پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۹

«دیوانگی کامل»: پاسخ مسکو به ایده غربی برای ارسال سلاح هسته ای به اوکراین


ویاچسلاو ولودین، سخنگوی دومای دولتی روسیه روز یکشنبه گفت، ایده ارسال سلاح هسته‌ای به اوکراین در بحبوحه درگیری‌های بین کیف و مسکو به معنای برانگیختن یک «درگیری هسته‌ای در مرکز اروپا» است و دیوانگی کامل است.

این مقام در پاسخ به اظهارات رادوسلاو سیکورسکی، نماینده پارلمان لهستان و وزیر امور خارجه سابق این کشور بود. او اعلام کرده بود که غرب «حق» این کار را دارد.

ولودین در پستی در شبکه های اجتماعی گفت: «با وجود چنین نمایندگان پارلمان اروپا، اروپایی ها با مشکلاتی بسیار بدتر از مشکلاتی که در حال حاضر با آن روبرو هستند روبرو خواهند شد – پناهندگان، تورم رکورد، بحران انرژی».

سیکورسکی وزیر امور خارجه سابق لهستان و نماینده پارلمان اروپا: غرب حق دارد به اوکراین سلاح هسته ای بدهد.


رادوسلاو سیکورسکی، نماینده پارلمان اروپا و وزیر امور خارجه سابق لهستان، گفت که غرب می تواند برای دفاع در برابر روسیه تسلیحات هسته ای به اوکراین بدهد. سیکورسکی روز شنبه به پخش کننده تلویزیون اوکراینی Espreso TV گفت:

غرب این حق را دارد که به اوکراین کلاهک هسته ای بدهد تا بتواند از استقلال خود محافظت کند.

سیکورسکی که بین سال های 2007 تا 2014 وزیر امور خارجه لهستان بود، مدعی است که روسیه تفاهم نامه بوداپست را نقض کرده است.

حمله تروریستی: دو نفر در انفجار نزدیک وزارت کشور ملیتوپل در روز روسیه زخمی شدند

الکسی سلیوانوف، معاون اداره محلی وزارت امور داخله روز یکشنبه به تلگرام گفت که در انفجاری در نزدیکی ساختمان وزارت امور داخله در ملیتوپل دو نفر زخمی شدند. او به طور خاص نوشت:

«حمله تروریستی در ملیتوپل در روز روسیه. یک وسیله انفجاری در سطل زباله در نزدیکی ساختمان وزارت کشور قرار داده شد. […] همه کارمندان و نظامیان زنده هستند.»

با این حال، وی تاکید کرد که دو غیرنظامی، یک مرد و یک زن، زخمی شده اند. او گفت که این زن به بیمارستان منتقل شد. این مرد از ناحیه کمر دچار جراحات شد.

رئیس جمهوری خلق دونتسک گزارش ها مبنی بر ابتلا به وبا در ماریوپل را رد کرد.

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، گزارش ها مبنی بر شیوع وبا در شهر بندری ماریوپول که به شدت آسیب دیده است را تکذیب کرد. پوشیلین روز یکشنبه به خبرنگاران توضیح داد که وضعیت آنجا تحت کنترل است.

من این را به عنوان یک ترس و وحشت توسط منابع اوکراینی توصیف می کنم.

به گفته این سیاستمدار، پس از گزارش پزشکی قانونی، اجساد افرادی که در جریان جنگ جان خود را از دست داده اند، طبق قوانین دفن شدند.

«هنوز آنقدر جسد زیر آوار نیست که بتوان از یک بیماری همه گیر صحبت کرد.»

وزارت دفاع بریتانیا و شهردار وادیم بویچنکو، که توسط ارتش روسیه از ماریوپل اخراج شد، قبلاً از موارد فردی وبا در این شهر صحبت کرده بودند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعتراف کرده است که خطر شیوع وبا در این شهر زیاد است، اما نمی تواند اطلاعات مربوط به آن را تایید کند. WHO در ماریوپل نمایندگی ندارد، اما در تماس نزدیک با شرکای محلی است. تاکنون هیچ گزارشی از موارد مشکوک یا تایید شده دریافت نشده است.

وبا یک بیماری اسهالی تهدید کننده زندگی است که بیشتر از طریق نوشیدن آب آلوده منتقل می شود.

پایگاه مزدوران خارجی منهدم شد – روسیه هویتزرهای خودکششی خود را در عمل نشان داد.

وزارت دفاع روسیه روز شنبه تصاویری از عملیات هویتزرهای خودکششی آکازیجا منتشر کرد.
گویا توپخانه ضد تانک آکازیجا مختصات هدف را از یک هواپیمای بدون سرنشین دریافت کرده و پس از آن موضع گرفته و به اهداف حمله کردند.
ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: «در منطقه «اندیفکا» در منطقه خارکف، موشک‌های ضد هوایی با دقت بالا پایگاه مزدوران خارجی را منهدم کردند.

آمریکا: روسیه به‌زودی «لوهانسک» اوکراین را کاملا تصرف خواهد کرد

منابعی در وزارت دفاع آمریکا اعلام کردند نیروهای روسیه با پیشروی در شرق اوکراین در چند هفته آینده تمام منطقه لوهانسک را تصرف خواهند کرد.

روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا نوشت: در حالی که نیروهای اوکراینی ضربات و صدمات سهمگینی را متحمل شده‌اند و ذخیره مهمات و تجهیزات جنگی آنها روزبه‌روز کمتر می‌شود، احتمالا روسیه طی هفته‌های آینده تمام منطقه لوهانسک اوکراین را تصرف خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، این تحرک میدانی روسیه موجب می‌شود که دست‌یابی مسکوبه اهدافش در تصرف همه بخشهای مناطق «لوهانسک» و «دونتسک» سریعتر شود. این دو منطقه روی‌هم‌رفته «منطقه دنباس» در شرق اوکراین را تشکیل می‌دهند. اما روسیه همچنان برای پیروزی نیروهایش تلاش خواهد کرد و جبهه جدیدی (در این منطقه) خواهد گشود که احتمالا جنگ در این جبهه مدتی طول خواهد کشید.

این مقام آمریکایی که «به دلیل حساسیت موضع نخواسته نامشان فاش شود» در ادامه به واشنگتن‌پست گفته شهرهای سوردونتسک و لیسچانسک در لوهانسک تحت حملات و فشارهای شدید قرار دادند و احتمالا ظرف یک هفته به کنترل نیروهای روسیه درخواهند آمد.

«الکساندر استریوک» شهردار شهر سوردونتسک هم در گفت‌وگو با «بی‌بی‌سی اوکراین» گفته است: روز شنبه جنگهای خیابانی شدیدی در این شهر راهبردی نزدیک رودخانه «دونتس» ادامه داشته است. نیروهای اوکراینی هم‌اکنون کنترل یک سوم این شهر را در اختیارا دارند.

به نوشته واشنگتن‌پست، روز شنبه مشاور نظامی ولودیمیرزلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد از زمان حمله نظامی روسیه نزدیک به ۱۰ هزار نظامی اوکراینی کشته شده‌اند؛ یعنی هر روز دست‌کم بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ سرباز اوکراینی کشته می‌شود. اما او مدعی شد تلفات نظامی روسیه بیشتر از تلفات نظامی اوکراین است.

با اینکه آمریکا و کشورهای غربی برای کمک به نیروهای اوکراینی تحریمهای شدیدی علیه مسکو اعمال کرده‌اند و تسلحیات نظامی پیشرفته در اختیار کی‌یف قرار می‌دهند، رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه بار دیگر از جامعه جهانی خواست از مسامحه با مسکو پرهیز کرد و اقدامات شدیدتری علیه روسیه انجام دهد.

رئیس جمهوری خلق دونتسک: دلیلی برای عفو سه خارجی محکوم به اعدام وجود ندارد


دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که دلیلی برای عفو مزدوران خارجی که اخیراً به اعدام محکوم شده اند، نمی بیند. پوشیلین به نقل از رسانه های روسی می گوید:

اول از همه، من باید بر اساس حکم دادگاهی که صادر شده است خود را تنظیم کنم. با توجه به ماهیت جنایاتی که آنها مرتکب شدند، دلیل یا پیش نیازی برای تصمیم گیری برای عفو نمی بینم.

روز پنجشنبه، دادگاه عالی دونتسک، شاون پینر و آیدن آسلین و براهیم سعدون مراکشی را به دلیل شرکت در جنگ علیه دونباس در طرف اوکراین به اعدام محکوم کرد. پس از اعلام حکم، رئیس قوه قضائیه گفت: محکومان ۳۰ روز فرصت دارند تا نسبت به این حکم تجدید نظر کنند. آنها همچنین می توانید درخواست عفو کنند.

روسیه از انهدام انبار تسلیحات غربی خبر داد


سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در جلسه توجیهی صبح یکشنبه خود از انهدام انبار بزرگ موشک های ضد تانک، سامانه های دفاع هوایی قابل حمل و گلوله های توپخانه ای آمریکا و کشورهای اروپایی خبر داد. این زرادخانه در نزدیکی روستای چورتکوف در منطقه ترنوپل اوکراین قرار داشت و با موشک‌های دریایی با برد بلند کالیبر مورد اصابت قرار گرفت. با حملات دقیق بیشتر، نیروی هوایی روسیه دو پست فرماندهی، 15 خوشه فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین و همچنین یک سکوی پرتاب مجتمع موشکی ضد هوایی Buk-M1، دو سامانه راداری و دو سامانه را منهدم کرد. چندین باتری پرتاب موشک

به گفته کوناشنکوف، بیش از 150 ملی‌گرای اوکراینی در حملات بیشتر نیروی هوایی روسیه کشته شدند. شش تانک، پنج اسلحه و ده خودروی نظامی ارتش اوکراین از رده خارج شدند. خلبانان روسی دو فروند جنگنده سوخو-25 اوکراینی را در مناطق رایگورودوک و چرکاسکویه جمهوری خلق دونتسک سرنگون کردند.

پدافند هوایی روسیه یک جنگنده سوخو ۲۵ اوکراینی دیگر را در نزدیکی روستای دولگنکویه در منطقه خارکف سرنگون کرد. اوکراین همچنین هشت پهپاد دیگر از جمله Bayraktar TB2 را از دست داده است. کوناشنکوف افزود: دو موشک بالستیک اوکراینی توچکا-یو در منطقه خرسون رهگیری شدند.

سخنگوی مقامات همچنین توضیح داد که حملات توپخانه روسیه به چندین مرکز تجهیزات و پرسنل، نقاط فرماندهی و مواضع شلیک ارتش اوکراین اصابت کرد. بیش از 320 سرباز اوکراینی کشته شدند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، از زمان آغاز عملیات ویژه در 24 مارس، اوکراین این کار را انجام داده استفوریه 2022 در مجموع 201 هواپیما، 130 هلیکوپتر، 1188 هواپیمای بدون سرنشین، 338 مجتمع موشکی ضد هوایی، 3514 تانک و سایر خودروهای زرهی، 508 موشک انداز متعدد و 1870 قبضه توپ و خمپاره از دست داد.

قدیروف: آزادسازی منطقه صنعتی آزوت با موفقیت انجام شد


رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن روز شنبه از موفقیت در آزادسازی منطقه صنعتی کارخانه آزوت در سورودونتسک از نیروهای اوکراینی خبر داد. وی در پیامی تصویری که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، توضیح داد:

من می‌خواهم میهن پرستان روسیه و اوکراین را خشنود کنم و همچنین می خواهم شما میهن پرستان دروغین را ناراحت کنم.

به گفته قدیروف، نیمی از شهرک متلکینو به تصرف نیروهای روسی درآمد. قدیروف اظهار داشت:

«نتیجه کار بسیار خوب بود.»

روسیه دیگر احکام دادگاه حقوق بشر اروپا را اجرا نمی کند

روسیه اعلام کرده است که دیگر خود را ملزم به اجرای احکام دادگاه اروپایی حقوق بشر نمی داند. به گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز شنبه قانون مربوطه را امضا کرد. بر این اساس، احکام صادر شده پس از ۱۵ مارس دیگر لازم اجرا نمی باشند.
دادگاه اروپایی حقوق بشر، مستقر در استراسبورگ، فرانسه، بخشی از شورای اروپا است. این نهادها که مستقل از اتحادیه اروپا هستند، برای حمایت از حقوق بشر در ۴۷ کشور عضو همکاری می کنند. روسیه و اوکراین هر دو در اصل اعضای شورای اروپا بودند. این نهاد ابتدا عضویت روسیه را در ۲۵ فوریه پس از حمله روسیه به اوکراین به حالت تعلیق درآورد. پس از روسیه در ۱۵. مارس خروج خود را از این نهاد اعلام کرده بود، سرانجام از شورای اروپا اخراج شد.

هیئت چینی در حین سخنرانی زلنسکی سالن اجلاس را ترک کرد

طبق اطلاعات رسانه‌های محلی، هیئت نمایندگی چینی در کنفرانس امنیت آسیایی «گفتگوی شانگری-لا» در سنگاپور در حین سخنرانی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین سالن اجلاس را ترک کرد.

این رویداد از 10 تا 12 ژوئن (20 الی 22 خرداد ماه) برگزار می‌شود. زلنسکی از طریق کنفرانس ویدئویی در آن شرکت کرد. این سیاستمدار در سخنرانی روز شنبه خود در این اجلاس، در خصوص خطر قحطی در کشورهای آسیایی و آفریقایی به دلیل توقف عرضه غلات اوکراین صحبت کرد.

بر اساس این اطلاعات، نمایندگان روسیه نیز در زمان سخنرانی زلنسکی در سالن حضور نداشتند.

در اواخر ماه مه نیز گزارش شد که پس از سخنرانی رئیس جمهوری اوکراین در مجمع بین المللی اقتصادی در داووس، هیئت چینی به تشویق حضار نپیوست و فوراً سالن را ترک کرد.

اوکراین: مهمات زیادی نداریم/ روسیه قصد پایان جنگ ندارد


مقامات ارشد ارتش اوکراین از کمبود مهمات که موجب مغلوب شدن در خط مقدم شده، خبر می دهند و می گویند در چنین شرایط سختی، روسیه هم گویا قصد خاتمه جنگ را ندارد و قادر است مدتها به این جنگ ادامه دهد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: یک مقام اطلاعات ارتش اوکراین معتقد است که روسیه می تواند به این جنگ تا یک سال دیگر هم ادامه دهد؛ درهمین حال این مقام اطلاعاتی – نظامی اوکراین هشدار می دهد که اوکراین در خط مقدم مغلوب شده است.

تارنمای خبری سی ان ان در ادامه نوشت: رهبران کرملین احتمالا قصد دارند تا برای مدتی جنگ را متوقف کنند تا طرف غربی را برای لغو شدن تحریم ها علیه متقاعد سازند، آنگاه دوباره به حمله نظامی خود ادامه خواهند داد.

این مقام اطلاعات ارتش اوکراین درادامه افزود: منابع اقتصادی روسیه به آن کشور اجازه می دهد تا رویه جنگ را به همین منوال تا یک سال دیگر ادامه دهد.

اوکراین با کمبود تسلیحات مواجه است

تارنمای این رسانه تصویری آمریکایی در ادامه نوشت:«وادیم اسکیبیتسکی» (Vadym Skibitsky) ، معاونت اطلاعات ارتش اوکراین، ۲۰ خردادماه ۱۴۰۱ در مصاحبه با نشریه انگلیسی گاردین درباره کمبود تسلیحات گفته بود: اوکراین تنها یک عراده توپ در برابر ۱۰ تا ۱۵ عراده توپ روسیه دارد، درنتیجه همه چیز بستگی به آن دارد که شرکای غربی چه تسلیحاتی را در اختیار اوکراین قرار دهند.

سی ان ان افزود: این مقام ارشد نظامی اوکراین همچنین گفت تصور می رود که روسیه نیز با کمبود تسلیحات مدرن مواجه شده است؛ اسکیبیتسکی دراین مورد گفت؛ «متوجه شده ایم که روسیه حملات موشکی کم تری انجام می دهد و اکنون از موشک های (Kh-۲۲) که موشک های دهه هفتاد قرن بیستم و متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق بود استفاده می کند».

بنابراین گزارش این مقام نظامی ارتش اوکراین به نشریه گاردین درباره کمبود مهمات توپخانه ای گفته بود: اوکراین روزانه از پنج تا شش هزار گلوله توپ استفاده می کند، ما تقریباً تمام مهمات توپخانه خود را مصرف کرده ایم و اکنون از گلوله های استاندارد ناتو با کالیبر ۱۵۵ استفاده می کنیم.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: