پرش به محتوا

دادگاه یونان حکم بازگرداندن نفتکش و محموله ایرانی را صادر کرد.

کشتی های توقیف شده
ضربه ای به آتن
سرقت نفتی رژیم آمریکا: دادگاه یونان حکم بازگرداندن نفتکش و محموله ایرانی را صادر کرد.

نوشته هانس گئورگ هرمان، چانیا، یونگه ولت
ترجمه مینا صابری
مجله هفته.دولت کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر راست‌گرای یونان، بار دیگر در داخل این کشور زیر آتشباران شدیدی قرار گرفته است.

روز پنجشنبه، دادگاه تجدیدنظر در کالکیدا، پایتخت جزیره اوبوئا، حکم به بازگرداندن نفتکش ایرانی «پگاس» به همراه محموله آن را صادر کرد که مسئولین بندرگاه دولتی در ۱۹ آوریل با نشانه انگشتی از آمریکا این کشتی را توقیف کرده بودند.

با وجود وضعیت حقوقی نامشخص اولیه این رفتار ، خدمه کشتی باری «آیس انرژی» که با عجله توسط مقامات دولتی آمریکا اجاره شده بود، حدود نیمی از ۱۰۷ هزار تن نفت در مخزن این نفتکش را تخلیه و به نیویورک ارسال کردند.
حکم دادگاه روز پنجشنبه رسما اعلام نشد. اما احتمالاً به درخواست وزارت دادگستری، در ابتدا مخفی نگه داشته شد.
در صبح جمعه نیز متن کامل حکم دادگاه در دسترس نبود. اتحادیه پانلنیک دریانوردان بازرگان (PENEN) با این حال تصمیم قاضی دادگاه را مانند «بمبی علیه دولت» توصیف کرد.

این حکم بر اعتراض شرکت ثبت شده به عنوان مالک کشتی «به طور کامل» مهر تأیید می زند.

تاثیرات حکم دادگاه بر سیاست یونان اکنون قابل مشاهده است همچنین «موضع عمومی اتحادیه پانلنیک دریانوردان بازرگان را کاملاً توجیه می‌کند، در آنجا که این اتحادیه دولت و وزارتخانه‌های امور خارجه و کشتیرانی یونان را متهم می‌کنید که به طور غیرقانونی به مصادره نفتکش و محموله آن دست زده اند.»

بدلیل این رفتار غیرقانونی یونان بود که «رهبری ایران تصمیم گرفت» دو نفتکش یونانی در خلیج فارس را توقیف کند.

اپوزیسیون یونان نه تنها دولت یونان را به عنوان «دریافت کننده دستور ایالات متحده»، مورد حمله و تمسخر قرار داد بلکه به این دلیل که میتسوتاکیس و وزیرانش امنیت «۱۹ ملوان روسی» در اوبویا و «۴۷ دریانورد یونانی» در کشتی های توقیف شده توسط ایران را به خطر انداختند، علیه دولت اتهامات جدی وارد کرد. دولت ملوانان را «در یک موقعیت غیر منطقی» قرار داده است.
در ۱۹ آوریل، «پگاس» در تنگه های نزدیک چالکیدا به دنبال یک طوفان شدید لنگر انداخت. در آنجا مقامات بندر یونان او را از ادامه سفر منع کردند و به دستور دولت آنرا توقیف کردند.

وزارتخانه های مسئول میتسوتاکیس نمی خواستند این دو «حادثه» روز جمعه را به هم مرتبط کنند. توقیف «پگاس» که ایران آن را یک اقدام دزدی دریایی توصیف کرده است، «هیچ ارتباطی» با توقیف کشتی های یونانی ندارد. وزیر یونانی مدعی شد این کار ایران «از ابتدا غیر قابل توجیه» و «به هیچ وجه تحریکی» توسط آتن صورت نگرفته که ایران چنین واکنشی به آن نشان بدهد.

قوه قضاییه یونان با حکم روز پنجشنبه خود بار دیگر ثابت کرد که «مستقل عمل می کند».
نتیجه اولیه حکم این است که آمریکا باید نفتی را که طبق حکم دادگاه قطعاً می‌توان آنرا «دزدیده‌شده» توصیف کرد، به ایران بازگردادند همینطور نفتکش و خدمه آن بایستی بازگردانده شوند.
با وجود این بسیار مشکوک به نظر می رسد میرسد که حکم قاضی یونانی در واشنگتن مورد قبول ارگانی در واشنگتن واقع شود. مصادره محموله به دستور قوه قضائیه آمریکا با این واقعیت توجیه میشد که نفتکش به عنوان بخشی از تحریم های اروپا علیه فدراسیون روسیه و ایران توقیف شده بود. نحوه برخورد دولت یونان با حکم دادگاه در روز جمعه و همچنین موضع اتحادیه اروپا هنوز نامشخص مانده.
ایران یک هفته پیش تایید کرده بود که دو نفتکش با پرچم یونان در ۲۷ مه در خلیج فارس در واکنش به سرقت نفتی که آمریکا سازماندهی شده توسط یونانی ها اجرا شد، توقیف شده اند. تهران آمریکا را به «نقض آشکار قوانین دریاها و کنوانسیون های بین المللی» متهم می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: