پرش به محتوا

اقتصاد روسیه در برابر تحریم‌های آمریکا مقاوم بوده است

شبکه تلویزیونی راشا تودی گزارش داد: در این حال که کشور‌های غربی با افزایش تاریخی تورم مبارزه می‌کنند، نرخ تورم در روسیه در حال کاهش است.

شبکه تلویزیونی راشا تودی گزارش داد: اقتصاد روسیه در برابر تحریم‌های آمریکا مقاوم بوده است.

مجری این شبکه گفت: این تنها بهای بنزین نیست که در سراسر جهان رو به افزایش است. بهای مواد غذایی هم در سراسر جهان رو به افزایش است. سازمان تجارت جهانی هشدار داد که ممنوعیت‌های صادراتی، وضع اقتصاد جهانی را به مراتب بدتر کرده است.

در ادامه، بخشی از اظهارات انگوزی اوکونجو ایویلا رئیس سازمان تجارت جهانی پخش شد که وی گفت: به نظرم یکی از مطالبی که نباید آن را دست کم بگیریم این است که محدودیت بر صادرات و ممنوعیت برخی از کالا‌های صادراتی در کشور‌های مختلف جهان وضع موجود را بدتر کرده است. شما در بحران مواد غذایی در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ شاهد این موضوع بودید که این ممنوعیت‌ها به افزایش بهای مواد غذایی انجامید.

خبرنگار این شبکه تلویزیونی گفت: زمانی که رهبران کشور‌های غربی تصمیم به وضع تحریم‌های بی سابقه ضد روسیه گرفتند، آن‌ها می‌دانستند که این موضوع به اقتصاد آن‌ها هم آسیب وارد خواهد کرد.

در ادامه، بخشی از اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پخش شد که وی گفت: ما اقتصاد روسیه را محدودیت می‌کنیم و از تبادلات تجاری آن با واحد‌های پولی دلار، یورو، پوند و ین جلوگیری می‌کنیم.

یکی از مقامات کاخ سفید نیز گفت: تحریم‌هایی که ما امروز ضد روسیه وضع کرده ایم معتقدم که پیامدهای زیادی به همراه داشته است.

در ادامه، بخشی از اظهارات لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس پخش شد که وی گفت: ما تحریم‌هایی را ضد اقتصاد روسیه وضع کرده ایم. ما می‌خواهیم که روسیه به دوران شوروی سابق بازگردد.

در ادامه، بخشی از اظهارات اوروسولا فوون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا پخش شد که وی گفت: ما معتقدیم که تحریم‌ها ضد شرکت‌های روسیه به ماشین جنگی روسیه آسیب وارد کرده است.

خبرنگار راشا تودی در ادامه، گفت: در وهله اول تصور این است که رهبران کشور‌های غربی موفق بوده اند، اما افزایش نرخ بهره بانکی در روسیه به بیست درصد رسیده است. گزارش‌هایی درباره کمبود کالا وجود داشته است. اما برخی از نشانه‌ها مشاهده می‌شود که اقتصاد روسیه به مراتب بسیار مقاوم‌تر از آن چیزی است که هر کشوری غربی تصور آن را داشته باشد. در بین ماه‌های ژانویه تا آوریل مازاد تجاری روسیه از ۲۷.۵ میلیارد دلار به ۹۶ میلیارد دلار رسیده است. این میزان به ۴ برابر سال گذشته رسیده است.

وی افزود: در این حال که کشور‌های غربی با افزایش تاریخی تورم مبارزه می‌کنند نرخ تورم در روسیه در حال کاهش است. در ماه ژوئن بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که نرخ بهره بانکی را به ۹.۵ درصد کاهش داده است. این نشان می‌دهد که اقتصاد روسیه خود را با وضع موجود و تحریم‌های غرب وفق داده است.

در ادامه، یک کارشناس اقتصادی گفت: به نظرم روسیه به خوبی با تحریم‌ها مقابله کرده است، زیرا روسیه در وضع قدرتمندی قرار دارد و همه این موضوع را می‌دانند. اگر شما به دنبال منابع هستید روسیه تمامی منابع مورد نیاز را در اختیار دارد. روسیه یک ارتش قدرتمند دارد. روسیه از منابع انسانی بالایی برخوردار است. روسیه از بخش صنعتی قدرتمندی برخوردار است. این بسیار امید بخش است.

خبرنگار همچنین گفت: یکی از اهداف غرب، تحریم کامل بخش سوخت‌های فسیلی روسیه بوده است. آمریکا و اتحادیه اروپا اقداماتی در این رابطه انجام دادند. اما این اقدامات بر اساس خواست آن‌ها پیش نرفت. روسیه همچنان منابع انرژی خود را به اتحادیه اروپا صادر می‌کند و حتی به مشتریان جدیدی دست یافته است. روسیه همچنین از افزایش شدید بهای انرژی سود برده است. این به معنای آن است که سوخت کمتری می‌فروشد و پول بیشتری به دست می‌آورد. این موضوع سبب شده است که آمریکا عاجزانه از هند و چین بخواهد که خرید نفت روسیه را متوقف کنند.

در ادامه، بخشی از اظهارات آموس هوچستین، نماینده ویژه آمریکا در امور انرژی پخش شد که وی گفت: در مذاکرات خود گفتم که ما تحریم‌های ثانویه ضد روسیه نداریم و نمی‌توانیم خرید‌های هند و چین از روسیه را متوقف کنیم و فقط از آن‌ها می‌خواهیم که خرید منابع انرژی از روسیه را کاهش دهند تا شهروندان آمریکا و اروپا رنج کمتری را متحمل شوند.

خبرنگار راشا تودی گفت: در حالی که اثرات تحریم‌ها ضد روسیه به نتیجه لازم نرسیده است کشور‌های غربی به دنبال ملحق کردن کشور‌های بی طرف به ائتلاف خود ضد روسیه هستند. جو بایدن در این رابطه به عربستان سعودی چشم دارد. این در حالیست که او سال گذشته عربستان سعودی را یک کشور مطرود توصیف کرد. او همچنین به دنبال همراه کردن برزیل با خود است. این موضوع هم موثر نبوده است.

در ادامه، یک کارشناس اقتصادی گفت: تورم در آمریکا سبب افزایش نرخ بهره بانکی شده است. افزایش بهای کالا‌ها سبب ایجاد مشکلات زیادی برای دولت آمریکا شده است. در سایر نقاط جهان هم مشکلات زیادی ایجاد شده است. ارائه تحلیل‌های سیاسی صرف نمی‌تواند نشان رضایت از آنچه که روی می‌دهد، باشد.

خبرنگار اضافه کرد: روسیه قطعا آن طور که غرب می‌خواهد، منزوی نشده است. در این حال تحریم‌های آمریکا ضد روسیه به منزله یک بومرنگ است که اثرات آن به خود آمریکا باز می‌گردد.

در ادامه، یک کارشناس اقتصادی گفت: در بسیاری از موارد، بدیهی است که ما نمی‌توانیم میزان هزینه‌های ناشی از تحریم‌ها ضد روسیه را بر متحدان و شرکای خود کاهش دهیم. به نظرم روسیه مثال خوبی است. ما شاهد اثرات این تحریم‌ها ضد خود در آمریکا و متحدانمان در جهان و به طور خاص در آمریکا هستیم. ما باید در این رابطه شفاف باشیم. هزینه‌هایی وجود دارد و ما باید تدابیری برای مقابله با آن‌ها بیندیشیم. ما باید هزینه‌هایی بر روسیه وضع کنیم. اما اثرات آن بر اقتصاد ما وجود خواهد داشت.

خبرنگار این شبکه تلویزیونی گفت: با وجود اثرات تحریم‌های غرب ضد روسیه بر آمریکا و اروپا باز هم این کشور‌ها اشتهای زیادی برای وضع تحریم‌های بیشتر دارند. این موضوع سبب شد که ولادیمیر پوتین درباره اثرات تحریم‌ها ضد غرب ابراز نگرانی کند.

در ادامه، بخشی از اظهارات رئیس جمهور روسیه پخش شد که وی گفت: ما یک اقتصاد بسته نداریم. اگر فردی می‌خواهد ما را محدود کند آن‌ها در حقیقت خود را محدود می‌کنند.

خبرنگار راشاتودی در پایان، گفت: این موضوع به طور واضح مشاهده می‌شود که تحریم‌ها در برخی از حیطه‌ها روسیه را تحت تاثیر قرار داده است. این تحریم‌ها برای مثال خرید قطعات یدکی را برای خودرو‌ها دشوار کرده است. بهای کالا‌ها افزایش یافته است. اما غرب در آنچه که به دنبال آن بوده، موفق نبوده است. غرب نتوانسته است که اقتصاد روسیه را نابود و پوتین را مجاب کند که نیروهایش را متوقف کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: