پرش به محتوا

آمریکا می خواهد انحصار چین در زمینه فلزات کمیاب را به چالش بکشد.چین نزدیک به ۹۰ درصد از ذخایر فلزات کمیاب جهان را در اختیار دارد و می‌تواند هواپیماهای نظامی آمریکا را زمین‌گیر کند، تانک‌های آمریکایی را فلج کند، از پرتاب پیشرفته‌ترین موشک‌های زمین به هوای واشنگتن جلوگیری کند و از برقراری ارتباط نیروهای آمریکائی از طریق رادیوهای قابل حمل خود جلوگیری کنید.


روسیا الیوم
ترجمه مجله هفتهجمهوری خلق چین از دهه ۱۹۹۰ کنترل بسیاری از فلزات کمیاب را که در سرتاسر جهان مبادله می شوند، در اختیار داشته است. فلزات کمیاب برای محصولات مختلف با تکنولوژی بالا ضروری هستند. پکن همچنین می تواند با ممنوعیت صادرات این مواد معدنی به ارتش آمریکا ضربه جدی و حساس بزند.

ایالات متحده بزرگترین صادرکننده تسلیحات در جهان است و بیش از ۳۸ درصد از فروش تسلیحات بین المللی بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است. پنتاگون همچنین بزرگترین مصرف کننده مجتمع نظامی-صنعتی ایالات متحده است که ۸۰۱ میلیارد دلار هزینه های نظامی آن از مجموع بودجه تسلیحاتی دشمنان اصلی واشنگتن بسیار بیشتر است.

چین نزدیک به ۹۰ درصد از ذخایر فلزات کمیاب جهان را در اختیار دارد و می‌تواند هواپیماهای نظامی آمریکا را زمین‌گیر کند، تانک‌های آمریکایی را فلج کند، از پرتاب پیشرفته‌ترین موشک‌های زمین به هوای واشنگتن جلوگیری کند و از برقراری ارتباط نیروهای آمریکائی از طریق رادیوهای قابل حمل خود جلوگیری کنید.
بر اساس گزارش فاکس نیوز، کنگره و پنتاگون از این موضوع آگاه هستند و می خواهند برای رفع این مشکل سر کیسه را حسابی شل کنند.

اواخر ماه گذشته، قانونگذاران مجلس نمایندگان ایالات متحده، که مسئول نیروهای مسلح را نیز به عهده دارند، خواستار ایجاد صندوق ویژه برای فلزات کمیاب در بودجه دفاعی ایالات متحده برای سال ۲۰۲۳ شدند. خود پنتاگون برای خرید مواد خام استراتژیک از جمله تیتانیوم، تنگستن و کبالت ۲۵۳.۵ میلیون دلار پول نقد درخواست کرده است.

در همین حال، اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا لایحه خود را ارائه کردند که هم بودجه برای مواد معدنی و هم مشوق های دولتی برای استخراج آنها در ایالات متحده فراهم می کند.

این لایحه دو حزبی توسط تام کاتن جمهوری خواه و مارک کلی دموکرات پیشنهاد شد. کلی، یک فضانورد بازنشسته، ادعا کرد که می تواند اثرات استخراج فلزات کمیاب چین را در پرواز به فضا ببیند. این سیاستمدار آمریکایی به فاکس نیوز گفت:

«من بارها بر فراز چین در فضا پرواز کرده ام و صدها بار به دور این سیاره چرخیده ام. اگر به پایین بر فراز چین نگاه کنید، دریاچه هایی با رنگ های بسیار عجیب می بینید. دلیلش این است که فلزات کمیاب خاکی در آنجا پردازش می شوند. این یک فرآیند بسیار کثیف است که به محیط زیست میتواند آسیب بزند.»
کاتن هشدار داد که اگر چین عرضه را کاهش دهد، ذخایر موجود پنتاگون از فلزات خاکی کمیاب «کمتر از یک سال» دوام خواهد آورد.

راجر زاخیم، مدیر مؤسسه رونالد ریگان، از اینکه ایالات متحده عملاً انحصار این حوزه را به چین «اعطا کرده است» ابراز تاسف کرد:

«ما اساساً آن را به چین واگذار کرده‌ایم و این همه چیز را از جنگنده‌های F-35 گرفته تا تلفن‌هایی که هر روز از زندگی‌مان استفاده می‌کنیم، تحت تأثیر قرار می‌دهد.»

ایالات متحده در تولید و فرآوری فلزات کمیاب در قرن بیستم پیشروی جهان بود، اما در دهه ۱۹۸۰ این موقعیت را به چین واگذار کرد، چینی که بیشتر بازار را در اختیار دارد.

وقتی روابط آمریکا با چین از اواسط دهه ۲۰۱۰ به تدریج رو به وخامت گذاشت، مقامات و رسانه های آمریکایی از تسلط چین در فلزات کمیاب خاکی شامی شدند.
با این حال، این موضوع بارها در طول جنگ تجاری واشنگتن با پکن در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ مطرح شد.
در طول سه سال گذشته، مقامات ایالات متحده مجموعه ای از برنامه ها را برای تنوع بخشیدن به تولید و فرآوری فلزات کمیاب در آفریقا، استرالیا و حتی بریتانیا اعلام کرده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: