پرش به محتوا

جمع بندی روسیه از ۱۰۰ روز عملیات ویژه در دونباس و اوکراین.

ریانووستی، راشاتودی
ترجمه از مجله هفتهدیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به ارزیابی عملیات نظامی روسیه در اوکراین پرداخت، و گفت نیروهای روسیه در مدت ۱۰۰ روز موفق به آزادسازی بسیاری از شهرک ها شدند و به نتایج کاملا مثبتی در رابطه با حفاظت از جمعیت دونباس دست یافتند.

پس از ۱۰۰ روز جنگ در اوکراین، تعدادی از اهداف برای حفاظت از ساکنان بی دفاع دونباس و بازگشت شهروندان به زندگی صلح آمیز محقق شده است. این مطلب را دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه اعلام کرد. وقتی از او پرسیدند که جمع بندی روسیه از ۱۰۰ روز عملیات نظامی چیست و چه دستاوردهایی از آن حاصل شده است، او پاسخ داد:

«هدف اصلی این عملیات حفاظت از جان مردم جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوگانسک است. اقدامات قابل توجهی در زمینه آمادگی و حفاظت از مردم منطقه انجام شده و نتایج مشخصی هم به دست آمده است.»

در این دوره، بسیاری از شهرک ها از دست نیروهای مسلح اوکراین و «نازی ها» آزاد شد و مردم توانستند به زندگی مسالمت آمیز بازگردند.
پسکوف افزود:

این کار تا رسیدن به همه اهداف عملیات ویژه نظامی ادامه خواهد داشت، هر روز عملیات ویژه نظامی تجربیات جدیدی را به همراه دارد که البته در ادامه عملیات نیز از این تجربیات بدست آمده استفاده خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در ساعات اولیه ۲۴ فوریه از آغاز عملیات نظامی در اوکراین خبر داد. او حفاظت از جان و زندگی مردم در دونباس و همچنین غیر نظامی کردن و نازی زدائی دولت اوکراین را از اهداف این عملیات نامید. چند روز قبل، پوتین فرمانی را امضا کرده بود که فدراسیون روسیه، جمهوری‌های خلق لوگانسک و دونتسک را در مرزهای سال ۲۰۱۴ به رسمیت می‌شناسد.
پسکوف همچنین از تلاش برای ممنوعیت و جاوگیری «نهادینه شدن ایده های ملی گرایانه» در اوکراین صحبت کرد. او در اوایل آوریل گفت که روسیه انتظار دارد این عملیات به زودی تکمیل شود.

نیروهای روسی و نیروهای شبه نظامی مردمی جمهوری خلق لوهانسک و جمهوری خلق دونتسک – استان خرسون، بیشتر استان های دونتسک، لوگانسک و زاپوروژیه و حدود یک سوم استان خارکف اوکراین را کنترل می کنند. پیش از این، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که هدف از مرحله دوم عملیات نظامی، کنترل بر دونباس و جنوب اوکراین است.

از زمان آغاز جنگ، روسیه و اوکراین چندین دور مذاکرات صلح از جمله در استانبول برگزار کرده اند. در آن زمان، طرف اوکراینی پیشنهادات معاهده کتبی خود را به طرف روسیه تحویل داد. از جمله موارد دیگر، چشم پوشی از تضمین های امنیتی کیف در کریمه و دونباس بود. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه سپس در موضع مذاکره کنندگان اوکراینی این مسئله را مشاهده کرد که «مسائل کریمه و دونباس بالاخره حل و فصل شده است».
سپس هر دو طرف توافق کردند که نیروهای روسیه را از مسیرهای کیف و چرنیهف خارج کنند. یک روز پس از مذاکرات، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که وظایف در شمال اوکراین تکمیل شده است. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت:

«مرحله اول عملیات نظامی ویژه نیروهای مسلح روسیه در دونباس و اوکراین با هدف وادار کردن دشمن به تمرکز نیرو، ابزار، منابع و تجهیزات نظامی خود برای حمله به مراکز بزرگ جمعیتی در این مناطق از جمله کیف بود.» ( به این معنی که نیروهای نظامی اوکراین تمرکز خود را روی کیف و و شهرهای بزرگ دیگر مناطق گذاشته و تمرکز خود در مناطق جمهوری های خلق دونباس را کمتر کنند. – مترجم)

اما پس از خروج نیروهای روسیه از شمال اوکراین و حوادث شهر بوچا، هر دو طرف اعلام کردند که روند مذاکرات عملاً به بن بست رسیده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: