پرش به محتوا

رئیس جمهور نیکاراگوئه حضور نظامی روسیه در این کشور را تایید کرد

رئیس جمهور نیکاراگوئه حضور نظامی روسیه در این کشور را تایید کرد

روسیه امروز
ترجمه مجله هفتهخوزه دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه مجوز حضور موقت پرسنل نظامی روسیه را برای اهداف بشردوستانه صادر کرده است. گفته می شود که نظامیانی از ایالات متحده آمریکا، مکزیک، کوبا، ونزوئلا، گواتمالا، السالوادور، هندوراس و جمهوری دومینیکن نیز به این کشور سفر خواهند کرد.

خوزه دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه اجازه ورود نیروها، کشتی ها و هواپیماهای روسیه را برای اهداف بشردوستانه از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ صادر کرد. این خبر را خبرگزاری ال پایس به نقل از روزنامه دولتی لا گاستا گزارش داده است.:

پرسنل، کشتی‌ها و هواپیماهای نیروهای مسلح روسیه می‌توانند برای شرکت در آموزش و تمرین و همچنین ارائه کمک‌های بشردوستانه، عملیات جستجو و نجات آسیب دیده گان در مواقع اضطراری یا بلایای طبیعی وارد نیکاراگوئه شوند.

ورود پرسنل نظامی، کشتی ها و هواپیماها از ایالات متحده آمریکا و همچنین مکزیک، کوبا، ونزوئلا، گواتمالا، السالوادور، هندوراس و جمهوری دومینیکن نیز برای همین اهداف از قبل مجاز بود.

پیش از این، الکساندر خوخولیکوف، سفیر روسیه در نیکاراگوئه، هندوراس و السالوادور تایید کرد که متخصصان نظامی روسی به طور علنی و قانونی در نیکاراگوئه کار می کنند و کشتی ها و هواپیماهای روسی می توانند در صورت لزوم با بنادر و فرودگاه های نیکاراگوئه تماس بگیرند و لنگر بیاندازند. این دیپلمات توضیح داد که قوانین این کشور آمریکای مرکزی اجازه حضور پرسنل و تجهیزات نظامی از چندین کشور از جمله روسیه را می دهد.

در اواسط ژانویه، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی RTVi به این سوال درباره احتمال استقرار زیرساخت‌های نظامی روسیه در سایر کشورها، به ویژه کوبا یا ونزوئلا، پاسخ داد:

«نمی‌خواهم چیزی را تأیید کنم، اما چیزی را هم رد نمی‌کنم.»

ریابکوف تاکید کرد که تصمیم روسیه به «اقدامات همکاران آمریکایی» بستگی دارد. از سوی دیگر، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: روسیه به امنیت خود فکر می کند و سناریوهای مختلفی را در خصوص استقرار احتمالی نیروهای مسلح روسیه در آمریکای جنوبی در نظر می گیرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: