پرش به محتوا

بایدن کمی تنهاست


رئیس جمهور ایالات متحده سران آمریکای لاتین را به اجلاس سران آمریکا دعوت می کند:
بسیاری از سران کشورها و دولت های جنوب دعوت را رد کرده اند.
تظاهرات و اعتراض به نشست آمریکا توسط پلیس لس آنجلس ممنوع شد.

نویسنده: فولکر هرمزدورف
منتشر شده در یونگه ولت
مترجم مجله هفتهجوزف بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد هفته آینده به جهانیان نشان دهد که هنوز در حیاط خلوت خود ارباب است. همانطور که کاخ سفید شنبه گذشته اعلام کرد، او می خواهد روز چهارشنبه با همسرش جیل به لس آنجلس سفر کند، جایی که نهمین اجلاس سران آمریکا از ۶ تا ۱۰ ژوئن برگزار می شود.

پورتال تبلیغاتی دولتی ایالات متحده Martí Noticias در ۲۸ ماه مه گزارش داد، معاون رئیس جمهور کامالا هریس و همسرش داگلاس امهوف نیز در این جلسه شرکت خواهند کرد. با این حال، دو روز قبل از آغاز اجلاس سران، مشخص نیست که آیا بایدن بتواند خود را به عنوان یک رئیس دولت توانا و قاطع در کالیفرنیا به نمایش گذارد یا به بهانه ای از سفر به لس آنجلس سر باز زند چرا که میترسد مثل یک سگ خیس مضحکه همه شود.

برخی از ۳۵ کشور این دو قاره در اعتراض به حذف کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا توسط واشنگتن، شرکت خود در کنفرانس را لغو کرده اند.
چندین تن از سران دولت ها نیز – به دلایل مختلف – اعلام کرده اند که در این مراسم شرکت نخواهند کرد.
در حالی که این لزوماً به این معنی نیست که کشورهای آنها در این نشست نماینده نخواهند داشت، صرفاً اینکه مقامات دولتی سطوح پایین به آنجا فرستاده می شوند، این به معنی بی اعتنایی به رئیس جمهور ایالات متحده است که تعزیه گردان جلسه است می باشد.
بر اساس بیانیه رسمی ایالات متحده، این نشست با هدف متحد کردن دولت های منطقه در مقابله با «چالش های فوری» برگزار می شود.
بایدن «بحران مهاجرت، تغییرات آب و هوا، وضعیت اقتصادی و نحوه برخورد با همه‌گیری» را از جمله آنها یعنی چالش های فوری از دید آمریکا می‌داند.
رئیس جمهور سابق اروگوئه، خوزه موخیکا (۲۰۱۰-۲۰۱۵)، یکی از باتجربه ترین سیاستمداران منطقه، مشکوک است که بایدن بیشتر نگران کاهش نفوذ روسیه و چین در آمریکای لاتین است.
موخیکا به رادیو یونیورسال گفت: او فکر نمی‌کند محتوی این نشست چیزی «بیش از چند بیانیه درباره درگیری بین روسیه و اوکراین» باشد همین!.
علاوه بر خواسته هماهنگی با موضع ایالات متحده در برابر روسیه، ملاحظات سیاسی داخلی نیز احتمالاً در این امر نقش دارند.
در آستانه انتخابات میان دوره ای ایالات متحده در ماه نوامبر، که شاهد تحولاتی برای یک سوم سنا و بسیاری از کرسی های مجلس نمایندگان خواهد بود.
بایدن می‌خواهد قدرت نشان دهد و با عدم دعوت از کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه، از خطر متهم شدن به «همدستی» با «دیکتاتوری‌های» ادعایی در منطقه توسط راست‌گرایان افراطی آمریکائی اجتناب کند.

برای انجام این کار، مشکل آفرینان احتمالی باید خفه شوند. بنابراین، دولت بایدن اقدامات سخت تری در مقایسه با سیاست دونالد ترامپ علیه کشورهای نامبرده انجام دهد، کشورهائی که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ آنانرا «تروئیکای استبداد» توصیف کرد.
«دلیل رنج عظیم انسانی، بی ثباتی بزرگ منطقه ای، و نطفه و گهواره کثیف کمونیسم در نیمکره غربی.»
شهروندان ایالات متحده از حق ابراز نظر علنی و اعلام مواضع مختلف با دولت آمریکا محروم شده اند.
سازمان دهندگان «اجلاس مردمی» که توسط سازمان های مختلف ایالات متحده برنامه ریزی شده بود تا «منافع فقرا و محرومان در نیمکره ما» را در لس آنجلس ابراز و نمایندگی کنند حق ابراز مخالفت علنی ندارند زیرا، روز سه‌شنبه اعلام شد که پلیس لس‌آنجلس تظاهرات در جریان این اجلاس را ممنوع کرده است.
مدیر اجرایی سازمان «کالیفرنیایی ها برای حقوق مهاجران انسانی لس آنجلس»، آنجلیکا سالاس، به نقل از کانال تلویزیونی آمریکای لاتین تله سور گفت که «اجلاس سران مردم» به «مسائلی که برای مردم ما مهم است، خواهد پرداخت، اما حقوق مهاجران، زنان و کارگران، بازسازی و حفاظت از هنجارهای دموکراتیک و امنیت خانواده از نشست ریاست جمهوری حذف شدند.

«ما دیدگاه متفاوتی در نیمکره را نمایندگی میکنیم و نیمکره را به عنوان مکانی برای صلح، آزادی و رفاه برای همه، بدون استثناء هیچ کشوری میخواهیم.»
اما واشنگتن معتقد است که «این حق را دارد که خودش تصمیم بگیرد که چه کسی دموکراتیک است و چه کسی نیست، علیرغم این واقعیت که در طول تاریخ خود مکرراً به کشورهای ثالث حمله کرده است، به جامعه بین المللی دروغ گفته است – عراق فقط یک نمونه است، در حالیکه آمریکا مشغول کشتار، سازماندهی کودتا، تحمیل تحریم ها و نقض قوانین بین المللی؛ البته به نام دموکراسی است.»

روزنامه مکزیکی لا ژورنادا روز سه شنبه به دلایل رد این نشست توسط بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین پرداخت، این روزنامه معتبر نوشت: «واضح است که این کشور به عنوان مخالف سرسخت حق ملت ها برای تصمیم گیری مستقل و تعیین مسیر خود، شرایط میزبانی اجلاس قاره آمریکا را ندارد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: