پرش به محتوا

ریاکاری – اگر ناتو به جنایتی متهم شود، غرب خود راپشت مصونیت پنهان می کند.

تحمل استاندارد دوگانه ناتو سخت است: این سازمان مدعی «مصونیت» قانونی برای سربازان خود در مقابل مسئولیت حملات بمباران غیرقانونی به یوگسلاوی است. حتی وقتی صحبت از کشتار بی رویه غیرنظامیان در عراق، سوریه و افغانستان می شود، آنها این را یک فرمول آزمایش شده و موفق می دانند

نوشته مارینکو اوچر، بلگراد
راشا تودی
ترجمه م. میرفخرائی
مجله هفتهبا وجود این واقعیت که ما آنها را در بمباران غیرقانونی جمهوری فدرال یوگسلاوی از مارس ۱۹۹۹ کشتیم، علیرغم اینکه «تأثیر» این جنایت جان بیش از ۲۵۰۰ نفر را گرفت و خسارت مادی آن از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت.
و با وجود اینکه این عملیات بدون تایید سازمان ملل صورت گرفت و غیرقانونی بود- ما بر مصونیت خود را تاکید میکنیم!

این را می توان از پاسخ مقر ناتو در بروکسل به دادگاه عالی و وکیل صرب سردان الکسیچ نتیجه گرفت. که پس از بمباران اورانیوم غنی شده در سال ۱۹۹۹، پیگیرانه سال ها تلاش کرده است تا این اتحاد نظامی را وادار به پرداخت غرامت مالی به قربانیان کند.

دورنمای کمی برای اینکه ائتلاف نظامی غرب مسئولیت خود را در قبال عواقب بمباران به عهده بگیرد وجود داشت، زیرا ساکنان آن هنوز یعنی ۲۳ سال بعد به طور دسته جمعی بر اثر سرطان می میرند.

با این حال، پس از اینکه وکیل دعاوی الکسیچ سوابق پزشکی بیش از ۳۰۰۰ شهروند را که با مشکلات خاص سلامتی به او مراجعه کرده بودند جمع آوری کرد و پس از اینکه پزشکان ارتباطی بین افزایش تعداد بیماران سرطانی در جنوب صربستان با بمباران اورانیوم غنی شده، برقرار کردند، به نظر می رسد که شانس بیشتری برای پاسخگویی ائتلاف وجود دارد.

لحظه مهم در کل پرونده علیه ناتو، که در چند سال گذشته به طور مستمر هرگونه اتهامی را نادیده گرفته است، درک این موضوع بود که حدود ۲۵۳ سرباز ایتالیایی در مناطقی که در معرض حملات بمباران قرار داشتند، مستقر بودند. آنها برنده شکایات پرونده های خود علیه وزارت دفاع ایتالیا شدند.

سربازان ایتالیایی مستقر در واحدهای ناتو در جنوب صربستان و در قلمرو استان خودخوانده کوزوو با موفقیت توسط وکیل آنجلو فیوره تارتالیا نمایندگی شدند. او به دلیل مشکلات سلامتی و آسیب‌های روحی و مرگ ناشی از تشعشعات، به آسیب‌دیدگان کمک کرد تا هر کدام صد هزار یورو غرامت دریافت کنند.

با این حال، در مورد صربستان، مسائل پیچیده تر می شود، زیرا نمایندگان پیمان ناتو به درخواست های وکیل و پزشکان صرب که اغلب در رسانه ها افزایش نگران کننده موارد سرطان را فاش می کردند، پاسخی ندادند. با این حال، پس از اینکه وکیل ایتالیایی علاقه خود را به قربانیان صرب نیز نشان داد و تمایل خود را برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با همکاران صرب خود در پرونده ناتو ابراز کرد، چشم انداز برنده شدن در پرونده کمی بهتر شده است.

در آینده نزدیک صربستان منتظر ورود وکیل تارتالیا و دستیار او در آسیب شناسی روانی قانونی و پزشکی قانونی، دکتر ریته چلی میباشد.
دکتر چلی مشاور کمیسیون تحقیق در مورد اثرات اورانیوم غنی شده و ذرات نانو بر سربازان شاغل در ماموریت های حفظ صلح در منطقه بود.
که در زمان بمباران ناتو در استان صربستان کوزوو و متوهیا (کوزوو و متوهیجا نام قانون اساسی استان خودخوانده صربستان است) بودند.

این پزشک ایتالیایی همچنین یکی از اعضای کمیسیون کارشناسی بود که برای تعیین ارتباط علت و معلولی بین بمباران اورانیوم غنی شده و بیماری های افرادی که در سال ۱۹۹۹ در کوزوو بودند، کار می کرد. با گرفتن نمونه خون از سربازان ایتالیایی، دکتر چلی دریافت که سرطان های رایج نتیجه بمباران فلزات سنگین هستند. وکیل سردار الکسیچ امیدوار است که دکتر چلی گزارش معتبری در مورد موکلان خود تهیه کند و شواهد احتمالی مانند دعاوی ایتالیایی در دیوان عدالت برای یکسان کردن رویه قضایی دو پرونده ارائه شود.

به تبعیت از تجربه موفقیت آمیز در ایتالیا، دادگاه بلگراد اکنون در تلاش است تا در هر پرونده اثبات شده از طریق دعوا علیه ناتو غرامت صد هزار یورویی را درخواست کند.

اکنون توپ دوباره در زمین دادگاه و همچنین اتحاد ناتو است که با طرح مسئله «مصونیت» خود به طور غیر منطقی از خود در برابر اتهامات جنایت علیه بشریت دفاع کند.

بدیهی است که «مصونیت» در مورد ناتو فرمول امتحان پس داده و آزمایش شده ای است که آنها بارها در کشتار بی رویه غیرنظامیان به عنوان «خسارت جانبی» در عراق، سوریه و افغانستان استفاده کرده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: