پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۵

نیویورک تایمز: کیف تمام حقیقت را در مورد وضعیت جبهه نمی گویدتاس به مقاله ای در نیویورک تایمز امروز (NYT) اشاره می کند که ادعا می کند رهبری کیف تمام اطلاعات در مورد وضعیت نظامی را در اختیار ایالات متحده قرار نمی دهد، عمدتاً به این دلیل که می ترسند برخی از داده ها علیه کیف میتواند سوء تعبیر شود. این چیزی است که نیویورک تایمز به نقل از مقامات فعلی و سابق ایالات متحده ادعا می کند.

بر اساس گزارش این روزنامه در روز چهارشنبه، کیف می خواهد تصویری از قوی بودن را حفظ کند و بنابراین آماده ارائه تمام اطلاعات در مورد وضعیت نیست. در نتیجه، گفته می‌شود که اطلاعات ایالات متحده در مورد برنامه‌های عملیاتی روسیه در اوکراین بسیار بیشتر از استراتژی و اقدامات نظامی اوکراین است.

«آیا ما واقعاً چیزهای زیادی در مورد وضعیت اوکراین می دانیم؟ آیا می توان کسی را پیدا کرد که بتواند با اطمینان بگوید که اوکراین چه تعداد پرسنل نظامی را از دست داده و چه مقدار تجهیزات از دست داده است؟»

بت سانر، یک مقام ارشد اطلاعاتی سابق به نیویورک تایمز گفت.

به گفته مقامات آمریکایی، مقامات اوکراینی ظاهراً فقط داده‌های مربوط به اهداف استراتژیک را در اختیار ایالات متحده قرار می‌دهند، اما در مورد نقشه‌های جنگی نه. باور کردنی است یا خیر، اکنون گفته می شود که دولت ایالات متحده عمدتاً بر اساس اظهارات عمومی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و اطلاعاتی که واشنگتن از سایر کشورهای دخیل در آموزش ارتش اوکراین دریافت می کند، هدایت می شود.

وزارت دفاع روسیه: کشته شدن بیش از ۷۸۰ نظامی اوکراینی در شبانه‌روز گذشته

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری روزانه، با اشاره به اینکه نیرو‌های اوکراینی در شبانه روز گذشته متحمل خسارات سنگین از نظر نیروی انسانی، تسلیحات و تجهیزات نظامی شده اند گفت: ۳۰۰ نفر از نظامیان اوکراینی در جریان آزادسازی «سویاتپگورسک» در جمهوری دونتسک، ۱۶۰ نفر در حملات هوایی و ۳۲۰ نفر در حملات راکتی و توپخانه‌ای ارتش روسیه کشته شدند.
کوناشنکوف گفت: در حملات برق‌آسای نیرو‌های مسلح روسیه همچنین شش قبضه تانک، ۱۶ خودروی جنگی زرهی، ۳۶ قبضه توپ و خمپاره انداز میدانی، چندین موشک انداز و بیش از بیست واحد خودرویی منهدم شد.
وی به عملیات موشکی ارتش روسیه اشاره کرد و افزود: موشک‌های نقطه‌زن روسی در منطقه خارکیف، یک کارخانه زرهی را که مرکز تعمیر تانک‌ها و خودرو‌های زرهی بود، هدف قرار دادند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه به هدف قرار گرفتن دو پست فرماندهی، ۱۳ محل تجمع نیروی انسانی و تجهیزات نظامی نیرو‌های مسلح اوکراین، و یک سامانه پرتاب موشک چندگانه «اورگان» در منطقه خارکیف اشاره کرد و گفت: در مناطق «مالینوفکای خارکیف»، «جمهوری دونتسک» و «زوانوفکا» در جمهوری لوهانسک، چهار انبار سلاح و مهمات و یک مرکز ذخیره سوخت برای تجهیزات نظامی منهدم شدند.
ایگور کوناشنکوف به اجرای عملیات نیرو‌های هوافضای ارتش روسیه اشاره و تاکید کرد: نیروی هوافضا در چند رشته عملیات تاکتیکی در شبانه روز گذشته، ۶۳ منطقه تجمع نیروی انسانی و تجهیزات نظامی نیرو‌های مسلح اوکراین را هدف قرار دادند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: در نتیجه این حملات هوایی، مرکز کنترل تیپ ۱۴ مکانیزه نیرو‌های مسلح اوکراین، ۸ دستگاه تانک، دو راکت‌انداز چندگانه گراد، یک توپخانه، یک ایستگاه جنگ الکترونیک و ۱۳ خودرو برای مقاصد مختلف نابود شدند.
وی افزود: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه نیز دو فروند هواپیمای میگ-۲۹ نیروی هوایی اوکراین را در نزدیکی روستای «اسنگیروکا» در منطقه «میکولایف» و همچنین یک فروند بالگرد Mi-۸ را در نزدیکی روستای «بلایا کریستینا» در منطقه میکولایف سرنگون کردند.
کوناشنکوف افزود: علاوه بر این، ۱۱ فروند پهپاد اوکراینی در شهرک‌های دونتسک، روبتسی، لوزووئو، کراسنورچنسکوئه، کوروویی یار، پسکی-رادکوفسکی جمهوری دونتسک، ایزیوم، درکیوکاف و منطقه خاکریوکایف سرنگون شدند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: سه فروند موشک عملیاتی نوع «توچکا-یو» و پنج راکت سامانه موشکی پرتاب چندگانه «اسمرچ» را در منطقه چرنوبایوکا در منطقه خرسون رهگیری و پیش از اصالت به اهداف، در هوا منهدم شدند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه به عملیات نیرو‌های راکتی و توپخانه‌ای، همزمان با دیگر یگان‌های ارتش روسیه اشاره کرد و گفت: حملات توپخانه‌ای ارتش روسیه در شبانه روز گذشته موجب انهدام ۶۸ پست فرماندهی، ۱۷۲ موقعیت شلیک توپخانه نیرو‌های مسلح اوکراین و ۲۶۱ محل تجمع نیروی انسانی و تجهیزات نظامی نیرو‌های مسلح اوکراین شد.
وزارت دفاع روسیه همچنین با بروزرسانی نتایج عملیات ویژه نظامی این کشور اعلام کرد: از ابتدای عملیات ویژه نظامی تاکنون، ۱۹۲ فروند جنگنده، ۱۳۰ فروند بالگرد، ۱۱۵۰ پهباد، ۳۳۵ سامانه موشکی ضدهوایی، ۳۴۵۹ دستگاه تانک و سایر خودرو‌های زرهی رزمی، ۴۸۹ راکت انداز چندگانه، ۱۸۲۲ راکت انداز و ۱۸۲۲ توپخانه و همچنین ۳۴۸۸ دستگاه خودروی ویژه نظامی اوکراینی منهدم شده است.

شورای شهر ویلنیوس تصمیم به برچیدن بزرگترین بنای یادبود سربازان شوروی در لیتوانی گرفت


شورای شهر ویلنیوس تصمیم گرفته است که بزرگترین بنای یادبود سربازان شوروی در لیتوانی را برچیده کند. از ۴۳ عضو شورا، تنها سه نفر به برچیدن گروه مجسمه سازی در گورستان آنتاکلنیس رای منفی دادند. یک رای ممتنع نیز وجود داشت. در جلسه شورا، شهردار پایتخت لیتوانی، رمیگیوس شیماشیوس، این بنای تاریخی را «هیولا نظامی که با مقبره ها مطابقت ندارد» نامید. در همان زمان، این سیاستمدار اطمینان داد:

«این یک تخریب نیست، بلکه یک برچیدن منظم مجسمه‌ها خواهد بود تا بعداً در جایی به نمایش گذاشته شوند.»

به گفته شیماشیوس، بنای یادبود سربازان ارتش سرخ باید تا پایان تابستان امسال برچیده شود. سرنوشت بیشتر گروه مجسمه سازی هنوز باید مورد بحث قرار گیرد. با این حال، بدیهی است که دیگر متعلق به فضای عمومی پایتخت لیتوانی نیست.

بقایای بیش از ۳۰۰۰ سرباز جبهه سوم بلاروس که در آزادسازی ویلنیوس در تابستان ۱۹۴۴ جان باختند در نزدیکی بنای یادبودی که در گورستان آنتاکلنیس در سال ۱۹۵۱ رونمایی شد، قرار دارد. در مجموع، بیش از ۸۰۰۰۰ مبارز ضد فاشیست اتحاد جماهیر شوروی در کشور اتحادیه اروپا بالتیک دفن شده اند. بارها و بارها اقدامات خرابکارانه علیه مکان های تدفین شوروی در کشور انجام می شود.

وزارت دفاع روسیه آزادسازی دونباس را اعلام کرد

وزارت دفاع روسیه دوشنبه و سه شنبه اعلام کرد که ۹۷ درصد از منطقه مورد مناقشه جمهوری خلق لوهانسک آزاد شده است و آزادسازی سویاتوگورسک در جمهوری خلق دونتسک به زودی تکمیل خواهد شد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اظهار داشت: «در جریان حمله نظامی، بخش قابل توجهی از جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوگانسک در امتداد ساحل چپ سورسکی دونتس، از جمله شهرهای کراسنی لیمان و اسویاتوگورسک و ۱۵ شهر دیگر آزاد شد. شهرک ها».

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک جلسه توجیهی توضیح داد که آزادسازی اسویاتوگورسک در جمهوری خلق دونتسک به زودی تکمیل خواهد شد. به گفته وی، «امروز تشکیلات ناسیونالیست اوکراینی پلی را بر روی رودخانه Seversky Donets منفجر کردند تا از خروج نیروهای اوکراینی جلوگیری کنند.»به گفته کوناشنکوف، برخی از واحدهای نیروهای مسلح اوکراین (UAF) «تجهیزات نظامی خود را همراه با سلاح های خود پشت سر گذاشتند».

مسکو از تلفات زیاد ارتش اوکراین خبر داد

بر اساس اطلاعات روسیه، نیروهای مسلح اوکراین در نبردهای منطقه دونباس متحمل تلفات زیادی شده اند. سخنگوی وزارت دفاع، ایگور کوناشنکوف گفت که اوکراین بیش از 300 جنگجو را در طی سه روز تنها در درگیری ها در اطراف شهر سویاتوهیرسک از دست داده است. همچنین 15 خودروی جنگی و 36 سامانه تسلیحاتی نیز منهدم شد.. سپهبد روسی همچنین از حملات راکتی روسیه به یک کارخانه تانک در خارکف گزارش می دهد. در منطقه اطراف کلان شهر، چندین پست فرماندهی و تمرکز نیروها و همچنین مواضع پرتاب موشک با موشک های هوا به زمین شلیک شد. به طور کلی، اوکراین بیش از 480 سرباز را ظرف 24 ساعت از دست داد.

فرماندار اوکراینی: ممکن است مجبور شویم از سیورودونتسک عقب نشینی کنیم

به گفته فرماندار منطقه لوهانسک، نیروهای مسلح اوکراین ممکن است مجبور به عقب نشینی از سیورودونتسک شوند. سرهیج گجداج در برنامه تلویزیونی 1+1 می گوید که شهر «هر ساعت بمباران می شود.»»این امکان وجود دارد که ما مجبور به عقب نشینی شویم» به مواضع استحکامات بهتر. تصرف Sieverodonetsk و شهر همسایه Lysychansk به روسیه اجازه می دهد تا به سمت شهر اصلی کراماتورسک در منطقه دونتسک پیشروی کند. بنابراین مسکو گامی تعیین کننده به هدف خود برای فتح کامل دونباس نزدیکتر خواهد شد.

محاکمه مزدوران خارجی در دونباس

جمهوری های خلق دونباس اعلام کردند محاکمه سه خارجی از صفوف مزدوران نازی که در اوکراین میجنگند را آغاز کرده اند. به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه، ریا نووستی، دادگاه عالی جمهوری خلق دونتسک، دو بریتانیایی و یک مراکشی را به فعالیت های مزدور متهم کرد. پیش از این نیز دادستانی اعلام کرده بود که ممکن است برای متهم مجازات اعدام صادر شود.

وزارت دفاع اوکراین: ۲۱۰ جسد سرباز کشته شده در ماریوپل را دریافت کرد

به گفته وزارت دفاع اوکراین، روسیه تاکنون ۲۱۰ جسد از سربازان اوکراینی را به کیف تحویل داده است. بیشتر آنها سربازانی هستند که در کارخانه ذوب آهن آزوف استال ماندند. همه آنها مانند قهرمانان دفن خواهند شد. این آژانس در تلگرام اعلام کرد، تلاش ها برای بازگرداندن اجساد همه قربانیان ادامه خواهد داشت.

در همین حال، خبرگزاری روسی تاس به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که بیش از ۱۰۰۰ اسیر جنگی اوکراینی از کارخانه فولاد ماریوپل به روسیه منتقل شده اند. در میان آنها می تواند بیش از ۱۰۰ مزدور خارجی باشد. سازمان های مجری قانون روسیه در حال حاضر با آنها برخورد می کنند.

اعتراف رئیس‌جمهوری اوکراین به ناتوانی نظامی کشورش

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین شب گذشته در کنفرانس ویدئویی که توسط روزنامه «فایننشال تایمز» انگلیس ترتیب داده شده بود، اعتراف کرد که کشورش از لحاظ فناوری و توان نظامی از روسیه پایین‌تر است و توانایی حمله را ندارد. وی گفت: «ما از نظر فناوری نظامی در سطحی پایین‌تر هستیم، بنابراین نمی‌توانیم به روسیه حمله کنیم، در این صورت ما ضرر بیشتری خواهیم داشت و مردم اوکراین اولویت من هستند.»

زلنسکی همچنین این خبر را عالی خواند که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا توانست در سمت خود باقی بماند. وی گفت: «بسیار خوشحالم که متحد بسیار مهمی را از دست ندادیم. بوریس جانسون دوست واقعی اوکراین است و من او و دولت انگلیس را متحد اوکراین می‌دانم.»

رئیس‌‌جمهوری اوکراین در گفتگو با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز همچنین ابراز تأسف کرد که تحریم‌های غرب تأثیری بر مواضع روسیه در قبال اوکراین نداشته و تغییری در عملکرد مسکو نداشته است، زلنسکی از شرکای خارجی خود به‌خاطر این موضوع انتقاد کرد. وی همچنین یادآور شد که برخی کشورها از یک سو از اوکراین حمایت می‌کنند و از سوی دیگر در حال بررسی هستند که برای کاهش تحریم‌های ضدروسی چه‌کاری می‌توان انجام داد تا تجارت و اقتصاد آنها متضرر نشود.

تحصیل به زبان روسی در لتونی بطور کامل ممنوع شد

کابینه وزرای دولت لتونی اصلاحاتی را در قانون آموزش و پرورش این کشور تصویب کرد. بر اساس بیانیه کابینه وزیران، کلیه آموزش‌های مدارس در تمامی سطوح در این کشور از این به بعد فقط به زبان لتونی انجام خواهد شد و استفاده از زبان روسی دیگر ممنوع شده است.

این گزارش یادآور شده که انتقال کامل به آموزش به زبان لتونی و حذف زبان روسی، طی سه سال آینده انجام خواهد شد.

روسیه تدابیری تلافی‌جویانه در واکنش به ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین اتخاذ می‌کند

سفیر روسیه در ایالات متحده نسبت به اقدامات تلافی‌جویانه مسکو در قبال تحویل احتمالی موشک‌های دوربرد آمریکایی به اوکراین هشدار داد. آناتولی آنتونوف گفت: «اگر آمریکایی‌ها تصمیم بگیرند موشک‌های دوربرد به اوکراین تحویل دهند، تردیدی ندارم که طرف روسی اقدامات کافی برای محافظت از خاک ما در برابر حمله احتمالی را انجام خواهد داد».

به‌گفته این دیپلمات، ایالات متحده به‌دنبال حل‌وفصل مناقشه در اوکراین نیست، بلکه تنها تمایل خود را برای تشدید بیشتر مشکلات با ارسال سلاح به «دولت غیرمسئول کی‌یف» نشان می‌دهد. وی یادآور شد که چنین سلاح‌هایی برای مردم عادی اوکراین و روسیه مرگ به‌همراه خواهد داشت و همچنین به ادامه درگیری کمک خواهد کرد.

آمریکا با ارسال بالگردهای میگ‌ـ‌17 به اوکراین تعهدات خود را نقض کرده است

سفارت روسیه در ایالات متحده در بیانیه‌ای که صبح امروز، چهارشنبه، منتشر شد، یادآور شده است که ایالات متحده با تحویل بالگردهای میگ‌ـ‌17 ساخت روسیه به کی‌یف، که قبلاً برای استفاده از آن در ارتش افغانستان خریداری شده بود، آشکارا تعهدات خود را که پیش از این مقامات واشنگتن به‌عهده گرفته بودند، نقض کرده است.

در این بیانیه آمده است: «ما به این واقعیت توجه کردیم که بسته بعدی کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین شامل چهار فروند بالگرد میگ‌ـ‌17 ساخت روسیه است که قبلاً توسط واشنگتن برای دولت افغانستان خریداری شده بود. این اقدام نقض آشکار تعهدات طرف آمریکایی در این زمینه است.»

سطح بی‌سابقه پایین‌بودن مذاکرات روسیه و ایالات متحده

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در ایالات متحده شب گذشته اعلام کرد که گفت‌وگوهای بین روسیه و آمریکا در سطح بی‌سابقه‌ای پایین است. این دیپلمات ادامه داد: «در ماه فوریه و بعد از آغاز عملیات نظامی ویژه دونباس، به‌ابتکارعمل واشنگتن، گفت‌وگوهای راهبردی، آن‌طور که ما آن را می‌نامیم، برای مدت نامعلومی متوقف شد. به ما گفته شد که مسئله کنترل تسلیحات دیگر در اولویت دولت ایالات متحده نیست.»

سفیر یادآور شد که در زمان حاضر تعامل دو کشور به بحث «مشکلات فنی» خلاصه شده است. در عین حال، به‌گفته این دیپلمات، وزرای دفاع روسیه و آمریکا، علی‌رغم شرایط ذکرشده، با یکدیگر در تماس هستند.

به‌گفته وی، روسیه آماده گفتگوی سازنده با طرف آمریکایی است، از جمله در مورد مسائل مربوط به کاهش تسلیحات، البته از سوی دیگر، مسکو قصد تحمیل تماس‌ها بدون ابتکارعمل متقابل را ندارد.

آمریکا از سفیر روسیه خواست اقدامات پوتین را محکوم کند

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده اعلام کرد که به‌تازگی نامه‌ای دریافت کرده است که در آن به وی پیشنهادی برای محکوم کردن سیاست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ارائه شده است.

آنتونوف شب گذشته در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون روسیه گفت: «اخیراً از طریق پست نامه‌ای از طرف ایالات متحده دریافت کردم که در آن از من خواسته شد از میهن خود چشم‌پوشی و اقدامات رئیس جمهور ولادیمیر پوتین را محکوم کنم. اگر با این مسئله موافق باشم، به من پیشنهاد شده است با دفتر وندی شرمن، معاون اول وزیر امور خارجه تماس بگیرم.»

آنتونوف یادآور شد که وی نامه‌ای به وزارت امور خارجه ارسال کرده و خواستار توضیح در این زمینه شده است. او همچنین وادار کردن شهروندان و دیپلمات‌های روسیه به چنین اقداماتی را رفتاری بسیار نامناسب ارزیابی کرد، علاوه بر این، سفیر روسیه افزود که در خارج از ساختمان سفارت در واشنگتن، افراد خاصی شماره تلفن‌های خود را در اختیار اتباع روسی قرار می‌دهند و به آنها پیشنهاد می‌کنند با «اف‌بی‌آی» تماس بگیرند.

سفارت روسیه: تحویل توپخانه دوربرد به اوکراین، بی‌مسئولیتی آمریکا را نشان می‌دهد

سفارت فدراسیون روسیه در ایالات متحده در بیانیه‌ای که امروز، چهارشنبه منتشر شد، تاکید کرده که واشنگتن با ارسال سیستم‌های توپخانه دوربرد به اوکراین، با وجود خطر تشدید وخامت اوضاع در این کشور، رویکرد غیرمسئولانه خود را نشان داده است.

در این بیانیه یادآوری شده است: «اگر نیروهای مسلح اوکراین از این سیستم‌ها برای حمله به خاک فدراسیون روسیه استفاده کنند، خطر اصلی، تشدید درگیری است و این روند اوضاع می‌تواند با عواقب غیر قابل پیش بینی همراه باشد. علاوه بر این، واشنگتن این تهدید آشکار را نادیده گرفته که سلاح‌های مدرن با دقت بالا ممکن است به دست نیروهایی تندرو، تروریست‌ها و گروه‌های ملی گرای افراطی نه تنها در خاک اوکراین، بلکه فراتر از مرزهای این کشور بیفتد.»

سفارت روسیه تاکید کرد: «تحویل گسترده تسلیحات، تجهیزات نظامی و مهمات به مقامات کی‌یف گواه بر کناره‌گیری ایالات متحده از اصل بین‌المللی خویشتن‌داری است که توسط آن‌ها هنگام انتقال تجهیزات نظامی به مناطق درگیری ترویج می‌شود. چنین استانداردهای دوگانه‌ای اعتبار واشنگتن به عنوان یک شرکت کننده مسئول در مکانیسم‌های کنترل صادرات چندجانبه را تضعیف کرده است.»‎

زلنسکی: مصمم به دیدار با پوتین هستم، اما میخواهیم عضو ناتو هم باشیم!

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین آمادگی خود را برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تکرار کرد و گفت، مصمم به این دیدار هستم.

به خبرگزاری تاس، زلنسکی در مصاحبه با «فایننشال تایمز» گفت: در صورتی که آماده گفت وگوی جدی برای پایان دادن به این جنگ باشیم، آماده مذاکره مستقیم با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هستم.

او گفت: زمانی برای گفت وگو با مسکو در مورد مسائلی که به خاتمه جنگ ربطی ندارد از جمله احتمال پیوستن اوکراین به ناتو وجود ندارد.

رئیس جمهور اوکراین خطاب به کشورهای غربی گفت: اگر ما عضو ناتو نباشیم، پایگاه‌های خارجی در خاک ما وجود نخواهند داشت. اگر می‌خواهید ما را در ناتو بپذیرید، ما را دعوت کنید، اما در حال حاضر در مورد آن بحث نمی‌کنیم.

مذاکرات صلح میان مسکو و اوکراین از ماه مارس متوقف شده است و مذاکرات پیشین میان دو کشور نتیجه‌ای نداشت.

زلنسکی پیش از این در مجمع جهانی اقتصاد در داووس نیز خواستار مذاکره مستقیم با پوتین شده بود.

وی خطاب به حاضران در مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس همچنین گفت که اوکراین تا بازگرداندن همه اراضی خود به جنگ ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور روسیه در این گفت‌وگوی تلفنی با ادعاهای مطرح شده از سوی آمریکا و اروپا مبنی بر ارتباط عملیات نظامی روسیه در اوکراین با بالا رفتن قیمت مواد غذایی در سراسر جهان مخالفت کرد.

وی گفت: بر خلاف آن چیزی که در رسانه‌های غربی گفته می‌شود تحریم‌های ضد روسی و سایر اشتباهات غرب موجب قحطی و گرسنگی در سراسر جهان شده است.

کرملین خاطرنشان کرد: روسیه آماده کمک به یافتن گزینه‌هایی برای صادرات بدون مانع غلات، از جمله صادرات غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه است.

روسیه: اوکراین از تاسیسات غلات برای اهداف نظامی استفاده می کند


وزارت دفاع روسیه نیروهای اوکراین را به استفاده از انبارها و تاسیسات غلات برای اهداف نظامی متهم کرد.

به گزارش روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای اوکراین از انبارها و تأسیسات غلات برای اهداف نظامی استفاده می‌کنند.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه افزود که نیروهای اوکراینی با استقرار توپ و موشک اندازها در انبارهای غلات در خارکیف به سمت مرزهای روسیه بمباران انجام می‌دهند.

رئیس مرکز نظارت وزارت دفاع روسیه گفت: نیروهای اوکراین در سیلوهای غلات در خارکیف توپ‌های آمریکایی هویتزر M۷۷۷ مستقر کرده و به سمت مناطق مرزی روسیه شلیک انجام دادند.

وی همچنین افزود که گروه‌های تندروی اوکراینی در روستای نوودونیتسکوی در دونتسک با مستقر کردن توپ و موشک اندازها در انبارهای غلات به شکل گسترده به مناطق نزدیک شلیک کردند.

این مقام نظامی روس هدف از این اقدام را تحریک کردن نیروهای روس برای تیراندازی و بمباران این اهداف طبق سناریوی از پیش تعیین شده و پوشش رسانه‌ای گسترده از سوی رسانه‌های اوکراینی و غربی اعلام کرد تا به این ترتیب روسیه را به حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی و تهدید امنیت غذایی اوکراین متهم کنند.

این در حالی است که «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل متحد هم اعلام کرد که برنامه جهانی غذا نمی‌تواند ادعاها درباره سرقت غلات اوکراین توسط روسیه را تأیید کند.

دوجاریک گفت: ما گزارش‌های رسانه‌ای اخیر را مشاهده کردیم و با همکاران در برنامه جهانی غذا گفتگو کردیم اما آنها ابزاری برای تأیید این ادعاها ندارند.

لازم به ذکر است که وزیر امور خارجه ایالات متحده پیش از این مدعی شده بود که گزارش‌های موثقی مبنی بر سرقت گندم اوکراین توسط روسیه وجود دارد که هدف آنها از فروش غلات اوکراین کسب سود است.

اوکراین به دنبال خرید سامانه موشکی گنبد آهنین از اسراییل است

سفیر اوکراین در تلاویو اعلام کرد که کی‌یف خواهان خرید سامانه موشکی گنبد آهنین و همچنین موشک‌های ضد تانک از رژیم اسرائیل است.

یوگن کورنیچوک سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری در تل‌آویو گفت که اوکراین می‌خواهد سامانه موشکی گنبد آهنین را از اسرائیل خریداری کند و آمریکا نیز با چنین فروشی مخالفت نخواهد کرد.

کورنیچوک افزود، هفته گذشته اسرائیل درخواست آمریکا از آلمان برای تحویل موشک‌های ضد تانک «اسپایک» به نیروهای اوکراینی را رد کرده است.

با وجود درخواست‌های اوکراین، رژیم اسرائیل تاکنون کمک‌های محدودی به کی‌یف ارائه کرده است. اسرائیل ماه گذشته ۲ هزار کلاه ایمنی و ۵۰۰ جلیقه ضد گلوله و همچنین ۱۰۰ تن کمک امدادی به اوکراین ارائه داد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه ماه گذشته اسرائیل را متهم به حمایت از نئونازی‌ها در اوکراین کرد.

زاخارووا با انتقاد از اظهارات یائیرلاپید وزیر امورخارجه اسرائیل، گفت که اظهارات مغایر با تاریخ وی مورد توجه مسکو قرار گرفته است، اظهاراتی که به طور گسترده‌ای رویکرد دولت کنونی تل‌آویو در حمایت از رژیم نئونازی‌های کیف را بیان می‌کند.

انتقاد زاخارووا از اظهارات لاپید پس از آن مطرح شد که خبرگزاری‌ها اعلام کردند که رژیم صهیونیستی با ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین موافقت کرده و مقامات این رژیم در مورد افزایش کمک‌های نظامی به کی‌یف در حال رایزنی و گفت وگو هستند.

به گفته یک مقام دیپلماتیک، رژیم اسرائیل ارسال تسلیحات تهاجمی یا فناوری‌های دفاعی پیشرفته مانند سیستم ضد موشکی گنبد آهنین را در برنامه ندارد، لیکن تلاش خواهد کرد تجهیزاتی را بیابد که بتوان بدون ایجاد بحران با مسکو، اهدا کند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: