پرش به محتوا

تلفن همراه و رایانه گران میشود!

منبع اوراسیا دیلی و روسیه امروز

مترجم مجله هفته

اقدامات تلافی جویانه: محدودیت صادرات گاز ویژه برای تقویت موقعیت روسیه در بازار

روسیه صادرات گازهای وبژه را به کشورهای غیردوست محدود کرده است. به گفته معاون وزیر اقتصاد روسیه، از آنجایی که آنها در تولید جهانی نیمه هادی ها ضروری هستند، روسیه اکنون این شانس را دارد که بر بازار تراشه ها تأثیر بگذارد.

دولت روسیه اعلام کرد که بر صادرات گازهای ویژه کنترل شدیدی را اعمال کرده است – به دستور نخست وزیر میخائیل میشوستین، صادرات چنین محصولاتی تنها با مجوز ویژه دولتی امکان پذیر است. 

این اقدامات تا پایان سال ۲۰۲۲ به قوت خود باقی خواهد ماند. به گزارش خبرگزاری روسی اوراسیا، این محدودیت‌ها بر سازندگان جهانی ریزتراشه‌ها، لوازم الکترونیکی، تجهیزات پزشکی و تجهیزات صنعت فضایی تأثیر می‌گذارد و در پاسخ به ممنوعیت غرب برای صادرات تجهیزات پیشرفته به روسیه است.

یک منبع دولتی روسیه به روزنامه ایزوستیا گفت:

روسیه می خواهد به کشورهای غیردوست وابستگی وارداتی خود به منابع طبیعی روسیه را یادآوری کند. اکنون وزارت اقتصاد روسیه تعیین خواهد کرد که چه کسانی به گازهای نئون، کریپتون و زنون دسترسی خواهند داشت که برای تولید نیمه هادی ها مهم و حیاتی هستند که کشور ما بیش از ۳۰ درصد از بازار جهانی را در اختیار داریم.

واسیلی شپاک معاون وزیر اقتصاد روسیه در حاشیه کنفرانس اقتصاد دیجیتال روسیه صنعتی گفت که چنین محدودیت هایی باید موقعیت روسیه را در بازار جهانی میکروالکترونیک تقویت کند.

وی گفت: برای تولید نیمه هادی ها، اگر از فرآیند فناوری صحبت کنیم، حدود ۴۰۰۰ ماده مختلف و مواد شیمیایی مختلف استفاده می شود، اما عناصر اساسی وجود دارد که تقریباً هر سازنده ای در فرآیند خود نیاز حیاتی به آن دارد، به ویژه گازهای خاص به ویژه نئون. علاوه بر این، شپاک تاکید کرد که بحران جهانی در صنعت نیمه هادی از قبل در طول همه گیری جهانی آغاز شده است و محدودیت صادرات گازهای خاص «این کار موجب میشود که زنجیره تولیدکه اکنون شکسته شده دوباره بررسی و سازماندهی شود و منجر به ساخته شدن زنجیره های جدید  تولیدی شود، اما بر اساس قوانین بازی که ما تعیین میکنیم!.»

از آنجایی که روسیه محدودیت‌هایی را برای صادرات گازهای خاص اعمال کرده است، وضعیت پرتنش در بازار نیمه هادی احتمالاً بدتر خواهد شد. به عنوان مثال، گاز نئون در سیستم‌های لیتوگرافی لیزری استفاده می‌شود که در ساخت ریزتراشه‌های گوشی‌های هوشمند، رایانه‌ها و خودروها استفاده می‌شود. اوراسیا دیلی گزارش می دهد که قبل از بحران اوکراین، دو شرکت اوکراینی، Ingas LLC مستقر در Mariupol و Cryoin Engineering مستقر در اودسا، بیش از ۴۰ درصد از عرضه جهانی نئون را تامین می کردند. در ابتدای ماه مارس، تولید در هر دو شرکت متوقف شد و قیمت نئون در سراسر جهان تقریباً ده برابر شد. 

قبل از عملیات نظامی روسیه در اوکراین، روسیه حدود ۳۰ درصد از عرضه نئون جهان را به خود اختصاص می داد. همانطور که خبرگزاری اوراسیا دیلی اشاره کرد، روسیه همچنین تامین کننده اصلی مواد خام برای تولید گازهای ویژه خالص است. برای مثال، طبق وب‌سایت تخصصی ImportGenius، شرکت مستقر در اودسا «Cryoin Engineering» مخلوط‌های نئون هلیوم را برای تولید نئون و هلیوم خالص از شرکت روسی «Business Management» خریداری کرد. شرکت کریپتون مستقر در ماریوپل «Ingas LLC» مواد خام را از شرکت روسی «Prommetresurs» تهیه میکرد.

به گزارش اوراسیا دیلی، بسیاری از شرکت های الکترونیک غربی می گویند که منابع تامین خود را متنوع کرده اند. با این حال، آنها افشا نمی کنند که آیا تامین کنندگان آنها به مواد خام روسیه وابسته هستند یا خیر. به عنوان مثال، واشنگتن پست گزارش داد که بازار گازهای بی اثر به چندین شرکت بزرگ از جمله Linde Plc، Air Liquide SA و Air Products and Chemicals Inc وابسته است. به گزارش اوراسیا دیلی، این شرکت ها تامین کنندگان خود را فاش نمی کنند و قراردادهای محرمانه و بلندمدت را ترجیح می دهند، اما داده های ImportGenius نشان می دهد که این شرکت ها و سایر شرکت های غربی به منابع روسیه وابسته هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: