پرش به محتوا

وضع خراب است ولی مرغ غرب یک پا دارد.

وضع خراب است ولی مرغ غرب یک پا دارد.

استراتژی غرب برای اوکراین

نوشته راینهارد لاوترباخ
منتشر شده در یونگه ولت
مترجم حمید علوی – مجله هفتهدیگر آن اعتماد به نفس به پیروزی در هفته‌های اولیه جنگ از سخنرانی‌های ویدیویی روزانه ولودیمیر زلنسکی ناپدید شده است.

او هر روز بیشتر از وضعیت «بسیار وخیم» برای سربازان اوکراینی در دونباس صحبت می‌کند، زلنسکی با لحنی ناامیدکننده خواستار ارسال هر چه بیشترسلاح‌های مدرن و سنگین غربی، میشود اگر به میل او باشد دیروز هم برای ارسال سلاح ها دیر است و لطفا دو برابر بیشتر از قبل!

مشاوران زلنسکی بیشتر وقت خود را به ارسال پست های مختلف در رسانه های اجتماعی میکنند. در این تئاتر الکسی آرستویچ نقش یک بدبین را بر عهده گرفته است، در حالی که همکارش میخائیلو پودولیاک مشغول انتشار پست های با محتوی پروپاگاندای استقامتی است.

در ابتدا این تمایل وجود داشت که این رفتار را به عنوان بدبینی هدفمند با هدف دریافت کمک های مالی بیشتر از طرف حامیان غربی تلقی شود.

اما روز پنجشنبه، ایندیپندنت بریتانیا تحلیلی را که توسط سرویس مخفی محلی دریافت کرده بود را منتشر کرد که به نتایج بسیار ناامید کنند و در عین تکان دهنده ای رسید:

در دونباس، طرف روسی با ضریب ۲۰ در درگیری با اسلحه سبک و راکت انداز و با ضریب ۴۰ در توپخانه از ارتش اوکراین برتری دارد، بر اساس این گزارش مهمات اوکراین بزودی تمام می شود و فرار از خدمت و سرپیچی از جنگیدن سربازان ارتش اوکراین در حال افزایش است.

کیف ادعا میکند، روزانه ۶۰ تا ۱۰۰ نیرو را در دونباس از دست میدهد، بر اساس گزارش ایندیپندنت، اما تعداد واقعی نیروهای اوکراینی که روزانه کشته میشوند بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر است.

اهمیت این سند در این واقعیت نهفته است که گزارش‌های رسمی روزانه سرویس اطلاعات و امنیت انگلیسی اساساً با بوق و کرنا مشغول تکرار تبلیغ موفقیت طرف اوکراینی است.
بنابراین به نظر می رسد کاسه‌ای زیر نیم کاسه ماجرای سازمان های اطلاعاتی غربی باشد.

اما وقتی مجموعه گزارش های اخیر را مانند قطعا موزائیک کنار هم میچینیم تازه به تصویری که در موزائیک قرار است نشان داده شود پی میبریم . ابتدا، نیویورک تایمز به شکایت مقامات نظامی ایالات متحده از این امر که آنها از اهداف استراتژیک ارتش و دولت اوکراین بی اطلاعند اشاره میکند و نیویورک تایمز می نویسد ژنرال های آمریکایی اطلاعاتی در مورد برنامه های نظامی از همتایان اوکراینی خود دریافت نمی کنند.
به گفته افسران، آنها در مورد نقشه های روس ها بیشتر از اوکراین‌ها اطلاع دارند این نشان دهنده افزایش بی اعتمادی بین متحدین است.

سپس آژانس اقتصادی بلومبرگ گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن ذخایر سیستم های تسلیحاتی مختلف ارتش ایالات متحده که به کیف عرضه کرده است، در حال پایان است.

و سپس یک مطلب دیگر از بلومبرگ منتشر شده که میگوید واشنگتن باید فشار بیشتری بر چین وارد کند تا از روسیه حمایت نکند.

ظاهراً این بدان معنی است که ایالات متحده تازه متوجه شده است که استراتژی ضد روسی اش به مرزهای خود رسیده است، به همین دلیل است که آنها باید آن را از طریق این دارو دسته آنرا آزمایش کنند.
صرف نظر از شانس موفقیتی که برای این رویکرد غیرمستقیم قائل شده‌اند: فقط یک گزینه ظاهراً در غرب مورد بحث قرار نمی گیرد – پیشنهادهای سیاسی ارائه شده توسط روسیه در ماه دسامبر گذشته که در آن روسیه شروطی را برای توافق ارائه کرده بود. در عوض، قرار است روسیه دوباره با ارسال تسلیحات بیشتر برای کیف و تحریم‌های بیشتر ضعیف شود.

بدین ترتیب بدیهی است که اوکراین و/یا اقتصادهای غربی قطعا دچار صدمه بیشتری می شوند و بعد؟ طبعا باز هم «پوتین» مقصر جلوه داده میشود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: