پرش به محتوا

دور اول انتخابات فرانسه: چپ ها پیشتاز واقعی اند!

با قدرت گرفتن احزاب چپگرا در انتخابات روز یکشنبه، گمان نمی‌رود امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور نئولیبرال فرانسه، از اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان برخوردار شود.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس نتایج دور نخست انتخابات پارلمانی در فرانسه، به نظر نمی‌رسد رئیس جمهور این کشور بتواند اکثریت مطلق کرسی‌های را حفظ کند.

با قدرت گرفتن احزاب چپگرا در انتخابات روز یکشنبه، گمان نمی‌رود امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، از اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان برخوردار شود.

بر اساس این گزارش، امانوئل مکرون باید منتظر دور دوم انتخابات در روز یکشنبه هفته آینده باشد تا از حفظ اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس ملی فرانسه به دست حزب «لا رپوبلیک آن مارش» – حزب امانوئل مکرون – اطمینان حاصل کند. هر چند که حتی اگر بتواند اکثریت را حفظ کند، مشخص نیست که آیا خواهد توانست با آزادی عمل اصلاحات مورد نظر خود را به اجرا در آورد یا خیر.

نتایج انتخابات روز یکشنبه، دوازدهم ژوئن نشان می‌دهد از مجموع ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار رای به دست آمده از صندوق‌های رای، ۲۵ ممیز ۷۵ صدم درصد رای دهندگان به ترکیب ائتلافی موسوم به «آنسامبل» (Ensemble!) – اکثریت کنونی مجلس – رای داده اند و احزاب چپگرای ائتلافی تحت عنوان «نوپس» (Nupes) ۲۵ ممیز ۶۶ درصد.

این ارقام نشان می‌دهد تشکل‌های حزبی چپ تحت رهبری فقط ژان-لوک ملانشون ۲۱ هزار و ۴۴۲ رای کمتر از حزب رئیس جمهور رای به دست آورده اند.

خطری که رئیس جمهور راستگرای نئولیبرال باید از این نزدیک بودن آراء چپگرایان احساس کند، درس‌های مهم دیگری نیز از نتایج دور نخست انتخابات مطرح می‌شود: قدرت گرفتي احزاب چپ گرا و فروریختن راست سنتی و سوسیال دمکرات همچنین شمار بی سابقه آراء ممتنع.

بر اساس نتایج نظرسنجی‌ها هدفدار دردست آخر، جناح مکرون تعداد ۲۵۵ تا ۲۹۵ کرسی از مجموع ۵۷۷ کرسی مجلس را از آن خود خواهد کرد و بین ۱۵۰ تا ۲۱۰ کرسی نیز به ائتلاف چپ گرا‌ها خواهد رسید. اکثریت مطلق کرسی‌ها با به دست آوردن ۲۸۹ کرسی محقق خواهد شد.

موضوع مورد توجه دیگر شمار بی سابقه افراد واجد شرایطی است که روز یکشنبه از رای دادن پرهیز کردند. بر اساس آمار به دست آمده، ۵۲ ممیز ۴۹ صدم درصد این افراد، یعنی بیش از یک نفر از دو نفر به پای صندوق‌های رای نرفتند. این رقم در انتخابات سال ۲۰۱۷، ۵۱ ممیز ۳ دهم درصد بود.

ژان-لوک ملانشون، که هدایت ائتلاف چپ را در دست دارد، یکشنبه شب هواداران خود را به حضوری پررنگ در دور دوم انتخابات فراخواند و گفت حقیقت این است که حزب ریاست جمهوری شکست خورده است.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، ممکن است تمایل به پرهیز از رای دهی، به ویژه در میان جوانان و طبقات کارگر به ضرر ملانشون تمام شود، چرا که این احتمال می‌رود که رای دهندگان ذخیره‌ای که او آن‌ها را به حضور در دور دوم دعوت کرد، شمار اندکی داشته باشند.

از سوی دیگر، حزب «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن، رقیب امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ آوریل، جایگاه سوم را در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه به دست آورد. این تشکل حزبی فاصله زیادی با حزب مکرون دارد و دیگر نخستین حزب مخالف دولت به شمار نمی‌آید.

با وجود این آمار، به دست آوردن اکثریت ضعیف در مجلس ملی فرانسه، راه را برای اصلاحاتی که مکرون در پی انجام آن است، به ویژه در مورد حقوق بازنشستگی، پیچیده خواهد کرد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: