر آنها بخواهند بسته هفتم تحریم‌ها را علیه مسکو آماده کنند، تنها گاز برای تحریم کردن مانده است. در بسته ششم تحریم‌ها نیز بسیاری از کشورها معاف هستند و این نشان می‌دهد که به این زودی‌ها نمی‌توانند گاز روسیه را تحریم کنند.

«سون استن» اقتصاددان ارشد اروپا در گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کند که «تحریم کامل» خطوط لوله گازی که از روسیه وارد خاک اروپا می‌شوند، افزایش تولید ناخالص داخلی منطقه یورو را تا ۲.۲ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش می‌دهد.

گازپروم تحویل گاز به مشتریانش در لهستان، بلغارستان، فنلاند، هلند و دانمارک و همچنین عرضه به آلمان تحت قرارداد با شرکت «شل انرژی اروپا» را پس از این که حاضر نشدند به دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، برای پرداخت پول گاز به روبل عمل کنند، قطع کرد.

تصمیم انگلیس برای ارسال موشک‌های ضدکشتی بیشتر به اوکراین

به گزارش رویترز، بن والاس، وزیر دفاع انگلیس روز چهارشنبه گفت این کشور در حال بررسی برنامه‌های این کشور برای ارسال موشک های ضدکشتی بیشتری به اوکراین است که قبلاً وعده آن را داده بود.

نشست روز چهارشنبه وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل برگزار می‌شود و قرار است در حاشیه این نشست ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین بررسی شود.

والاس گفت تحویل سیستم‌های موشکی هدایت شونده (MLRS) ساخت انگلیس به اوکراین وعده داده شده است و به زودی به این کشور ارسال می‌شود.

وی افزود: کشور انگلیس در حال تحقیق و بالا بردن قابلیت‌های خود در ساخت موشک‌های ضدکشتی است و امیدوار است این سیستم‌ها در آینده بهبود یابد. لندن در سیاست خود اهدای این موشک‌ها همراه موشک‌های هارپون را به هلند و دانمارک نیز در نظر دارد.

وزیر دفاع انگلیس در ادامه صحبت‌هایش با خبرنگاران گفت: آموزش نظامیان اوکراینی برای استفاده از این سلاح ها در اولویت قرار دارد و باید کارهای بیشتری در زمینه آموزش انجام شود

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: