پرش به محتوا

پیروزی خداحافظ، جلوی شکست کامل را بگیریم!منتشر شده در هیل و راشا تودی
ترجمه مجله هفتهتغییر روایت: تجدید نظر در نتیجه جنگ در اوکراین در رسانه های ایالات متحده، پیروزی خداحافظ، جلوی افتضاح بیشتر را بگیریم!
در آغاز عملیات نظامی روسیه، رسانه های خط دهنده هنوز درباره برتری ارتش اوکراین و اثربخشی تحریم های غرب کاملاً با هم اتفاق نظر داشتند، اما به نظر می رسد این افسانه سازی حتی در رسانه های محافظه کار ایالات متحده به طور فزاینده ای در حال فروپاشی است.

در ۲ ژوئن، روزنامه محافظه‌کار آمریکایی هیل، که طبق گزارش ویکی‌پدیا به صورت رایگان برای همه اعضای کنگره، کاخ سفید، اعضای مطبوعات، گروه‌های لابی و گروه‌های تجاری و ذینفع در واشنگتن سیاسی توزیع می‌شود، یک مقاله نظری منتشر کرد. با عنوان:

«آیا روسیه می تواند در جنگ افکار عمومی و رسانه ای علیه غرب پیروز شود؟»

در این مقاله، روزنامه نگار ویلیام مولونی ابتدا نتایج آخرین نظرسنجی ها در مورد نقش ایالات متحده در درگیری روسیه و اوکراین را ارائه می دهد. طبق آخرین نظرسنجی آسوشیتد پرس-نورک در ۱۹ ماه مه، اگر برای ۶۰ درصد از آمریکایی ها در ماه مارس بحران اوکراین موضوع مهم و اصلی بود، امروز تنها ۴۵ درصد از آنها هنوز چنین نظری را دارند.

به گفته مولونی، مقاله اخیر در نیویورک تایمز نیز نشان می دهد که جهت گیری در افکار در حال تغییر است.
تا کنون، نیویورک تایمز مدافع سرسخت «پیروزی» اوکراین بوده و خواستار «مجازات» روسیه شده است. اما در ۱۹ مه این روزنامه نوشت، برای اوکراین این غیرواقعی است که تمام اراضی را که روسیه از سال ۲۰۱۴ اشغال کرده بود، دوباره به دست آورد.
مولونی به نقل از نیویورک تایمز گفت:
مولونی از نیویورک تایمز نقل میکند: «,روسیه همچنان پرقدرت خواهد ماند»،
بایدن باید روشن کند که محدودیت‌هایی برای تسلیحات، حمایت مالی و سیاسی که اوکراین می‌تواند انتظار داشته باشد، وجود دارد.
مولونی همچنین سخنرانی کیسینجر در مجمع جهانی اقتصاد در داووس را یادآور شد. در آن، کیسینجر به نفع آتش بس و بازگشت به «وضعیت قبلی» به منظور جلوگیری از تشدید درگیری خطرناک صحبت کرد.
علاوه بر این، راهبرد تحریم های غرب نتوانسته روسیه را به زانو در آورد. مولونی می نویسد:
در عوض، شواهدی هم وجود دارد که نشان می‌دهد تحریم‌ها بیشتر از اقتصاد روسیه به اقتصاد خودغرب آسیب می‌زند. صادرات انرژی و کشاورزی روسیه همچنان ادامه دارد و از رونق آن کاسته نشده است. عمدتاً به این دلیل که اروپا و بیشتر کشورهای جهان نمی توانند بدون واردات از روسیه کارشان راه بیفتد.»

علاوه بر این، به گفته مولونی، این افسانه کاملاً غیر واقعی است که ایالات متحده تقریباً تمام جهان را علیه روسیه بسیج کرده و این کشور را منزوی کرده است:
در واقع، از ۱۹۵ کشور جهان، تنها ۶۵ کشور با شرکت در رژیم تحریم های آمریکا موافقت کرده اند – یعنی ۱۳۰ کشور از جمله چین، هند، برزیل، مکزیک، اندونزی، بیشتر آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، یعنی کشورهایی که اکثریت جمعیت جهان را تشکیل می دهد با آن علنا مخالفند.»

به گفته مولونی، نمونه ای از تضعیف نقش رهبری ایالات متحده در آخرین اجلاس G20 نیز مشاهده شد. در آنجا، هیئت آمریکایی در حین سخنرانی یک نماینده روس، اتاق را ترک کرد. اما تنها سه هیئت دیگر از مجموع ۱۹ هیئت بین المللی از ایالات متحده تبعیت کردند.

مولونی در جمع بندی مطالب خود یادآوری کرد تا همین چند روز پیش فقط صحبت از پیروزی اوکراین در جنگ و تغییر رژیم در مسکو بود، اما حالا اوضاع فرق کرده به نظر می رسد که ایالات متحده و متحدانش در تلاش هستند تا با پایان دادن به جنگ، راهی قابل قبول برای سازش پیدا کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: