پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۲

ریابکوف: تاریخ پایان عملیات اوکراین را تنها مقامات ارشد مسکو تعیین می‌کنند

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در یک برنامه تلویزیونی گفت: پایان عملیات نظامی این کشور در اوکراین تنها با تصمیم مقامات ارشد روسیه صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با حضور در یک برنامه تلویزیونی شبکه روسیا۱ گفت: پایان عملیات نظامی روسیه در اوکراین تنها با تصمیم مقامات این کشور صورت خواهد گرفت.

وی گفت: دولت روسیه تا رسیدن به اهداف تعیین شده قبل از شروع عملیات نظامی در خاک اوکراین هیچ وقت عقب نشینی نخواهد کرد.

وی افزود: در عملیات نظامی اوکراین ما ثابت خواهیم کرد که بر خلاف شایعات و تبلیغات روسیه شکست نخواهد خورد و بر خلاف استراتژیست‌ها و برنامه ریزان واشنگتن در هر نقطه‌ای تنها با تصمیم مقامات ارشد این کشور جنگ پایان می‌یابد.

ریابکوف در ادامه صحبت‌هایش به این مسئله نیز اشاره کرد که اگر زلنسکی و تمام کسانی که او را تحریک می‌کنند، آماده مذاکره نباشند، عواقب غم انگیز این تصمیم بر عهده خود آنهاست چون ما به هیچ وجه عقب نشینی نخواهیم کرد.

در مذاکرات قبلی مقامات روسیه و اوکراین در ترکیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که واشنگتن، لندن و بروکسل می‌خواهند از اوکراین در جهت منافع استراتژیک خود بهره ببرند.

رئیس حزب حاکم لهستان: راه حل نظامی برای درگیری اوکراین را نمی توان رد کرد

رئیس حزب محافظه کار راستگرای حاکم لهستان «Prawo i Sprawiedliwość» و معاون نخست وزیر یاروسلاو کاچینسکی نسبت به شکست غرب در مناقشه اوکراین هشدار داده و خواستار بررسی راه حل نظامی شده است. او در مصاحبه با روزنامه گازتا پولسکا گفت:

«لطفاً توجه داشته باشید که شکست غرب، به‌ویژه ایالات متحده، در اوکراین بسیار جدی‌تر از ویتنام خواهد بود، چه رسد به افغانستان».

جنگ علیه روسیه باید به پیروزی غرب منجر شود زیرا قبول اجتناب از جنگ با روسیه ظاهراً موقعیت غرب را تضعیف می کند. کاچینسکی گفت، بنابراین، غرب نباید بیش از حد به اجتناب از راه حل نظامی برای مناقشه بچسبد.

شی جین پینگ خواستار راه حلی برای مناقشه اوکراین شد

شی جین پینگ، رئیس دولت چین در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خواستار آن شد که همه دست اندرکاران برای یافتن راه حلی برای بحران اوکراین تلاش کنند. خبرگزاری ریانووستی به نقل از شی با اشاره به تلویزیون مرکزی چین گفت:

«همه طرف های درگیر باید نگرش مسئولانه داشته باشند و برای راه حل مناسب برای بحران اوکراین تلاش کنند. چین آماده ایفای نقش سازنده خود در این زمینه است.»

رئیس دولت چین تاکید کرد که کشورش همیشه بحران اوکراین را مستقل ارزیابی کرده است.

نیروی هوایی روسیه هویتزرهای آمریکایی را در اوکراین منهدم کرد

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که نیروی هوایی روسیه بیش از 10 قبضه توپخانه صحرایی را در 24 ساعت گذشته در اوکراین منهدم کرده است، از جمله هویتزرهای یدک کش M777 ساخت آمریکا. در این بیانیه آمده است:

در این حملات هوایی بیش از 300  نازی، یک ایستگاه جنگ الکترونیک در نزدیکی شهرک مالینوفکا در منطقه خارکف، ده تانک و سایر خودروهای زرهی جنگی، سه موشک‌انداز چندگانه گراد 18 خودروی ویژه، سه خمپاره‌انداز و 11 نظامی مسلح نابود شدند. قطعات توپخانه صحرایی شامل چهار هویتزر 155 میلی متری M777. 

کوناشنکوف افزود: علاوه بر این، موشک‌های دوربرد و دقیق کالیبر در منطقه لووف یک انبار مهمات تسلیحات خارجی ارسال شده به اوکراین از جمله مهمات M777 آمریکایی را منهدم کردند. 

هواپیماهای اوکراینی در فرودگاه نظامی ووسنسنسک در منطقه نیکولایف با موشک هوا به هوا منهدم شدند. علاوه بر این، در قلمرو جمهوری خلق دونتسک که تحت کنترل ارتش اوکراین است و در منطقه دنپروپتروفسک، تعداد زیادی سلاح و تجهیزات نظامی ارسال شده توسط ایالات متحده و کشورهای اروپایی به گروه اوکراینی در دونباس تحویل داده شده بود منهدم شد. 

وزارت کشور لوگانسک: ارتش اوکراین ۱۲۰۰ غیرنظامی را در کارخانه آزوت بازداشت کرده است


تعداد غیرنظامیانی که توسط نیروهای اوکراینی در کارخانه آزوت در سورودونتسک بازداشت شده اند ممکن است به ۱۲۰۰ نفر برسد. ویتالی کیسلف، معاون وزیر کشور جمهوری خلق لوگانسک، این برآورد را به تاس داده است. او توضیح داد:

در سورودونتسک بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ غیرنظامی گروگان گرفته شده اند و در قلمرو نیروگاه آزوت هستند. آنها برای مدت طولانی به زور در آنجا نگهداری می شوند.

حدود ۱۲۷ کودک در میان دستگیرشدگان بودند. مردم به آب، غذا و دارو دسترسی ندارند.

به گفته این مقام مسئول، این نیروگاه دارای سنگرهای زیرزمینی و راهروهای ارتباطی فنی است که ظاهراً گروگان ها در آنجا نگهداری می شوند.

بلینکن: ایالات متحده نگران وضعیت نیروهای اوکراینی است


وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که این کشور به شدت نگران سرنوشت سربازان اوکراینی که در جبهه های شرقی این کشور گرفتار آمده‌اند میباشد

وزیر امور خارجه که در یک مصاحبه با شبکه پی بی اس صحبت می کرد در مقابل سوال خبرنگار که از او خواست در مورد کمبود تسلیحات و مهمات که منجر به کم شدن قدرت آتش اوکراین شده است و شکایاتی که دولت اوکراین است عدم کشورهای غربی دارد توضیح دهد.

بلینکن گفت «ما می‌دانیم که فشار بر روی نیروهای اوکراینی در میدان نبرد بسیار بالاست آنها احساس می‌کنند که تنها گذاشته شده است که ما بسیار نگران وضعیت آنها هستیم ما مشغول کار شبانه روزی هستیم که نیازهای آنان را هرچه که باشد تامین کنیم.»

وی یادآور شد که لوید آستین وزیر دفاع آمریکا امروز با همتایان خود از ده ها کشور در بروکسل دیدار و درباره نیازهای دفاعی اوکراین گفتگو خواهد کرد.

نمایندگان منطقه خرسون: تهدیدهای زلنسکی هیستری است

کریل استراموزوف معاون اداره نظامی – غیرنظامی منطقه خرسون در گفتگویی با رسانه روسی ریانووستی گفت، تهدیدهای ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای کنترل این منطقه را هیستریک خواند.

زلنسکی در یک پیام ویدئویی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، قول داد که کنترل کریمه، دونباس، بخشی از منطقه آزاد شده خارکف و مناطق جنوب اوکراین – استان های خرسون و زاپوروژیه را دوباره به دست گیرد. استراموسوف تاکید کرد:

«همه این تهدیدها مضحک به نظر می رسند. و صادقانه بگویم، دیگر خنده دار نیست. همه اینها در حد اظهارات محض باقی می ماند. این هیستری و اسپاسم های بی معنی رژیم فاشیستی است. منطقه خرسون از دست فاشیسم و از دست سیاستمدارانی که دست به هر کاری زدند، که ما را از بین ببرند رها شد. اما اکنون این موضوع مربوط به گذشته است. منطقه خرسون یک سرزمین خودگردان روسیه است که در آینده نزدیک بخشی از فدراسیون روسیه خواهد شد. و این توسط شهروندان طی همه پرسی که امسال برگزار می شود تأیید خواهد شد.

قدیروف آزادسازی کامل شهر کامیشواخی در لوگانسک را اعلام کرد.

رمضان قدیروف رئیس جمهوری چچن روسیه از آزادسازی کامل شهر کامیشواخی در جمهوری خلق لوهانسک از دست افراط گرایان اوکراینی خبر داد.

قدیروف گفت: «آخرین مرحله آزادسازی کامیشواخی از دست گروه های افراطی مسلح کامل شده است.»

وی تاکید کرد که با وجود تعداد زیاد و استحکامات تقویت شده آنها در شهر، وقتی از نزدیک شدن نیروهای ویژه چچنی مطلع شدند، وحشت کردند و بلافاصله عقب نشینی کردند.

او پیشتر اشاره کرد که گروه دیگری از داوطلبان فرودگاه گروزنی را به مقصد دونباس و اوکراین ترک کردند.

قدیروف تاکید کرد که هر داوطلب توسط بهترین مربیان دانشگاه نیروهای ویژه روسیه در گودرمس چچن آموزش دیده است.

منبع: ریانووستی

روزنامه آمریکایی: نیروهای اوکراینی در استفاده از سامانه های ضد تانک جاولین با مشکلات اساسی مواجه هستند

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» گزارش داد که تشکیلات مسلح اوکراینی به دلیل نبود مرکز پشتیبانی فنی برای تعمیر سامانه‌های ضدتانک «جاولین» با مشکلات اساسی مواجه هستند.

این روزنامه نوشت که «سلاح های قوی ضد تانک به نمادی از دخالت ایالات متحده در اوکراین تبدیل شده است، اما منتقدان می گویند که خدمات پشتیبانی فنی در اوکراین در دسترس نیست.»

او افزود: «اوکراینی‌ها با مشکل فوری مواجه هستند، زیرا پرتاب‌کننده‌های موشک جاولین که در اختیار آنها قرار گرفته، غیرقابل اجرا هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را تعمیر کند».

منبع: «واشنگتن پست» 

زلنسکی اعتراف کرد که نیروهای اوکراینی در دونباس و خارکف متحمل خسارات سنگین شدند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعتراف کرد که تشکل های مسلح اوکراینی در روز گذشته در دونباس و خارکف متحمل خسارات سنگینی شده اند.

زلنسکی در ویدئویی در کانال خود از طریق تلگرام گفت: شدیدترین نبردها در سورودونتسک و در تمام شهرهای همسایه است و متأسفانه تلفاتی وجود دارد که دردناک است.

وی خاطرنشان کرد که «نیروهای اوکراینی «تلفات سنگین» در منطقه خارکف متحمل شدند.

منبع: نووستی 

وزیر کشور صربستان: درخواست پارلمان اتحادیه اروپا برای حمایت از تحریم ها علیه روسیه خود محوری است


الکساندر وولین، وزیر کشور صربستان، پارلمان اتحادیه اروپا را به دلیل فشار بر صربستان برای حمایت از تحریم ها علیه روسیه و به رسمیت شناختن استقلال جمهوری خودخوانده کوزوو، به خود محوری متهم کرد. وی در پاسخ به گزارشی با درخواست های مشابه که روز سه شنبه توسط کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا تصویب شد، گفت:

«تنها کسی میتواند از صربستان بخواهد که روسیه را تحریم کند که از صربستان چیزی نمی داند وقیح است عضو پارلمان اروپاست و در آخر هم کوزوو را در یک قطعه به رسمیت می شناسند و بعد از ما انتظار دارد که روسیه را تحریم کنیم»

علاوه بر این وزیر امور داخلی صربستان بر دورویی اروپا در مورد آزادی مطبوعات اشاره کرد گفت از یک سو آنها خواستار کثرت گرایی در مطبوعات و رسانه‌ها هستند اما از سوی دیگر خواستار ممنوعیت رسانه هایی روسی هستند با این وجود، وولین اذعان کرد که بلگراد علیرغم تشدید شک و تردید در مورد اتحادیه اروپا در این کشور همچنان در مسیر ادغام اتحادیه اروپا باقی می ماند.

جمهوری خلق لوگانسک از گلوله باران توسط نیروهای اوکراینی خبر می دهد

گفته می شود که نیروهای اوکراینی ده گلوله با کالیبر بزرگ به سمت شهر گلموفسک در جمهوری خلق دونتسک شلیک کرده اند. این را نماینده DNR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس اعلام کرد.

مشارکت رئیس جمهور مصر همراه با پوتین در نشست سن‌پترزبورگ


مشاور رئیس جمهور روسیه در امور بین الملل، از مشارکت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در نشست اقتصادی سن پترزبورگ خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، «یوری اوشاکف» مشاور رئیس جمهور روسیه در امور بین الملل از برگزاری نشست اقتصادی سن پترزبورگ از امروز چهارشنبه پانزدهم ژوئیه به مدت سه روز خبر داد.

وی در این باره تاکید کرد: در نشست افتتاحیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در کنار «ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان حضور خواهد داشت. همچنین «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر به صورت ویدئو کنفرانس در این نشست مشارکت خواهد داشت.

وی افزود: مصر از میهمانان اصلی نشست اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ امسال خواهد بود. در این نشست اقتصادی هیئتی بلندپایه از مقامات مصری شامل رئیس هیئت تجاری مصر، مسئولان دولتی و بازرگانان این کشور مشارکت خواهند داشت.

پیش از این، «الکساندر بیگلف» حاکم سن پترزبورگ گفته بود که هیئت‌هایی از ۶۹ کشور جهان خواستار مشارکت در این نشست شده‌اند.

نشست اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ در پانزدهم تا هجدهم ژوئیه برگزار می‌شود. این نشست به صورت سالانه از سال ۱۹۹۷ در شهر سن پترزبورگ برگزار می‌شود. اما از سال ۲۰۰۵ نشست اقتصادی سن پترزبورگ با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برگزار شده است.

در دوره‌ای مختلف این نشست معمولاً ۱۲۰ کشور از جهان در آن مشارکت داشته‌اند اما در سالجاری با توجه به پیامدهای جنگ اوکراین مشارکت کشورهای مختلف در این نشست در سطحی پایین‌تر قرار گرفته است.

مقامات کرملین: شرایط خاصی برای دیدار پوتین و زلنسکی باید وجود داشته باشد

یوری اوشاکوف، مشاور رئیس جمهوری روسیه در مسائل سیاسی و بین الملل اعلام شد که برگزاری دیدار بین ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهوری روسیه و اوکراین، مستلزم آمادگی دقیق و شرایط خاصی است که باید فراهم شده باشد

وی شب گذشته در جمع خبرنگاران گفت: هیچ کس چنین فرصتی را رد نمی‌کند، ولی چنین دیداری به شرایط مناسب نیاز دارد و مهمتر از همه، آماده سازی بسیار بسیار کامل است و بدون آن، این دیدار بیهوده بوده و هیچ کس با زلنسکی ملاقات نخواهد کرد.

به گفته اوشاکوف، پس از انتقال پیش نویس توافقنامه‌ مربوط به توقف درگیری‌ها توسط مسکو به کی‌یف، تاکنون هیچ پیشرفتی در مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین حاصل نشده و در چنین شرایطی دلیلی برای دیدار رهبران دو کشور وجود ندارد.

این مقام کرملین در خصوص امکان برقراری تماس بین روسای جمهوری روسیه با همتای آمریکایی خود نیز یادآور شد که هنوز ملاقاتی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برنامه ریزی نشده است. مشاور پوتین این واقعیت را نیز مورد توجه قرار داد که با توجه به شرایط بین المللی، شکل تلفنی ارتباطات بین رئیس جمهوری روسیه با شرکای خارجی بیشتر مورد تقاضا قرار داد و ولادیمیر پوتین تاکنون 140 گفتگوی تلفنی با تقریبا 50 رهبر کشورهای مختلف انجام داده است.

هشدار مدویدوف درباره پیامدهای منفی تحریم‌های ضدروسی برای غرب

دیمیتری مدویدوف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه اعلام کرد که داده‌های مربوط به افزایش تورم، قیمت انواع سوخت و پیش‌بینی‌ها برای وخامت بیشتر اقتصاد کشورهای غربی، حاکی از آن است که «لوکوموتیو اقتصاد خدمات و ارزهای دیجیتالی آنها با سرعت تمام در حال پرواز به سمت یک دیوار محکم است»، بدین ترتیب این مقام بلندپایه روس دورنمای اعمال تحریم‌های ضدروسی را از لحاظ عواقب آن برای اقتصاد خود کشورهای غربی ارزیابی کرد.

مدویدوف در کانال تلگرامی خود نوشت: «قصد ندارم تورم، قیمت انواع سوخت و پیش‌بینی سقوط اقتصادها را به شما یادآوری ‌کنم. همه این اطلاعات در دسترس عموم قرار دارد. و این تازه اولین ماه فصل تابستان است. باید منتظر فصل پاییز بود، زمانی که باید برداشت اصلی عواقب تحریم ها را جمع آوری کرد.»

وی یادآور شد که برخی از حامیان تحریم‌ها در غرب دیگر درک کرده‌اند که به دلیل این اقدامات، شهروندان کشورهای غربی خود ممکن است محصولات غذایی، کود، منابع انرژی، فلزات و سایر مواد برای تولید ماشین آلات و سوخت صنعتی و خانگی و البته نیروگاه‌های هسته‌ای آمریکا را از دست بدهند.

معاون رئیس شورای امنیت روسیه پیش از این نیز هشدار داده بود که در نتیجه تحریم‌ها علیه مسکو، مقیاس بحران انرژی در اروپا تنها افزایش خواهد یافت و حتی محرک اصلی اقدامات ضدروسی، یعنی ایالات متحده آمریکا، دچار چه رنج‌ها و آسیبهایی خواهد شد.

سفارت روسیه مسئولیت انگلیس در تامین تسلیحاتی اوکراین را یادآور شد

سفارت روسیه در لندن شب گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات دولت انگلستان موظف هستند مسئولیت خود در تامین تسلیحاتی کی‌یف که توسط نیروهای نظامی اوکراینی برای حمله به اهداف غیرنظامی در منطقه دونباس استفاده می‌شود، را بر عهده بگیرند.

در این بیانیه آمده است: «ما مکرراً از مقامات لندن خواسته‌ایم تا در هنگام ارسال سلاح به اوکراین، احتیاط را رعایت کرده و استانداردهای کنترل صادرات خود را در نظر بگیرند. البته این تماس‌ها بی توجه بوده است. وقایع اخیر نشان داده که زمان آن فرا رسیده که انگلستان باید مسئولیت کامل سیاست  کوته فکرانه خود را بپذیرد.»

سفارت روسیه یادآور شد که اخیراً تعداد گلوله باران مناطق مسکونی دونتسک توسط ارتش اوکراین افزایش یافته و اکنون مشخص شده که در جریان این حملات از تسلیحات غربی، از جمله توپخانه 155 میلی متری استاندارد ناتو استفاده شده است. در این بیانیه تاکید کرد: «بنابراین، واضح است که چنین حملاتی علیه غیرنظامیان تنها به لطف حمایت غرب و تدارکات نظامی غرب از ارتش امکان پذیر است که انگلیس مدعی نقش رهبری در آن را دارد».

قصد پنتاگون برای کمک اطلاعاتی به اوکراین برای استفاده از سامانه موشکی دوربرد

کالین کول، معاون وزیر دفاع آمریکا در مسائل سیاسی شب گذشته اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد اطلاعات محاسباتی لازم برای حملات با استفاده از سیستم‌های موشکی پرتاب چندگانه (HIMARS) که غرب در اختیار کی‌یف قرار می دهد، را به اوکراین منتقل کند.

به گفته وی، هنگام حملات از چنین سامانه‌هایی، نیازی به استفاده از کل بار مهماتی آن نیست، برای اینکه مهمات قدرت بیشتری دارد و ضربات آن با عواقب حملات هوایی قابل مقایسه است. کول گفت: «ما اطلاعاتی که اوکراینی‌ها برای حمله به اهداف روسی در خاک خودشان (اوکراین) انتخاب می‌کنند، را در اختیارشان قرار می‌دهیم».

معاون رئیس پنتاگون همچنین یادآور شد که در پایان ماه مه، ایالات متحده چهار سیستم سیستم‌های موشکی پرتاب چندگانه (HIMARS) را به اوکراین اختصاص داد که بر روی یک شاسی چرخدار نصب می‌شوند. وی افزود: «ما انتظار داریم که این سیستم‌ها به زودی وارد نبرد شوند. ما به تحویل این تجهیزات نظامی به کی‌یف ادامه خواهیم داد.»

پیش از این نیز پنتاگون اعتراف کرده بود که ایالات متحده اطلاعات نظامی را به اوکراین مخابره می‌کند که علیه نیروهای مسلح روسیه استفاده شده است.

سفیر روسیه: اقدامات پنتاگون نشان دهنده علاقه واشنگتن به تشدید تنش است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده صبح امروز، چهارشنبه اعلام کرد که اظهارات مقامات وزارت دفاع آمریکا در خصوص ارائه اطلاعات لازم برای استفاده از سیستم‌های موشکی پرتاب چندگانه (HIMARS) به کی‌یف، نشان دهنده آمادگی واشنگتن برای کمک به تشدید اوضاع در اوکراین و فقدان تمایل آنها برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه است.

این دیپلمات در پیامی که در کانال تلگرامی سفارت درج شده است، یادآور شد: «بسیار نگران کننده است که یک مقام ارشد پنتاگون به امکان گسترش امکانات سیستم‌های موشکی دوربرد در اوکراین اعتراف کرده است. چنین سخنانی را تنها باید به منزله علاقه واشنگتن برای تشدید بیشتر اوضاع در نظر گرفت. این تنها تایید می‌کند که طرف آمریکایی هیچ تمایلی برای حل و فصل صلح آمیز مناقشه اوکراین ندارند.»

آنتونوف یادآور شد که این اظهارات در آستانه نشست بعدی آمریکا و متحدانش در زمینه افزایش حمایت نظامی از اوکراین بیان شده است.

پیش از این، ایالات متحده با عرضه چند سامانه موشک انداز دوربرد به اوکراین موافقت کرده بود، به شرطی که کی‌یف از آنها برای حمله به خاک روسیه استفاده نکند. ولادیمیر زلنسکی علناً قول داد که اوکراین به این خواسته عمل خواهد کرد. این در حالی است که یک مقام بلندپایه پارلمان اوکراین، تصمیم گیری درباره حملات موشکی آمریکا به خاک روسیه را رد نکرد.

سخنگوی کرملین گفت که هیچ اعتمادی به وعده مقامات کی‌یف وجود ندارد، برای اینکه زلنسکی به هیچ یک از وعده‌های خود برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه چندین ساله در دونباس عمل نکرده که بخواهد به این قول خود وفادار بماند.

درخواست نخست ‌وزیر لهستان برای افزایش ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین

ماتئوش موراوتسکی، نخست وزیر لهستان، از همتایان خود در ناتو خواست تا تسلیحات بیشتری به اوکراین ارائه کنند. وی پس از نشست نمایندگان کشورهای ناتو – اعضای اتحادیه اروپا که روز سه شنبه در لاهه برگزار شد، گفت: «ما به اندازه کافی اقدامات لازم برای محافظت از اوکراین و برای حمایت از مردم اوکراین در دفاع از آزادی و حاکمیت خود را انجام نمی‌دهیم. بنابراین، من از شما می خواهم در تامین تسلیحاتی و مهمات توپخانه‌ای به اوکراین بسیار بیشتر عمل کنید.».

در عین حال، نخست وزیر لهستان اصرار دارد که این تسلیحات باید فوراً به اوکراین تحویل داده شود تا توان دفاعی آنها را تقویت کند.

روسیه خطاب به نیروهای اوکراینی: سلاح تان را زمین بگذارید

روسیه خطاب به نیروهای اوکراینی محاصره شده در کارخانه مواد شیمیایی سیورودونتسک اعلام کرده است تا اوایل امروز چهارشنبه مهلت دارند سلاح خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روسیه به نیروهای اوکراینی که در یک کارخانه شیمیایی در شهر سیورودونتسک محاصره شده اند اعلام کرده تا اوایل امروز چهارشنبه سلاح های خود را زمین بگذارند.

این خبرگزاری در ادامه افزود: پس از آنکه روسیه بخش بزرگی از نیروهای خود را به دونباس در شرق فرستاد، اوکراین از غرب خواست تسلیحات سنگین بیشتری در اختیارش بگذارد و قرار است وزرای دفاع ناتو در نشست امروز چهارشنبه خود به آن بپردازند.

اوکراین مدعی شده است بیش از ۵۰۰ غیرنظامی در کنار سربازان در کارخانه شیمیایی آزوت گیر افتاده‌اند؛ جایی که ارتش این کشور هفته‌ها در برابر بمباران‌ها و حملات روسیه مقاومت کرده‌اند.

«میخائیل میزینتسف» رئیس مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفت: جنگنده‌های اوکراینی باید از ساعت ۸ صبح امروز چهارشنبه به وقت مسکو مقاومت بی دلیل خود را متوقف کنند و سلاح‌ شان را زمین بگذارند. وی همچنین اضافه کرد که غیرنظامیان از طریق یک کریدور بشردوستانه آزاد خواهند شد.

محاصره و بمباران کارخانه آزوت در شرق اوکراین یادآور محاصره کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپول است که در نهایت تمام نیروهای اوکراینی پناه گرفته در آن در اواسط ماه مه (اواخر اردیبهشت) تسلیم و به روسیه منتقل شدند.

«سرهی گایدای» فرماندار منطقه لوهانسک مدعی شده است که گلوله‌باران کارخانه آزوت آنقدر سنگین است که مردم دیگر نمی‌توانند در پناهگاه‌ها تاب بیاورند و وضعیت روانی آن‌ها به خطر افتاده است.

حمله روس ها به شهر یکصد هزار نفری سیورودونتسک در استان لوهانسک در حالی اتفاق می افتد که این شهر در حال حاضر نقطه کانونی جبهه نبرد دونباس شناخته می شود.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: