پرش به محتوا

هر کاری چین انجام دهد برای آمریکا تهدید محسوب میشود

ترجمه مجله هفته

به گزارش رسانه های روسی، رئیس جمهور چین به ارتش اجازه انجام فعالیت های غیرنظامی را صادر کرد. هدف آنها حفاظت از استقلال، رشد، منافع و ثبات چین است. در رسانه های آمریکا و مورد حمایت سیا گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه پکن برای حمله به تایوان آماده می شود.

رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، مجموعه ای از مقررات غیرنظامی را برای ارتش آزادیبخش خلق چین امضا کرد. این را خبرگزاری شین هوا گزارش داده است.

مقررات جدید در خدمت «حفاظت از جان و مال انسان، استقلال، امنیت و منافع توسعه کشور و همچنین صلح و ثبات جهانی در منطقه» است. این سند مشتمل بر ۵۹ ماده است و از ۱۵ ژوئن اجرایی می شود.

گلوبال تایمز به نقل از یک کارشناس نظامی که نامش فاش نشده است، نوشت که فعالیت‌های غیر جنگی ارتش شامل امدادرسانی به بلایا و کمک‌های بشردوستانه، اسکورت کشتی‌های دریانوردی و عملیات‌ برای حفظ صلح است.

کارشناسانی که با این روزنامه مصاحبه کرده اند خاطرنشان کردند که نیروهای مسلح چین از سال ۲۰۲۰ در مبارزه با بیماری همه گیر کووید-۱۹ مشارکت داشته اند و همچنین در عملیات نجات از بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل مشارکت داشته اند. به گفته طرفین، ارتش چین از طریق مأموریت‌های ضد تروریستی، ضد دزدی دریایی و حافظ صلح در خارج از کشور می‌تواند از تأثیرات بی‌ثباتی منطقه‌ای بر چین جلوگیری کند، مسیرهای حمل و نقل مهم مواد استراتژیک مانند نفت یا سرمایه‌گذاری‌ها، پروژه‌های چین را ایمن کند و از پرسنل خارج از کشور محافظت کند.
در همین حال، خبرگزاری رادیو آسیای آزاد (مشابه رادیو فردا، یا رادیو اروپای آزاد که بودجه و محتوی آنها توسط سیا تامین میشود) نوشت که پکن ممکن است تدارک تهاجم به جزیره تایوان را تحت عنوان یک «عملیات ویژه» که جزو جنگ طبقه بندی نشده است، آماده کند.

تایوان حدود ۱۵۰ کیلومتر با سواحل چین فاصله دارد. این منطقه در سال ۱۹۴۹ جدایی خود را از این کشور اعلام کرد، اما پکن تا به امروز این تصمیم را به رسمیت نمی شناسد و همچنان آن را یکی از استان های چین می داند. آمریکا و روسیه از اصل چین واحد حمایت می کنند. ایالات متحده هیچ رابطه دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد، اما طبق قانون روابط تایوان در آوریل ۱۹۷۹ به تایپه سلاح می فروشد. در همین حال، واشنگتن روابط رسمی با پکن را حفظ می کند. مقامات چینی آمریکا را به تحریک درگیری متهم می کنند و تاکید می کنند که در مورد مسئله تایوان مداخله خارجی را تحمل نمی کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در پایان ماه می گفت واشنگتن برای پاسخ نظامی به استفاده احتمالی چین از زور علیه تایوان آماده است. به گفته رئیس جمهور ایالات متحده، پکن با پرواز در نزدیکی تایوان و انجام مانورها با آتش بازی می کند. وی تاکید کرد: اگرچه واشنگتن «سیاست چین واحد» را دنبال می کند، اما این بدان معنا نیست که «جمهوری خلق چین حق دارد تایوان را با زور تصرف کند.»

روزنامه نیویورک تایمز سپس گزارش داد که کاخ سفید با تکیه بر تجربه فروش تسلیحات به اوکراین، تلاش ها را برای ارتقای سیستم دفاعی جزیره برای دفع حمله احتمالی چین افزایش داده است.

وزارت خارجه چین با اعتراض به اظهارات بایدن گفت تایوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک چین است. وو کیان، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت: ارتش چین برای جلوگیری از جدایی تایوان هر کاری که ممکن است انجام خواهد داد و از تمامیت ارضی این کشور دفاع خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: