پرش به محتوا

صلح هیچ شانسی ندارد!

گرم کردن خود برای نشست ناتو: تا به دندان مسلح کردن ارتش اوکراین، دعوت از نیروهای بیشتر به «جناح شرقی» اروپا، و دعوت از زلنسکی
نوشته یورگ کرونوئر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته


وزرای دفاع ناتو در تدارک نشست سران ناتو در مادرید در پایان ژوئن، عصر چهارشنبه برای یک نشست دو روزه با یکدیگر دیدار کردند. گفت‌وگوها بر جنگ اوکراین، شکل‌گیری نظامی بیشتر پیمان علیه روسیه و برنامه‌های آتی اتحاد فراآتلانتیک، به ویژه با در نظر گرفتن جنگ قدرت غرب علیه چین، متمرکز خواهد بود.
از همان ابتدا موضوع در مورد تسلیح مجدد کوتاه مدت نیروهای مسلح اوکراین برای جنگ فعلی علیه روسیه بود. «گروه تماس اوکراین» پیش از این در مقر ناتو در بروکسل، یک انجمن سست و نامعین متشکل از چند کشور با هسته اصلی ناتو، که از اولین نشست خود در ۲۶ آوریل در رامشتاین، تحویل تسلیحات به اوکراین را هماهنگ می کند، ملاقات کرده بود. کیف قبلاً ۵۰۰ تانک و ۱۰۰ هویتزر از جمله موارد دیگری از سلاح های سنگین درخواست کرده بود.
برای مقایسه: ارتش آلمان یا بوندسوهر نصف این تعداد تانک جنگی که اوکراین درخواست کرده را در اختیار دارد در حالیکه آلمان سازنده تانک «لئوپارد ۲» می باشد و طبق اطلاعات رسمی آلمان حدود ۱۲۰ «پانزرهاوبیتزن ۲۰۰۰» در اختیار دارد.

همانطور که ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد، علاوه بر تامین تسلیحات در کوتاه مدت برای اوکراین، وزرای ناتو همچنین می خواهند با حمایت بلندمدت تسلیحاتی نیز از کیف نیز حمایت کنند.
به گفته استولتنبرگ، هدف از این کار تبدیل تسلیحات نیروهای مسلح اوکراین «از تجهیزات دوران شوروی به تجهیزات مدرن ناتو» است و زمان آن رسیده که «بهبود قابلیت همکاری آنها [اوکراین] با ناتو» آغاز شود.
بنابراین استدلال ها ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی یا ناتو همه ملاحظات برای یافتن راه حل صلح آمیز برای پایان درگیری و یا بی طرفی اوکراین را رد کرده است.
بر همین اساس هم الکسی رسنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در مراسم افتتاحیه شام همتایان خود در پیمان ناتو شرکت کرد.
لازم به یادآوری است که، ناتو از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برای نشست مادرید هم دعوت به عمل آورده است.
محورهای مذاکرات بروکسل این پنجشنبه، گسترش مواضع ناتو در شرق و جنوب شرق اروپا و «مفهوم استراتژیک» جدید پیمان نظامی است. ناتو در حال حاضر تعداد گروه های جنگی خود از کشورهای بالتیک تا دریای سیاه را دو برابر کرده و به هشت گروه رسانده است و با بیش از ۴۰ هزار سرباز تحت فرماندهی مستقیم ناتو در منطقه حضور دارد.
در آینده، گروه‌های جنگی، از جمله گروه تحت رهبری آلمان در لیتوانی، به تیپ‌های رزمی گسترش خواهند یافت – افزایش سطح آمادگی نظامی در حال بحث است.
علاوه بر این، استولتنبرگ از ایجاد انبارهای مواد نظامی (ذخایر از قبل آماده) در شرق و جنوب شرق منطقه اتحاد دفاع می‌کند، هدف از ایجاد این انبار ها تامین نیازهای سربازانی است که از مناطق دیگر به این مناطق تقسیم می شوند است. این امر زمان رسیدن نیروها به جبهه را کوتاه می کند.
«مفهوم استراتژیک» به نوبه خود، همانطور که میرچا جوآنا، معاون استولتنبرگ اخیرا تایید کرد، نه تنها بر مبارزه قدرت علیه روسیه، بلکه بر مبارزه علیه چین نیز متمرکز است.
ترکیه، به عنوان یکی از اعضای ناتو، در آستانه نشست وزرای دفاع توجه ویژه ای را به خود جلب کرده است. از یک سو ترکیه، متحد خود در پیمان ناتو یعنی یونان را که در حال حاضر خواستار غیرنظامی کرد چندین جزیره است، تهدید می کند.
از سوی دیگر، ترک‌ها مانع ورود فنلاند و سوئد به اتحاد نظامی شده‌اند و در ازای رای موافق خود برای پیوستن دو کشور فوق خواستار سرکوب شدید علیه کردهای تبعیدی چپگرا هستند.

همه این مشکلات اما نه مانع هلسینکی و نه مانع استکهلم می شود، که بیش از پیش در ناتو ادغام عملی شوند – در حال حاضر، به عنوان مثال، سوئد با جهت گیری در رزمایش دریای بالتیک «Baltops» یا مانند فنلاند با شرکت مستقیم در آن.


دبیرکل ناتو امروز در حاشیه نشست وزرای دفاع کشورهای عضو در سخنانی به خبرنگاران گفت: وزرای دفاع ناتو تصمیم گرفتند تا تعداد نیروهای این سازمان در شرق اروپا را افزایش دهند.

دبیرکل ناتو در این باره ادامه داد: ما یک بسته کمکی جامع برای اوکراین با هدف حرکت این کشور در استفاده از سلاح های دوران شوروی سابق به سیستم های مدرن تهیه کرده ایم. در مورد استقرار گروه های رزمی بیشتر در جبهه شرقی این ائتلاف نیز گفتگوهایی کرده ایم.

«ینس استولتنبرگ» در این خصوص اضافه کرد: وزرای دفاع عضو ناتو تصمیم گرفتند تا تعداد نیروهای این سازمان در شرق اروپا را افزایش دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در اجلاس سران ناتو در مادرید در اواخر ماه میلادی جاری شرکت خواهد کرد.

به گفته «استولتنبرگ»، شرکای ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه نیز برای نخستین بار در این اجلاس شرکت خواهند کرد.

دبیرکل ناتو افزود که قرار است در نشست سران این سازمان در مورد عضویت گرجستان در این پیمان نظامی بحث و گفتگو شود.

این در حالیست که از دیروز نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل با حضور دبیرکل این سازمان نظامی برگزار شد. یکی از محورهای نشست مذکور نیز موضوع ارسال تسلیحات به اوکراین بوده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: