پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۷

نیروهای روسیه پایگاه هوایی اوکراین را در دنپر منهدم کردندنیروی هوایی روسیه فناوری هوانوردی اوکراینی را در فرودگاه نظامی دنیپر با حملات موشکی هوایی با دقت بالا نابود کرد. ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت. علاوه بر این، به گفته وی، تاسیسات تولید یک کارخانه تعمیر تسلیحات و تجهیزات نظامی اوکراینی در نزدیکی خارکف تخریب شده است.

کوناشنکوف گفت که حملات راکتی همچنین به دو پست فرماندهی اوکراین، 27 منطقه استقرار پرسنل و تجهیزات نظامی و پنج موقعیت توپخانه، از جمله دو موشک پرتابگر در مناطق سولدار و پاراسکویفکا در دونتسک اصابت کرد. علاوه بر این، پنج انبار تسلیحات نیز در منطقه باخمو قرار داشت

ریانووستی: کاسه های ساخت آلمان در سایت آزوف استیل کشف شدبه گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی، بخش‌هایی از جلیقه‌های ضد گلوله ساخت آلمان در شهر ماریوپول در محل کارخانه فولاد آزوف-اشتال پیدا شد.

بر اساس این گزارش، یک محافظ بالاتنه ساخت آلمان که برای محافظت در برابر ترکش ها ساخته شده بود، در بخشی از کارخانه فولاد که ملی گرایان اوکراینی در آن مستقر بودند، کشف شد. علائم هنگ آزوف، تی شرت ها، کلاه های پشمی با علامت های واحد آزوف و سایر تجهیزات نیز در آنجا یافت شد.

مرز بین خرسون و کریمه به زودی برداشته می‌شود

یک مقام حامی روسیه در منطقه «خرسون» اوکراین از برداشته شدن مرز میان این منطقه و کریمه در آینده نزدیک خبر داده است.

به گزارش ایرنا، الجزیره به نقل از معاون اداره حامی روسیه در منطقه خرسون اوکراین روز جمعه گفت که مرز بین خرسون و کریمه در آینده نزدیک حذف خواهد شد.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که روز گذشته، وزارت دفاع اوکراین ادعا کرده بود برخی از مناطق خرسون پس از ضد حمله بازپس گرفته شده است.
وزارت دفاع روسیه دیروز ادعاهای اوکراین مبنی بر باز پس گیری بعضی از مناطق خرسون را تکذیب کرد و گفت اوکراین هر چند روز یکبار برای باز پس گیری بعضی مناطق تلاش میکند و پس از تحمل تلفات زیادی عقب نشینی میکند و حتی یک سانتیمتر از خرسون را نتوانسته است بازپس بگیرد.

پیشتر، خبرگزاری رسمی روسیه به نقل از «کریل استرموسوف» معاون رئیس دولت منطقه‌ای مدنی-نظامی خرسون گفته بود این دولت که توسط روسیه منصوب شده است به طور رسمی از مسکو می‌خواهد تا یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد کند.

او ایجاد این پایگاه را ضروری و ضامن امنیت برای منطقه و ساکنانش خوانده بود.

روسیه در عملیات ویژه به اوکراین منطقه خرسون را که در مجاورت شبه جزیره کریمه قرار دارد، تصرف کرد. مسکو از زمان درگیری قبلی بین دو کشور در سال ۲۰۱۴میلادی کنترل کریمه را در دست دارد.

اوکراین از شکست نظامی برابر روسیه در خطوط مقدم خبر داد

معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین با اذعان به ضعف ارتش اوکراین در یگان توپخانه‌ای گفت:جنگ در حال حاضر توپخانه‌ای است و کی‌یف برای دور نگه داشتن نیروهای روسیه تنها به سلاح‌ ‌های غربی متکی است.

به گزارش گاردین، «وادیم اسکیبیتسکی» معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین گفت که کی‌یف در حال شکست در مقابل روسیه در خطوط مقدم است و اکنون برای دور نگه داشتن روسیه تقریباً تنها به سلاح‌های غرب متکی است.

وی اظهار داشت: این جنگ اکنون توپخانه‌ای است. خطوط مقدم اکنون جایی است که آینده را تعیین می‌کند و ما از نظر توپخانه‌ای در حال شکست هستیم.

وی با اذعان به ضعف یگان توپخانه ای اوکراین، افزود: اکنون همه چیز به آنچه غرب به ما می‌دهد بستگی دارد. شرکای غربی ما حدود ۱۰ درصد از آنچه را که دارند به ما داده‌اند.

به گفته اسکیبیتسکی، اوکراین روزانه از ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ گلوله توپ استفاده می‌کند. او در مورد مهماتی که از توپخانه شلیک می‌شود، گفت: ما تقریباً تمام مهمات توپخانه خود را مصرف کرده‌ایم و اکنون از گلوله‌های استاندارد ناتو با کالیبر ۱۵۵ استفاده می‌کنیم. اروپا همچنین در حال تحویل گلوله‌های با کالیبر پایین‌تر است، اما با رو به اتمام گذاشتن، میزان تحویل آن کمتر می‌شود.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین هفته گذشته گفت که روزانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ سرباز اوکراینی جان خود را از دست می‌دهند و ۵۰۰ نفر دیگر مجروح می‌شوند. اوکراین تعداد کل تلفات نظامی خود را مخفی نگه داشته اما به نوشته گاردین، نظامیانی اوکراینی که از خطوط مقدم با این روزنامه انگلیسی صحبت کردند تصویر مشابهی را ارائه دادند.

استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی

وزارت دفاع روسیه فاش کرد که ملی‌گرایان اوکراینی سلاح‌های سنگین را در یک کارخانه تجهیزات گازی در منطقه دروژکوکا، در جمهوری خلق دونتسک مستقر کرده و ساکنان را در زیرزمین‌ها بازداشت کرده‌اند.

رئیس سازمان ملل گفت: «در دروژکوکا، جمهوری خلق دونتسک، در قلمرو کارخانه تجهیزات گاز، شبه نظامیان گردان های ملی مواضع تیراندازی خود را مستقر کردند، سلاح های سنگین را مستقر کردند و ساکنان محلی را به بهانه اینکه میخواهند از امنیت آنها اطمینان داشته باشند در زیرزمین ها بازداشت کردند. میخائیل مزینتسف، مرکز نظارت دفاع ملی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد.

میزینتسف اظهار داشت که ستیزه جویان ارتش اوکراین صدها نفر از ساکنان شهر سورودونتسک را در سازه های زیرزمینی کارخانه «آزوت» و همچنین ظروف انفجاری مواد شیمیایی در این کارخانه را به زور بازداشت کردند و قصد داشتند پس از عقب نشینی آنها را منفجر کنند.

وی افزود که ملی‌گرایان اوکراینی ظروف مواد سمی را در کارخانه زغال‌سنگ آودیوکا به دام انداختند و روسیه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کردند.

منبع: وزارت دفاع روسیه

رئیس جمهور سنگال و رئیس اتحادیه آفریقا، مکی سال، روز پنجشنبه از اوکراین خواست آب های بندر اودسا را برای تسهیل صادرات غلات مورد نیاز بازارهای جهانی پاکسازی کند. 

سال به رسانه های فرانسوی «فرانس 24» و «رادیو آزاد» سیا گفت که اگر صادرات گندم از اوکراین از سر گرفته نشود، آفریقا «در وضعیت بسیار خطرناک قحطی قرار می گیرد که می تواند قاره را بی ثبات کند.»

قیمت غلات در فقیرترین کشورهای آفریقایی جهان افزایش یافته است که تأثیر درگیری در اوکراین را تشدید کرده و ترس از ناآرامی اجتماعی را افزایش داده است.

روسیه و اوکراین 30 درصد از عرضه گندم جهان را به عهده دارند.  

مسکو از اوکراین خواست تا مین ها را از آب های بندر اودسا که تحت کنترل اوکراین است حذف کند تا اجازه حذف غلات ممنوعه را بدهد، اما کیف نپذیرفت. 

سال گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، که هفته گذشته در مسکو با او دیدار کرد، به او اطمینان داد که نیروهای روسی به بندر اودسا حمله نخواهند کرد. 

وی افزود: اکنون باید برای پایان دادن به مین زدایی با مشارکت سازمان ملل (…) کار شود تا بتوانیم صادرات گندم اوکراین را آغاز کنیم. 

سال روز جمعه در فرانسه با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار می کند.

انتظار می‌رود از او خواسته شود تا به رفع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، به‌ویژه حذف محرومیت این کشور از سیستم بانکی جهانی سوئیفت کمک کند.

رئیس CAF گفت: «با توجه به اینکه بانک‌های ما عمدتاً با بانک‌های اروپایی مرتبط هستند، نمی‌توانند مانند گذشته برای محصولات روسیه تراکنش صورت بگیرد».

منبع: AP

دشمن ما همین جاس، دروغ میگن روسیاس!

بایرون دونالدز، نماینده جمهوریخواه کنگره گفت که افزایش شدید تورم در ایالات متحده تقصیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیست، بلکه به دلیل سیاست های جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده است.

بایدن بارها مدعی شده است که قیمت بالای محصولات و مواد غذایی در ایالات متحده به دلیل اقدامات پوتین است و تورم بی سابقه در این کشور در پس زمینه بحران اوکراین به وجود آمده است.

دونالدز در حساب توییتر خود نوشت: آمریکایی ها امسال پنج هزار دلار برای سوخت هزینه می کنند که 78 درصد بیشتر از سال گذشته است و توضیح داد که افزایش قیمت ها تقصیر بایدن است نه پوتین.

ایالات متحده چندین هفته است که شاهد افزایش شدید قیمت انرژی و مواد غذایی بوده است. نرخ تورم به 8.5 درصد رسید و رکوردهای چهل سال پیش را شکست. تلاش دولت آمریکا برای حل مشکلات اقتصادی به نتایج ملموسی منجر نشد.

منبع: اسپوتنیک

واشنگتن اذعان می کند: تورم قبل از جنگ در اوکراین شروع شده است

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا تاثیر تحریم های آمریکا علیه روسیه بر افزایش تورم و قیمت بنزین آمریکا را تایید کرد.

یلن در سمیناری که روز پنجشنبه توسط «نیویورک تایمز» سازماندهی شد، در توضیح علل تورم در ایالات متحده گفت: «تحریم نفت روسیه ممکن است در بالا رفتن تورم تاثیر داشته باشد.»

او خاطرنشان کرد که قیمت‌ها حتی قبل از شروع رویدادها در اوکراین در حال افزایش بودند، زیرا بهبود وضعیت  اقتصادی در جهان پس از همه‌گیری ویروس کرونا در افزایش قیمت ها  تأثیر داشت.

یلن با تاکید بر اینکه تحریم‌ها علیه روسیه پابرجا خواهند ماند، خاطرنشان کرد: تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا تأثیر زیادی بر روسیه داشته و باقی خواهند ماند.

قابل ذکر است که آمریکا واردات نفت و مشتقات آن از روسیه را به دلیل عملیات نظامی روسیه در اوکراین ممنوع اعلام کرد.

ایالات متحده اخیرا شاهد بالاترین نرخ تورم در 40 سال گذشته و رکورد قیمت بنزین بوده است.

منبع: تاس

نگرانی آمریکا از محکومیت مزدوران خارجی در منطقه دونتسک

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد امروز، جمعه، اعلام کرد که دولت ایالات متحده از صدور حکم اعدام برای سه مزدور خارجی شرکت کننده در جنگ اوکراین توسط دادگاه جمهوری مردمی دونتسک نگران است و از روسیه انتظار دارد که به هنجارهای حقوق بین المللی و انسان دوستانه احترام بگذارد.

بلینکن در توئیتر خود در این باره نوشت: ما عمیقاً نگران گزارش‌های مربوط به «محاکمه» ساختگی و محکومیت نظامیانی هستیم که به طور قانونی در نیروهای مسلح اوکراین خدمت می‌کردند. ما از روسیه و نیروهایش می‌خواهیم به قوانین انسان دوستانه بین‌المللی، از جمله حقوق و حمایت از اسیران جنگی ارائه می‌شود، احترام بگذارند.

دادگاه دونتسک روز پنجشنبه «شان پینر» و «آیدن آسلین»، دو شهروند انگلیسی و همچنین «سعدون براهیم» مراکشی را به اتهام شرکت در درگیری‌های مسلحانه و کشتن مردم غیرنظامی به عنوان بخشی از تشکیلات مسلح اوکراین به عنوان مزدور به اعدام محکوم کرد. این افراد در مناقشه کنونی طرف ارتش اوکراین جنگیده و در جنوب شرقی این کشور به اسارت نیروهای مردمی دونتسک درآمدند.

جنگ نیابتی با روسیه در اوکراین است

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، شب گذشته، پنجشنبه، در مصاحبه با شبکه بی.بی. سی اعلام کرد که مسکو ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین توسط کشورهای غربی را یک زیاده روی آشکار تلقی می‌کند. به گفته وی، در این شرایط، نیروهای نظامی روسیه مجبور هستند نیروهای اوکراینی را به خارج از برد این تسلیحات عقب برانند.

نبنزیا یادآور شد که این امر ضروری است تا آنها «نتوانند به خاک روسیه و دونباس دست یابند».

همانطور که این دیپلمات روس اشاره کرد، ارسال سلاح‌های سنگین به کی‌یف نشان داده که در واقع غرب در حال انجام جنگ نیابتی با روسیه در خاک اوکراین است.

سفارت روسیه در واشنگتن نیز در خصوص ارسال سلاح‌های مدرن به اوکراین تاکید کرد که انتقال سامانه‌های توپخانه دوربرد تصمیمی غیرمسئولانه از سوی ایالات متحده است و اگر نیروهای مسلح اوکراین از این تسلیحات برای حمله به خاک روسیه استفاده کنند، خطر تشدید درگیری‌ها کاملاً جدی است.

وعده ماکرون به زلنسکی درباره ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین

دفتر مطبوعاتی کاخ الیزه شب گذشته اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در جریان گفتگوی تلفنی خود با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، آمادگی پاریس برای ادامه ارسال تسلیحات نظامی به کی‌یف را اعلام کرد.طبق این اطلاعات، «فرانسه برای رفع نیازهای اوکراین، از جمله در خصوص تامین تسلیحات سنگین، بسیج می‌شود».

انتظار می‌رود که ماکرون در هفته‌های آینده تصمیم خود درباره انتقال تسلیحات سنگین به اوکراین را اعلام کند.

دلیل امتناع گرجستان از ارسال سلاح به اوکراین

جوانشیر بورچولادزه، وزیر دفاع گرجستان اعلام کرد که این کشور با هدف جلوگیری از گسترش درگیری‌های جدید، تسلیحات نظامی به اوکراین منتقل نمی‌کند.

وزیر دفاع روز پنجشنبه طی سخنرانی در پارلمان گرجستان گفت: «این واقعیت که ما سلاح به اوکراین منتقل نمی‌کنیم، برای این است که از منافع شهروندان گرجستان محافظت کرده و گرجستان را در برابر خطر بروز یک درگیری جدید بیمه می‌کنیم.»

پیش از این، ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان گفته بود که مقامات این کشور صلح با روسیه را برای شهروندان خود تضمین کرده و قول می‌دهند که این کشور در درگیری‌های نظامی کنونی شرکت نخواهد کرد.

در اوایل ماه مه مشخص شد که دولت گرجستان از اجرای درخواست مقامات کی‌یف برای گشودن «جبهه مبارزه دوم» علیه روسیه و تامین سلاح ارتش اوکراین خودداری کرد. سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان نیز تاکید کرد که تفلیس در واقع به طور کامل از رژیم تحریم‌ها علیه روسیه حمایت می‌کند، اگرچه رسماً و به دلیل منافع ملی خود، از پیوستن به آنها خودداری کرده است.

مخالفت دانمارک و هلند با وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا برای اوکراین

آژانس خبری بلومبرگ شب گذشته به نقل از منابع خود گزارش داد که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تاکنون با درخواست کی‌یف برای عضویت در این سازمان مخالفت کرده و از جمله، هلند و دانمارک از اعطای وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا به اوکراین خودداری کردند.

این نشریه نوشته، دانمارک گفته است که اوکراین به اندازه کافی معیارهای مربوط به ثبات نهادهایی را که تضمین کننده دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق بشر و احترام به حقوق اقلیت‌ها هستند، را برآورده نمی‌کند. علاوه بر این، کپنهاگ یادآور شده که عضویت در اتحادیه اروپا مستلزم رعایت تعدادی از الزامات و شروطی است، در حالی که توانایی اوکراین برای انجام همه تعهدات، جای تأمل دارد.

بدین ترتیب، روند پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا ممکن است سال‌ها به طول انجامد. آخرین بار که اتحادیه اروپا گسترش یافت، در سال 2013 بود که درخواست کرواسی در باره پیوستن به آن تایید شد. این در حالی است که این کشور 10 سال منتظر این تصمیم بود.

بلومبرگ در عین حال نوشت که کمیسیون اروپا ممکن است در تاریخ 17 ژوئن (27 خرداد ماه) رسماً توصیه کند که وضعیت نامزدی برای پیوستن به اتحادیه اروپا (EU) به اوکراین اعطا شود.

زلنسکی به اجلاس ناتو در مادرید دعوت خواهد شد

خبرگزاری اسپانیایی EFE گزارش داد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به نشست سران کشورهای عضو ناتو که در تاریخ 29 تا 30 ژوئن (8-9 تیر ماه) در مادرید برگزار می‌شود، دعوت خواهد شد.

در حال حاضر مقدمات برگزاری این اجلاس در حال تکمیل است. با این حال، به گفته این آژانس، ناتو هنوز برنامه نهایی این نشست را تایید نکرده است. پس از تایید دستورکار نشست، از زلنسکی دعوت خواهد شد.

پیش از این، ینس استولتنبرگ، دبیرکل بلوک نظامی-سیاسی ناتو، از بررسی مواضع آتی بروکسل در قبال روسیه و چین در نشست مادرید خبر داده بود. به گفته وی، در دکترین راهبردی کنونی، فدراسیون روسیه یک شریک استراتژیک است و جمهوری خلق چین اصلاً ذکر نشده است. در حالی که اکنون، کشورهای عضو ائتلاف «اقدامات تهاجمی روسیه و همچنین تاثیر منفی چین بر امنیت ناتو را مورد بررسی قرار خواهند داد. استولتنبرگ یادآور شد که اجلاس آتی ناتو، با توجه به رویدادهای پیش روی، یکی از مهمترین آنها خواهد بود.

پنتاگون مدعی شد اهداف همکاری با آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین صلح آمیز بوده است

پس از فاش شدن حقایق بی‌شماری درباره فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی ایالات متحده در خاک اوکراین، پنتاگون روز پنجشنبه رسماً درباره حمایت «قانونی» ارائه شده طی 20 سال گذشته از 46 آزمایشگاه بیولوژیکی در خاک اوکراین صحبت کرد. وزارت دفاع آمریکا مدعی شده که کمک‌های صورت گرفته در این رابطه، «در چارچوب پروژه‌های صلح آمیز پزشکی و کشاورزی» بوده است.

پنتاگون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده در دو دهه گذشته برای بهبود ایمنی و امنیت بیولوژیکی اوکراین، اثربخشی نظارت بر بیماری‌های انسانی و حیوانی، از 46 آزمایشگاه غیرنظامی اوکراینی، و امکانات بهداشتی و درمانی و مراکز تشخیص بیماری‌ها حمایت کرده است».

مقامات پنتاگون مدعی هستند که این کمک‌ها با همکاری ساختارهای چندجانبه و کشورهای مختلف ارائه شده است. علاوه بر این، این سند یادآور شده که اوکراین اصلاً برنامه‌های نظامی هسته‌ای، شیمیایی یا بیولوژیکی ندارد.

پوتین: تورم در غرب هیچ ارتباطی به من و روسیه ندارد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه عصر روز پنجشنبه در دیدار با کارآفرینان جوان این کشور اعلام کرد که بهترین پاسخ به همه محدودیت‌های خارجی علیه روسیه می‌تواند بوروکراسی زدایی در تصمیم‌ گیری‌ها در زمینه‌های مختلف باشد.

پوتین گفت: «پاسخ به همه محدودیت‌هایی که درباره آن صحبت کردیم، می‌تواند و باید رفع بوروکراسی در تصمیم‌گیری‌ها باشد. بوروکراسی در حوزه پزشکی و همچنین در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، برای اینکه به سلامت و ایمنی مردم مربوط است.»

ولادیمیر پوتین یادآور شد که در غرب تورم با نام او مرتبط شده است، درحالی که روسیه مطلقاً هیچ ربطی به آن ندارد و این مسئله نتیجه برخی تصمیمات اشتباه خود کشورهای غربی است. رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: «اگر کسی بخواهد ما را به نحوی محدود کند، در واقع خودش را محدود کرده است. کشورهای غربی در تلاش هستند مسئولیت اشتباهات خود را به گردن روسیه بیاندازند و این کار مشکلات آنها را حل نخواهد کرد.»

به گفته وی، شرکت‌های خارجی که روسیه را ترک کرده‌اند، دیر یا زود از تصمیم خود پشیمان خواهند شد، برای اینکه فرصت‌های زیادی برای توسعه تجارت در روسیه وجود دارد که آنها از دست دادند.

ولادیمیر پوتین افزود: «روسیه هرگز اقتصادی بسته نداشته و نخواهد داشت و اقتصاد روسیه باز خواهد ماند. محصور کردن کشور بزرگی مانند روسیه از یک طرف با کشیدن حصاری بدور آن غیرممکن است و ما خودمان نیز قرار نیست که چنین حصاری ایجاد کنیم. روسیه برای همکاری با هر کشوری که خواهان روابطی متقابلاً سودمند باشد، آمادگی دارد.»

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: