پرش به محتوا

مقام ارشد سابق آمریکا: شکست اوکراین قطعی است.منتشر شده در نشنال اینترست و راشاتودی
ترجمه مجله هفته.هیو دی سانتیس، افسر برنامه ریزی سیاست کنترل تسلیحات و ناتو در دولت ریگان می گوید که ایالات متحده و متحدانش باید اوکراین را برای مذاکره با روسیه متقاعد کنند.

اوکراین نمی تواند در برابر روسیه پیروز شود و ایالات متحده باید کیف را متقاعد کند که با مسکو برای پایان دادن به درگیری مذاکره کند. هیو دی سانتیس، که مسئول برنامه ریزی ناتو و سیاست کنترل تسلیحات در دولت ریگان بود، تاکید می کند.

دی سانتیس در مقاله نظر خود برای مجله نشنال اینترست در روز شنبه نوشت، شکست دادن نیروهای روسیه در میدان نبرد و بازگرداندن تمامیت ارضی اوکراین، از جمله بازپس گیری کریمه، «مجازات مناسبی برای تهاجم بی دلیل روسیه خواهد بود.»
«اما اگر بهای این کار یک حمام خون دیگر در اوکراین باشد و احتمال وقوع یک جنگ بزرگ که در آن سلاح های هسته ای شیمیایی یا تاکتیکی مورد استفاده قرار گیرد. آیا ارزش این را دارد که اقتصاد جهانی را بیشتر مختل کنیم و دوباره اروپا را قطبی کنیم؟»

به گفته این مقام سابق وزارت خارجه، پاسخ این سوال منفی است.

وی تاکید کرد: نباید منتظر پیروزی نظامی اوکراین نشست و مذاکره تنها هدف واقع بینانه در این درگیری است.

«به همین دلیل، ایالات متحده و متحدانش باید کیف را برای پایان دادن به این جنگ متقاعد کنند، از جمله با استفاده از فشار برای محدود کردن کمک های نظامی بیشتر.»

واشنگتن به طور فعال از کیف در طول درگیری حمایت کرده و سلاح، بودجه و اطلاعات برای آن فراهم کرده است. در ماه مه، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بسته کمکی ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد.

رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی و «وکلای او در اروپای شرقی و کشورهای بالتیک» باید با این واقعیت روبرو شوند که اوکراین به یک کشور بی طرف تبدیل خواهد شد و باید دونباس و کریمه را به روسیه واگذار کند تا مذاکرات صلح موفقیت آمیز باشد.

مقامات ارشد ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز اخیرا مذاکرات را به عنوان نتیجه مطلوب درگیری توصیف کرده اند، زیرا نیروهای روسی به پیشروی مستمر خود در دونباس ادامه می دهند.

هفته گذشته، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که » مذاکره یک انتخاب منطقی است، اما هر دو طرف باید خودشان به این نتیجه برسند.»

چند روز قبل، جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بر افزایش فروش تسلیحات به اوکراین و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه تاکید کرده بود. با این حال، او گفت که این باید به کیف کمک کند تا موقعیت خود را در مذاکرات صلح آینده با مسکو تقویت کند. بیش از یک ماه پیش، بورل اصرار داشت که اوکراین باید در این جنگ در میدان نبرد پیروز شود.

روسیه در پایان فوریه پس از اینکه کیف در اجرای قراردادهای مینسک که در سال ۲۰۱۴ امضا کرده بود که با میانجیگری آلمان و فرانسه پروتکل هایی به مناطق جدا شده در داخل کشور اوکراین وضعیت ویژه ای داده بود کوتاهی کرد و سپس از اجرای آن بطور رسمی سرباز زد در ابتدا جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک دونباس را به رسمیت شناخت و سپس برای دفاع از جان ساکنان این منطقه به کشور همسایه حمله کرد.

روسیه در پایان فوریه ۲۰۲۲ پس از اینکه دولت کیف از اجرای قراردادهای مینیسک که در سال ۲۰۱۴ با میانجیگری آلمان و فرانسه به امضا رسید بود کوتاهی کرد و سپس به طور رسمی از اجرای قرارداد سرباز زد، ابتدا جمهوری های دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخت و سپس برای دفاع از جان ساکنان این مناطق به اوکراین وارد شد.

کرملین از آن زمان درخواست کرده است که اوکراین رسما خود را یک کشور بی طرف اعلام کند که هرگز به بلوک نظامی ناتو به رهبری آمریکا نخواهد پیوست. کیف اصرار دارد که حمله روسیه کاملاً بی دلیل بوده است و ادعاهایی مبنی بر اینکه قصد دارد این دو جمهوری را با زور بازپس گیرد را رد کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: