پرش به محتوا

اعتصاب در اکوادور به خشونت کشیده شد.اعتراضات علیه دولت در اکوادور منجر به درگیری بین مردم بومی معترض و نیروهای امنیتی شده است. گزارش هایی مبنی بر زخمی شدن چند نفر منتشر شده است. اوضاع در کشور آمریکای جنوبی پس از دستگیری یکی از رهبران بومی اوج گرفت.

به گزارش روسیه امروز، کنفدراسیون مردمان بومی اکوادور از مجروح شدن چندین نفر در جریان اعتراضات علیه دستگیری رهبر آن لئونیداس ایزا خبر داده است. بر همین اساس، درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس در مقابل بازداشتگاه در لاتاکونگا، مرکز استان کوتوپاکسی رخ داد. برخی از معترضان به شدت مجروح شدند. این سازمان رئیس جمهور گیلرمو لاسو را مقصر این بحران دانست و «سرکوب شدید معترضان صلح جو با نارنجک های گاز اشک آور و شلیک گلوله» را بشدت محکوم کرد.
این سازمان همچنین گزارش داد که در میان مجروحان تعداد قابل توجهی از زنان و افراد مسن یافت می شوند که در عملیات پلیس زخمی شده اند و اکنون در مقابل مرکز توانبخشی اجتماعی کوتوپاکسی تجمع کرده اند. ویدئوهای مربوطه در توییتر توزیع شده است.
در بیانیه کنفدراسیون مردمان بومی اکوادور آمده است که مناطق بیشتری در اکوادور در نتیجه این خشونت دولتی به اعتصاب ملی خواهند پیوست.

پلیس اکوادور نیز به نوبه خود از حملات به مقامات و اقدامات خرابکارانه علیه خودروهای گشتی و خودروها خبر داد و وظیفه پلیس تضمین امنیت عمومی است. این مقام ویدیویی مربوطه را در توییتر منتشر کرد.
به گفته رادیو پیچینچا، حداقل چهار نفر در جریان اعتراضات دستگیر شدند. تعداد زیادی از دانشجویان در تظاهرات اعتراضی در پایتخت کیتو شرکت کردند.
اعتراضات گسترده در کشور آند از روز دوشنبه آغاز شد. قیمت بالای سوخت جرقه شعله ور شدن اعتراضات بود. مردم بومی از جمله با ایجاد موانع در چندین بخش از اکوادور، جاده‌ها را مسدود کرده و تردد در مسافت‌های طولانی را متوقف کردند. وضعیت روز سه شنبه پس از دستگیری رئیس کنفدراسیون مردمان بومی اکوادور ایزا توسط مقامات تشدید شد. انجمن بومی این بازداشت را غیرقانونی و خودسرانه توصیف کرد.

مردم بومی با اعتصاب خود می خواهند دولت محافظه کار و نئولیبرال لاسو را به اجابت ده خواسته خود وادار کنند. از جمله، آنها خواستار توقف قیمت سوخت، توقف پرداخت بدهی بیش از چهار میلیون خانواده، قیمت عادلانه برای محصولات کشاورزی و احترام به حق تعیین سرنوشت مردم بومی هستند.

بعد از تحریر
پائولا بدون، قاضی اکوادوری، روز چهارشنبه لئونیداس ایزا را به طور مشروط آزاد کرد. رئیس کنفدراسیون بومیان اکوادور و یکی از سازمان دهندگان اعتصاب نامحدود پس از دستگیری پس از اولین روز تظاهرات، ۲۴ ساعت را در بازداشت گذراند. علیرغم ادعاهای انجمن بومی، بدون دستگیری ایزا را مشروع تشخیص داد.

در طول تحقیقات، رئیس کنفدراسیون بومیان اکوادور اجازه خروج از کشور را ندارد و باید هر چهارشنبه و جمعه به دادستانی عمومی گزارش دهد. ایزا متهم به از کار انداختن یک سرویس دولتی است. بر همین اساس گفته می شود وی به همراه هوادارانش جاده E35 را مسدود کرده است. طبق قانون مجازات اکوادور، مجازات یک تا سه سال حبس دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: