پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۱۰

کیف: داوطلبان از 55 کشور در طرف اوکراینی می جنگند

بر اساس اطلاعات از کیف، داوطلبان از حدود 55 کشور – از جمله آلمان – اکنون در حال نبرد با نیروهای روسی در اوکراین هستند. 

ما می توانیم تأیید کنیم که لژیونرهای آلمانی داریم، اما نمی توانیم در مورد تعداد اظهار نظر کنیم. 

سخنگوی لژیون بین المللی روز دوشنبه در پاسخ به درخواست خبرگزاری آلمان گفت. در آغاز ماه ژوئن، لژیون که به عنوان یک آژانس دولتی راه اندازی شده بود، همچنین مرگ یک آلمانی را برای اولین بار تایید کرد که در جریان عملیات ویژه روسیه در اوکراین در نبرد کشته شده بود. 

لژیون قبلاً اعلام کرده بود که داوطلبان آمریکایی و انگلیسی به طور خاص و پس از آن لهستانی‌ها و کانادایی‌ها اعزام شده‌اند. همچنین شبه نظامیان از برزیل، استرالیا، کره جنوبی و کشورهای اتحادیه اروپا بالتیک، و همچنین از کشورهای شمال اروپا، از جمله فنلاند، حضور دارند. 

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه بارها هشدار داده است که مسکو مزدوران را هدف قرار خواهد داد و آنها تحت کنوانسیون ژنو محافظت نمی شوند.

دونتسک از روسیه نیروهای بیشتری می خواهد

به گفته دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، به دلیل تشدید گلوله باران دونتسک توسط نیروهای اوکراینی، جمهوری خلق دونتسک از روسیه درخواست نیروهای اضافی می کند. 

توافق شده است که هر نیروی اضافی مورد نیاز از نیروهای متحد، در درجه اول از فدراسیون روسیه، مستقر شود. 

وی در بیانیه ای رسمی گفت. 

در دونتسک، خشم فزاینده ای وجود دارد که پایتخت، مانند دیگر شهرهای منطقه، همچنان از شلیک روزانه توپخانه و راکت نیروهای اوکراینی رنج می برد. تقریبا چهار ماه از زمانی که روسیه استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را به رسمیت شناخت و در جنگ داخلی اوکراین مداخله کرد، می‌گذرد.

توپخانه اوکراین در شب به گلوله باران دونتسک ادامه داد. همانطور که خبرنگاران در محل گزارش می دهند، از جمله، یک بیمارستان مورد اصابت گلوله قرار گرفت. زایشگاه بیمارستان ضربه خورد، اتاق زیر شیروانی به شدت آسیب دیده است. 

گزارشگر درباره برداشت هایش چنین توضیح می‌دهد:

«زنان شجاع و فداکار دونتسک در پناه بیمارستان ویشنوسکی منتظر پایان گلوله باران زایشگاه خود هستند. هیچ چیز و هیچ کس در این ساختمان نیست که ربطی به جنگ داشته باشد. فقط زنان و کودکان صلح طلب هستند. «

خوشبختانه این حادثه هیچ مصدوم و تلفاتی نداشت. زنان باردار به موقع به پناهگاه‌ها منتقل شدند، همانطور که در گزارش گزارشگر RT دیده می‌شود، با این شرایط هنوز حالشان خوب است. 

در همین حال، تعداد قربانیان دیگر حملات روز دوشنبه در دونتسک به شش نفر از جمله یک کودک افزایش یافت.

وزارت دفاع: ارتش روسیه تجهیزات نظامی غربی را در اوداچنویه در جمهوری خلق دونتسک منهدم کرد.

نیروهای روسیه از موشک های دقیق دوربرد برای نابود کردن انبار بزرگی از سلاح ها و تجهیزات نظامی غربی، از جمله از ایالات متحده و کشورهای اروپایی، در نزدیکی ایستگاه راه آهن اوداچنویه در جمهوری خلق دونتسک استفاده کرده اند. این را ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد. این تجهیزات برای ملی گرایان اوکراینی در نظر گرفته شده بود. 

علاوه بر این، کوناشنکوف از انهدام یک پناهگاه موقت برای مزدوران خارجی در نزدیکی فیودوروفکا در جمهوری خلق لوگانسک و همچنین دو سامانه پرتاب کننده موشک در نواحی پروگرس در مناطق خارکف و ولچیاروفکا جمهوری خلق دونتسک خبر داد.

وزارت خارجه صربستان: بلگراد با مسکو مخالفت نخواهد کرد.

نیکولا سلاکوویچ وزیر امور خارجه صربستان در جریان سفر الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش به صربستان گفت که بلگراد رسما هیچ اقدامی علیه مسکو که از صربستان حمایت می کند، انجام نخواهد داد. وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک به پرسش خبرنگاران اتریشی درباره تحریم‌ها علیه روسیه پاسخ داد:

«صربستان از روز اول بحران اوکراین موضع روشنی اتخاذ کرده و اقدامات روسیه علیه اوکراین را محکوم کرده است. این کشور اعلام کرده است که قاطعانه به اصل اساسی حقوق و روابط بین‌الملل، یعنی احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد، پایبند است.»

سلاکوویچ از درگیری مسلحانه بین کیف و مسکو به عنوان «جنگ بین برادران» که صرب‌ها دارای ریشه‌های مشترک، فرهنگ مشترک و معنویت مشترک هستند ابراز تاسف کرد و گفت که هر قربانی در نتیجه درگیری یک تراژدی است. با این حال وی تاکید کرد:

«اما نباید انتظار داشت که صربستان علیه کسی که به تمامیت ارضی آن احترام می گذارد و در سیستم سازمان ملل از آن در برابر حملات به تمامیت ارضی و حاکمیت دفاع می کند، اقدام کند. »

الکساندر شالنبرگ روز دوشنبه برای یک دیدار کاری وارد بلگراد شد. این برنامه علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه سلاکوویچ، با آنا برنابیچ، نخست وزیر و الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور نیز گفتگو کرد.

انتقاد هیلاری کلینتون از امانوئل ماکرون به دلیل درخواست «تحقیر نکردن روسیه»

روزنامه لوپوینت می نویسد، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، از مواضع امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در قبال روسیه انتقاد کرده و با مذاکره با مسکو مخالفت کرده است. 

رهبر فرانسه پیش از این در اظهار نظری درباره تماس با ولادیمیر پوتین گفت:

«روسیه نباید تحقیر شود تا روزی که خصومت‌ها متوقف شود، بتوانیم از دیپلماسی برای خروج از آن استفاده کنیم.»

کلینتون در پاسخ گفت: «وقتی می گویند نیازی به تحقیر نیست، صادقانه به نظر من این مرحله را پشت سر گذاشته اند. پوتین مدت هاست که خط قرمز را زیر پا گذاشته است.»

وام ساکنان منطقه زاپوروژیه به بانک های اوکراین لغو خواهد شد


پس از اقدام منطقه خرسون، مقامات استان زاپوروژیه هم اکنون اعلام کرده اند که بدهی های همه ساکنان این منطقه به بانک های اوکراین را لغو خواهند کرد. ولادیمیر روگوف، عضو شورای اصلی اداره نظامی و مدنی منطقه ای به ریانووستی گفت:

وی ادامه داد: «هیچ منطقی برای مردم وجود ندارد که بانک‌ها سود اخاذی وام‌ها را پرداخت کنند، وقتی فکر می‌کنید که این همه پول برای کشتن همان غیرنظامیان مصرف می‌شود. چرا آنها باید هزینه قتل خود را بپردازند؟تمام بدهی های اعتباری بانک های اوکراین به صفر می رسد.»

روگوف افزود، علاوه بر این، از ۱ مارس، مردم محلی بدهی آب و برق خود را لازم نیست بپردازند. او همچنین اطمینان داد که مقامات مردم را با مشکل سپرده های مسدود شده در بانک های پس انداز اوکراین به حال خود رها نخواهند کرد. وی همچنین از ساکنان خواست تا از سپرده های خود از بانکهای اوکراین برداشت کرده و آن را با ارزهای دیگر مبادله کنند.

وزیر دفاع اوکراین اروپا را به خستگی اوکراین متهم کرد

کیف اتهامات جدیدی را علیه غرب به دلیل عدم حمایت در جنگ اوکراین مطرح کرده است. این بار، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع، اروپا را به خاطر مشکلات مربوط به تامین تسلیحات و خستگی از درگیری سرزنش کرد. او در مصاحبه با روزنامه اکونومیست گفت:

«اروپا یا به طور کامل نمی‌داند چه اتفاقی می‌افتد، یا متوجه می‌شود اما خسته است و با آن کنار آمده است.»

رزنیکوف اظهار داشت که برای آلمان و فرانسه اوکراین یک «موانع آزاردهنده» برای زندگی راحت است. وزیر همچنین اعتراف کرد که پس از گفتگو با همکارانش از برلین و پاریس، می تواند «چند سخن بسیار تند» را به زبان بیاورد.

شبه نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک: ارتش اوکراین در سورودونتسک محاصره شده است

ادوارد باسورین، معاون رئیس اداره شبه نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک، به شرکت کنندگان در یک تور مطبوعاتی که توسط وزارت دفاع روسیه سازماندهی شده بود، گفت که نیروهای امنیتی اوکراین عملاً در سورودونتسک محاصره شده اند. به گفته وی، دیروز شبه نظامیان اوکراینی آخرین پلی را که سورودونتسک را به لیسیچانسک متصل می کرد منفجر کردند و اکنون نمی توانند شهر را ترک کنند. باسورین در ادامه بیان کرد:

«واحدهای نظامی اوکراین که در آنجا هستند برای همیشه در آنجا ماندند. آنها دو انتخاب دارند: یا از همرزمان خود الگو بگیرند و تسلیم شوند یا بمیرند. آنها چاره دیگری ندارند.»

موسسه تحقیقات صلح استکهلم: خطر جنگ هسته ای بیشتر از هر زمان دیگری از زمان جنگ سرد است

دن اسمیت، مدیر موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم، اعلام کرد که خطرات جنگ هسته ای بیشتر از هر زمان دیگری از زمان جنگ سرد است.

اسمیت گفت: «اگرچه در سال گذشته دستاوردهای قابل توجهی هم در کنترل تسلیحات هسته ای و هم در خلع سلاح هسته ای حاصل شد، اما خطر استفاده از تسلیحات هسته ای اکنون بیشتر از هر زمان دیگری از زمان اوج جنگ سرد به نظر می رسد.»

این مؤسسه در کتاب سالانه خود در سال 2022 می گوید: «همه اعضای گروه P5 برای توسعه یا نوسازی زرادخانه هسته ای خود تلاش می کنند و به نظر می رسد برجستگی تسلیحات هسته ای را در استراتژی های نظامی خود افزایش دهند.» 

منبع: موسسه تحقیقات صلح استکهلم

نیروهای لوگانسک دو منطقه جدید را در قلمرو خود آزاد کردند

نیروهای دونتسک کنترل مناطق فدروژنیا و مدنایا گورا را پس از شکست گروه‌های مسلح اوکراین-اوکراینی از آنها به دست گرفتند، در حالی که نبردها برای کنترل منطقه روتی ادامه دارد.

 خبرگزاری روسی «نووستی» گزارش داد که نیروهای جمهوری لوهانسک که به شهر باخموت حمله کردند، کنترل دو منطقه پرجمعیت فدورینیا و مدنایا گورا را به دست گرفتند، در حالی که نبردها برای کنترل منطقه روتی ادامه دارد.

نیروهای جمهوری دونتسک و لوگانسک به طور همزمان از دو جهت پیشروی می کنند، اولی از سوتلودارسک از دونتسک و دیگری از سمت پوپاسنایا در لوهانسک، با پشتیبانی توپخانه روسیه که با ضربات دقیق مواضع نازی ها را مورد خمله قرار می دهد. 

منبع: نووستی

ونزوئلا همبستگی خود را با روسیه در تلاش برای تضمین امنیت و حاکمیت خود ابراز می کند

مقامات ونزوئلا روز روسیه را به مسکو تبریک گفتند و تعهد خود را به همکاری و دوستی دوجانبه با روسیه اعلام کردند.

وزارت امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد: نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری بولیواری ونزوئلا، به نمایندگی از مردم ونزوئلا و دولت بولیوار، روز روسیه را به مردم برادر و دولت روسیه تبریک می گوید.

دولت بولیواری همبستگی خود را با تلاش روسیه برای تضمین امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور اعلام می‌کند و ما بر عزم خود برای ادامه تقویت پیوندهای دوستی و برادری بین دو کشور و ارتقای همکاری‌های دوجانبه سودمند به بالاترین سطح تاکید می‌کنیم. او اضافه کرد.

وزارت امور خارجه تعهد خود را به اقدام مشترک «برای تحکیم جهان چند قطبی و حمایت از کثرت گرایی و قوانین بین المللی» تایید کرد.

منبع: تاس

دومین سرباز انگلیسی در اوکراین کشته شد

جردن گتلی روز شنبه به ضرب گلوله در اوکراین کشته شد، او دومین انگلیسی است که در کنار نیروهای اوکراینی علیه روسیه جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «دین» پدر گاتلی با تایید کشته شدن پسرش گفت که وی در شرق شهر سیویرودونتسک کشته شد و او را یک قهرمان خواند.

سیویرودونتسک که شهر کوچکی در لوهانسک است، در کانون پیشروی روسیه در شرق اوکراین قرار دارد.

به دنبال هفته‌ها نبرد بخش‌هایی از این شهر تخریب شده است، با این حال مقام‌های اوکراینی می‌گویند درگیری‌های شدید در آن همچنان ادامه دارد.

فنلاند: بدون سوئد به ناتو نمی پیوندیم

رئیس جمهور فنلاند عضویت کشورش در پیمان آتلانتیک شمالی » ناتو » را منوط به پذیرش همزمان کشور همسایه خود سوئد دانست.

به گزارش راشاتودی، سائولی نیینیستو گفت، اگر سوئد در مسیر تصویب الحاق به ناتو به بن بست برسد، فنلاند هم بدون سوئد به ناتو نخواهد پیوست.

وی روز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در هلسینکی این اظهارات را بیان اظهار کرد  از نظر ما مساله سوئد مساله ماست. ما دست در دست هم جلو خواهیم رفت. «

دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی  نیز، به نوبه خود، تاکید کرد که ائتلاف ناتو هیچ ضرب الاجلی برای پذیرش پیشنهادهای فنلاند و سوئد تعیین نکرده است، اما به دنبال رفع اختلافات بین آنها و ترکیه «در اسرع وقت» است.

ینس استولتنبرگ اصرار داشت که نشست آتی سران ناتو که برای اوایل تیر برنامه ریزی شده است، هرگز به عنوان آخرین مهلت برای پذیرش دو عضو احتمالی تلقی نشده است.

وی گفت: نشست سران ناتو در مادرید و بیانیه هرگز به منزله ضرب الاجل نبود. در عین حال دوست دارم هر چه زودتر این مشکل حل شود.

استولتنبرگ با اشاره به نام رسمی جدید ترکیه به زبان انگلیسی، گفت: از همین رو ما با متحد خود در ناتو، ترکیه، و همچنین با فنلاند و سوئد، سخت کار می کنیم تا به دغدغه هایی که ترکیه مطرح کرده است، رسیدگی کنیم.

اظهارات استولتنبرگ حاکی از تغییر آشکار موضع ناتو در خصوص چارچوب زمانی پیوستن احتمالی فنلاند و سوئد بود.

در اوایل هفته گذشته، کامیل گراند، معاون دبیرکل اتحادیه ابراز امیدواری کرد که اختلافات بین ترکیه و دو کشور عضو احتمالی قبل از نشست سران حل شود.

فنلاند و سوئد در بحبوحه درگیری بین روسیه و اوکراین برای پیوستن به ناتو تلاش های خود را آغاز کرده اند. گرچه هر دو کشور اسکاندیناوی نظامی با بلوک تحت رهبری آمریکا چندین دهه روابط نزدیک و همکاری داشته اند، قانوناً کشورهای بی طرف باقی مانده اند.

با این حال، اکنون به نظر می رسد پیوستن بالقوه دو کشور به این بلوک به بن بست رسیده باشد؛ زیرا ترکیه، یکی از کشورهای بزرگ ناتو، قاطعانه با درخواست عضویت آنها مخالفت کرد. آنکارا این دو کشور را متهم کرد که به عنوان «مهمان‌خانه‌های سازمان‌های تروریستی» و میزبانی از اعضای گروه‌های کرد غیرقانونی که ترک ها آن‌ها را «تروریست» می‌دانند، فعالیت می‌کنند. استولتنبرگ گفت که ناتو نگرانی های ترکیه را می پذیرد و مذاکرات بین آنکارا و دو کشور شمال اروپا را تشویق می کند.

ناتوانی در تولید، ناتو را مجبور به توقف ارسال تانک به اوکراین کرد

 گزارش ها حاکی از آن است که کشورهای اروپایی عضو ناتو به دلیل ناتوانی در تولید انبوه با توقف ارسال تانک برای نیروهای مسلح اوکراین موافقت کرده اند.

به گزارش نیوزمکس مستقر در آمریکا، دلایل توقف شامل ناتوانی کشورهای ناتو در تولید انبوه تجهیزات نظامی عنوان شده است، زیرا روسیه فروش موادی از جمله تیتانیوم را که برای تولید زره ترکیبی تانک‌ها حیاتی است، متوقف کرده است.

روزنامه آلمانی اشپیگل یک شنبه گزارش داد که ارسال ۳۰۰ تانک دوران شوروی از لهستان به اوکراین که منجر به تخلیه ذخیره تانک ناتو شده، از دیگر علل تصمیم اخیر اعضای ناتو است.

بنا به گزارش نیوزمکس، توافقنامه اخیر فعلا شامل توقف ارسال تانک‌های تهاجمی می‌شود، اما در مورد ناوهای دفاعی و امنیتی، از جمله خودروها و نفربرهای زرهی اعمال نمی‌شود. همچنین بر اساس گزارش ها، ارسال اسلحه های خودکششی هنوز محدود نشده است.

در این میان، با درز کردن اخباری مبنی بر قصد اسپانیا برای ارسال تانک های لئوپارد A۴ آلمانی به اوکراین، اسپانیا مجبور به عذرخواهی  از برلین شد.

بنا بر گزارش ها، اولاف شولز، صدراعظم آلمان، از سوی منابع داخلی کشورش، به شدت تحت فشار و نگران بود که اسپانیا با ارسال تانک های ساخت آلمان به اوکراین روسیه را در بحبوحه جنگ با اوکراین خشمگین سازد.

طبق این گزارش، تانک‌های لئوپارد A۴ ساخت آلمان از کار افتاده و نیاز به تعمیر دارند و بر اساس توافقنامه دفاعی بین این کشورها، اسپانیا بدون موافقت آلمان اجازه فرستادن تجهیزات نظامی به اوکراین را ندارد.

استولتنبرگ: صلح ممکن است، اما سوال این است که یک طرف چقدر حاضر است برای آن هزینه کند و چه مقدار قلمرو و حاکمیتی از دست بدهد.

دبیرکل ناتو طی سخنانی با اشاره به درگیری ها در اوکراین گفت که هدف این ائتلاف حفظ صلح است و این مسئله در اوکراین نیز مقدور خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو اعلام کرد که صلح در اوکراین امکان پذیر است، اما بهایی که باید برای آن پرداخت شود محل پرسش است.

دبیرکل ناتو که در نشست سالانه سیاست خارجی در «کولتارانتا» در فنلاند صحبت می کرد، تاکید کرد که هدف ناتو حفظ صلح و جلوگیری از وقع درگیری ها است و نه دامن زدن به آن.

وی افزود که این ائتلاف نظامی از اوکراین با هدف تقویت موقعیت کی یف در مذاکرات صلح که به زودی برگزار خواهد شد، حمایت می کند.

استولتنبرگ تاکید کرد که صلح ممکن است، اما سوال این است که یک طرف چقدر حاضر است برای آن هزینه کند و چه مقدار قلمرو و حاکمیتی از دست بدهد.

روسیه بارها اعلام کرده است که این طرف اوکراینی است که مذاکرات صلح را ترک کرده و فاقد اراده کافی برای رسیدن به توافق صلح است.

دبیر کل ناتو روز یکشنبه برای گفتگوهای کولتارانتا به میزبانی «سائولی نینیستو» رئیس جمهور فنلاند، وارد این کشور شد. وضعیت اوکراین و عضویت فنلاند در ناتو مورد بحث قرار گرفت.

وی گفت: درخواست فنلاند برای پیوستن به ناتو گامی تاریخی است و عضویت آن در این ائتلاف امنیت مشترک ما را تقویت خواهد کرد.

استولتنبرگ افزود: باید نگرانی های همه طرف ها در مورد پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو از جمله آنکارا را برطرف کنیم. ما با متحدانمان ترکیه، سوئد و فنلاند برای رسیدگی به مسائل مطرح شده از سوی آنکارا همکاری خواهیم کرد.

ترکیه که بیش از ۷۰ سال است به عضویت ناتو درآمده، با پیوستن سوئد و فنلاند به این ائتلاف نظامی مخالفت می‌کند. آنکارا می‌گوید تنها در صورتی در تصمیم خود تجدید نظر می‌کند که این دو کشور گام‌های مشخصی را در جهت رفع نگرانی‌های ترکیه در خصوص گروه‌های تروریستی بردارند.

دبیرکل ناتو امروز دوشنبه برای دیدار با مقامات سوئد، به این کشور سفر می کند.

ابوالغیط: کشورهای عربی تحت فشار غرب برای رد موضع روسیه یا محاصره روسیه هستند.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی اعلام کرد که کشورهای عربی تحت فشار کشورهای غربی برای مخالفت با عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین و حمایت از تحریم ها و محاصره روسیه هستند.

ابوالغیط در بیانیه‌ای به «اکوی کشور» گفت: «غرب پس از عبور میلیون‌ها پناهنده، نسبت به اشتباهات اقدامات خود در منطقه هشدار داده است و وضعیت بین‌المللی و منطقه‌ای اکنون بسیار حساس است».

وی افزود: کشورهای عربی تحت فشار جهان غرب برای رد موضع روسیه یا محاصره روسیه هستند و دولت های غربی در منطقه منافعی دارند.

وی خاطرنشان کرد: هند و همچنین برزیل، مکزیک و آفریقا سیاست های مستقلی دارند و برخی کشورها با توجه به منافع خود در منطقه از رای دادن به موضع روسیه در قبال اوکراین خودداری کردند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای عربی با فشارهایی که در معرض آنها قرار گرفته اند ضعیف نخواهند شد و وزرای خارجه مصر، عراق، الجزایر، امارات، عربستان سعودی و سودان برای رسیدگی به شرایطی که خواست و اراده کشورهای عربی را منعکس می کند، دیدار خواهند کرد.»

وی افزود: زمانی که قیمت مواد غذایی در سطح جهانی دو برابر شود، جنگ باید متوقف شود و موضع یکپارچه اعراب و اقدام جمعی در مورد بحران روسیه و اوکراین وجود دارد.

وی افزود: امیدوارم دولت های عربی در حفظ و حفظ امنیت ملی خود موفق باشند و نباید اجازه داد که درگیری های مسلحانه بر ثبات منطقه تاثیرات منفی بگذارد.

منبع: «المصری الیوم»

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: