پرش به محتوا

جنگ طبقاتی در جریان است!

افزایش نابرابری در سراسر جهان
نوشته آرنولد شولتسل
دنیای جوان یا یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهمیشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پنجاهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را روز دوشنبه در ژنو افتتاح کرد.

«ما در دنیایی از نابرابری سرسام‌آور زندگی می‌کنیم و یک پژوهش تخمین می‌زند که امروزه نابرابری‌های جهانی به همان اندازه در آغاز قرن بیستم است.»

یک بحران جهانی غذا، سوخت و مالی میلیون‌ها نفر را در معرض ناامنی غذایی و فقر قرار می‌دهد، ۱.۲ میلیارد نفر مستقیماً تحت تأثیر این تهدید قرار می‌گیرند.
تعداد افرادی که تامین غذائی ندارند از ۲۷۶ میلیون نفر در ابتدای سال ۲۰۲۲ به ۳۲۳ میلیون نفر رسیده است. ترکیبی از قیمت های بسیار بالای مواد غذایی و انرژی، افزایش تورم، محدودیت های صادراتی و قوانین سختگیرانه مالی عواقب مخربی بجا گذاشته است.
باچله، همچنین می‌توانست از جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه صحبت کند یا از وارن بافت (Warren Buffett)، دلال مولتی میلیاردر آمریکایی در سال ۲۰۰۶ سخن بگوید:
«جنگ طبقاتی در جریان است، درست است، اما طبقه من، طبقه ثروتمند، جنگ را پیش میبرد و ما داریم پیروز می‌شویم.»

همچنین روز دوشنبه، شرکت مشاوره «کیپ جمینی» در «گزارش ارزیابی ثروت جهانی» خود این موضوع را تأیید کرد و گزارش داد: تعداد افراد دارای ارزش خالص بالا (HNWI) – اینها افراد خصوصی هستند که حداقل یک میلیون دلار دارایی در دسترس دارند – افزایش یافته است. با وجود همه گیری، بحران آب و هوائی و بحران های دیگر تعداد آنها یعنی ثروتمندان افزایش یافت.

تنها در جمهوری آلمان فدرال، تعداد آنها با ۶.۴ درصد افزایش به ۱.۶۳ میلیون نفر با کل دارایی ۶.۳ تریلیون دلار آمریکا رسیده است. فقط ایالات متحده آمریکا و ژاپن تعداد بیشتری متمول دارند، چین در رتبه چهارم قرار دارد و حتی از این هم بهتر: به گفته «کیپ جمینی» HNWI به این نکته توجه می‌کند که ثروتمندان پول های خود را در زمینه های منابع پایدار مانند محیط زیست، مسائل اجتماعی، مدیریت خوب انبار میکنند.در هر صورت، وارن بافت که تحت تأثیر فعالان اقلیمب قرار نگرفته است، سال گذشته چندین میلیارد دلار خود را در شرکت‌های انرژی صرف کرد، اگرچه آنها انرژی های فسیلی به حساب می‌آیند. شاید هم او چیزی از کمپین هایی مانند تخفیف بنزین در آلمان می دانست که به شل، اکسون و غیره اجازه می دهد سودهای اضافی قابل توجهی از خزانه دولت یعنی مالیات مردم دریافت کنند.
بنظر نمی آید که این وضعیت تغییر پیدا کند و با به پایان برسد. زیرا در روز سه‌شنبه، اداره آمار آلمان گزارش داد که قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان در آلمان برای سومین ماه متوالی در ماه می تقریباً هشت درصد و مواد غذایی ۱۱.۱ درصد افزایش یافته. محرک های اصلی برای بالا رفتن قیمت ها هزینه های انرژی معرفی شده است. البته یک آمارگیر دولتی نیازی به دانستن چیزی در مورد سود هنگفت ندارد.

روزنامه نگاران هم همینطور. به غیر از روزنامه یونگه ولت، مطبوعات «اتحاد مطبوعاتی» آلمان از فرانکفورتر آلگماینه تا تاتس، از روندشائو تا «نویس دویچلند حزب چپ» چیزی از سخنرانی باچله منتشر نکردند.
همه جا به جز در یونگه ولت می خوانیم که او به طرز شگفت انگیزی از سمت خودکناره گیری میکند و اخیراً «به دلیل سفر به چین به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است».(نویس دویچلند ارگان حزب چپ!!)
تاتس در صفحه یک اظهار داشت: باچله با کناره گیری خود «بالاخره در حال انجام کاری برای حقوق بشر در چین است».
جنگ طبقاتی است دیگر!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: