پرش به محتوا

آمریکا و غرب دشمن مشترک هر دو کشور!

در شرایط آشفته و خطرناک جهان رئیس جمهور شی جین پینگ رئیس جمهور ولادیمیر پوتین با هم تماس تلفنی برقرار کرد.

کارشناسان: روابط راهبردی چین و روسیه علیرغم افزایش فشار غرب همچنان مستحکم است

توسط یانگ شنگ، وان هنگی و کوی فاندی

گلوبال تایمز

مترجم م. میر فخرائی

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین بعد از ظهر چهارشنبه با همتای روس خود ولادیمیر پوتین گفتگوی تلفنی داشت. به گفته تحلیلگران، این پیامی به جهان است که شراکت استراتژیک نزدیک بین چین و روسیه و اعتماد متقابل در بالاترین سطح، حتی در مواقع آشفتگی و عدم اطمینان در جهان، بدون تغییر باقی خواهد ماند. 

نشست سران ناتو و اجلاس سران بریکس اواخر این ماه برگزار می‌شود و ارتباط رهبران چین و روسیه همچنین این پیام را به جهان ارسال می‌کند که دو قدرت بزرگ به حمایت از یکدیگر در مسائل مربوط به منافع اصلی خود ادامه می‌دهند. کارشناسان می گویند که این همکاری به پیشبرد چندقطبی شدن نظم بین المللی کمک خواهد داد. 

ناظران گفتند که غرب هیچ شانسی برای استفاده از بحران روسیه و اوکراین برای برهم زدن روابط چین و روسیه ندارد و موضع منصفانه و عادلانه چین تفاهم روسیه و اوکراین را خود جلب کرده است.

شی جین پینگ در جریان تماس خود خاطرنشان کرد که روابط دوجانبه با وجود آشفتگی و تحولات جهانی، از ابتدای سال جاری شتاب توسعه پایداری را نشان داده است. 

شی گفت که همکاری اقتصادی و تجاری بین دو کشور پیشرفت ثابتی داشته است و افزود که پل بزرگراه مرزی هیهه – بلاگوشچنسک که توسط هر دو کشور ایجاد شده بود به روی ترافیک باز شده است و پیوند جدیدی بین دو کشور ایجاد می کند. 

شی گفت که طرف چینی مایل به همکاری با طرف روسی برای ارتقای توسعه پایدار و بلندمدت همکاری عملی دوجانبه است.

سران دو کشور همچنین در مورد مسئله اوکراین تبادل نظر کردند. شی تاکید کرد که چین همیشه به طور مستقل وضعیت را بر اساس زمینه تاریخی و شایستگی های موضوع ارزیابی کرده و به طور فعال صلح جهانی و ثبات نظم اقتصادی جهانی را ارتقا داده است. 

شی گفت که همه طرف ها باید برای یافتن راه حلی منطقی و مسئولانه برای بحران اوکراین تلاش کنند و افزود که چین به ایفای نقش خود در این زمینه ادامه خواهد داد. 

یانگ جین، کارشناس موسسه مطالعات روسیه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی آکادمی علوم اجتماعی چین، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت که این نشان دهنده عزم استراتژیک چین برای گسترش بیشتر روابط و همکاری با روسیه در زمینه های اقتصادی و تجاری، حتی در شرایطی که غرب چین را برای پیوستن به تحریم های خود علیه روسیه تحت فشار قرار می دهد است. 

چین در این موضوع تنها نیست، زیرا اکثر کشورهای غیرغربی و برخی از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو با این دیدگاه موافق نیستند که تحریم‌های بی‌رویه بر روسیه یا قطع همکاری‌ها و مبادلات حتی با هزینه‌های گزاف انجام شود. به گفته تحلیلگران، هیچ چیز مانع از توسعه روابط کشورها با روسیه بر اساس منافع مردم خود نیست. 

چین مایل به همکاری با روسیه برای حمایت از یکدیگر در راستای منافع اصلی مربوط به حاکمیت و امنیت و نگرانی‌های کلیدی، تعمیق هماهنگی استراتژیک خود، و افزایش ارتباطات و هماهنگی در مورد چنین موارد مهمی است. 

شی گفت، سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مانند سازمان ملل، مکانیسم بریکس و سازمان همکاری شانگهای (SCO) را باید تقویت کنیم.  

وی افزود: چین همچنین مایل به همکاری با روسیه برای ارتقای همبستگی و همکاری بین کشورهای نوظهور و در حال توسعه و پیشبرد توسعه نظم بین‌المللی و حکومت جهانی در جهت عادلانه‌تر و معقول‌تر است. 

کوی هنگ، محقق مرکز مطالعات روسیه در دانشگاه عمومی چین شرقی، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت که ایالات متحده از زمان شروع بحران روسیه و اوکراین پایتخت جنگ سرد خود را به طور کامل فعال کرده است. نشست سران ناتو قرار است مفهوم امنیتی جدیدی را برای این ائتلاف اتخاذ کند که نه تنها ضد روسیه بلکه ضد چین است و رهبران ژاپن و کره جنوبی برای اولین بار در این نشست شرکت خواهند کرد. 

وی گفت: واضح است که ناتو دیگر یک سازمان نظامی در مناطق شمال اقیانوس اطلس نیست، بلکه در حال حرکت به سمت آسیا و اعمال نفوذ جهانی است و مهمتر از آن روسیه و چین را به عنوان رقبا و حتی دشمن هدف قرار می دهد. 

کویی گفت که چین و روسیه راهی جز مقاومت مشترک در برابر ظلم همه جانبه ناتو از طریق هماهنگی استراتژیک نزدیک و حفظ تعادل وضعیت استراتژیک جهانی ندارند و گفتگوی شی و پوتین یک سیگنال کلیدی است. 

یانگ تاکید کرد که اجلاس ناتو بر مسائل نظامی و امنیتی متمرکز خواهد بود، در حالی که اجلاس بریکس بر توسعه و همکاری میان اقتصادهای نوظهور متمرکز خواهد بود. با این حال، برای چین و روسیه و همچنین سایر اعضای بریکس مهم است که به جهان پیامی ارسال کنند که نظم بین‌المللی باید بر توسعه و کاهش تنش‌ها از طریق گفت‌وگو تمرکز کند، نه اینکه اجازه دهد توسط چند کشور غربی مختل شود. 

یکی دیگر از دلایل مهم تماس تلفنی بین رئیس جمهور شی و پرزیدنت پوتین این است که امروز تولد رئیس جمهور شی است و سران دو کشور دوستی عمیق شخصی برای بیش از یک دهه حفظ کرده اند. اعتماد متقابل بین رهبران دو کشور تضمین کننده ثبات بلندمدت روابط چین و روسیه است. 

پوتین به نوبه خود گفت که طرف روسی صمیمانه به چین به خاطر دستاوردهای توسعه چشمگیر این کشور تحت رهبری قوی شی تبریک می گوید. 

از ابتدای سال، همکاری عملی بین روسیه و چین به طور پیوسته توسعه یافته است. روسیه از طرح امنیت جهانی پیشنهاد شده توسط طرف چینی حمایت می کند و با هرگونه مداخله در امور داخلی چین به بهانه مسائل به اصطلاح سین کیانگ، هنگ کنگ و تایوان مخالف است. 

وی خاطرنشان کرد که روسیه آماده تقویت هماهنگی چندجانبه با چین برای انجام تلاش های سازنده برای ترویج چندقطبی شدن جهان و ایجاد نظم بین المللی عادلانه تر و معقول تر است. 

به گفته تحلیلگران، حمایت روسیه از موضوعاتی که بر منافع اصلی چین تأثیر می گذارد، به ویژه در مناطق تحت فشار و تهدید ایالات متحده، مانند همیشه قوی است. 

کوئی گفت، مشارکت راهبردی جامع چین و روسیه » ستون فقرات یک جهان چند قطبی است و نقش مهمی در دفاع از جاه طلبی های جهانی ناتو و هژمونی ایالات متحده ایفا می کند.»

سازوکارهای همکاری چندجانبه که چین و روسیه در آن نقش کلیدی دارند، مانند برجام و سازمان همکاری شانگهای، به گفته کارشناسان، تاثیر قوی تری در امور بین المللی و منطقه ای دارند. کوی گفت: 

«چین و روسیه قادرند  نیازهای بسیاری از کشورهای در حال توسعه را که خریدار کالاهای عمومی هستند تامین کند چرا که این کشورها برخلاف کشورهای غربی دارای پیوندهای ایدئولوژیک نمی  علیه روسیه و چین نمی باشند.»

روز چهارشنبه دوازدهمین نشست مشاوران امنیت ملی و نمایندگان عالی امنیت ملی کشورهای بریکس به ریاست یانگ جیچی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و مدیر دفتر کمیسیون روابط خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین یشود.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: موضوعات چندجانبه گرایی و حکومت جهانی، تهدیدها و چالش های جدید برای امنیت ملی و حکومتی در محدود جدید شده است. مشاوران امنیت ملی و مقامات ارشد امنیت ملی از آفریقای جنوبی، برزیل، روسیه و هند در این مراسم حضور داشتند. 

به عنوان رئیس بریکس، چین مشتاق همکاری با سایر اعضای بریکس برای تقویت بیشتر اعتماد سیاسی متقابل، تعمیق همکاری های سیاسی و امنیتی، ارتقای منافع امنیتی و توسعه با یکدیگر است. حفاظت و کمک های مثبت به ارتقای صلح و ثبات در جهان است.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: