پرش به محتوا

روسیه به دومین تامین کننده نفت هند تبدیل شده است!

روسیه امروز
مترجم مینا صابری
مجله هفتهبر اساس گزارش رویترز، روسیه در ماه می به دومین تامین کننده بزرگ نفت خام هند تبدیل شد. در ماه مارس، روسیه همچنان در جایگاه دهم قرار داشت. در همین حال، عراق همچنان مهمترین تامین کننده سوخت این کشور است. هند به تحریم های غرب علیه مسکو نپیوسته است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از محافل تجاری گزارش داد که ماه گذشته روسیه دومین تامین کننده بزرگ نفت خام هند شد. بر اساس این گزارش، پالایشگاه های هند در ماه می روزانه حدود ۸۱۹ هزار بشکه نفت از روسیه وارد کردند. برای مقایسه: این مقدار در ماه آوریل هنوز ۲۷۷ هزار بشکه در روز بود.

بنابراین روسیه دومین تامین کننده مهم نفت هند یعنی عربستان سعودی را به مقام سوم عقب راند. عراق همچنان بزرگترین تامین کننده نفت هند است. به گزارش رویترز، روسیه در ماه مارس همچنان در جایگاه دهم قرار داشت.

در مجموع واردات نفت هند در ماه می به ۴.۹۸ میلیون بشکه در روز رسید. این نشان دهنده افزایش ۵.۶ درصدی ماهانه و حدود ۱۹ درصدی نسبت به سال قبل است. پالایشگاه های داخلی در مواجهه با افزایش تقاضا مجبور به افزایش تولید شده اند.

پس از آنکه کشورهای غربی در واکنش به عملیات نظامی روسیه در اوکراین، این کشور را تحریم کردند، بسیاری از خریداران از خرید نفت روسیه اجتناب کردند. انگلیس و آمریکا حتی تا آنجا پیش رفتند که نفت روسیه را تحریم کردند. در حال حاضر۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تنها با اعمال ممنوعیت واردات بخشی از تحویل نفت روسیه به جامعه بین‌المللی موافقت کردند. در حال حاضر از تحویل نفت از طریق دریا جلوگیری می شود. با این حال، حمل و نقل با خط لوله هنوز امکان پذیر است.
روسیه نیز به نوبه خود خریداران را با تخفیف های بی سابقه به خرید نفت خود جذب میکند و این تخفیف ها چین و هند را واداشت تا واردات خود را از این کشور افزایش دهند.

علیرغم درخواست ها برای قطع روابط با مسکو به دلیل عملیات نظامی روسیه در اوکراین، که در اواخر فوریه آغاز شد، هند اعلام کرد که برای جلوگیری از انفجار قیمت سوخت داخلی به عرضه نفت بیشتری نیاز دارد. پس از چین، هند پرجمعیت ترین کشور جهان است. دهلی نو همچنین اشاره کرد که واردات روسیه تنها بخش کوچکی از کل نیاز نفت این کشور را تشکیل می دهد.

روسیه تاکنون تامین کننده اصلی تجهیزات نظامی هند بوده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: