پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۴

جمهوری خلق دونتسک یک طرح نظامی برای آزادسازی دونتسک از گلوله باران تهیه می کند

اجرای یک طرح نظامی ویژه توسعه یافته توسط جمهوری خلق دونتسک باعث می شود تا در اسرع وقت به گلوله باران دونتسک توسط نیروهای اوکراینی پایان داده شود. این را ناتالیا نیکونوروا، وزیر امور خارجه جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد.:

بمباران پایتخت جمهوری خلق دونتسک در آینده نزدیک متوقف خواهد شد. پر این مورد یک طرح نظامی مربوطه وجود دارد. من مجاز به ارائه جزئیات آن نیستم زیرا این یک طرح نظامی است.

به گفته این مقام، «چشم انداز آزادی جمهوری در حال حاضر بسیار خوب است.»

ده نفر در ۲۴ ساعت گذشته در اثر گلوله باران اوکراین در قلمرو جمهوری خلق دونتسک کشته شده اند. گلوله باران مناطق دونتسک کیفسکی و پتروفسکی امروز گزارش شد.

سازمان ملل: هیچ اطلاعاتی مبنی بر تایید اتهام اوکراین به «سرقت غلات روسیه» وجود ندارد.

سازمان ملل نمی تواند ادعاهای کی یف مبنی بر اینکه روسیه غلات این کشور را مصادره و صادر می کند را تایید کند. این را استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت. :

«ما این گزارش‌ها را در رسانه‌ها دیده‌ایم و با همکارانمان در برنامه جهانی غذا صحبت کرده‌ایم. آنها هیچ نشانه ای و مدرکی برای تأیید این ادعاها ندارند. همه ما طرفدار تجارت آزاد مواد غذایی در سراسر دریای سیاه هستیم تا نیازهای مردم در سراسر جهان را برآورده کنیم.»

قدیروف از حمله به جمهوری خلق لوگانسک گزارش می دهد

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه در تلگرام اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه و شبه نظامیان مردمی جمهوری لوگانسک حمله گسترده ای را به خاک جمهوری خلق لوگانسک انجام داده اند. او متن خود را با فیلم های ویدئویی نشان داد که از جمله، نبرد در مناطق جنگلی و شهرها و همچنین سلاح های اسیر شده اوکراینی را نشان می دهد. قدیروف نوشت:

«نیروهای چچنی به همراه سایر نیروهای روسیه و جمهوری خلق لوگانسک در حال انجام یک حمله گسترده علیه مواضع ملی گرایان اوکراینی هستند. با استفاده از تاکتیک های جدید، آنها اکنون می توانند فناوری و دفاع دشمن را حتی موثرتر نابود کنند.»

به گفته قدیروف، تسلیحات تحویل داده شده از خارج توسط نیروهای اوکراینی پس از عقب نشینی و تصرف توسط نیروهای روسی بدست نیروهای ما می افتد.

پیشتر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرده بود که قلمرو جمهوری خلق لوهانسک ۹۷ درصد آزاد شده است.

لهستان بزرگترین قرارداد تسلیحاتی را با اوکراین در 30 سال گذشته امضا کردلهستان بزرگترین قرارداد تسلیحاتی را با اوکراین در 30 سال گذشته امضا خواهد کرد. این را ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان اعلام کرد. او گفت:

در واقع، ما اکنون در حال امضای یکی از بزرگترین، اگر نگوییم بزرگترین، قرارداد صادرات تسلیحات در 30 سال گذشته هستیم. فروش تسلیحات به اوکراینی ها، به اوکراین. سلاح‌هایی که آزمایش شده‌اند، سلاح‌هایی که به خوبی آزمایش شده‌اند و کارائی خود را ثابت کرده‌اند، و سلاح‌هایی که بعدا سلاح‌های بسیار مهمی در میدان نبرد خواهند بود، به احتمال زیاد در شرق اوکراین.»

با این حال، موراویسکی دقیقاً نگفته است که طبق این قرارداد چه نوع تسلیحاتی به اوکراین ارائه خواهد شد. وی اظهار داشت که اتحادیه اروپا تا حدی تامین مالی تسلیحات به اوکراین را تامین خواهد کرد. نخست وزیر لهستان گفت:

اوکراین این مبلغ را تا حدی از اتحادیه اروپا و بخشی از بودجه خود دریافت می کند و لهستان این پول را برای توسعه پتانسیل تولید خود دریافت می کند.

معاون نخست وزیر و وزیر خزانه داری لهستان، یاچک ساسین گفت که ارزش این قرارداد تقریباً 630 میلیون دلار (بیش از 590 میلیون یورو) است. او گفت:

در 30 سال گذشته چنین دستوری در صنعت تسلیحات لهستان وجود نداشته است.

وزیر خارجه چین تلاش‌ها برای اجبار برای موضع گیری درباره درگیری اوکراین را محکوم کرد

وانگ یی، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین، در دیدار با قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، نسبت به تلاش برای مشارکت کشورهای آسیای مرکزی در درگیری اوکراین هشدار داد. خبرگزاری تاس به نقل از این دیپلمات نوشت:

«طرف چینی نقش سازنده ای در حمایت از مذاکرات صلح بر عهده می گیرد. در شرایط کنونی، باید مراقب تلاش‌های طرف‌های ثالث برای کشاندن کشورهای منطقه به درگیری قدرت‌های بزرگ و تهدیدهایی که آنها را مجبور به موضع‌گیری می‌کند، بود».

وانگ یی ادامه داد: چین هیچ منافع ژئوپلیتیکی در آسیای مرکزی ندارد اما اجازه نخواهد داد که هرج و مرج در منطقه رخ دهد.

فایننشال تایمز: زلنسکی آماده گفتگوهای صلح استگفته می شود ولادیمیر زلنسکی تمایل خود را برای انجام مذاکرات صلح با پوتین تایید کرده است. این را خبرگزاری فایننشال تایمز گزارش داده است. در این پیام آمده است:

زلنسکی اعلام کرد که «پیروزی را باید در میدان نبرد به دست آورد».

زلنسکی همچنین از غرب خواست تا از اوکراین حمایت نظامی کند. در همان زمان، رهبر اوکراین اعتراف کرد که اوکراین از نظر تجهیزات در مقایسه با روسیه پایین‌تر است و بنابراین «نمی‌تواند تهاجمی را آغاز کند».

ما از نظر تجهیزات در سطح پایین تری قرار داریم و بنابراین نمی توانیم حمله ای را انجام دهیم. تلفات بیشتری متحمل خواهیم شد و مردم در اولویت من هستند.»

سیاستمدار نروژی به خاطر حمایت از مردم دونباس از حزبم اخراج شدو و همسرم شغلش را از دست داد!

هندریک وبر، رئیس سازمان غیردولتی دیپلمات‌های خلق نروژ، سیاستمدار و تاجر نروژی، گفت که حمایت او از به رسمیت شناختن جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک توسط روسیه منجر به استعفای او از حزب شد و همسرش شغل خود را از دست داد. وبر توضیح داد:

«من به دلیل حمایت از تصمیم آقای پوتین برای به رسمیت شناختن جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک از حزب خود اخراج شدم. همسرم به دلیل اقدامات من شغل خود را از دست داد. چگونه می توانید آن را یک غرب دموکراتیک آزاد بنامید؟» نمایندگان نخبگان، معلمان، اساتید دانشگاه که سعی در درک دیدگاه روسیه دارند نیز تحت فشار هستند.

او گفت که کشورهای غربی نمی خواهند ببینند که در هشت سال گذشته در دونباس چه اتفاقی افتاده است که از سال ۲۰۱۴ شروع شده است. این سیاستمدار نروژی تاکید کرد:

«من از دونباس بازدید کردم و دیدم که چگونه شهرها ویران شدند. دیدن تاریخ مهم است، دیدن خط وقایع برای درک آنچه اکنون در حال رخ دادن است مهم است.»

پوتین: تورم روسیه مهار شده است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه در نشستی اقتصادی که از تلویزیون این کشور پخش شد، گفت که تورم در کشورش مهار شده و نرخ بیکاری در ماه مه در پائین ترین سطح در تاریخ بوده است.

پوتین که درباره شرایط اقتصادی روسیه در چهارمین ماه جنگ اوکراین سخن می گفت، با اشاره به ادامه خطرات در بازار کار کشورش، بر وجود نشانه هایی از افت قابل ملاحظه در شماری از صنایع به ویژه متالورژی فلزات تاکید کرد و افزود که به دولت دستور کمک به این بخش های اقتصاد برای برطرف کردن این دشواری ها داده است.

پوتین همچنین دستور تدوین و آماده سازی مقررات تازه بودجه ای را تا پایان ماه آینده (ژوئیه) برای افزایش رشد و کمک به حفاظت از اقتصاد از افت های جدید داد.

به گفته پوتین؛ تلاش برای آماده سازی بودجه فدرال برای سه سال آینده آغاز شده که موضوع اصلی آن تعیین مقررات بودجه ای است که نه تنها تضمین کننده ثبات مالی دولتی باشد، بلکه بتواند نرخ رشد اقتصاد روسیه را افزایش دهد.

روسیه مقررات بودجه را برای سرازیر کردن درآمدهای اضافی فروش نفت و گاز به صندوق ثروت ملی را ۲ سال پیش و در دوره همه گیری ویروس کرونا، به حال تعلیق درآورد.

وزارت دارایی روسیه قصد داشت اجرای این مقررات را دوباره در سال جاری (۲۰۲۲) ازسرگیرد که بر اساس آن ارز خارجی برای سپرده گذاری در این صندوق خریداری می کرد، اما این تصمیم را در پی اعمال تحریم های غرب، لغو شد که مسکو را از دسترسی به نزدیک به نیمی از ذخایر طلا و ارزهای خود محروم می کند.

قوانین کنونی با توجه به نیاز فزاینده دولت به نقدینگی برای اجرای وعده های پوتین برای پرداخت مستمری بازنشسگتی و تامین اجتماعی بالاتر و حمایت از کسب و کارهای بزرگ، محدودیت هایی در باره چگونگی و مکان هزینه کردن دارایی این صندوق که ۱۹۸ میلیارد دلار برآورد شده، در نظر گرفته بود. این صندوق تنها در ماه گذشته چهار میلیارد دلار برای خرید سهام ترجیحی راه آهن روسیه هزینه کرد که بزرگ ترین کارفرمای این کشور به شمار می رود. دیگر نهادهای دولتی مانند شرکت هواپیمایی رسمی این کشور «آئروفلوت» در انتطار تزریق نقدینگی برای رویارویی با تحریم های غرب است که در پی آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) اعمال شد.

به گزارش اسپوتنیک، انجمن ایتالیایی تولیدکنندگان کشاورزی یکشنبه ۱۵ خرداد ماه اعلام کرد: به دنبال سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و ابراز اطمینان از صادرات غلات از بنادر اوکراین، قیمت جهانی گندم ۱۰ درصد کاهش یافت. به ۷.۲۷ دلار در هر بوشل رسید.

این انجمن ایتالیایی در بیانیه ای خاطر نشان کرد: خروج کشتی ها از بنادر دریای سیاه به معنای تخلیه انبارهای اوکراینی است که در آن بیش از ۲۰ میلیون تن غلات از جمله گندم، جو و ذرت برای صادرات به کشورهای ثروتمند و فقیر وجود دارد.

پیش از این رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده بود؛ کوته فکری سیاستمداران اروپایی بحران انرژی در جهان ایجاد کرد و روسیه آماده است اقدامات لازم را برای کاهش بحران جهانی غذا انجام دهد.

هشدار چین درباره تامین سلاح برای اوکراین

نماینده چین در سازمان ملل متحد درباره تامین سلاح برای اوکراین و یا اعمال تحریم بر روسیه هشدار داد و تاکید کرد: این اقدام تنها به گسترش جنگ دامن می زند.«دائی بینگ» نماینده دائمی چین در سازمان ملل متحد همچنین گفت جامعه جهانی نباید تلاش برای کاهش خشونت جنسی و قاچاق انسان را متوقف کند.تنها از طریق آتش بس و بازسازی صلح در اوکراین می توان بر ترومای مشکلات زنان و کودکان در این کشور فائق آمد.

وی در جلسه شورای امنیت پیرامون خشونت جنسی و قاچاق انسان در جنگ اوکراین افزود: «جامعه جهانی باید با همکاری هم مذاکرات صلح را بهبود بخشند و روسیه و اوکراین را ترغیب کنند تا به میز مذاکره بازگردند.»

این دیپلمات چینی در سخنانش تاکید کرد تامین سلاح برای اوکراین و یا اعمال تحریم و فشار بر روسیه مشکلی را حل نخواهد کرد و تنها به گسترش جنگ دامن می زند. مردم در اوکراین و دیگر کشورهای در حال توسعه نباید هزینه ای برای مسائل ژئوپولتیک و یا مقابله و رودررویی کشورها بدهند. در زمانه ای که انسان ها منافع مشترک دارند و امنیت جهانی تفکیک ناپذیر شده است، هیچ کشوری نمی تواند و نباید به دنبال امنیت مطلق برای خودش با هزینه کردن امنیت کشورهای دیگر باشد.

او همچنین افزود چین از روحیه انسان دوستانه کشورهای همسایه اوکراین برای حمایت از جنگ زدگان این کشور تقدیر کرد.

از زمان آغاز جنگ و حمله روسیه به اوکراین ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار اوکراینی به عنوان پناهنده از مرزهای این کشور به کشورهای همسایه وارد شدند که اکثریت شان را زنان و کودکان تشکیل می دهند.

اوکراین مانع بازدید مدیرکل آژانس از نیروگاه زاپوروژیا می شود

خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه به نقل از دولت اوکراین گزارش داد که کی یف مانع بازدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروگاه هسته ای زاپوروژیا می شود.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارش جداگانه ای نوشت: شرکت هسته ای انرژواتم روز سه شنبه از برنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اعزام یک هیات به این نیروگاه هسته ای تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین انتقاد و اعلام کرد که این شرکت چنین دعوتی را برای بازدید انجام نداده است.

انرژواتم در پیامرسان تلگرام نوشت:ما این پیام از مدیر کل آژانس را به عنوان تلاش دیگری برای رسیدن به نیروگاه به هر روشی به منظور مشروع سازی حضور اشغالگران در آنجا و چشم پوشی از تمام اقدامات آنها در نظر می گیریم.

روز دوشنبه رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که آژانس در تلاش برای اعزام یک تیم بین المللی از کارشناسان به نیروگاه زاپوروژیا که در اختیار روس ها قرار دارد، است.

گروسی مدتی قبل وضعیت این نیروگاه به عنوان بزرگترین نیروگاه اتمی اوکراین را نگران کننده خواند و گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد دارد تا در سریع‌ترین زمان ممکن عملیات ایمنی در این نیروگاه را انجام دهد.

شویگو از آزادسازی شهر سویاتوگورسک در جمهوری خلق دونتسک خبر می دهد


سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد، نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک با حمایت نیروهای روسی کنترل کامل شهر سویاتوگورسک را به دست گرفتند.

«بخش بزرگی از جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک در ساحل چپ سورسکی دونتس، از جمله شهرهای کراسنی لیمان و سویاتوگورسک و ۱۵ شهرک دیگر آزاد شد.»

او از بزرگترین شهرک های آزاد شده استودنوک، یارووایا، کیروفسک، یامپل و دروبیشوو را نام برد.

شویگو همچنین تایید کرد که مناطق مسکونی سورودونتسک آزاد شده است و نیروهای متفقین اکنون کنترل منطقه صنعتی و شهرک های اطراف را در دست گرفته اند. وزیر افزود:

«یک حمله در جهت پوپاسنایا در حال گسترش است. در مجموع ۹۷ درصد از خاک جمهوری خلق لوگانسک تا به امروز آزاد شده است.»

شویگو همچنین گزارش داد که وزارت دفاع به همراه راه آهن روسیه ۱۲۰۰ کیلومتر خطوط راه آهن را برای از سرگیری کامل تردد ریلی بین روسیه، دونباس، اوکراین و کریمه بازسازی کردند.

وزیر دفاع همچنین نتایج اولیه عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین را خلاصه کرد و گفت: ۱۲۶ ستیزه جوی اوکراینی در پنج روز گذشته تسلیم شده اند. به گفته شویگو، تعداد کل پرسنل نظامی اوکراینی اسیر شده تا به امروز ۶۴۸۹ نفر است.

انفجار در رستورانی در خرسون

انفجاری رستورانی در خیابان استاروبریادچسکایا در شهر خرسون را لرزاند. در ویدئویی که خبرگزاری ریانووستی منتشر کرده است، مشاهده می شود که شیشه های در و پنجره ها بر اثر انفجار شکسته شده است.

مدیریت شهری در کانال تلگرامی خود این حادثه را تایید کرد. در این گزارش آمده است که یکی از کارمندان این رستوران جراحات جزئی دیده و در حال حاضر کمک های پزشکی دریافت کرده است. با این حال، مقامات اطلاعاتی مبنی بر اینکه انفجار باید در نزدیکی ساختمان مدیریت شهری رخ داده باشد را تکذیب کرد.

ووچیچ: از موانع سفر لاوروف تعجب نمی کنم

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان گفت که از موانعی که منجر به برنامه ریزی مجدد سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به بلگراد شد، زمانی که برخی از کشورهای ناتو حریم هوایی هواپیمای روسی را مسدود کردند، تعجب نکرد. قبل از سفر برنامه ریزی شده در 6-7 ژوئن، فشار و جو متشنجی در بلگراد وجود داشت. ووچیچ در رادیو و تلویزیون صربستان گفت:

«من تعجب نمی کنم که این سفر به تعویق افتاده است. تلاش هایی برای تغییر برنامه سفر و کشورهایی که هواپیمای وزیر خارجه روسیه را زمین گیر کرده اند، صورت گرفته است. البته نارضایتی و نارضایتی از تلاش‌ها برای خنثی کردن گفتگو و مهم‌تر از همه، فضای پیرامون سفر سرگئی لاوروف به بلگراد وجود خواهد داشت.»

سفیر LPR: نظامیان اوکراینی را از مناطق مسکونی سورودونتسک خارج کرد

نیروهای متحد روسیه و جمهوری خلق لوگانسک به طور کامل مناطق مسکونی سورودونتسک را از شبه نظامیان اوکراینی پاکسازی و پاکسازی کردند. این را رودیون میروشنیک سفیر LVR در روسیه در کانال تلگرام خود اعلام کرد. در همین حال، جنگ فقط در حومه شهر، در فرودگاه و در مسیرهای لیسیچانسک ادامه خواهد داشت.

به گفته میروشنیک، واحدهای نظامی اوکراین نیز تقریباً به طور کامل از منطقه صنعتی سورودونتسک بیرون رانده شده اند و در حال حاضر در کارخانه شیمیایی آزوت نگهداری می شوند.

کارشناس: پیروزی روسیه در اوکراین اجتناب ناپذیر است

به گفته پیر جنتیله، یکی از اعضای دفتر گفتگوی فرانسه و روسیه، در ستونی برای Valeurs Actuelles، اقدامات نیروهای روسیه به پیروزی اجتناب ناپذیر روسیه در عملیات ویژه در اوکراین نزدیکتر می شود. 

این کارشناس خاطرنشان کرد: رسانه های غربی به شیوه ای تحریف شده خوانندگان خود را از وضعیت جمهوری سابق شوروی آگاه می کنند، اما حتی از گزارش آنها نیز وضعیت واقعی امور مشخص می شود. او اضافه کرد:

«پیروزی ارتش روسیه اجتناب ناپذیر بود و اجتناب ناپذیر باقی می ماند.»

«روسیه و ارتش آن پیروز از درگیری بیرون خواهند آمد.»

وی خاطرنشان کرد: نیروهای روسی در آغاز عملیات ویژه مقاومت آن دسته از نیروهای اوکراینی را که هنوز توانایی مقاومت مسلحانه داشتند، شکستند. جنتیلیه همچنین به موفقیت استراتژیک مسکو در سورودونتسک اشاره کرد.

اداره منطقه خرسون از همه پرسی پیوستن به روسیه خبر داد

منطقه خرسون برای الحاق این منطقه به روسیه همه پرسی برگزار خواهد کرد. این را کریل استرموسوف معاون اداره نظامی و مدنی محلی به خبرنگاران اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری ریانووستی، وی گفت:

ما مجلس قانونگذاری خود را از دست دادیم، بنابراین یک شورای عمومی ایجاد کردیم که نمایندگان مردم را نمایندگی می کند و آنها نیز به نوبه خود تصمیمات اولیه را اتخاذ خواهند کرد. من فکر می کنم که به احتمال زیاد، این یک همه پرسی برای تعیین سرنوشت منطقه خرسون خواهد بود که در قلمرو منطقه خرسون برگزار می شود. 

به عنوان مرحله بعدی، استریموسوف اعلام کرد که انتخابات محلی در منطقه آزاد شده برگزار می شود. وی تاکید کرد که سرنوشت منطقه خرسون توسط ساکنان آن مشخص خواهد شد. وقتی از استریموسوف پرسیده شد که دقیقا چه زمانی همه پرسی می تواند برگزار شود، استریموسوف پاسخ داد که اداره منطقه هنوز کارهای مقدماتی زیادی برای انجام دارد.

دونتسک: 10 نفر بر اثر گلوله باران اوکراین در 24 ساعت گذشته کشته شدند

ستاد دفاع منطقه ای جمهوری خلق دونتسک از کشته شدن 10 نفر و زخمی شدن 17 نفر دیگر در نتیجه گلوله باران اوکراینی به خاک جمهوری خبر داد.

در بیانیه ای که توسط کارکنان منتشر شده و در صفحه تلگرام آن منتشر شده، آمده است: «وزارت اضطراری جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته، یعنی از هشت صبح دیروز تا هشت صبح سه شنبه، در نتیجه بمباران نیروهای مسلح اوکراین در خاک جمهوری خلق دونتسک 10 نفر کشته و 17 نفر زخمی شدند.

از سوی دیگر، دفتر نماینده جمهوری در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش‌بس در کانال تلگرامی دولت اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در 24 ساعت گذشته 84 بار به سمت جمهوری خلق دونتسک تیراندازی کردند. در مجموع 605 گلوله شلیک شد.

منبع: ریانووستی

رئیس جمهوری صربستان از اعمال فشارها بر بلگراد به‌خاطر سفر لاوروف خبر داد

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان، روز دوشنبه خطاب به مردم کشورش اعلام کرد که از تمایل تعدادی از کشورهای اروپایی برای مداخله در سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به بلگراد، تعجب نکرده است. وی گفت: «من تعجب نمی‌کنم که این دیدار به تعویق افتاد. تلاش‌هایی برای تغییر مسیر بلگراد انجام شده و حتی برخی کشورها از پرواز هواپیمای رئیس وزارت خارجه روسیه ممانعت کردند. آنها جرات نمی‌کنند یک کلمه به روسیه بگویند و تصمیم گرفتند تا صربستان کوچک را تحت فشار قرار دهند.»

ووچیچ تاکید کرد که صربستان، صرف نظر از هر اتفاقی، استقلال و خودمختاری خود را در تصمیم گیری‌های سیاسی حفظ خواهد کرد و همچنین روابط دوستانه با شرکای خود در سراسر جهان را حفظ خواهد کرد.

همه کشورهای اروپایی از درخواست زلنسکی درباره کریمه حمایت نمی‌کنند

مجله آمریکایی «American Conservative» صبح امروز در تحلیلی نوشته است که کشورهای ایتالیا، آلمان و فرانسه از درخواست ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در خصوص انتقال کنترل شبه جزیره کریمه به این کشور حمایت نمی‌کنند.

طبق این گزارش، مقامات رم، پاریس و برلین مخالف انتقال کنترل کریمه به اوکراین به عنوان بخشی از راه حل مناقشه در این کشور هستند. رهبران ایتالیا، فرانسه و آلمان همواره با ولادیمیر پوتین در تماس بوده و بر لزوم مذاکره با مسکو اصرار دارند و هیچ کدام هرگز بر آنچه که زلنسکی با اصرار بارها درخواست کرده – یعنی  تسلیم کردن سرزمین‌هایی که بعد از سال 2014 کنترل آنها به دست روسیه رسیده، اصراری نکردند.  

در این تحلیل یادآوری شده که رهبران کشورهای مهم اروپایی طرفدار حل و فصل سریع مناقشه اوکراین هستند، ولی قصد ندارند به خاطر چندین منطقه اشغالی، رویارویی بیشتری با روسیه ایجاد کنند. البته این در حالی است که به نوبه خود، برخی کشورهای اروپای شرقی، از جمله لهستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک قاطعانه از ادعاهای اوکراین در خصوص شبه جزیره کریمه حمایت می‌کنند.

اوکراین با شرایط رفع انسداد دریای سیاه موافقت نکرد

آژانس خبری بلومبرگ روز دوشنبه گزارش داد که ترکیه و روسیه در خصوص روش رفع انسداد بنادر دریای سیاه برای حمل غلات از آنها به توافقاتی دست یافته‌اند که قرار است در جریان سفر وزیر امور خارجه روسیه به ترکیه مورد تصمیم گیری قرار بگیرد، ولی اوکراین شرایط پیشنهادی در این زمینه را رد کرده است.

طبق اطلاعات این آژانس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای پاکسازی مین‌ها در سواحل بندر اودسا و اسکورت نظامی کشتی‌های حامل غلات پیشنهاد کمک کرده است. فرض بر این است که سازمان ملل نیز به عنوان ضامن امنیت عمل کند. با این حال، چنین طرحی برای اوکراین مناسب نبوده و مقامات ‌کی‌یف نگران آن هستند که پاکسازی بنادر منجر به هدف قرار گرفتن آنها از سوی روسیه شود.

اوکراین همچنین با پیشنهاد روسیه برای بازرسی کشتی‌ها از نظر وجود تسلیحات نظامی در آنها مخالفت کرده است.

قرار است نقشه راه چنین طرحی درروزهای 8 تا 9 ژوئن (18 و 19 خرداد ماه) در جریان سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه و سرگئی شایگو، وزیر دفاع روسیه به ترکیه مورد توافق نهایی قرار بگیرد.

لاوروف: روسیه احیای روابط را به غرب تحمیل نخواهد کرد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی ویژه اعلام کرد که مسکو قصد ندارد به خاطر احیای روابط با اکثر کشورهای غربی، از جمله کشورهای غیردوست، خود را به آنها تحمیل کند، ولی آمادگی دارد تا پیشنهادات شرکای غربی را مورد بررسی قرار دهد. به گفته وی، البته برای انجام چنین کاری، این پیشنهادات نباید در تضاد با منافع روسیه باشند.

وی افزود: مسکو نتیجه گیری ژئوپلیتیکی اصلی از روند اوضاع کنونی را انجام داده و غیرممکن است که با اروپا به توافق رسیده و مطمئن باشیم که همه چیزهایی که وعده داده شده، تحقق خواهد یافت.

لاوروف هر اتفاقی که در حال حاضر در عرصه دیپلماسی غرب رخ می‌دهد، را شیطانی نامید و تاکید کرد: «تنها زمانی می توان با این کشورها در مورد موضوعی صحبت کنیم که آنها آرام شده باشند و پیشنهادی را ارائه دهند که با منافع روسیه در تضاد نباشد. اگر چنین نباشد، ما آماده هستیم تا تماس‌های خود با غرب را از سر بگیریم».

وزیر امور خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین یادآور شد که طرف اوکراینی مایل به انجام مذاکرات بیشتر با مسکو نیست و این روند را کاملاً رها کرده است. به گفته وی، وزارت خارجه روسیه دلایل زیادی برای این باور دارد که مقامات کی‌یف از این طریق تنها «اراده رهبران آنگلوساکسون جهان غرب» را برآورده می‌کنند.

سرگئی لاوروف در توضیح این نظر گفت: تاکنون پیش‌نویس توافقنامه صلحی که بر اساس توافقات انجام شده در جریان مذاکرات قبلی نوشته شده بود، تقریباً یک ماه و نیم است که به کی‌یف فرستاده شده و هنوز جوابی از طرف اوکراینی دریافت نشده است.

سفیر روسیه: هیچ «مورد ممنوعی» در مواضع واشنگتن در قبال مسکو وجود ندارد

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن صبح امروز، سه‌شنبه، اعلام کرد که مصاحبه جان سالیوان، سفیر آمریکا در مسکو با خبرگزاری تاس تایید کرده که در مواضع ایالات متحده در قبال روسیه هیچ «تابویی» (موضوع ممنوعه‌ای) وجود ندارد.

آنتونوف در پیامی در کانال تلگرامی سفارت روسیه در این باره نوشت: «هیچ «تابویی» در مواضع آمریکا وجود ندارد. تایید این موضوع آخرین مصاحبه جان سالیوان سفیر آمریکا در مسکو با خبرگزاری تاس است. این دیپلمات این فرصت را داشت که «بدون برش» تمام نظریات خود را به گسترده‌ترین مخاطبان منتقل کند، علیرغم این واقعیت که آنها به طور قابل توجهی با دیدگاه اکثریت شهروندان فدراسیون روسیه متفاوت هستند.»

به گفته وی، این مصاحبه «باز بودن رسانه‌های روسیه نسبت به مطبوعات آمریکایی را نشان داده، در حالی که امروزه در رسانه‌های آمریکایی می توان یک «محاصره اطلاعاتی» را کاملاً مشاهده کرد. آنتونوف توضیح داد: «تلاش‌های متعدد سفارت برای انتقال مواضع طرف روسی به شهروندان عادی ایالات متحده در خصوص موضوعات موضوعی سیاست بین‌الملل، به استثنای موارد نادر، بلافاصله توسط نشریات محلی با برچسب «تبلیغات مخرب» رد می‌شوند.»

این دیپلمات یادآور شد این امر مؤید «استانداردهای دوگانه» منابع رسانه ای آمریکایی است. وی افزود: بطور کلی خبرنگاران روسی در کشورهای غربی مورد آزار و اذیت زیادی قرار گرفته و همچنین با ممنوعیت مستقیم پخش گزارشات در خاک آمریکا روبرو هستند.

جان سالیوان، سفیر آمریکا در روسیه روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری تاس، قطع کامل روابط بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده را رد کرده و بر لزوم حفظ تماس‌ها بین مسکو و واشنگتن تاکید کرد. در عین حال، وی امکان تعطیلی سفارت‌های ایالات متحده آمریکا در مسکو و روسیه در واشنگتن را بعید ندانست و یادآور شد دلیل تعطیلی نمایندگی‌های سیاسی ممکن است وجود تهدیداتی برای دیپلماتهای دو کشور باشد.

روسیه از وجود 6 آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا در نیجریه خبر دارد

کنستانتین کاساچف، نایب رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه و رئیس مشترک کمیسیون پارلمانی برای بررسی فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکایی در خاک اوکراین، اعلام کرد که وزارت دفاع روسیه از وجود شش آزمایشگاه بیولوژیکی ایالات متحده در خاک نیجریه مطلع شده است.

این سناتور روس گفت: «در کمیسیون تحقیقات در میان مسائل مربوط به اوکراین، ما در خصوص اطلاعات جدیدی که در رابطه با فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکایی در نیجریه دریافت شده، نیز تبادل نظر کردیم. این موضوع اخیرا برای نخستین بار آشکار شده است.  پیش از این از وجود چهار آزمایشگاه مطلع شده بودیم و اکنون معلوم شده که تعدادشان بیشتر و شش عدد است.»

به گفته وی، سرلشکر ایگور کیریلوف، رئیس نیروهای دفاع رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی نیروهای مسلح روسیه در نشست این کمیسیون شرکت داشت.

کاساچف افزود که این کمیسیون با وزارت دفاع روسیه در خصوص ماهیت فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکایی، در خصوص تهدیدات و خطراتی که این فعالیت‌های پنهان و غیرقانونی دارند، همکاری می‌کند.

نایب رئیس شورای فدراسیون یادآور شد که قانون ایالات متحده درباره مقابله با تهدیدات بیولوژیکی و مخاطرات آن «به طور انحصاری به صورت انتخابی اعمال می‌شود. وی افزود: «تاکنون از قوانین آمریکا در این باره تنها در سه مورد استفاده شده است: علیه کره شمالی، سوریه و فدراسیون روسیه. واضح است که از این مسئله به عنوان سلاحی هدفمند علیه کشورهایی استفاده می‌شود که از نظر ایالات متحده در سیستم دنیای تک قطبی آنها جایی ندارند.»‎

روسیه امکان حضور نیروهای حافظ صلح منطقه‌ای در اوکراین را رد نمی‌کند

آندری کارتاپولوف، رئیس کمیسیون امور دفاعی دومای دولتی روسیه اعلام کرد که نمی‌توان مورد نیاز بودن حضور نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی در منطقه دونتسک و لوهانسک و همچنین در سرزمین‌های آزاد شده اوکراین را رد کرد.

این مقام پارلمانی در عین حال تاکید کرد که بعید است روسیه موافقت کند که «برخی کشورهای عضو ناتو تحت پوشش نیروهای حافظ صلح تلاش کنند تا وارد این مناطق شوند.»

پیش از این، دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفته بود: «اعزام نیروهای حافظ صلح این سازمان به اوکراین، تا پایان عملیات ویژه روسیه در محافظت از دونباس غیرممکن است و مقامات مسکو گفتگو در این زمینه را در شرایط کنونی بی معنا می‌دانند.»

هدف آمریکا در اوکراین بی‌ثبات کردن اوضاع روسیه است

رشید نورقلی‌اف، معاون دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه صبح امروز در مصاحبه با روزنامه «راسیسکایا گازیتا» چنین ابراز عقیده کرد که ایالات متحده از اوکراین به عنوان ابزاری برای بی ثبات کردن اوضاع داخلی و ایجاد تغییرات قانونی در روسیه استفاده می‌کند.

وی یادآور شد: «جنگ علنی اقتصادی، تحریمی و اطلاعاتی علیه روسیه در حال انجام است. آنچه در اوکراین در حال اتفاق افتادن است، نتیجه طبیعی فعالیت سیستماتیک غرب، و قبل از همه واشنگتن، برای تغییر شکل دادن کشورهای نزدیک به روسیه از نظر روحیه، تاریخ و فرهنگ است تا از آنها علیه کشور ما استفاده شود.»

نورقلی‌اف ادامه داد: «اوکراین که ایالات متحده در تمام 30 سال گذشته برنامه‌ریزی‌اش را ضدروسی انجام داده، تنها بهانه‌ای برای بی‌ثبات کردن اوضاع داخلی در داخل کشور ما و تشدید تلاش‌ها برای تغییر قانون اساسی روسیه است».

به گفته این مقام امنیتی، غرب با این هدف ده‌ها سال است که در اوکراین کانون تنش ایجاد کرده، اقتصاد این کشور را تخریب و حاکمیت آن را سرکوب کرده و نیروهای نئونازیست را در این کشور پرورش داده است.

چند روز قبل، نیکولای پاتروشیف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز دیدگاه مشابهی را بیان کرده و گفت که کمپین جهانی ضدروسی که توسط ایالات متحده راه اندازی شده، ثابت می کند که اوکراین به یک بهانه مناسب برای «جنگ اعلام نشده» علیه فدراسیون روسیه تبدیل شده است. به گفته وی، این طرح‌ها علیه روسیه مدت‌ها قبل از شروع جنگ برنامه ریزی شده بود و به هیچ وجه به اقدامات مسکو مربوط نمی‌شود.

وزیر امور خارجه روسیه نیز معتقد است که غرب به اوکراین نیازی ندارد، بلکه این کشور تنها به عنوان یک ماده مصرفی برای اجرای جنگ کامل ترکیبی علیه روسیه عمل می‌کند. سرگئی لاوروف یادآور شد که به همین دلیل «غرب آماده است تا آخرین فرد اوکراینی هم علیه روسیه بجنگد» و سرنوشت مردم اوکراین برای غرب اهمیتی ندارد. ‎

روسیه درباره وضعیت خرسون و زاپاروژیه با کی‌یف مذاکره نخواهد کرد

یک مقام آگاه بلندپایه در دولت روسیه به روزنامه «ایزوستیا» گفته است که در توافق جدید مسکو با اوکراین، اگر تماس‌های دوجانبه بار دیگر برقرار شود، وضعیت مناطق آزاد شده خرسون و زاپاروژیه مورد بحث قرار نخواهد گرفت، همانطور که موضوع کریمه و دونباس برای مسکو بسته شده و قابل مذاکره نیست.

وی گفت: «مسکو در ماه مارس و در جریان مذاکرات هیئت‌ها در آنتالیای ترکیه آماده توقف عملیات و پایان درگیری‌های نظامی بود. سپس خود اوکراین اعلام وضعیت بی طرفی این کشور و تضمین‌های امنیتی، بدون در نظر گرفتن وضعیت کنونی دونباس و کریمه را ارائه داد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین آماده بود تا این گام را بردارد، ولی کشورهای غربی بر اوکراین فشار آوردند و در نتیجه مقامات کی‌یف پیشنهاد خود را پس گرفتند.»

به گفته این مقام دولتی که نامش فاش نشده، مناطق خرسون و زاپاروژیه که کنترل آن دیگر در دست طرف اوکراینی قرار ندارد، در توافقنامه جدید بین مسکو و کی‌یف گنجانده نخواهند شد، برای اینکه اکثریت قریب به اتفاق ساکنان این مناطق از روسیه حمایت کرده و اکنون در آنجا ادارات موقتی برای برقراری نظم و قانون ایجاد شده و مردم در آرامش به زندگی خود ادامه می‌دهند.

این منبع خبری یادآور شد: اکنون دیگر مذاکره غیرممکن شده است، «تا زمانی که ولادیمیر زلنسکی تصمیم به از سرگیری تماس‌ها در سطح گروه‌های نمایندگی دو طرف بگیرد»، چرا که خود طرف اوکراینی روند مذاکرات را متوقف کرده است. ‎

موقعیت اوکراین در جبهه شرقی بدتر شده است

به گزارش تارنمای روزنامه واشنگتن پست، همزمان با تحریم های مسکو علیه فهرست بزرگی از کسانی که اقدامات آن را در طول جنگ در اوکراین محکوم کرده اند، روسیه دیروز دوشنبه حملات خود را علیه اوکراین تشدید کرد و سیورودونتسک را که شهری مهم در جبهه شرقی است آماج حملات خود قرار داده است.

«سرهی هایدای» فرماندار لوهانسک در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که وضعیت ما در مبارزه برای سیورودونتسک بدتر شده است. نیروهای روسیه در حال گلوله باران و گسترش تسلط خود در شهر هستند. وی در عین حال خاطرنشان کرد که نیروهای اوکراینی همچنان کنترل منطقه صنعتی این شهر را در دست دارند.

افزایش تسلط ارتش روسیه بر سیورودونتسک و تشدید درگیری ها در منطقه دونباس در حالی رخ می دهد که غرب در تلاش برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین است. علیرغم تهدیدهای مسکو مبنی بر ارسال موشک های دور برد به اوکراین، بریتانیا دیروز دوشنبه اعلام کرد سامانه های پرتاب موشکی به کی‌یف تحویل می دهد که قادر هستند برای حمله به اهدافی تا ۵۰ مایل دورتر استفاده شوند. آمریکا نیز پیش از انگلیس وعده ارسال تسلیحات مشابه را به اوکراین داده است.

هرچند مقامات آمریکایی می گویند دستکم چند هفته طول می کشد تا نیروهای اوکراینی در مورد نحوه استفاده از تسلیحات دوربرد آموزش ببینند و هنوز مشخص نیست که آیا تلاش های مشترک غرب برای مسلح کردن اوکراین به سیستم های قدرتمندتر برای شکست روسیه کافی است یا خیر.

اولیانوف: روسیه با قطعنامه ضدایرانی شورای حکام همراه نخواهد شد

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بار دیگر تأکید کرده مسکو با قطعنامه ضد ایرانی آمریکا و کشورهای اروپایی که قرار است در شورای حکام آژانس ارائه شود همراه نخواهد شد.

اولیانوف در توییتر نوشت: «واضح و واضح‌تر می‌شود که قصد کشورهای غربی مشارکت‌کننده در مذاکرات وین برای تصویب قطعنامه‌ای در خصوص ایران در نشست فعلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای برجام بسیار مضر است. روسیه به هیچ وجه با چنین قطعنامه‌ای همراه نخواهد شد.»

کشورهای اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) به همراه ایالات متحده آمریکا در نتیجه رایزنی‌های اخیر با مقام‌های اسرائیلی، قصد دارند در نشست جاری شورای حکام که از روز گذشته(دوشنبه) در وین آغاز شده، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهند که احتمالا روز چهارشنبه بررسی خواهد شد. این سند ضمن تکرار برخی ادعاهای بی اساس، خواستار همکاری ایران با این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد شده است.  

با ادامه جنگ اوکراین، سال 2023 فاجعه غذایی در جهان روی می دهد

 کارشناس ارشد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در امور بحران‌های مربوط به مواد غذایی اعلام کرد مواد غذایی در جهان موجود است اما مشکل اصلی قیمت آن است که به شکلی روزافزون در حال اوج گرفتن است.

لوکا روسو در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: از آنجا که عملیات نظامی روسیه در اوکراین موجب بالا رفتن قیمت انرژی و در نتیجه افزایش هزینه تحویل می‌شود، خطر بروز بحران جدی مواد غذایی به ویژه در کشورهای در حال توسعه احساس می‌شود.

به گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، شاخص قیمت مواد غذایی سازمان ملل (معیار ارزیابی قیمت مواد غذایی که بیشتر از سایر مواد در جهان خرید و فروش شده اند)، در ماه مه برای دومین ماه متوالی کاهش داشت.

با این که شاخص مذکور در ماه مه افزایش داشته اما حاکی از آن است که قیمت مواد غذایی نسبت به همین ماه در سال قبل ۲۲.۸ درصد بیشتر شده است. این مساله نگرانی‌ها را در خصوص جنگ اوکراین دو چندان می‌کند چرا که اوکراین یکی از تأمین کنندگان عمده گندم جهان است.

لوکا روسو در پاسخ به سوالات الجزیره در مورد این که چطور ممکن است میلیون‌ها تن در سرتاسر جهان با خطر قحطی رو به رو شوند در حالی که ذخایر جهانی مواد غذایی حتی بیشتر از میزان مورد نیاز است، گفت: بحران مواد غذایی مساله جدیدی نیست. تعداد افرادی که با نا امنی غذایی در جهان رو به رو هستند ظرف ۶ سال گذشته به شکل نگران کننده‌ای افزایش داشته است. در شرایط به شدت پیچیده کنونی، جنگ اوکراین آخرین عامل بروز بحران مواد غذایی محسوب می‌شود. با این که سازمان ملل ظرف ۳۰ سال گذشته پیشرفت‌های زیادی در زمینه کاهش تعداد افرادی داشته که دچار گرسنگی بودند، اما ظرف چند سال گذشته این روند در ۲۰ الی ۳۰ کشور جهان معکوس شده است.

روسو این طور پیش بینی کرد که در صورت ادامه جنگ اوکراین، سال ۲۰۲۳ می‌تواند به دلیل سیستم‌های شکننده تأمین مواد غذایی، نحوه اداره ضعیف و نادرست آن و تغییر شرایط اقلیمی و مشکلات ناشی از آن به سال «بسیار بسیار خطرناکی» بدل شود.

این کارشناس سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد با تاکید بر این که مواد غذایی به اندازه کافی در جهان موجود است گفت: همه ساله ۷۸۰ میلیون تن گندم در جهان تولید می‌شود و امسال فقط سه میلیون تن گندم کم داشتیم. مشکل کمبود گندم نیست بلکه قیمت رو به افزایش آن است.

به اعتقاد روسو یکی از دلایل این افزایش قیمت هزینه گران انرژی است. پس از جنگ اوکراین ۱۹ کشور جهان صادرات مواد غذایی خود را محدود کردند و همین مساله باعث افزایش قیمت می‌شود.

کشورهای بحرانی

به گفته روسو افزایش قیمت مواد غذایی می‌تواند تأثیر ویرانگری بر کشورهایی مانند افغانستان، یمن، سودان جنوبی، شمال شرق نیجریه و سومالی داشته باشد چون این مناطق از قبل هم برای کنترل قحطی تحت نظارت سازمان ملل بوده اند. بالا رفتن قیمت سوخت و مواد غذایی باعث می‌شود که کمک‌های غذایی کمتری به این کشورها برسد. از سوی دیگر گاهی کمک رسانی به مردم مناطقی که درگیر جنگ هستند بسیار دشوار می‌شود.

برای جلوگیری از این که شرایط مردم مناطق بحران زده وخیم‌تر شود باید بر قیمت‌ها و روند نا امنی تأمین مواد غذایی نظارت کرد و در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری بیشتری انجام داد. با این که در برخی کشورها زندگی ۸۰ درصد از جمعیت به کشاورزی وابسته است اما تنها ۸ درصد از کمک‌های انسان دوستانه را می‌توان به مناطق روستایی رساند.

در صورتی که جنگ اوکراین تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد، دچار کمبود مواد غذایی می‌شویم و در این بین کشورهایی که به واردات مواد غذایی مانند گندم و ذرت از اوکراین و روسیه وابسته هستند وضعیت بدتری خواهند داشت. شمال آفریقا و خاورمیانه مناطق بحرانی هستند.

روسو با اشاره به نقش کشورهای جهان در رفع بحران مواد غذایی به نقل قولی از ایلان ماسک مالک شرکت تسلا اشاره کرد که گفته بود: اگر واقعاً مشخص شود بحران گرسنگی با پرداخت مقدار مشخصی پول حل می‌شود من خوشحال می‌شوم کمک کنم اما این یک راه حل کوتاه مدت است ما باید مطمئن شویم که ریشه‌های اصلی بحران از طریق سرمایه گذاری طولانی مدت رفع شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: