پرش به محتوا

گزارش نیویورک تایمز: اسرائیل پشت مسمومیت و مرگ دو دانشمند ایرانی است.

راشا تودی

ترجمه از مجله هفته

بنا به گزارش نیویورک تایمز، گفته می شود که اسرائیل مسئول مسمومیت دو دانشمند ایرانی در اوایل ماه جاری میلادی بوده است. این گزارش چند روز پس از آن منتشر شد که دو کارشناس هوافضای سپاه پاسداران ایران در شرایطی مرموز در جریان عملیات جان باختند.

گفته می شود دو دانشمند ایرانی که در اوایل ماه جاری به طور ناگهانی درگذشتند توسط اطلاعات اسرائیل مسموم شدند. این را یک مقام ایرانی در گزارشی که روز دوشنبه نیویورک تایمز منتشر کرد، بیان کرد. این گزارش چند روز پس از آن منتشر شد که دو کارشناس هوافضای سپاه پاسداران ایران در شرایطی مرموز در حین عملیات جان باختند: علی کمانی از نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حین انجام ماموریت در خمینی شهر در مرکز کشور به قتل رسید. در حادثه ای جداگانه در شمال استان سمنان، محمد عبدوس، کارشناس هوانوردی ۳۳ ساله نیز جان باخت.
ایوب انتصاری هم یک مهندس هوانوردی دیگر بود که در یک مرکز تحقیقات نظامی کار میکرد. کامران آقامولایی یک زمین شناس بود که گمان می رود در تاسیسات هسته ای نطنز ایران کار می کرده است. هر دو نفر در اواخر ماه مه تحت شرایط عجیبی بیمار شدند و وضعیت آنها پیش از مرگشان در ژوئن رو به وخامت بود. ایران در عین حال اسرائیل را مسئول این ترورها دانسته است. یک مقام ایرانی که نامش فاش نشده و دو فرد دیگر که با دولت تهران در ارتباط هستند به نیویورک تایمز گفتند که در غذای این دو دانشمند سم ریخته شده بود.

اگر همانطور که ایران گمان می‌کند، این مرگ‌های مرموز یک ترور هدفمند باشند، این حوادث با الگوی جنگ سایه‌ای که بین ایران و اسرائیل که هر دو مدت‌هاست درگیرش هستند جور در میآید.
با توجه به شواهد فوق، جنگ سایه بین دو کشور در حال تشدید است. تنها در دو هفته گذشته، یک رشته مرگ و میر مرتبط با اسرائیل ایران را تکان داده است.

به نظر می رسد اسرائیل اهداف خود را از شخصیت های سطح بالا مرتبط با برنامه هسته ای به پرسنل نظامی و دانشمندان سطح پایین تر گسترش داده است. در اواخر اردیبهشت، سرهنگ سجاد خدایی، یکی از اعضای ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران، در بیرون از منزلش به قتل رسید. دو موتورسوار در خیابان به او حمله کردند و با پنج گلوله این نظامی را کشتند.
در همین حال، اسرائیل از شهروندان خود خواست که از سفر به استانبول، ترکیه اجتناب کنند یا اگر در آنجا هستند، شهر را ترک کنند. علت این هشدار ایران است. ژائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل هشدار داد که تهران ممکن است برای «کشتن یا ربودن» اسرائیلی ها تلاش کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: