پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۱

انتقاد روسیه از برنامه‌های آلمان برای تجهیز گسترده ارتش
روسیه در کنایه‌ای به دوران نازی، آلمان را به تجهیز مجدد متهم کرده است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این باره گفت: ما برنامه‌های دولت فدرال برای یک صندوق ویژه 100 میلیارد یورویی برای ارتش خود را به عنوان تاییدی بیشتر بر این می دانیم که برلین در راه تسلیح مجدد است.

ارتش آلمان روز گذشته اصلاحیه قانون اساسی برای ایجاد صندوق ویژه ارتش آلمان را تصویب کرد.

نیروهای اوکراینی مناطق مسکونی در دونتسک را هدف قرار دادند

به گفته خبرنگاران محلی، روز شنبه، نیروهای مسلح اوکراین دوباره مناطق مسکونی در دونتسک، شهری با بیش از یک میلیون نفر جمعیت را گلوله باران کردند.

مناطق کوجبیشفسکی و پتروفسکی تحت تأثیر قرار گرفتند. گلوله ای در حیاط مدرسه شماره ۶۲ فرود آمد.آنطور که مشخص شد یکی از اهالی محل بر اثر نارنجک اوکراینی کشته شد.

نیروهای روسی نیروهای جدیدی را به سورودونتسک می آورند

به گفته منابع اوکراینی، روسیه در نبرد برای شهر سورودونتسک در منطقه لوگانسک در شرق اوکراین با کمک نیروهای ذخیره جدید به حملات خود ادامه داد.

به گفته ستاد کل اوکراین، حملات روسیه به حومه اوستینوفکا و همچنین تلاش برای حمله زمینی در منطقه باخموت ناموفق بود. هدف حملات روسیه قطع تدارکات و محاصره نیروهای اوکراینی در سورودونتسک است. منطقه سورودونتسک-لیسیچانسک یک منطقه شهری است که قبل از جنگ ۳۸۰ هزار نفر در آن زندگی می کردند. این آخرین بخش از منطقه لوگانسک است که هنوز توسط نیروهای وفادار به کیف کنترل می شود.

بر اساس اطلاعات روسیه، بیشتر شهر سورودونتسک در حال حاضر تحت کنترل جمهوری خلق لوهانسک است. در حال حاضر درگیری در منطقه صنعتی وسیع در غرب و جنوب شهر جریان دارد که هنوز در اختیار نیروهای اوکراینی است.

نیروهای اوکراینی یک شهر در منطقه بریانسک روسیه را گلوله باران کردند

الکساندر بوگوماس، فرماندار منطقه بریانسک روسیه در تلگرام از حمله اوکراین به یک شهرک در نزدیکی مرز اوکراین خبر داد. دو خانه در نتیجه گلوله باران در روستای اسلوچفسک در ناحیه پوگار آتش گرفت. یکی از اهالی محل نیز دچار اصابت ترکش خفیف شده است. او به بیمارستان منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت.

روسیه به مرکز آموزشی توپخانه ارتش اوکراین حمله کرد

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در جلسه توجیهی صبح شنبه خود از حمله موشکی روسیه به یک مرکز آموزشی نظامی در منطقه سومی اوکراین خبر داد. تاسیسات نزدیک روستای استتسکووکا، جایی که مستشاران خارجی سربازان اوکراینی را برای استفاده از هویتزرهای ۱۵۵ میلی‌متری ام۷۷۷ آموزش می‌دادند، با موشک‌های بسیار دقیق مورد اصابت قرار گرفت. در حمله موشکی دیگری، پایگاه مزدوران خارجی منهدم شد. حملات بیشتری با موشک های با دقت بالا، انبارهای مهمات و سوخت، پست های فرماندهی و انباشته پرسنل و تجهیزات ارتش اوکراین را در قلمرو جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک منهدم کردند.

کوناشنکوف همچنین گفت که نیروی هوایی روسیه به ۵۴ مرکز پرسنل و تجهیزات نیروهای مسلح اوکراین حمله کرد. بیش از ۴۰۰ نازی اوکراینی کشته شدند. در همان زمان گفته شد که ۲۰ خودروی زرهی و زرهی و چهار موشک انداز چندگانه گراد نیز نابود شدند.

به گفته سخنگوی ارتش، پدافند هوایی روسیه یک هواپیمای ترابری را با سلاح و مهمات در نزدیکی اودسا سرنگون کرد. علاوه بر این، ۱۷ هواپیمای بدون سرنشین در جمهوری خلق لوگانسک و در مناطق اوکراینی خارکف و نیکولایف – دو مورد از آنها Bayraktar TB2 – منهدم شدند. از آغاز عملیات ویژه، اوکراین ۱۸۷ هواپیما، ۱۲۹ هلیکوپتر، ۱۱۰۴ پهپاد، ۳۲۸ مجتمع موشکی ضد هوایی، ۳۴۰۶ تانک و خودروی زرهی و ۴۶۶ موشک انداز را از دست داده است.

جمهوری خلق دونتسک از زمان آغاز تشدید تنش در ,۱۰۸ روز پیش، ۱۴۱ غیرنظامی کشته شده است

مقامات دونتسک آمار به روز شده ای را از تلفات غیرنظامیان در نبردهای جمهوری خلق در روز شنبه منتشر کردند. از زمان آغاز تشدید تنش ها در 108 روز پیش، 141 غیرنظامی که هفت تن از آنها کودک بودند، کشته شده اند. 676 نفر دیگر از جمله 53 کودک مجروح شدند. مقامات دونتسک در مجموع 3777 حمله ارتش اوکراین به خاک جمهوری خلق را ثبت کردند که طی آن حداقل 33848 موشک از جمله 28 موشک زیردریایی توچکا شلیک شد.

از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین در 101 روز پیش، جمهوری خلق دونتسک با حمایت روسیه و جمهوری خلق لوهانسک، 226 شهرک را تحت کنترل خود درآورده است. به گفته این سازمان، در حال حاضر بر سر شهر سویاتوگورسک در حال جنگ هستند.

جمهوری خلق دونتسک از ۶۲ حمله از سمت اوکراین در ۲۴ ساعت خبر داد

مقامات دونتسک ۶۲ حمله توسط ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته را ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۴۶۳ موشک به خاک جمهوری خلق شلیک شد. در نتیجه یک ۷۹ ساله ساکن گورلوکا جان باخت و ۱۴ نفر مجروح شدند. در نتیجه حملات اوکراین، ۶۰ خانه و هفت زیرساخت شهری در دونتسک، گورلووکا، الکساندروفکا، سیگنالنویه، ماکیفکا و یاسینواتایا آسیب دیدند.

صبح روز شنبه یک مرد ۷۸ ساله ساکن منطقه پتروفسکی نیز در بمباران دیگری در دونتسک کشته شد.

اتحادیه آفریقا: پوتین برای آزاد سازی صادرات غلات اوکراین به آفریقا آماده است

اتحادیه آفریقا اعلام کرد، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه آماده است تا اجازه صادرات غلات از اوکراین به آفریقا را بدهد. این مطلب را مکی سال، رئیس اتحادیه آفریقا (AU) پس از دیدار با پوتین در روز جمعه در سوچی توییت کرد.  به گفته وی روسیه همچنان آماده تضمین صادرات گندم و کود به قاره آفریقا است.

پوتین و مکی سال، رئیس‌جمهور سنگال برای آزادسازی همه محصولات غذایی و لغو ممنوعیت صادرات غلات از سوی روسیه گفتگو کردند.

اوکراین یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان است. از دست رفتن ذخایر غلات از اوکراین به دلیل جنگ به ویژه برای آفریقا دردناک است. به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی، بیم یک قحطی فاجعه بار در این قاره وجود دارد.

گفتگوی مقامات سازمان ملل با نمایندگان روسی برای حل بحران صادرات مواد غذایی
بر اساس اطلاعات سازمان ملل متحد، «مارتین گریفیتس»، هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل متحد، با مقامات روسی در زمینه صادرات مواد غذایی مذاکرات باز و سازنده ای داشته است.

«استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که گریفیتس در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در وزارتخانه های خارجه و دفاع روسیه گفتگو کرد. هدف آنها یافتن راه هایی برای آوردن غلات و سایر مواد غذایی از بنادر دریای سیاه اوکراین به بازار جهانی بود.

ربکا گرینسپن، دبیرکل کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، که در تلاش است تا غلات و کود روسیه را وارد بازار جهانی کند هم روز دوشنبه به مسکو سفر کرده بود.  دوجاریک روز جمعه از نظرات مثبت زیادی در این مذاکرات صحبت کرد، اما  در عین حال گفت که تکه‌های متحرک زیادی در این پازل وجود دارد.

ربکا گرینسپن، دبیرکل کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، که در تلاش است تا غلات و کود روسیه را وارد بازار جهانی کند هم روز دوشنبه به مسکو سفر کرده بود.  دوجاریک روز جمعه از نظرات مثبت زیادی در این مذاکرات صحبت کرد، اما  در عین حال گفت که تکه‌های متحرک زیادی در این پازل وجود دارد.

نشریه هیل آمریکا: پیروزی اوکراین بر روسیه غیرممکن است

«اندرو لاتم» استاد روابط بین‌الملل در کالج مک‌آلستر در ایالات متحده در مقاله‌ای برای نشریه هیل (The Hill)  نوشته است که پیروزی اوکراین بر روسیه در جنگ کنونی غیرممکن است. به عقیده این استاد دانشگاه، کی‌یف این فرصت را ندارد که دونباس و شهر‌های ساحلی دریای آزوف را تحت کنترل خود بازگرداند. بر خلاف مناطق شمال اوکراین، این سرزمین‌ها برای منافع روسیه دارای اولویت اساسی بوده و ارتش روسیه آنجا را ترک نخواهد کرد.

لاتم افزود که نیروهای مسلح اوکراین هر روز متحمل خسارات بیشتری شده و ضعیف تر از قبل می شوند و حتی ولادیمیر زلنسکی هم به این مسئله اعتراف کرده است. بنابراین تنها یک نتیجه ممکن از رویدادهای کنونی وجود دارد: اوکراین تکه تکه و به مناطق خودخوانده بیشتری تقسیم خواهد شد.

به گفته وی، چنین سناریویی ناگزیر محقق خواهد شد و به شکستی سنگین برای کی‌یف تبدیل خواهد شد. و این در حالی است که چنین روند اوضاعی منافع ژئوپلیتیکی مسکو را برآورده خواهد کرد: اوکراین را از حوزه ژئوپلیتیکی ناتو و مدار ژئواکونومیک اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

درخواست وزیر دفاع اوکراین از ناتو برای معرفی این کشور به‌عنوان عضو عملی این اتحاد

آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین از مقامات بروکسل درخواست کرد تا عضویت عملی این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به رسمیت بشناسند و این کشور را در دکترین راهبردی جدید ناتو بگنجاند.

این مقام اوکراینی با اشاره به اینکه در نشست سران ناتو در مادرید، استراتژی 10 سال آینده این اتحاد به تصویب خواهد رسید، گفت: « من فکر می‌کنم اگر بخواهیم درباره عضویت عملی اوکراین در ناتو و نه عضویت قانونی آن صحبت کنیم، چنین اقدامی می‌تواند نظریه خوبی باشد، برای اینکه اوکراین نیز اکنون دیگر به بخشی از این استراتژی تبدیل شده و باید در دکترین جدید ناتو گنجانده شود».

به عقیده رزینکوف، «این یک وضعیت برد-برد برای همه کشورهای عضو» اتحادیه اروپا و ناتو خواهد بود، برای اینکه اوکراین بخشی از جناح شرقی اروپا شده است.

ماکرون: طی شش ماه حداقل 100 ساعت مکالمه تلفنی با پوتین داشتم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شب گذشته، جمعه، در مصاحبه با La Depeche یادآور شد که از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون مذاکرات زیادی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه داشته است که مدت زمان آن طبق ارزیابی کاخ الیزه، به 100 ساعت رسیده است.

رهبر فرانسه همچنین تاکید کرد که فدراسیون روسیه را نباید تحقیر کرد، برای اینکه دیر یا زود سایر کشورها باید با مسکو همکاری کنند. ماکرون گفت: «هیچکس نباید فدراسیون روسیه را تحقیر کند. زمانی خواهد رسید که مناقشه در اوکراین پایان یابد و راه خروج از بحران از طریق دیپلماسی هموار  خواهد شد و سایر کشور باید با روسیه همکاری داشته باشند.» وی همچنین ابراز اطمینان کرد که فرانسه باید نقش میانجی را در بحران کنونی در اوکراین ایفا کند.

نکات به‌روز شده استراتژی امنیتی آمریکا به دلیل حمله روسیه به اوکراین

آژانس خبری «بلومبرگ» صبح امروز، شنبه، به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که حمله نظامی روسیه به اوکراین، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را مجبور کرده است تا نسخه جدید آتی استراتژی امنیت ملی ایالات متحده را به طور جدی مورد بازنگری قرار دهد. بدین ترتیب، نسخه قبلی این سند که هنوز در حال نهایی شدن است، نشان می‌دهد که چگونه اولویت‌های ایالات متحده در واکنش به اقدام نظامی روسیه در اوکراین و مشارکت رو به رشد بین پکن و مسکو در حال تغییر است.

بلومبرگ یادآور شده است که مقامات ایالات متحده نسخه جدیدی از این استراتژی را در ماه ژانویه برنامه ریزی کردند، ولی افزایش وخامت اوضاع پیرامون اوکراین آنها را مجبور کرد تا در برنامه‌های خود تجدید نظر کنند. در حالی که تاریخ انتشار هنوز مشخص نیست، و همانطور که منابع این آژانس گفتند، هنوز ممکن است تغییراتی در پیش‌نویس این سند ایجاد کرد.

علاوه بر نقش آسیا در منافع امنیت ملی ایالات متحده، استراتژی جدید بر اهمیت اروپا نیز تاکید دارد، که انحرافی از نسخه قبلی آن است که بیشتر بر چین متمرکز شده بود. در عین حال، در این متن استدلال شده که رویدادهای اروپا و آسیا به طور جدایی ناپذیری به یکدیگر مرتبط هستند.

کیف فقط می خواهد از موضع قوی تر با مسکو مذاکره کند

به گفته مذاکره کننده ارشد، اوکراین تنها زمانی به میز مذاکره بازخواهد گشت که در جنگ علیه روسیه موضع قوی تری داشته باشد. دیوید آراخامیجا روز جمعه در تلویزیون اوکراین گفت تا زمانی که درگیری های شدید در شرق اوکراین وجود دارد، دلیلی برای مذاکرات وجود ندارد و می‌توان مذاکرات را به وحشت انداخت. 

«مذاکرات فقط باید زمانی ادامه یابد که موزه ما در مذاکرات تقویت شود»

رهبر گروه پارلمانی حزب ریاست جمهوری، خدمتگزاران مردم، می گوید، مهمتر از همه، «زمانی که سلاح هایی که دائماً توسط شرکای بین المللی به ما وعده داده می شود سرانجام به مقدار کافی برسد.» اوکراین قوی تر می شود.

رئیس جمهور زلنسکی نمیخواهد دوباره با روسیه وارد مذاکره شود شرط مذاکره با روسیه برای رئیس جمهور اوکراین بازگشت روسیه به مرزهای قبل از حمله ۲۴ فوریه می باشد.

او همچنین می‌خواهد مستقیماً با ولادیمیر پوتین، رئیس کرملین صحبت کند که روسیه تاکنون از انجام آن خودداری کرده است.

سوئیس ارسال مهمات و تانک به اوکراین از طریق کشورهای ثالث را ممنوع کرد

سوئیس ممنوعیت صادرات تسلیحات سوئیسی از طریق کشورهای ثالث به اوکراین را تایید کرده است. روز جمعه، شورای فدرال اعلام کرد که برن نمی تواند با تحویل مهمات و خودروهای جنگی پیاده نظام چرخدار از آلمان و دانمارک به کیف به دلیل «اصل قانون بی طرفی» موافقت کند. بر اساس قانون مواد جنگی، در صورتی که کشور دریافت کننده درگیر درگیری مسلحانه بین المللی باشد، درخواست صادرات نمی تواند مورد تایید قرار گیرد. 

با این حال، شورای فدرال اجازه داد «مجموعه ها و قطعات منفرد» به شرکت های دفاعی اروپایی عرضه شود – حتی اگر بتوان از آنها برای ساخت سلاح هایی استفاده کرد که ممکن است بعداً در اوکراین به پایان برسد. 

به نوبه خود، وزارت دفاع در برن اعلام کرد که آلمان مجاز است تانک های جنگی را از انبارهای قبلی ارتش سوئیس به سایر کشورهای اروپایی منتقل کند. برلین در مورد استفاده از 42 تانک لئوپارد 2 A4 که سوئیس در سال‌های 2010 و 2011 به سازنده راین متال بازگردانده بود، آزاد بود. این بدان معناست که آلمان می تواند این تانک ها را به کشورهایی تحویل دهد که به نوبه خود تسلیحات را در اختیار اوکراین قرار داده اند.

خبرنگار راشاتودی ایگور ژدانوف گزارش داد که ارتش اوکراین در دونباس خودروهای حامل خبرنگاران راشاتودی و رویترز را هدف قرار داد.

«ژدانوف در کانال تلگرامی خود نوشت: ما در ورودی شهر سورودونتسک بمباران شدیم، یکی از گلوله ها به خودرویی اصابت کرد که پنج تا ده متر جلوتر از ما بود… ابتدا به نظر می رسید که با مین برخورد کرده است. ماشین به پهلو واژگون شد و آتش گرفت.»

به گفته این خبرنگار، راننده خودروی آسیب دیده حامل دو خبرنگار «رویترز» بلافاصله کشته شد و خبرنگاران مجروح به بیمارستان منتقل شدند.

«این خبرنگار با تاکید بر اینکه حملات نیروهای اوکراینی به دو خودروی ما  با برنامه ریزی قبلی حمله کردند آنها منتظر ماندند تا ما به محل خاصی از جاده رسیدیم و سپس به شدت به ما شلیک شد و پس از آن شروع به تیراندازی با پهپاد  کردند»

منبع: راشاتودی

منبع: وزارت دفاع روسیه

روسیه اقدام آمریکا برای ارسال تسلیحات به اوکراین را محکوم کرد

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه جمعه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد، مسکو اقدام آمریکا برای تحویل سامانه‌های راکتی دوربرد و بالگردهای می-۱۷ به اوکراین را قاطعانه محکوم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، در این بیانیه آمده است، ارسال محموله‌های جدید کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین، نقض آشکار تعهدات بین‌المللی واشنگتن است. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: در بسته کمکی جدید آمریکا به اوکراین ۴ فروند بالگرد می‌۱۷ وجود دارد که دولت روسیه قبلا برای انجام عملیات‌ در افغانستان در اختیار آمریکا قرار داده بود. ما همچنین متوجه شده‌ایم که آمریکا درحال انتقال سامانه‌های موشکی و توپخانه دوربرد به کی‌یف است که این اقدام غیرمسوولانه است. 

زاخارووا هشدار داد: مسئولیت عواقب این اقدامات بر عهده واشنگتن و افراد وابسته به آن در کی‌یف است. 

کالین کال معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: آمریکا تصمیم گرفته است چهار سامانه موشکی چندگانه هیمارس به اوکراین تحویل دهد که برد آن‌ها ۷۰ کیلومتر است و اوکراینی‌ها می‌توانند با استفاده از این موشک‌ها هر هدفی را در خاک اوکراین به دقت مورد اصابت قرار دهند. 

وی اضافه کرد: نیروهای اوکراین برای استفاده از این سامانه‌ها باید آموزش ببینند که دوره آن‌ ۳ هفته طول می‌کشد. 

به گفته وی، این بسته کمک نظامی همچنین ۵ سامانه رادار هوایی و هزار موشک جاولین و چهار بالگرد Mi-۱۷ را شامل می‌شود. 

معاون پنتاگون افزود: بر اساس ارزیابی‌های ما، اوکراینی‌ها در حال حاضر به موشک‌هایی که برد آن‌ها صدها کیلومتر است نیاز ندارند بنابراین ما تصمیم گرفتیم سامانه هیمارس را در اختیار آن‌ها قرار دهیم. 

آمریکا و اروپا بدون اوکراین در حال مذاکره درباره آتش بس هستند

منابع آمریکایی گفته اند که ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد شرایط بالقوه آتش بس در اوکراین در حال مذاکره بدون حضور دولت کیف بوده اند.

به گزارش سی ان ان، منابع دولتی آمریکا گزارش داد که نمایندگان دولت ایالات متحده در چند هفته گذشته در مورد چارچوب‌های احتمالی آتش بس در اوکراین با متحدان اروپایی خود رایزنی‌های منظم داشته اند.

به گفته این منابع، دولت اوکراین در این گفتگوها مشارکت نداشته و این مذاکرات در غیاب کیف صورت گرفته است.

در همین حال، منابع سی‌ان‌ان از چارچوب‌های مشخصی که مذاکرات پیرامون آتش بس در آن انجام می‌شود نامی نبردند، اما تاکید کردند که واشنگتن قصد ندارد به کی‌یف برای تسلیم مناطقی از این کشور فشار وارد کند.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که با وجود این رایزنی‌ها، واشنگتن در حال حاضر هیچ آمادگی برای آتش بس در طرفین درگیری نمی بیند. با این حال، یک جایگزین برای توافق، طولانی شدن نامحدود درگیری است که منجر به مشکلات فزاینده در اقتصاد جهانی می‌شود. در همین حال، ایالات متحده امیدوار است که بتواند به اندازه کافی از اوکراین حمایت کند تا درگیری به حل و فصل صلح ختم شود، نه به تسلیم کامل.

پیش از این منابع ایتالیایی گزارش داده بودند که ایتالیا پیشنهادات خود را در مورد راه‌حل صلح‌آمیز در اوکراین به سازمان ملل و G۷ ارائه کرده است که متضمن آتش‌بس و توافق در مورد سرزمین‌های مورد مناقشه و همچنین توافق چندجانبه در مورد تضمین امنیت در اروپا است؛ که این پیشنهاد از سوی دیگر کشورهای غربی پذیرفته نشد.

کاهش علاقه به جنگ اوکراین در فضای مجازی

بر اساس بررسی مرکز «نیوزویپ» که بر رسانه‌های اجتماعی نظارت می‌کند، با ورود جنگ اوکراین به صدمین روز خود، علاقه به اخبار پیرامون این جنگ در فضای مجازی کاهش یافته است.

به گزارش اکسیوس، بر اساس این بررسی مقالات خبری درباره جنگ اوکراین در هفته جاری از ۵۲۰ هزار مقاله در هفته اول جنگ به ۷۰ هزار مقاله در روز جمعه کاهش یافته است. 

این بررسی همچنین نشان می‌دهد که گفت وگوها در رسانه‌های اجتماعی در مورد محصولات خبری با موضوع اوکراین در مقایسه با هفته اول جنگ ۲۲ برابر کاهش یافته است. 

بر اساس این بررسی، در این هفته ۴.۸ میلیون اشتراک گذاری مجدد مقالات در مورد جنگ اوکراین وجود داشت درحالی که در هفته اول آغاز این جنگ بیش از ۱۰۹ میلیون بار این مقالات به اشتراک گذاشته شده بود.  

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هفته پیش اعلام کرده بود که توجه جهانی برای این کشور حیاتی بوده است. 

وی با این حال ابراز نگرانی کرد که مردم جهان از اخبار اوکراین خسته خواهند شد و به دنبال موضوعات جدید خواهند بود.

روسیه خواستار توضیح آمریکا درباره انتقال بالگردهای میگ-17 به اوکراین شده است

وزارت امور خارجه روسیه خواستار توضیح از سوی مقامات واشنگتن شده است که چرا واشنگتن تعهدات قراردادی خود را نقض کرده و بالگردهای میگ-17 که روسیه قبلاً برای استفاده آنها در ارتش افغانستان به طرف آمریکایی منتقل کرده بود، در بسته جدید کمک‌های نظامی ایالات متحده به اوکراین گنجانده شده است.

در  بیانیه وزارت خارجه روسیه در این باره آمده است: «چنین توافقی به طور قانونی در قرارداد مربوطه و گواهی کاربر نهایی آمده است و به صورت کاملاً مشخص بیان می‌کند که بالگردهای مذکور باید به جمهوری اسلامی افغانستان و به منظور استفاده نیروهای مسلح این کشور تحویل داده شود. با این حال، این محدودیت‌های قانونی، همانطور که دیده شده، مانعی برای واشنگتن در تمایل افسارگسیخته آنها برای پمپاژ تسلیحات نظامی به اوکراین نشده است.»

طبق این اطلاعات، سفارت روسیه در ایالات متحده اعتراض رسمی مسکو را به وزارت امور خارجه ایالات متحده تحویل داده و خواستار توضیح این موضوع شده که چرا این بالگردهای روسی بدون اطلاع و رضایت صادرکننده به اوکراین منتقل می‌شوند، البته به وضوح پاسخی از واشنگتن دریافت نشده است.

در این بیانیه یادآوری شده که رفتار ایالات متحده نمونه آشکاری از سیاست استانداردهای دوگانه است، زمانی که واشنگتن تنها به توافقاتی که در لحظه برایش مناسب است عمل می‌کند. ناگفته نماند که این نقض آشکار قوانین بین المللی در نهایت به طولانی شدن درگیری نظامی در اوکراین کمک خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه ادادمه داده: «واشنگتن به طور غیرمسئولانه سیستم‌های موشکی و توپخانه دوربرد هم به مقامات کی‌یف تحویل داده است و این اقدام را با ادعای دریافت «ضمانت» از اوکراین مبنی بر اینکه استفاده از کمک نظامی فراتر از مرزهای این کشور نخواهد رفت، توجیه می‌کند. طرف روسیه این قبیل اقدامات ایالات متحده را که تنها چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز و زودهنگام درگیری در اوکراین را به تعویق می‌اندازد، را به شدت محکوم کرده و مسلماً مسئولیت عواقب بعدی آن تنها بر عهده واشنگتن و دست نشانده‌هایش در کی‌یف است.»

اروپا جنگ تجاری و اقتصادی همه جانبه علیه روسیه آغاز کرده است

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که بروکسل آشکارا جنگ تجاری و اقتصادی همه جانبه را علیه مسکو آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت خارجه روسیه معتقد است که اتحادیه اروپا به جای مقصر دانستن روسیه برای بحران غذایی، باید در رویکردهای خود در سیاست‌های اقتصاد کلان، مالی، تجاری، انرژی و کشاورزی و صنعتی به ضرر موقعیت کشورهای در حال توسعه تجدید نظر کند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: «اتحادیه اروپا باید به جای اتهامات بی اساس، با اشتباهات سیستمی خود در سیاست‌های کلان اقتصادی، مالی، تجاری، انرژی و کشاورزی و صنعتی برخورد کند و از انحراف جریان‌های تجاری به ضرر کشورهای در حال توسعه دست بردارد و همچنین از رویه تحریم‌های یکجانبه چشم پوشی کند، چون این اقدامات محدودکننده با هنجارهای حقوق بین الملل در تضاد است.»

این وزارتخانه افزود که بروکسل آشکارا یک جنگ تجاری و اقتصادی همه جانبه علیه روسیه آغاز کرده و این واقعیت را نادیده گرفت که این کشور یکی از کشورهای عمده و پیشرو جهان در تأمین محصولات اساسی کشاورزی، گندم، جو، آفتابگردان، کودهای معدنی و محصولات علوفه‌ای است.

وزارت خارجه روسیه همچنین افزود: «تحریم های اتحادیه اروپا، تأمین انرژی در بازارهای جهانی را بی ثبات می‌کند و بروکسل بدون توجه به منافع جامعه بین المللی قصد ندارد این رویه را کنار بگذارد. بدیهی است که اتحادیه اروپا با اعمال یا برنامه‌ریزی برای اعمال تحریم‌های یکجانبه بر عرضه انرژی روسیه، بخش انرژی را سیاسی می‌کند و سعی می‌کند از وابستگی متقابل مصرف‌کنندگان و تامین‌کنندگان انرژی به عنوان ابزار فشار سیاسی استفاده کند و در عین حال به اقتصاد خود آسیب وارد کند.»

در بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین آمده است: «تصمیمات نشست شورای اروپا در ۳۰ و ۳۱ مه برای ممنوعیت واردات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به اتحادیه اروپا تأیید می‌کند که اتحادیه اروپا بدون توجه به منافع جهان، آماده نیست این رویه یک طرفه را کنار بگذارد.»

این وزارتخانه معتقد است که در آینده نزدیک هیچ جایگزین واقعی برای منابع انرژی روسیه در بازار اروپا وجود ندارد و محدودیت‌های عرضه از روسیه مشکلات بزرگی را برای اتحادیه اروپا به همراه خواهد داشت.

هفته گذشته اعضای اتحادیه اروپا ششمین بسته تحریمی این اتحادیه علیه روسیه را تصویب کردند که شامل تحریم بخشی از واردات نفت روسیه و قطع ارتباط بخشی از شبکه بانکی روسیه از سیستم معاملات بین المللی سوئیفت است. گفته شده ممنوعیت خرید نفت شش ماه پس از اجرایی شدن تحریم‌ها و تحریم واردات فرآورده‌های نفتی پس از هشت ماه اجرایی خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: