پرش به محتوا

پس تانک ما چی شد؟

جنگ در اوکراین
شولتس باید با خودش تانک بیاورد!
کیف قبل از سفر صدراعظم فهرست خواسته هایش را منتشر کرد: تسلیحات و بسته های کمکی لازم است!
یونگه ولت
نوشته اینا سمبدنر
ترجمه م. میرفخرايی
مجله هفتهاوکراین همچنان به دنبال دریافت تسلیحات در مقیاس بزرگ است. سفیر اوکراین در برلین، آندری ملنیک، بر فشارهای خود از طریق خبرگزاری حکومتی آلمان افزوده است: «متاسفانه، بدون سلاح های سنگین آلمان، ما نمی توانیم برتری نظامی عظیم روسیه را در هم بشکنیم و جان سربازان و غیرنظامیان خود را نجات دهیم.»
ملنیک در ادامه گفت: «شش میلیون گلوله در ماه مه وارد شده بود، اما فقط همین سلاحی دیگری در کار نبود. بنابراین، ما امیدواریم که دولت آلمان در نهایت پایش را روی پدال گاز بگذارد تا هم دامنه و هم سرعت ارسال سلاح ها را به شدت افزایش دهد تا اوکراین بتواند حمله گسترده روسیه در دونباس را دفع کند.»
اوکراینی‌ها انتظار داشتند که اولاف شولتس در طی سفر آتی اش به کیف بسته کمکی جدیدی را اعلام کند که حتماً باید این بسته شامل تانک‌های اصلی نبرد «لئوپارد ۱» و نفربرهای زرهی «ماردر» باشد که ظاهرا آلمان می‌توان آن‌ها را فورا تحویل دهد. شرکت تسلیحاتی و نظامی راین متال دوسلدورف تانک های «ماردر» و «لئوپارد» را در اختیار دارد و میسازد.

میخائیل پودولجاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین، بر این درخواست از طریق توییتر تاکید کرد: «اوکراین برای پایان دادن به جنگ و برای پیروزی مقابل مهاجمان روسی به ۱۰۰۰ قبضه توپ سنگین (هویتزر)، ۳۰۰ موشک پرتاب چندگانه، ۵۰۰ تانک، ۲۰۰۰ خودروی زرهی و ۱۰۰۰ پهپاد نیاز دارد».
خود زلنسکی خواستار تحویل سیستم های ضد هوایی مدرن هم شده است. پودولیاک در مصاحبه ای که روز دوشنبه در روزنامه آنلاین بلاروسی اپوزیسیون زرکالو منتشر شد، گفت: «ما تا زمانی که روسیه شکست نخورد می جنگیم. حداقل هدف تعیین شده توسط رئیس جمهور زلنسکی همچنان خروج نیروهای روسیه به خطوط قبل از ۲۳ فوریه است.
حداکثر هدف: تمامیت ارضی در مرزهای شناخته شده بین المللی اوکراین، شکست روسیه و تغییر در این کشور است.
سفر احتمالی شولتس، امانوئل ماکرون و ماریو دراگی به کیف در چند روز آینده نیز به طور رسمی توسط هیچ یک از سه دولت در دیروز دوشنبه تایید نشده است. روزنامه ایتالیایی لا استامپا گزارش داد که سه رئیس دولت و دولت قرار است روز پنجشنبه در پایتخت اوکراین حضور پیدا کنند.

پاریس ابتدا گزارش های مربوط به سفر مکرون به کیف را تکذیب کرد

دولت فرانسه گزارش رسانه ها مبنی بر برنامه ریزی سفر به کیف برای چند روز آینده را تایید نکرد. اولیویا گرگوار، وزیر امور خارجه فرانسه، سخنگوی کابینه در حاشیه یک جلسه توجیهی دولت روز سه شنبه:

«امانوئل ماکرون همیشه گفته است که در زمان مناسب به کیف سفر خواهد کرد. اما هنوز هیچ برنامه ریزی برای این سفر نشده است. »

کاخ الیزه پیش از این گزارش ها مبنی بر اینکه مکرون قصد دارد این هفته برای دیدار مشترک با اولاف شولتز صدراعظم آلمان و نخست وزیر ایتالیا، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا به پایتخت اوکراین سفر کند را تکذیب کرد و اشاره کرد که تاریخ چنین دیداری خواهد بود. بازدید از «هنوز قطعی نیست». در پاریس اضافه شد که سفر رئیس دولت فرانسه به اوکراین در زمانی انجام خواهد شد که برای رئیس جمهور زلنسکی مفید باشد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: