پرش به محتوا

دوران مفت خوری به پایان رسیده است – پپه اسکوبار

دوران مفت خوری به پایان رسیده است

پپه اسکوبار

راشاتودی

ترجمه مجله هفته

«دوران مفت خوری به پایان رسیده است»: پپه اسکوبار بیلدربرگر یها  را زیر ذره بین میبرد.

از سال ۱۹۵۴، نمایندگان قدرتمند تجارت و سیاست سالی یک بار در کنفرانس بیلدربرگ به منظور ارتقای روابط فراآتلانتیک و بحث در مورد استراتژی های ژئوپلیتیکی به صورت غیرعلنی ملاقات می کنند. 

امروز شصت و هشتمین کنفرانس بیلدربرگ که از ۲ تا ۵ ژوئن در واشنگتن دی سی برگزار شد، به پایان می رسد. نشست غیررسمی افراد با نفوذ در سال ۱۹۵۴ توسط شاهزاده هلندی برنهارد در هتل دی بیلدربرگ در اوستربیک هلند تأسیس شد. از آن زمان، این کنفرانس هر ساله در مکان های مختلف به صورت غیرعلنی برگزار می شود و هدف اصلی «رسمی» آن ترویج گفتگو بین اروپا و آمریکای شمالی است. 

از آنجایی که نه صورت‌جلسه رسمی، و نه جمع بندی نتایج و نه اعلامیه‌های نهایی وجود دارد، این جلسات عمدتاً جلسات شبکه‌ای هستند که در آن بحث‌های غیررسمی درباره مسائل سیاسی و اقتصادی صورت می‌گیرد. 

همانطور که در وب سایت بیلدربرگ مشاهده می شود، امسال ۱۲۰ شرکت کننده از ۲۱ کشور حضور خود را تایید کردند. در میان آنها، مانند همیشه، سیاستمداران برجسته، روسای شرکت ها چند ملیتی، موسسات عظیم مالی و تراست ها و رسانه ها و روسای سازمان های غیردولتی، مانند پل آچلایتنر (مدیرعامل سابق دویچه بانک)، خوزه مانوئل آلبارس (وزیر خارجه اسپانیا)، آدری آزولای (مدیر کل یونسکو) ، خوزامانوئل باروسو (رئیس گروه گلدمن ساکس)، بن ون بوردن (مدیر عامل شل)، آلبرت بورلا (رئیس شرکت فایزر)، ماتیاس دوپفنر (رئیس اکسل اشپرینگر فرلاگ)، جوشی شاشانک (سردبیر اکونومیست)، مری کی. هنری (رئیس اتحادیه خدمات بین المللی)، ویلیام برنز (رئیس سیا)، ماری خوزه کراویس (رئیس موزه هنرهای مدرن)، مارگاریتیس شیناس (معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا)، حضور دارند اگر بخواهیم تنها نام تعدادی از آنها را به عنوان مشتی نمونه خروار ببریم. با وجود سن بالا، هنری کیسینجر، رئیس خیریه کیسینجر، مانند سال‌های گذشته، می‌خواست در کنفرانس شرکت کند.

بر اساس دستور کار جامع، ۱۴ موضوع از جمله تغییرات ژئوپلیتیکی، چالش های ناتو، جمهوری خلق چین، سازماندهی مجدد حوضه اقتصادی هند و اقیانوسیه، رقابت های فناوری چین و آمریکا، روسیه، وضعیت نظام مالی جهان، مقابله با اطلاعات نادرست، امنیت انرژی و پایداری، وضعیت سلامت پس از همه گیری، تضاد و اختلاف در جوامع دموکراتیک و وضعیت در اوکراین در دستور کار قرار داشت.

در ۴ ژوئن، روزنامه‌نگار تحقیقی برزیلی، پپه اسکوبار، تفسیری درباره وضعیت ژئوپلیتیک کنونی منتشر کرد که در کنفرانس امسال با عنوان «بیلدربرگ چین را هدف قرار می‌دهد» به آن پرداخت. بر اساس تحلیل وی، بزرگان قبلی جهان باید با این واقعیت کنار بیایند که موازنه قدرت ژئوپلیتیکی به ضرر آنها تغییر کرده است. 

به گفته اسکوبار، «چین تهدید شماره یک برای امپراتوری دروغ و حکومت خودسرانه است». یک بحث جدی در تمام بخش های جامعه چین در مورد تبدیل آمریکا به کازینو مالی جهانی در جریان است. در نتیجه، چینی ها می خواهند هر چه سریعتر از شر اوراق قرضه دولتی آمریکا خلاص شوند و مواد خام و اولیه بیشتری وارد کنند. 

بنابراین، مشارکت استراتژیک با روسیه نقش مهمی برای هر دو کشور بازی میکند، در این زمینه، «طرح آزمایشی تبادل گاز روسیه در برابر روبل» نیز نقش تعیین کننده ای در سازماندهی مجدد اقتصادی جهان دارد به هر حال، کشورهای  جنوبی جهان که دارای منابع غنی هستند به این فکر افتاده اند پس از تجربه تحریم های انگلوساکسون ها و اروپا علیه روسیه و بالا کشیدن ذخایر مالی و ارزی این کشور توسط غرب به گمانه زنی در مورد استفاده از ارزهای ملی خود بجای دلار بیفتند. پپه اسکوبار نتیجه گیری می کند

جای تعجب ندارد که دارودسته داووس و بیلدربرگی با وحشت به صفحه شطرنج بزرگ سیاست جهانی نگاه می کنند: دوران مفت خوری ها  آنها به پایان رسیده است. و چه چیزی بدبین ها، شکاکان، نوافلاطونی ها و تائوئیست ها را بی نهایت خوشحال می کند: این که این مردان (و زنان) داووس و بیلدربرگی بودند که با عمل و کردارشان خود را گرفتار این وضعیت اسفبار کردند.

اسکوبار مینویسد که با شکل گیری یک سیستم پولی و مالی جایگزین و مبتنی بر منابع واقعی، اکنون بیلدربرگیها کاملاً دچار وحشت شده اند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: