پرش به محتوا

شهردار اوکراینی سویاتوگورسک: ارتش اوکراین را به آتش سوزی و قتل مردم خود متهم کرد.

راشاتودی

ترجمه مجله هفتهروسیه از تصرف شهر سویاتوگورسک در شمال جمهوری خلق دونتسک خبر داد و ادعای تخریب عمدی صومعه محلی را توسط ارتش روسیه را رد کرد. در همین حال، شهردار اوکراینی شهر سویاتوگورسک، رئیس جمهور زلنسکی و ارتش کشورش را مقصر دانست.

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه و سپس سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه‌شنبه از تصرف شهر سویاتوگورسک در شمال جمهوری خلق دونتسک خبر دادند. این شهر که نام آن را می توان به عنوان «کوه های مقدس» ترجمه کرد، بیشتر به خاطر صومعه ای است که از قرن شانزدهم ثبت شده است و به شکل امروزی آن در سال ۱۸۴۴ ساخته شده است. به گفته کوناشنکوف، صومعه در جریان تصرف شهر توسط نیروهای روسی آسیبی ندیده است. وی در بیانیه مطبوعاتی خود که با عکس های هوایی از تاسیسات نشان داده شده است، توضیح داد:

«با وجود درگیری در سویاتوگورسک، پرسنل نظامی روسیه اجازه هیچ گونه آسیبی به بناهای تاریخی و ارتدکس در قلمرو صومعه رستاخیز مقدس ندادند. ما فیلم های ضبط شده از وضعیت فعلی بنای فرهنگی، تاریخی، معماری و ارتدکس – صومعه سویاتوگورسک را به عموم مردم ارائه می دهیم.»

پیشتر در ۴ ژوئیه، کلیسای ارتدوکس اوکراین از آتش سوزی در کلیسای چوبی بنام «همه مقدسین» که در سال ۲۰۰۹ در این منطقه، در جنوب شرقی صومعه ساخته شده بود، خبر داد.
رسانه های اوکراینی نیروهای روسیه را مسئول این آتش سوزی دانستند.در همین حال، کوناشنکوف به نقل از مردم محلی گفت که کلیسا با گلوله های آتش زا که به عمد از یک خودروی زرهی اوکراینی شلیک شده بود، به آتش کشیده شد. ناسیونالیست ها از خاموش کردن آتش توسط راهبان و حتی اعضای دفاع سرزمینی محلی با زور اسلحه جلوگیری می کردند. به گفته این ژنرال، آتش سوزی به عنوان بخشی از یک «تحریک وحشتناک» پس از اینکه ارتش اوکراین به دلیل پیشروی نیروهای روسی و اعتراض مردم محلی نتوانسته بود خود را در محوطه صومعه و ارتفاعات اطراف آن مستقر کند، به آتش کشیده شد. وی نتیجه گرفت:

«با این کار، زلنسکی هم به مردم اوکراین و هم به افکار عمومی جهان با ادعای خود درباره تخریب عمدی میراث فرهنگی اوکراین توسط روسیه دروغ گفته است. »

ولادیمیر بندورا، شهردار اوکراینی شهر سویاتوگورسک که در سال ۲۰۲۰ انتخاب شد نیز از نیروهای مسلح و دولت کشورش به شدت انتقاد کرد. در یک سخنرانی ویدیویی که روز سه شنبه منتشر شد، او همچنین به نقل از شاهدان مردم محلی اظهار داشت که آتش سوزی در کلیسای چوبی توسط پرسنل نظامی اوکراینی ایجاد شده است. ادعای حمله روسیه دروغ است. بندورا همچنین نیروهای مسلح اوکراین را به کشتن کشیشان و راهبان و غارت آنها متهم کرد و رفتار آنها را «بی قانونی کامل» توصیف کرد.

شهردار در ادامه سخنان خود از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و دولت او انتقاد کرد. از جمله آنها را به طولانی کردن جنگ بدون توجه به جان انسانها و جعل تاریخ متهم کرد:

«قهرمانان ما تبدیل به باندرا، شوخویچ و دیگر شخصیت های مشکوک شدند که فقط از قتل و مرگ دفاع می کردند.»

باندورا از زلنسکی خواست تا مذاکرات صلح را آغاز کند و «دست از تبدیل شدن به آدمکش غرب شدن» بردارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: