پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۶

لاوروف: ناتو دیگر همه کاره اروپا نیست

وزیر خارجه روسیه ضمن تاکید بر اینکه سازمان پیمان امنیت جمعی به عنوان عاملی خنثی کننده در برابر اقدامات غیرقانونی ناتو عمل می کند، گفت که دوران تصمیم گیری ناتو برای اروپا به پایان رسیده است.

به گزارش ریانووستی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز جمعه اعلام کرد که برای همه مشخص شده است که ناتو دیگر نمی تواند برای آینده اروپا تصمیم بگیرد.

وی افزود که سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) به عنوان یک عامل ایحاد موازنه در قبال اقدامات غیرمشروع ناتو عمل می کند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که مسکو در را برای گفتگو با اتحادیه اروپا باز گذاشته است، اما کشورهای غربی ها به جای تعامل با روسیه به تنهایی مشغول انجام اقدامات خود هستند.

لاوروف همچنین به مسئله بازداشت مزدوران خارجی (دو انگلیسی و یک مراکشی) در منطقه «دونتسک» و محکومیت آنها به اعدام اشاره کرد و گفت که دلیل این مسئله جنایاتی است که آنها در آنجا مرتکب شده اند.,

وی در پاسخ به سوالی در این باره گفت: در حال حاضر، تمام فرآیندهایی که شما ذکر کردید بر اساس قوانین جمهوری خلق دونتسک است، زیرا جنایات مورد بحث در قلمرو این جمهوری انجام شده است. هر چیز دیگری در حال حاضر موضوع حدس و گمان است و من در کار سیستم قضایی و اجرای قانون جمهوری خلق دونتسک دخالت نمی کنم.

روز گذشته سه مزدور دستگیر شده در شهر «ماریوپل» در منطقه دونتسک به اعدام محکوم شدند. دو شهروند انگلیسی «شان پینر» و «آیدن آسلین» و همچنین یک شهروند مراکشی به نام «سعدون براهیم». هر سه نفر به جنایات خود اعتراف کرده اند.. طبق قوانین جمهوری خلق دونتسک، این حکم تا یک ماه قابل اعتراض است.

پیشتر «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس ضمن محکوم کردن شدید حکم اعدام برای مزدوران انگلیس گفته بود که این اقدامی غیرقانونی است.

«ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرده بود که مزدورانی که وارد اوکراین شده اند جنگجو نیستند و بهترین چیزی که انتظار آنها را می کشد محکومیت به زندان طولانی مدت است.

پوتین: نمی توان روسیه را منزوی کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز پنجشنبه با تاکید بر اینکه اقتصاد این کشور باز خواهد ماند و اشتباهات گذشته تکرار نخواهد شد، اعلام کرد که نمی توان به دور روسیه حصار کشید.

پوتین در این باره و با اشاره به تحریم های غرب برضد مسکو گفت: محصور کردن کشوری مانند روسیه غیرممکن است، کشیدن یک حصار از بیرون غیرممکن است و ما خودمان قرار نیست چنین حصاری دور خود بکشیم.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که مسکو مایل به همکاری با بسیاری از کشورهاست. وی گفت: ما اقتصادی بسته نخواهیم داشت.

پوتین همچنین درباره ادعاهایی مبنی بر اینکه وی شخصا مسئول افزایش سرسام‌آور تورم در کشورهای غربی است، گفت که او هیچ ارتباطی با مشکلات اقتصادی کشورهای دیگر ندارد.

وی گفت: اگر کسی بخواهد ما را به نحوی محدود کند، خودش را محدود می کند. آنها سعی می کنند که صادرات کود ما را محدود کنند. اول از همه اینکه قیمت های آنها بیشتر از ما افزایش یافته است. آنها سعی می کنند منابع انرژی ما را محدود کنند. قیمت ها به سادگی سر به فلک کشیده اند، آنها من را دلیل این تورم عنوان می کنند و این مسئله ای بی ربط است.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت که که نسل کنونی روسیه سرنوشتی مشابه «پطر کبیر» تزار روسیه در قرن هفدهم میلادی دارد که موجب بازگرداندن سرزمین ها و تقویت آنها شد.

وی ادامه داد: برای ادعای رهبر بودن، چه رسد به اینکه رهبری جهانی بودن، هر کشوری، هر ملتی و هر قومی باید حاکمیت خود را تضمین کند. یک کشور یا یک ملت مستقل است یا یک مستعمره. حالت مابینی وجود ندارد.

پوتین در پایان افزود که در دهه های گذشته، روسیه مسیر عظیم دگرگونی و تغییر را طی کرده است.

روسیه در ۵ اسفند سال گذشته عملیات ویژه نظامی خود در اوکراین را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون هدف اعمال تحریم هایی بی سابقه از سوی غربی ها و هم پیمانانشان قرار گرفته است.

لتونی می خواهد اجازه مصادره اموال روسیه و بلاروس را بدهد

مقامات لتونی در حال تهیه پیش نویس قانونی هستند که مبنایی قانونی برای سلب مالکیت دارایی های روسیه و بلاروس به نفع دولت این کشور ایجاد می کند. جانیس بردانس، وزیر دادگستری کشور روز پنجشنبه در توییتر اعلام کرد که دستورالعمل مربوطه را به کارشناسان این وزارتخانه ابلاغ کرده است. طبق این گزارش، انتظار می‌رود کار روی این لایحه تا 17 ژوئن به پایان برسد. 

به گفته Bordāns، یک مرکز فرهنگی و تجاری روسیه در ریگا و یک آسایشگاه روسی و بلاروسی در استراحتگاه ساحلی یورمالا در لتونی طبق قانون مصادره خواهند شد. به گفته وزیر، پس از ملی شدن، این تسهیلات برای اسکان پناهندگان اوکراینی، بازپروری قربانیان و رفع نیازهای مرکز اطلاعات مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

Bordāns همچنین اشاره کرد که لتونی در حال حاضر یک مکانیسم قانونی دارد که براساس آن اموال خارجی می تواند به عنوان بخشی از دادرسی کیفری مصادره شود. او مسکو و مینسک را به «جنایت و نسل کشی» در اوکراین متهم کرد.

هشدار روسیه به لندن درباره حضور مزدوران انگلیسی‌ در جنگ اوکراین

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که این وزارتخانه بطور رسمی از مقامات انگلیسی خواسته است که برای جلوگیری از مشارکت شهروندان خود در درگیری‌های نظامی در اوکراین اقدامات لازم را اتخاذ کنند.

به گفته این دیپلمات، دلیل این درخواست تجدیدنظر در پرونده‌های قضایی علیه مزدوران انگلیسی در منطقه دونباس است. در این رابطه سفارت انگلیس در مسکو به طور مرتب با وزارت خارجه روسیه تماس می‌گیرد تا از سرنوشت این افراد آگاه شود.

زاخارووا یادآور شد که فدراسیون روسیه بارها به کشورهای غربی هشدار داده که مسئولیت مشارکت شهروندان آنها در خصومت‌ها در دونباس و اوکراین کاملاً بر عهده خود دولت‌های این کشورها است.

کرملین: بحران جهانی غذا به اوضاع اوکراین مربوط نیست

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که بحران جهانی غذا از قبل آغاز شده بود و کاتالیزور آن بحران اوکراین نبوده، بلکه زنجیره‌ای از رویدادها و اقدامات اشتباه مقامات کشورهای مختلف منجر به آن شده است.

پسکوف در گفتگو با خبرنگاران مطبوعات، در پاسخ به این سئوال که چگونه می توان مشکل عدم اعتماد کی‌یف به تضمین طرف روسی مبنی بر عدم استفاده نظامی مسکو از کریدورهای مربوط به صادرات غلات از بنادر دریای سیاه را حل کرد، خواستار اغراق نکردن اهمیت ذخایر غلات اوکراین برای جهان شد.

سخنگوی کرملین توضیح داد: ما باید مواضع طرف اوکراینی را درک کنیم، ولی صحبت بر سر غلات اوکراینی است. اولا، تا آنجا که ما می دانیم، مقدار این غله بسیار کمتر از آن چیزی است که طرف اوکراینی ادعا می‌کند. در ثانی، نباید در اهمیت این ذخایر غلات از لحاظ تأثیر آن بر بازارهای بین المللی غلات نیز اغراق کرد. این درصد بسیار کمی است که نمی‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر توسعه بحران جهانی غذا داشته باشد که از قبل آغاز شده است. علت این بحران زنجیره‌ای از رویدادها و اقدامات اشتباه رهبران کشورهای مختلف در سراسر جهان بوده است.

روسیه از جنگنده‌های سوخو-57 در اوکراین استفاده می‌کند

یک منبع آگاه به خبرگزاری نووستی اعلام کرد که روسیه در جریان عملیات نظامی ویژه در اوکراین، گروهی متشکل از چهار فروند جنگنده چند منظوره و مدرن سوخو-57 که به یک شبکه اطلاعاتی واحد متصل هستند را به منظور شناسایی و انهدام سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین را مورد استفاده قرار داده است.

به گفته این منبع خبری، استفاده از ترکیب چند هواپیما در یک فضای اطلاعاتی واحد، کارایی شناسایی و ضربه زدن به اهداف تعیین شده را افزایش خواهد داد.

هواپیمای سوخو-57، یک جنگنده چند منظوره نسل پنجم روسی است که توسط شرکت سوخو ساخته شده و برای انهدام انواع اهداف هوایی، زمینی و سطحی طراحی شده است.

کاخ سفید: آمریکا و اروپا در حال مذاکره درباره ایده محدود کردن قیمت نفت روسیه هستند

ایالات متحده در حال گفتگوهای فشرده با اروپا در مورد مقررات جدید احتمالی برای خرید نفت از روسیه است. این را جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد. 

در یک جلسه توجیهی در کاخ سفید، از او خواسته شد تا در مورد اظهارات جانت یلن، وزیر خزانه داری، مبنی بر اینکه واشنگتن مایل است منابع روسیه را به بازارهای جهانی وارد کند، هر چند با قیمت های پایین تر، اظهار نظر کند. او جواب داد:

من چیزی بیش از یلن نمی گویم، زیرا ما می خواهیم فضای محافظت شده ای برای رایزنی های فشرده با شرکای اروپایی خود داشته باشیم و کانال های زیادی برای این کار وجود دارد. 

احتمال محدود کردن قیمت نفت روسیه به جای امتناع از خرید آن نیز قبلاً توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده مطرح شده بود. ایالات متحده ممنوعیت کامل واردات نفت از روسیه را اعمال کرده است، در حالی که اتحادیه اروپا قصد دارد در ماه های آینده خرید نفت را تقریبا 90 درصد محدود کند.

مقامات در زاپوروژیه: نمایندگان آلمان و ایالات متحده علاقه مند به نظارت بر همه پرسی در این منطقه هستند.

نمایندگان بیش از دوازده کشور، از جمله آلمان و ایالات متحده، موافقت کرده اند که همه پرسی برنامه ریزی شده در مورد الحاق استان زاپوروژیه به فدراسیون روسیه را مشاهده کنند. این را ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره نظامی – غیرنظامی منطقه زاپوروژیه به خبرگزاری تاس گزارش داد. او توضیح داد:

به محض اینکه رسانه‌ها، از جمله رسانه‌های غربی مانند گاردین، بیانیه من در مورد رفراندوم را نقل کردند، ظرف چند ساعت پیشنهاداتی از بریتانیا، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، کانادا، ایالات متحده، فرانسه، سوئیس و چندین نفر دریافت کردم. کشورهای آفریقایی از جمله مصر، نیجریه، سوریه و آفریقای جنوبی که به من گفتند: چه زمانی همه پرسی برگزار می شود؟ما می خواهیم بیاییم و روند بازگرداندن عدالت تاریخی و اراده مردم را ببینیم. شهروندان بیش از ده کشور قبلاً درخواست کرده اند که به عنوان ناظر حضور داشته باشند.»

وی افزود: روند نهایی برای الحاق منطقه زاپوروژیه به فدراسیون روسیه هنوز مشخص نشده و تاریخ دقیق برگزاری همه پرسی احتمالی هنوز تعیین نشده است. در حال حاضر، اداره غیر نظامی-نظامی بر حل مشکلات فوری اجتماعی جمعیت و احیای صنعت متمرکز است.

جمهوری خلق لوگانسک همچنان زیر آتش نیروهای اوکراینی قرار دارد

مرکز مشترک کنترل و هماهنگی این جمهوری گزارش داد که نیروهای اوکراین روز چهارشنبه سه بار شهرهای جمهوری خلق لوهانسک را گلوله باران کردند. این مرجع در تلگرام اعلام کرد:

نیروهای مسلح اوکراین سه بار با استفاده از راکت‌اندازهای متعدد BM-21 (40 گلوله)، تانک (8 پرتابه) و خمپاره‌های 120 میلی‌متری (چهار مین) شهرهای کرمننایا و پروومایسک را گلوله باران کردند. 

به گفته این مرکز، یک نفر در گلوله باران شهر کرمننایا زخمی شد و سه خانه در پروومایسک آسیب دید.

مقامات خرسون کیف را به تحریکات عمدی متهم می کنند

مقامات کیف به تحریکات هدفمند خود در مرزهای منطقه خرسون ادامه می دهند. این را کریل استرموزوف، معاون اداره نظامی و مدنی منطقه به ریانووستی اشاره کرد. او گفت:

«کی‌یف به تحریکات هدفمند خود ادامه می‌دهد و عمداً اوضاع را در مرزهای منطقه تشدید می‌کند و منطقه را از مواضع دور گلوله باران می‌کند تا مردم را در ترس دائمی نگه دارد.»

استرموزوف اطمینان داد که از منطقه خرسون به طور قابل کامل دفاع می شود – و هرگونه ادعای رژیم کی یف مبنی بر تصرف منطقه بی معنی است. وی تاکید کرد:

«تمام تلاش‌های آن‌ها متوقف خواهد شد، همانطور که چندین بار اتفاق افتاده است.»

این مقام افزود: کل قلمرو منطقه خرسون تحت کنترل و حفاظت نیروهای مسلح روسیه است.

وزارت دفاع روسیه: سرویس مخفی اوکراین SBU در حال آماده سازی یک تحریک جنگ شیمیایی در سومی است

گفته می شود که مقامات سرویس مخفی اوکراین SBU در حال آماده سازی یک تحریک جنگ شیمیایی در سومی، شهری در شمال شرق اوکراین هستند. این را خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داده است. سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز ملی مدیریت دفاعی، گفت که سرویس مخفی اوکراین قصد دارد دست به یک عملیات پرچم دروغین بزند و روسیه را برای آن مقصر معرفی کند. 

بر اساس طرح «فیلم‌نامه‌نویسان کیف»، یگان‌های نیروهای مسلح اوکراین حملات توپخانه‌ای را به مناطق مرزی روسیه از شهرک‌های منطقه سومی انجام خواهند داد. پس از حمله تلافی جویانه ای که گفته می شود توسط نیروهای روسی انجام شده است، سرویس های ویژه اوکراین قصد دارند مواد شیمیائی بسیار سمی را در منطقه تحریک آمیز پخش کنند. 

او در یک جلسه توجیهی گفت. 

در سومی، سربازان اوکراینی و جنگنده‌های یگان‌های دفاع سرزمینی قبلاً لباس‌های حفاظت شیمیایی دریافت کرده‌اند. به آنها آموزش داده می شود که چگونه وقتی زنگ خطر شیمیایی به صدا در می آید، رفتار کنند. «سازمان منع سلاح های شیمیایی» نیز در این سناریو نقش دارد:

این واقعیت توسط کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی ثبت شده و قرار است از آن برای متهم کردن نیروهای مسلح روسیه به استفاده از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده شود. 

مینتسف توضیح داد. 

وی خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح روسیه از تسلیحات شیمیایی استفاده نمی کنند و تمامی ذخایر روسیه بر اساس معاهدات منعقد شده منهدم شده است.

وزارت دفاع روسیه فاش می کند که شبه نظامیان اوکراینی در مدارس نیکولایف مخفی شده اند.

میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز نظارت دفاع ملی روسیه فاش کرد که شبه نظامیان اوکراینی در مدارس شماره 32 و 43 در نیکولایف مستقر بودند و نقاط تیراندازی و استحکامات توپخانه ای خود را تجهیز کردند.

مزینتسف گفت: «در مدارس نیکولایف شماره 32 در خیابان اوبرگوایا و 43 در خیابان بوگویاولینسکی، افراد مسلح گردان های دفاع منطقه ای مستقر هستند، نقاط تیراندازی و مواضع توپخانه در حال آماده شدن هستند.

پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که شبه نظامیان اوکراینی خودروهای زرهی مستقر کرده و مواضع آتشباری خود را در انبارهای انبار در مناطق خارکف و سومی در شرق اوکراین و در مناطق جمهوری خلق دونتسک آماده کرده اند.

منبع: وزارت دفاع روسیه

رئیس جمهور سابق مولداوی: آماده سازی برای الحاق «سیاسی و نظامی» این کشور به رومانی در حال انجام است.

ایگور دودون، رئیس‌جمهور سابق مولداوی هشدار داد که غرب در حال بی‌ثباتی این کشور است تا الحاق رومانی و استقرار نیروهای ناتو را در خاک این کشور توجیه کند.

دودون امروز چهارشنبه در تلگرام نوشت: واضح است که (رئیس جمهور مولداوی) مایا ساندو و اربابان خارجی اش سناریوی اوکراینی را دنبال می کنند که منجر به بی ثباتی عمدی می شود و برخی از بازیگران سیاسی در غرب می خواهند از مولداوی به عنوان توپ استفاده کنند. علوفه در نبرد ژئوپلیتیکی که در حال حاضر در منطقه در حال وقوع است… و مقدمات الحاق کشور ما از نظر نظامی و سیاسی به خاک رومانی و در عین حال کنار گذاشتن بی طرفی در حال انجام است.

دودون معتقد بود که تسلیحات و هیستری ضد روسی به طور خاص برای توجیه حضور نیروهای ناتو در خاک مولداوی تشدید می شود، آنها در زمستان در فقر و سرما زندگی می کنند، اما توپ و موشک خواهند داشت.

وی افزود: «به منظور آماده سازی الحاق عملی، لازم است مولداوی ثابت کند که نمی تواند مستقلاً امنیت اقتصادی، انرژی و منطقه ای را تضمین کند. اکنون مایا ساندو و حزب حاکم اقدام و همبستگی قدم به قدم برای انحلال این اتحادیه تلاش می کنند. از نظر اقتصادی، اخلاقی و سیاسی حکومت کنید».

لازم به ذکر است که مقامات رومانی امروز چهارشنبه اعلام کردند که حدود یک میلیون نفر از ساکنان مولداوی (از حدود 2.6 میلیون نفر) تابعیت رومانیایی را کسب کرده اند.

اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ایده اتحاد با رومانی در مولداوی منفور است.

بر اساس نظرسنجی گروه اینتلکت که در آوریل منتشر شد، 59.9 درصد از شهروندان مولداوی می خواهند کشور خود را در آینده به عنوان یک کشور مستقل و بی طرف ببینند، در حالی که 22.6 درصد خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا و 10 درصد خواهان پیوستن به اقتصاد اوراسیا هستند. اتحادیه، در حالی که آنها حمایت نکردند تنها 3.3 درصد از پاسخ دهندگان به رومانی می پیوندند.

منبع: نووستی

لاوروف: روسیه آماده است تا امنیت کشتی‌های حامل غلات را که از اوکراین حمل می‌کنند، تضمین کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از آمادگی روسیه برای حفاظت از کشتی های حامل غلات که از بنادر اوکراین عبور می کنند، خبر داد.

لاوروف با اشاره به اینکه کیف با امتناع از حل مشکل مین در دریای سیاه موانعی را ایجاد می کند، در حالی که کشورش هیچ مانعی در این زمینه ایجاد نمی کند، خاطرنشان کرد: روسیه به تلاش های بین المللی در این زمینه علاقه مند است.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز به نوبه خود با بیان اینکه بحران غذایی در جهان واقعی است و نه تنها به صادرات غلات از اوکراین، بلکه به صادرات غلات و کود از روسیه نیز مربوط می شود، خاطرنشان کرد: روسیه و اوکراین در این زمینه نقش دارند. یک سوم تولید غلات جهان

چاووش اوغلو در همین زمینه به امکان ایجاد کریدورهای بشردوستانه امن برای کشتی‌ها اشاره کرد و خاطرنشان کرد: «روسیه اصرار دارد که شبه‌نظامیان از این کشتی‌ها خارج نشوند» و ما معتقدیم که این منطقی است و روسیه باید در این موضوع مشارکت کند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین با بیان اینکه کشورش به تحریم ها علیه روسیه نپیوسته، با اشاره به اینکه زلنسکی از این موضوع راضی نیست، گفت: شرایط بسیار متشنج است و خواستار برداشتن گام های معقول و بازگشت به دیپلماسی شد.

منبع: RT

واشنگتن پیش از دیدار با بن سلمان، ریاض را ستایش کرده و توضیح می دهد که منظور بایدن از این که عربستان سعودی یک «کشور منحوس» است، چه بوده است.

جان کربی، سخنگوی سابق وزارت دفاع آمریکا، تایید کرد که عربستان یک «شریک» راهبردی آمریکا است، در مورد اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه عربستان سعودی «منحوس» است، اظهار نظر کرد.

کربی در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: 

«البته رئیس‌جمهور به قتل جمال خاشقجی پاسخ می‌داد… این قتلی است که این دولت در واقع برای اجرای مقاصد پیشگیرانه امنیتی عربستان سعودی انجام داد. اما عربستان سعودی شریک مهمی است و رئیس جمهور به آن اعتقاد دارد.»

«رئیس جمهور همچنین معتقد است که برای او مهم است که مایل و قادر به دیدار با رهبران در سراسر جهان، صرف نظر از اینکه چه کسانی هستند، و چه کسانی را نمایندگی می کنند، اگر در واقع منافع امنیت ملی ایالات متحده را بهبود بخشد. »

منبع: CNN

دادگاه یونان حکم مصادره محموله نفت ایران توسط آمریکا را لغو کرد


خبرگزاری رویترز گزارش داد که دادگاه یونان روز چهارشنبه حکمی که به آمریکا اجازه مصادره محموله نفت ایران در سواحل این کشور را می‌داد، لغو کرده است.

رویترز بامداد پنجشنبه نوشت: صدور مجوز مصادره نفت ایران به واکنش خشمگینانه تهران منجر شد و نیروهای ایرانی ماه گذشته دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کردند؛ زیرا تهران هشدار داده بود علیه آتن «اقدامات تنبیهی» انجام خواهد داد.

یک منبع حقوقی یونانی که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت که ایران در خصوص تصمیم اولیه دادگاه یونانی درخواست تجدیدنظر کرده بود.

این فرد افزود: «اقدام برای لغو حکم اولیه، مورد قبول دادگاه تجدید نظر قرار گرفته است و دیگر رد کردن آن (حکم دادگاه تجدید نظر) دشوار خواهد بود.»

هنوز مشخص نیست که آیا دولت های آمریکا یا یونان به این حکم که در دادگاه استیناف منطقه چالکیس یونان صادر شده است، اعتراض خواهند کرد یا خیر.

بنا به گزارش رویترز، نتیجه دادگاه هنوز علنی نشده است.

این پرونده زمانی آغاز شد که مقامات یونانی دو هفته پیش کشتی لانا (پگاس سابق) را با پرچم ایران و ۱۹ خدمه روسی در نزدیکی ساحل جزیره جنوبی اوبویابی یونان به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا توقیف کردند.

کشتی به دلیل پیچیدگی‌های مالکیتی بسرعت آزاد شد. پس از تصمیم اولیه دادگاه یونان، آمریکا بخشی از محموله نفت ایران را در این کشتی مصادره و به کشتی دیگری منتقل کرد.

در یک پرونده جداگانه، مقامات یونانی لانا را با حکم دادگاه موقت به دلیل بدهی های ادعایی به یک شرکت کشتیرانی دیگر، با وکالت جورج کوزانیدیس، دوباره توقیف کردند.

کوزانیدیس از افشای نام شرکتی که وکالتش را بر عهده دارد خودداری کرده است؛ اما به رویترز گفت که این پرونده مربوط به عدم پرداخت خدمات یدک‌کشی است.

دفاع چین و روسیه از وتوی تحریم‌های جدید آمریکا علیه کره شمالی

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در پی وتوی قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه کره شمالی از سوی چین و روسیه، برای نخستین بار این موضوع را بررسی کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحددر واقع، برای نخستین بار قطعنامه ۷۶/۲۶۲ را بررسی کرد. این قطعنامه مجمع عمومی را موظف می کند که پس از هر بار استفاده اعضای دارای حق وتوی شورای امنیت از این حق، یک جلسه ظرف ۱۰ روز در مورد آن تشکیل شود.

چین و روسیه ششم خرداد ماه قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر سازمان ملل علیه کره شمالی را به بهانه آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور وتو کردند.

۱۳ عضو دیگر شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه‌ای که توسط آمریکا پیشنهاد شده بود، رای مثبت دادند.


چین: آمریکا گامهای مثبت کره شمالی را نادیده گرفته است

ژانگ جون سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل گفت که آمریکا گام های مثبت کره شمالی را نادیده گرفته است و به مسیر قدیمی خود یعنی شعارهای توخالی برای گفتگو و افزایش تحریم ها علیه کره شمالی بازگشته است.

وی گفت این امر موجب بی اعتمادی کامل کره شمالی به آمریکا و بن بست در مذاکرات شده است.

سفیر چین تاکید کرد وضعیت کنونی تا حد زیادی به اقدامات آمریکا بستگی دارد و نکته کلیدی این است که آیا واشنگتن می‌تواند با اصل مشکل روبرو شود، نگرش منطقی نشان دهد و اقدامات آشکار و معنی‌داری انجام دهد.


روسیه: انتظار خلع سلاح بدون قید و شرط کره شمالی و تحت تهدید تحریم ها بیهوده است

«آنا اوستیگنیوا» معاون سفیر روسیه در سازمان ملل نیز با بیان اینکه تحریم‌های جدید علیه کره شمالی به بن بست خواهد رسید، تاکید کرد که تحریم‌های کنونی سازمان ملل نتوانسته امنیت منطقه را تضمین کند و ما را به سمت حل و فصل مسائل مربوط به عدم اشاعه موشک‌های هسته‌ای سوق نداده است.

وی تصریح کرد: کسانی که به طور جدی به مشکل کره شمالی پرداخته اند، می دانند که انتظار خلع سلاح بدون قید و شرط پیونگ یانگ تحت تهدید تحریم ها، بیهوده است. ایجاد بلوک‌های نظامی جدید در منطقه مانند اتحاد آمریکا، انگلیس و و استرالیا، حسن نیت این کشورها را با تردید جدی مواجه می‌کند.

آمریکا: بدنبال گفتگوی بدون شرط با کره شمالی هستیم/ از کانال چین پیام ارسال کرده ایم

«جفری دلاورنتیس» معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در این نشست مجمع عمومی گفت در حالی که کره شمالی برای هفتمین آزمایش هسته‌ای احتمالی آماده می شود، این کشور تعداد بی سابقه ای از آزمایش های موشکی را انجام داده است.

او اقدامات کره شمالی را «بی دلیل» خواند و ادعا کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور مکررا و علنا اعلام کرده اند که آمریکا به دنبال گفتگو با پیونگ یانگ بدون پیش شرط است و این پیام از طریق کانال های خصوصی از جمله چین برای کره شمالی ارسال شده است.

وی مدعی شد آمریکا کاملا آماده گفتگو در مورد کاهش تحریم ها برای دستیابی به خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره است اما کره شمالی به اقدامات بی ثبات کننده خود ادامه داده است.

نماینده آمریکا مدعی تهدید تسلیحات هسته ای کره شمالی برای صلح و امنیت در سراسر جهان شد و گفت: تعداد آزمایش‌های موشکی کره شمالی به سرعت در حال افزایش است و برخلاف قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت است.

وی در عین حال تاکید کرد: تحریم‌ها جایگزینی برای دیپلماسی نیستند، بلکه پاسخی به تشدید رفتار هستند.

کره شمالی: قطعنامه پیشنهادی آمریکا غیرقانونی بود/ تسلیحات را برای دفاع از خود مدرن سازی می کنیم

«کیم سونگ» سفیر و نماینده دائم کره شمالی در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سفیر کره شمالی در سازمان ملل، تمامی تحریم‌های سازمان ملل و قطعنامه پیشنهادی آمریکا را «غیرقانونی» خواند و گفت که این تحریم‌ها منشور سازمان ملل و حق کشورش برای دفاع از خود برای آماده‌سازی برای هرگونه بحران امنیتی احتمالی در شبه جزیره کره و منطقه را نقض می‌کنند.

نماینده دولت کره شمالی گفت: مدرن سازی تسلیحات ما براساس حق عادلانه و مشروع دفاع از خود است و با هدف تضمین امنیت و منافع اساسی کشور در برابر تهدیدات مستقیم از سوی آمریکا است. وی افزود: این اقدامات در شرایطی انجام می شوند که واشنگتن همچنان به گسترش توان نظامی در شبه جزیره کره برای مقابله با کره شمالی ادامه می دهد.

نماینده کره شمالی در سازمان ملل اضافه کرد: کره شمالی به طور منظم تسلیحات را مطابق با طرح ملی نوسازی توان دفاعی خود آزمایش می کند. این آزمایش های تسلیحاتی به صورت کاملاً ایمن در خاک، حریم هوایی و آب های سرزمینی کره شمالی و همچنین در دریا انجام شده و هیچ آسیبی به کشورهای همسایه وارد نکرده است.

به گزارش ایرنا، مجمع عمومی سازمان ملل هفتم اردیبهشت ماه امسال قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، هر بار که یکی از اعضای دائم شورای امنیت از حق وتوی خود استفاده کند، این نهاد ملزم به تشکیل جلسه می شود.

این قطعنامه بدون رای گیری و با اجماع به تصویب رسید. این قطعنامه توسط کشور لیختن اشتاین ارائه شد و حمایت ۸۳ کشور از جمله آمریکا را برخوردار بود.

بر اساس قطعنامه ۷۶/۲۶۲ مصوب ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ (در پرتو ماده ۱۰ منشور و البته با رعایت مفاد ماده ۱۲)، در صورت وتو هر قطعنامه ای در شورای امنیت توسط هر یک از اعضای دائم، مجمع عمومی تشکیل جلسه خواهد داد تا همه اعضای ملل متحد به بحث و بررسی پیرامون وتو قطعنامه مورد نظر بپردازند.

در متن این قطعنامه آمده است: قطعنامه تصمیم می گیرد که پس از استفاده یک یا چند عضو دائمی شورای امنیت از حق وتو، رئیس مجمع عمومی ظرف ده روز کاری جلسه رسمی مجمع را تشکیل دهد تا در مورد وضعیت و دلیل استفاده از وتو گفتگو شود، مشروط بر اینکه یک جلسه فوق العاده مجمع عمومی در همین مورد تشکیل نشود.

این قطعنامه برای اولین بار، دوسال قبل مطرح شد ولی متوقف شده بود.در پی جنگ اوکراین، آمریکا و متحدانش روسیه را به سوء استفاده از حق وتو در نشست شورای امنیت متهم کردند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: