پرش به محتوا

حتی قوی تر از جی ۷

رسانه های روسیه

ترجمه مجله هفته

ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای روسیه روز شنبه پیشنهاد ایجاد گروه هشت جدید را برای پایان دادن به سلطه اقتصادی ایالات متحده و شش اقتصاد بزرگ غربی دیگر داد.

ویاچسلاو ولودین، رئیس پارلمان روسیه، تشکیل سازمانی جدید از قدرتمندترین کشورهای اقتصادی جهان را به عنوان جایگزینی برای سازمان G7 پیشنهاد کرده است. گروه جدید هشت نفره برزیل، چین، هند، اندونزی، ایران، مکزیک، روسیه و ترکیه را تشکیل خواهند داد.

ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای گروه ۷ (آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن و کانادا) با سیاست تحریمی خود شرایطی را برای نزدیک شدن سایر قدرت های بزرگ اقتصادی به یکدیگر ایجاد کرده بودند.

ولودین در کانال تلگرامی خود نوشت: ایالات متحده با دستان خود شرایطی را برای کشورهایی که خواهان برقراری گفتگوی برابر و روابط متقابل سودمند برای تشکیل «گروه هشت جدید» با روسیه هستند، ایجاد کرده است.

هشت قدرت جایگزین ذکر شده در حال حاضر قوی تر از «G7 قدیمی» هستند. با محاسبه برابری قدرت خرید، مجموع تولید ناخالص داخلی قدرت های آسیایی و آمریکای لاتین تقریباً یک چهارم از مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای G7 فراتر رفته میرود.

این سیاستمدار نوشت: ایالات متحده همچنان به ایجاد تنش در جهان ادامه می دهد زیرا از نظر اقتصادی «سست» شده است. به گفته وی، آمریکا هر کاری می‌کند تا مشکلات خود را به هزینه دیگران حل کند، «و این امر به ناچار منجر به از دست دادن هژمونی جهانی این کشور خواهد شد».

چهار کشور از هشت عضو پیشنهادی همکاری «G8 جایگزین» توسط ولودین در حال حاضر با یکدیگر در چارچوب بریکس کار می کنند. اگر بر اساس پیشنهاد رئیس دوما چهار کشور دیگر به اعضای بریکس اضافه شوند، درنتیجه این تغییر تعداد اعضای آن به ۹ کشور ارتقا می یابد و در نتیجه یک G9 بوجود می‌آید.
در آینده احتمالا در مورد چنین جزئیاتی بحث های بیشتری صورت خواهد گرفت.اولین پیشنهاد برای تشکیل یک آلترناتیو برای پر برابر «باشگاه» هفت کشور غربی که اکنون مانند یک «دولت جهانی» رفتار می کند، اکنون روی میز قرار گرفته است.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: