پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۲

صداهای بیشتری در ایالات متحده از اوکراین می خواهند که عقب نشینی کند

فرانک هاوارد، ستون نویس American Thinker می نویسد: وضعیت در اوکراین باید به طور مسالمت آمیز بر اساس شرایط روسیه پایان یابد و واشنگتن باید از ولادیمیر زلنسکی بخواهد که این کار را انجام دهد.

«ایالات متحده باید فشار شدیدی بر رئیس جمهور زلنسکی وارد کند تا با توافق موافقت کند و اجازه دهد مناطق روسی زبان جنوب و شرق اوکراین جدا شده و تحت کنترل روسیه باقی بمانند.»

در پست می گوید

به گفته نویسنده مقاله، در بهترین حالت، اوکراین در نتیجه مذاکرات آتی در درگیری ژئوپلیتیکی بین غرب و مسکو، وضعیت بی طرفی خواهد گرفت. چنین اقدامی از منافع ملی روسیه محافظت می کند. روزنامه نگار معتقد است، به همین دلیل، ضروری است که تحویل تسلیحات به کیف، که می تواند امنیت سرزمین های روسیه را تهدید کند، متوقف شود.

یک ژنرال روس پر دونباس کشته شد

روسیه رسما اعلام کرد که سرلشکر ارتش رومن کوتوزوف در عملیات رزمی روز شنبه در جاده آرتموفسک – لیسیچانسک کشته شد.

به گفته کارشناسان روسی، کوتوزوف چهارمین ژنرال روسی است که از زمان آغاز جنگ در اوکراین کشته شده است.

لندن: ضد حمله اوکراینی به سورودونتسک

اطلاعات بریتانیا نشان می دهد که نیروهای اوکراینی در شهر سورودونتسک که به شدت مورد مناقشه قرار گرفته است، حمله متقابل کرده اند. وزارت دفاع لندن اعلام کرد که نیروهای مستقر روسیه نیز از ذخایر جمهوری خلق لوگانسک هستند. این نیروها در مقایسه با واحدهای معمولی تجهیزات و آموزش ضعیفی دارند و تجهیزات سنگینی ندارند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و ستاد کل اوکراین پیش از این از درگیری شدید به‌ویژه در شرق اوکراین در روز شنبه خبر داده بودند. زلنسکی گفت که درگیری های خیابانی خونین ادامه دارد.

خبرنگاران مستقل جنگ روسیه روز یکشنبه این احتمال را رد نکردند که نیروهای اوکراینی در سورودونتسک بتوانند ضد حمله های محلی را آغاز کنند و در انجام این کار به موفقیت محدودی دست یابند. با این حال، غیرممکن تلقی می شود که این امر بتواند به بازپس گیری سورودونتسک منجر شود. استدلال می‌شود که واحدهای اوکراینی که هنوز در شهر فعال هستند، از یک پل که در دید توپخانه روسیه است، تدارکات تامین می‌شود.

پوتین نسبت به تحویل موشک های دوربرد به اوکراین هشدار داد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی روسیا ۱ با خاطر جمعی درباره تصمیم دولت آمریکا برای ارائه موشک‌اندازهای چندگانه جدید به اوکراین اظهار نظر کرد. رئیس کرملین خاطرنشان کرد که کیف در حال حاضر دارای تسلیحات مشابه ساخت شوروی و روسیه است.

«اینجا هیچ چیز جدیدی وجود ندارد.»

پوتین توضیح داد که تا آنجایی که او می دانست، این موضوع در مورد موشک هایی با برد ۴۵ تا ۷۰ کیلومتر است. راکت‌اندازهای چندگانه گراد، ئوراگان و اسمرش که بخشی از تسلیحات نیروهای مسلح اوکراین هستند نیز همین برد را خواهند داشت.

همزمان، رئیس دولت روسیه نسبت به تحویل موشک های دوربرد به اوکراین هشدار داد.

اگر آنها تحویل داده شوند، ما از این تحریک آشکارنتیجه گیری های مناسب را خواهیم کرد و از وسایل تخریب خود که به اندازه کافی در اختیار داریم برای حمله به اهدافی که هنوز به آنها حمله نکرده ایم استفاده خواهیم کرد.

پیش از این، ایالات متحده تصمیم گرفته بود که پرتابگرهای موشک انداز چندگانه های مارس را در اختیار اوکراین قرار دهد. واشنگتن شرط گذاشت که کیف نباید هیچ حمله ای به خاک روسیه با این سلاح ها انجام دهد. ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین علناً با این شرط موافقت کرد.

وزارت دفاع روسیه حملات موشکی به کیف را تأیید کرد: تانک های کشورهای اروپای شرقی منهدم شدند


وزارت دفاع روسیه حملات راکتی به کیف پایتخت اوکراین در صبح امروز را تایید کرد. سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی آژانس در نشست خبری خود گفت که موشک های هوایی با دقت بالا به یک مرکز تعمیراتی در حومه کیف حاوی تانک های T-72 و سایر خودروهای زرهی ارسال شده از کشورهای اروپای شرقی اصابت کردند. دیگر کارخانه های تعمیر تجهیزات نظامی آسیب دیده اوکراینی در شهرهای کراماتورسک، دروژکووکا و چاسوف یار مورد حمله قرار گرفتند. ارتش روسیه با حملات دقیق بیشتر، دو مرکز فرماندهی، سه انبار توپخانه و مهمات راکتی و شش انباشته فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کرد. یک رادار شناسایی توپخانه ای AN/TPQ-50 ساخت ایالات متحده در نزدیکی سورسک از کار افتاد.

به گفته کوناشنکوف، نیروی هوایی روسیه سه پایگاه فرماندهی، سه زاغه مهمات و 65 مجموعه تجهیزات و پرسنل ارتش اوکراین را منهدم کرد. در نتیجه، بیش از 350 ملی‌گرای فاشیست اوکراینی کشته شدند. یک هواپیمای جنگنده میگ 29 اوکراینی در نزدیکی اسلاویانسک در جریان یک درگیری سرنگون شد.

سخنگوی ارتش همچنین گفت که در نزدیکی اودسا، پدافند ضد هوایی روسیه یک هواپیمای ترابری نظامی An-25 را با تسلیحات در هواپیما سرنگون کرد. در 24 ساعت گذشته، ده پهپاد، یکی از آنها Bayraktar TB2، در آسمان جمهوری های خلق لوگانسک و دونتسک و بر فراز منطقه خارکف اوکراین سرنگون شده است. پدافند ضدهوایی همچنین دو موشک زیردریایی توچکا اوکراینی را در منطقه نیکولایف اوکراین و سه موشک واکنشی اوراگان را در منطقه خارکف اوکراین رهگیری کرد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، از آغاز عملیات ویژه در 24 فوریه، اوکراین 189 هواپیما، 129 هلیکوپتر، 1114 پهپاد، 330 مجتمع موشکی ضد هوایی، 3416 تانک و خودروی زرهی و 470 موشک انداز متعدد را از دست داده است.

پوتین: نابودی سلاح های ارسالی آمریکائی یکی از سرگرمی های ارتش ما است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی تأیید کرد که نیروی هوایی روسیه به راحتی سلاح های جدید آمریکایی در اوکراین از بین میبرند. آنها تاکنون ده ها مورد از این سلاح های ارسالی را منهدم کرده اند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، پیشتر بسته کمک نظامی جدیدی به اوکراین را اعلام کرد که شامل پرتابگرهای موشک دوربرد های مارس است، که کیف و ناتو بسیار به آن تکیه کرده اند چرا که معتقدند میتواند موازنه درگیری را تغییر دهد.

ارزش تسلیحات و کمک های نظامی آمریکا به اوکراین تاکنون به ۵۳ میلیارد دلار رسیده است، در حالی که اتحادیه اروپا و ناتو همچنان به تامین تسلیحات و تجهیزات نیروهای کیف و کمک های لجستیکی و مادی به آنها ادامه می دهند.

منبع: RT

قدیروف، رئیس چچن: «در چند روز آینده عملیات ویژه واقعی را خواهید دید»

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه در پیامی ویدیویی که در تلگرام منتشر شده، ادعای طرف اوکراینی مبنی بر عقب نشینی ارتش روسیه از منطقه سورودونتسک را رد کرد. قدیروف گفت که نیروهای روسی یک منطقه صنعتی در شهر و یک شهرک نزدیک را تصرف کردند. در روزهای آینده این شهر به طور کامل تحت کنترل روسیه خواهد بود. 

قدیروف همچنین وعده سورپرایز را برای ارتش اوکراین داد. تازه شروع شده است. رئیس جمهور چچن شخصاً ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین را خطاب قرار داد و به او گفت:

«من برای آخرین بار هشدار می دهم! دستان خود را بالا بیاورید و بگویید «تیراندازی نکنید! عزیزان من، اعلام کنید ما تسلیم شدیم!» بیائید بیرون. وگرنه کارتان تمام شده است.»

به گفته قدیروف، نیروهای روسیه به زودی از تاکتیک های جدیدی استفاده خواهند کرد. کارایی عملیات ویژه روزانه افزایش می یابد.

محاکمه سه مزدور بریتانیائی و مراکشی در دونتسک! 

مقامات جمهوری خلق دونتسک محاکمه سه  مزدور خارجی، دو انگلیسی و یک مراکشی را آغاز کردند که ممکن است به دلیل اینکه قوانین اسیران جنگی شامل حال آنان نمی شود به اعدام محکوم شوند.

دفتر دادستانی عمومی در بیانیه‌ای که امروز منتشر شد، اعلام کرد: «اداره تحقیقات دفتر دادستانی جمهوری خلق دونتسک تحقیقات یک پرونده جنایی علیه مزدوران خارجی، شهروندان بریتانیایی شان بونر و اندرو هیل و شهروند مراکشی، سعدون ابراهیم را تکمیل کرده است. آنها متهم به ارتکاب جنایات جنگی و تروریسم در قلمرو جمهوری خلق دونتسک شده اند.

تحقیقات نشان داد که آنها به خاطر دریافت دستمزد در تهاجم مسلحانه علیه جمهوری خلق دونتسک که توسط اوکراین سازماندهی شده بود شرکت کرده و در کشتار غیر  دست داشتند.

منبع: ریانووستی

اوکراین از کشته شدن یک مزدور آلمانی خبر می دهد

«لژیون بین المللی برای دفاع از اوکراین» (ستیزه جویان فاشیست خارجی ) روز شنبه در کیف از کشته شدن یک آلمانی که به مبارزه!! با «مهاجمان روسی» پیوسته بود، خبر داد. سه داوطلب از فرانسه، استرالیا و هلند نیز در میان «برادران اسلحه بدست کشته شده» بودند. 

اسامی چهار مرد نیز ذکر شد، اما زمان و محل مرگ آنها مشخص نشد. وزارت امور خارجه در برلین گفت سفارت در کیف در تلاش برای یافتن اطلاعات بیشتر است و «با مقامات اوکراینی که اخبار مربوطه را منتشر کرده اند در تماس است.»

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از داوطلبان سراسر جهان خواسته بود تا به نبرد علیه ارتش روسیه بپیوندند. برای این منظور، لژیون تأسیس شد که اکنون به طور فعال در حال جذب نیرو است. ارتش روسیه بارها از کشته شدن مزدوران خبر می دهد و به گفته مسکو تعداد خارجی های کشته شده هزاران نفر است.

یک ژنرال آمریکایی خواستار از سرگیری مذاکرات بین مسکو و کیف شد

استفان توئیتی، معاون سابق فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا، خواستار ازسرگیری سریع مذاکرات روسیه و اوکراین شده است.

توییتی گفت: «هرچه درگیری بیشتر ادامه یابد، موقعیت اوکراین در مذاکرات آینده ضعیف‌تر خواهد شد. اگر چیزی برای ارائه نداشته باشد، ممکن است بیش از آنچه که برنامه‌ریزی کرده بود، از دست بدهد.»

وی خاطرنشان کرد که ارتش روسیه در اوکراین «نیروی جنگی بزرگی» دارد که طرف اوکراینی آن را در اختیار ندارد.

کرملین پیشتر اعلام کرد که مسکو به وضوح خواسته های خود را برای حل مناقشه اوکراین بیان کرده است و کی یف به خوبی آن را می داند، اما در مذاکرات خرابکاری می کند.

منبع: RT

ستاد کل اوکراین از حملات موشکی متعدد به کیف خبر داد

صبح یکشنبه، ستاد کل اوکراین روسیه را متهم کرد که بار دیگر به سمت کیف پایتخت و حومه شهر شلیک کرده است. مراکز زیرساختی نظامی و غیرنظامی مورد اصابت قرار گرفت. ویتالی کلیچکو، شهردار کیف نیز از حملات موشکی به کیف در تلگرام گزارش کرد. مناطق دارنیزکی و دنپروفسکی در کلانشهر میلیونی تحت تأثیر قرار گرفتند. تاکنون یک مصدوم گزارش شده است. در ابتدا گزارشی از تلفات احتمالی وجود نداشت. 

به گفته مقامات اوکراینی، حومه برواری نیز که چندین بار گلوله باران شده است مورد اصابت راکت قرار گرفته است. میزان دقیق خسارت در ابتدا مشخص نبود. از صبح امروز در سراسر کشور هشدار هوایی اعلام شد. 

مردم تصاویر و فیلم هایی از آتش سوزی و ابرهای دود در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. صداهای انفجار نیز شنیده می شد. 

وزارت دفاع روسیه هنوز در مورد این گزارش ها اظهار نظری نکرده است.

ده مجروح با شدت جراحات بالا، مدارس و مهدکودک ها ویران شدند – اولین ارزیابی از عواقب گلوله باران دونتسک

مقامات دونتسک اولین ارزیابی از عواقب گلوله باران مرکز شهر دونتسک را در شامگاه منتشر کردند. 

وزارت بهداشت جمهوری خلق از ده مجروح وخیم صحبت می کند که در حال حاضر در بیمارستان ها تحت مداوا هستند. این وزارتخانه هنوز نتوانسته اطلاعاتی در مورد کشته شدگان ارائه دهد. وزارت آموزش و پرورش از تخریب سه مدرسه و دو مهدکودک خبر می دهد که با توجه به تاریکی هنوز نمی توان میزان آن را ارزیابی کرد. 

ساختمان های مسکونی نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. چندین آتش سوزی رخ داده است که برخی از آنها هنوز کنترل نشده اند و شیشه های صدها آپارتمان شکسته شده است. 

درمجموع، بیش از 50 راکت در مرکز دونتسک در شامگاه 4 ژوئن شمارش شد. وسعت کامل تخریب تا سحرگاه صبح یکشنبه مشخص نخواهد شد.

اروپا با تحریم روسیه با فقر روبرو خواهد شد

لاوروف در اظهاراتی اعلام کرد که بسیاری از اروپایی‌ها به دلیل تحریم‌های ضد روسیه با فقر روبرو خواهند شد.

به گزارش تاس، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در گفتگویی با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه کشورهای غربی و اروپایی علیه روسیه گفت: مردم اروپا به دلیل تحریم‌های ضدروسی با تورم و کاهش کیفیت زندگی روبرو هستند و بسیاری به دلیل این تحریم‌ها با فقر مواجه خواهند شد.

وزیرخارجه روسیه اظهار داشت: «کیفیت زندگی در اروپا بدتر می‌شود، تورم در حال افزایش است، نرخ رشد کاهش می‌یابد و حتی مفهومی از فقیر جدید وجود دارد. مردم از مشکلات در حال ظهور، از جمله افزایش قیمت رنج می‌برند.»

لاوروف خاطرنشان کرد: «در همین حال، ده‌ها میلیارد دلار و یورو برای تسلیح اوکراین هزینه می‌شود.»

سرگئی لاوروف با انتقاد از مقامات اروپایی از جمله در آلمان گفت: «آلمان مدعی است که برای برلین مهم است در دوره سخت اقتصادی و رشد قیمت‌ها بجای اقدامات لازم اقتصادی، ۱۰۰ میلیارد دلار برای نظامی شدن کشور اختصاص یابد. این رویکرد به بسیاری در اروپا یادآوری می‌کند که اظهارات آلمان مبنی بر لزوم تبدیل شدن به قدرت پیشرو اروپایی ممکن است دیگر چندان صادقانه و باور پذیر نباشد.»

وزیر امور خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو مدت هاست که باور خود را به مذاکره با کشورهای غربی از دست داده است و پس از تحریم‌های ۲۰۱۴، روسیه شروع به تکیه بر توانایی‌های خود و تماس با شرکای قابل اعتماد کرده است.

این دیپلمات ارشد مسکو تاکید کرد: «اقداماتی که انجام دادیم ما را به بزرگترین قدرت کشاورزی تبدیل کرد، هرچند قبل از آن مواد غذایی زیادی وارد می‌کردیم.»

از زمان آغاز جنگ در اوکراین روابط روسیه و کشورهای اروپایی به پرتنش ترین وضعیت و دوران خود رسیده است و اتحادیه اروپا تا کنون شش دور تحریم‌های سخت را علیه روسیه اعمال کرده است

نشریه هیل: نه روسیه، بلکه آمریکا- منزوی‌ترین ابرقدرت در جهان است

نشریه آمریکایی هیل (The Hill)روز شنبه در تفسیری یادآور شد که کشورهای اروپایی با درک آغاز بحران اقتصادی و ناکارآمدی تحریم‌های ضد روسیه، در جستجوی دستیابی به سازشی با مسکو هستند. در این مقاله آمده است: اقدامات محدودکننده آسیب بیشتری به اقتصاد غرب وارد می کند. روبل در ماه مه به بالاترین قیمت خود در دو سال اخیر رسید و صادرات انرژی و کشاورزی روسیه درآمدهای بی سابقه‌ای را برای مسکو بوجود آورده است.

این نشریه نوشته است: واقعیت آن است که واشنگتن نتوانسته تمام جهان را علیه مسکو دور خود جمع کند. بر اساس داده‌های ارائه شده در این مطلب، تنها 65 کشور از 195 کشور از سیاست ایالات متحده علیه مسکو حمایت کرده و بقیه از پیوستن به تحریم‌های ضدروسی آمریکا خودداری کردند. کشورهایی که از تحریم‌ها علیه روسیه حمایت نمی‌کنند عبارتند از: چین، هند، برزیل، مکزیک، اندونزی و همچنین بیشتر کشوهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین هستند که در مجموع اکثریت قریب به اتفاق جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر این، باید به این واقعیت نیز توجه داشت که برخلاف ادعای غرب، شاید نه روسیه، بلکه خود ایالات متحده – منزوی ترین ابرقدرت در جهان باشد.

در این مطلب همچنین به نظرسنجی اشاره شده که در بین مردم آمریکایی انجام شده و مشخص کرده است که محبوبیت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه مه ، به پایین ترین سطح در دوران ریاست جمهوری خود سقوط کرده است و بدبینی نسبت به وی در میان اعضای حزب دموکرات هم در حال افزایش است. و این در حالی است که ولادیمیر پوتین، همچنان محبوب‌ترین سیاستمدار روسی نزد مردم این کشور است و شهروندان روس از عملکرد وی رضایت دارند.

سی.ان.ان: نگرش آفریقا به روسیه، یک پیروزی دیپلماتیک برای پوتین است

دیوید مکنزی، خبرنگار شبکه تلویزیونی سی.ان.ان ر روز شنبه اعلام کرد که سفر «مکی سالی» رئیس اتحادیه آفریقا و رئیس جمهوری سنگال به روسیه را می‌توان یک پیروزی دیپلماتیک برای ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه دانست.

به گفته وی، تعدادی از کشورهای آفریقایی از نظر واردات غلات، روغن آفتابگردان و کود تا حد زیادی به اوکراین و روسیه وابسته هستند. بنابراین، این کشورها همواره از حمایت از قطعنامه سازمان ملل در محکومیت حمله نظامی روسیه به اوکراین خودداری کردند. مکنزی معتقد است که این را باید یک پیروزی دیپلماتیک برای کاخ کرملین ارزیابی کرد.

روز گذشته رئیس جمهوری سنگال گفت که ولادیمیر پوتین در دیدار روز جمعه خود با وی در بندر سوچی، آمادگی خود برای انجام اقدامات لازم برای تسهیل صادرات غلات از اوکراین به این کشور را ابراز کرده است.

در همان روز، ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در یک نشست خبری گفت که روسیه آماده است تا غلات را به همه کشورهایی که به آن نیاز دارند عرضه کند، اما تحریمهای اعمال شده از سوی کشورهای غربی مانع از این امر شده است.

رئیس مجلس مجارستان: بسیار عجیب است که زلنسکی حامیان خود را هم تهدید می‌کند

لازلو کیور، رئیس پارلمان مجارستان شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی نسبت به قابلیت ذهنی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ابراز تردید کرده و یادآور شد که برقراری ارتباط با رهبران کشورهای حامی کی‌یف به روشی که رهبر اوکراین انجام می‌دهد، اگر یک مشکل روحی نباشد، حداقل بسیار عجیب است.

این مقام پارلمانی گفت: اظهارات رئیس جمهور اوکراین گاهی بسیار عجیب است. یادم نمی‌آید که رهبر کشوری که به کمک نیاز دارد جرأت کرده باشد علیه سایر کشورها صحبت کند. وی یادآور شد، رئیس جمهور زلنسکی نه تنها علیه مجارستان سخنان ناشایستی گفته، بلکه صدراعظم آلمان را نیز تهدید کرده است.

کیور اضافه کرد«کسانی که نیاز به کمک دارند، معمولاً مودبانه و حتی در صورت لزوم سرسختانه درخواست می کنند، اما هرگز با گستاخی تقاضا نمی کنند، چه رسد به تهدید. تهدیدها معمولاً علیه دشمنان انجام می‌شود، نه علیه کسانی که شخص می‌خواهد از آنها حمایت و کمک دریافت کند. این در حال حاضر نوعی مشکل شخصیتی و ذهنی است که نمی‌دانم چه کاری می‌توان انجام داد.»

در اواخر ماه مه آلکسی آرستویچ، مشاور رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین جمهوری فدرال آلمان را به دلیل اصلی شکست نیروهای مسلح اوکراین متهم کرده و یادآور شد که برلین روند انتقال تسلیحات به کی‌یف را به تعویق انداخته است.

ولادیمیر زلنسکی در سخنرانی‌های ویدئویی خود برای پارلمان‌های کشورهای غربی، مرتباً از آنها درخواست ارسال سلاح بیشتر و کمک مالی قابل توجه به اوکراین کرده و از کمبود اقدامات انجام شده برای نشان دادن حمایت از کی‌یف انتقاد می‌کند.

لاوروف: ناتو گسترش خود و مشارکت اوکراین در آن را به روسیه مربوط نمی‌داند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه اختصاصی با شرکت رادیویی و و تلویزیونی جمهوری صربستان یادآور شد که مقامات بروکسل با صراحت و نسبتاً گستاخانه به مسکو گفتند که گسترش پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و ورود احتمالی اوکراین به این ائتلاف، اصلاً به روسیه مربوط نمی‌شود و مسکو نباید در این مسائل دخالتی کند.

وی گفت: « وضعیت فعلی در اروپا «برای مدت زمان طولانی در حال رشد و توسعه بود. به موازات خواسته‌ها برای اجرای توافق‌نامه‌های مینسک، ما سال‌هاست که به غرب یادآوری می‌کنیم که خط مشی آنها در جهت گسترش ناتو به سمت شرق پایان خوبی نخواهد داشت. و عیناً مشخص گردید زمانی که به اتحاد جماهیر شوروی قول داده شد که ناتو چنین کاری را انجام نخواهد داد، به مسکو دروغ گفته‌اند. ناتو تاکنون 5 بار گسترش پیدا کرده و اکنون توسعه ششم این ائتلاف هم برنامه ریزی شده است.»

لاوروف همچنین افزود: مسکو زمانی که اوکراین شروع به جذب در ناتو کرد، هشدار داد که روسیه به این مسئله به عنوان یک تهدید مستقیم برای امنیت این کشور نگاه خواهد کرد. آنها پیش‌نویس توافقنامه‌ای در زمینه تضمین‌های امنیتی در اروپا که ما در سال 2009 پیشنهاد کرده بودیم، را رد کردند. در سال 2021، آنها پیش نویس سند دیگری که ما بار دیگر به ایالات متحده پیشنهاد داده و یک توافقنانه جداگانه با ناتو را نیز نادیده گرفتند.»

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که ایالات متحده و انگلستان با تصمیم درباره تامین سیستم‌های موشک پرتاب چندگانه دارای برد بلند به اوکراین، راهی پرخطری را انتخاب کرده‌اند.

سرگئی لاوروف توضیح داد: «شما شاهد هستید که چگونه اوکراین با انواع مهمات و تسلیحات سنگین پمپاژ می‌شود. اکنون آمریکایی‌ها در حال ارسال چندین سیستم موشکی پرتاب چندگانه هستند و انگلیسی‌ها هم بلافاصله وارد عمل شدند و ظاهراً تنها منتظر موافقت واشنگتن بودند. و این یک مسیر پرخطر است. چنین اقداماتی از سوی واشنگتن و لندن می‌تواند منجر به مرگ تعداد بیشتری از اوکراینی‌ها شود. البته، آنها می‌گویند که «این اوکراینی‌ها هستند که با روس‌ها می‌جنگند و کشته می‌شوند – بگذارید بمیرند، و ما فقط قصد ارسال سلاح را داریم و بس».»

افسران اطلاعاتی آمریکا و انگلیس سال‌هاست در اوکراین کار می‌کنند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با رادیو و تلویزیون دولتی صربستان اعلام کرد که به موازات آنکه اوکراین با تسلیحات غربی پمپاژ می‌شد، صدها افسر اطلاعاتی سیا و انگلیس هم حدود 10 سال است که در این کشور فعالیت داشته و کنترل مراکز بزرگ را برعهده دارند.

وی یادآور شد که کشورهای غربی با امتناع از قبول پیشنهادها و مصالحه با روسیه، «بدترین شکل ترس را توجیه کردند که در عمل اوکراین در حال تبدیل به پایگاهی برای تهدید و بازدارندگی فدراسیون روسیه است.

لاوروف افزود: «به همین دلیل ما چاره‌ای جز به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری مردمی دونتسک و لوهانسک نداشتیم. در ابتدا این دو منطقه قرار بود وضعیت ویژه‌ای از اوکراین دریافت کنند و بعنوان بخشی از خاک اوکراین باقی بمانند. ولی در عوض نیروهای مسلح اوکراین و گردان‌های ملی گرایان خط تهاجمی علیه مردم ساکن این مناطق را گسترش داده و بطور روزانه آنجا را گلوله باران کردند.»

به گفته وی، در طول سال‌هایی که مقامات کی‌یف آشکارا توافق‌نامه‌های مینسک را نقض کردند، بیش از 14 هزار تن از مردم ساکن دونباس در نتیجه گلوله باران مستقیم شهرها، زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله مدارس، بیمارستان‌ها، مهدکودک‌ها کشته شدند.

نگرانی در آمریکا از عواقب «غیر قابل پیش‌بینی » تصمیم بایدن در خصوص اوکراین

فرانسیس سمپا، کارشناس مسائل ژئوپلیتیک، در مقاله‌ای برای مجله آمریکن تینکر (merican Thinker) نوشت که تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای ارسال سامانه‌های موشک پرتاب چندگانه دارای برد بلند (HIMARS) به اوکراین، ممکن است پیامدهای غیرقابل پیش بینی داشته و تهدیدی برای امنیت بین المللی باشد.

این کارشناس توضیح داد: «ابتدا رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن برای حمله به روسیه موشکی به در اختیار اوکراین قرار نخواهد داد. با این حال، چند روز بعد، او نظر خود را تغییر داده و تصمیم خود برای «تامین سیستم‌های موشکی دارای برد بلند و مهمات مدرن‌تر به اوکراینی‌ها» را اعلام کرد. در جریان یک درگیری نظامی، چنین سردرگمی می تواند کاملاً خطرناک باشد و عواقب غیرقابل پیش بینی در پی داشته باشد.»

نویسنده این نشریه به استناد به گفته یک منبع آگاه در دولت بایدن یادآور شد که این سامانه موشکی قادر به هدف قرار دادن «اهداف در فاصله 80 کیلومتری از محل استقرار خود» هستند. وی افزود: «البته وقتی نیروهای اوکراینی این سامانه‌های موشکی را دریافت می‌کنند، دیگر هیچ چیزی مانع از هدف قرار دادن اهدافی در خاک روسیه نخواهد شد».

نویسنده در پایان گفت: «فقط می‌توان حدس زد که همه چیز در آینده چگونه به پایان خواهد رسید و روند اوضاع چندان خوش‌بینانه نیست.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: