پرش به محتوا

اتحادیه آفریقا خواستار لغو تحریم‌ها علیه روسیه شد.

اتحادیه آفریقا خواستار لغو تحریم‌ها علیه روسیه شد.

خبرگزاری تاس
ترجمه از مجله هفتهبه گفته رهبر اتحادیه آفریقا، این سازمان با دو مشکل عمده روبرو است – بحران جهانی غذا و تحریم های اعمال شده توسط کشورهای غربی علیه روسیه. اینها تهدیدی جدی برای امنیت غذایی قاره آفریقا هستند.

تحریم های غرب علیه روسیه آفریقا را با بحران امنیت غذایی مواجه کرده. این موضوع را مکیسال، رئیس اتحادیه آفریقا و رئیس جمهور سنگال در دیدار روز جمعه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خاطرنشان کرد. او خواستار لغو محدودیت هایی شده است که صادرات غلات و کودهای معدنی روسیه را پیچیده و دچار محدودیت کرده است شد. مکیسال در ادامه اظهاراتش توضیح داد:

«تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه وضعیت را تشدید کرده است، زیرا ما دیگر به غلات، به‌ویژه گندم روسیه، و به‌ویژه کودهای شیمیایی دسترسی ندارین این تحریم ها تهدیدی جدی برای امنیت غذایی در قاره آفریقا است. »

رئیس اتحادیه آفریقا در گفته هایش به دو مشکل عمده اشاره کرد: بحران جهانی غذا و تحریم های اعمال شده علیه روسیه. به گفته وی، این مشکلات باید حل شود باید مواد غذایی به ویژه غلات و کودها از لیست تحریم ها کشورهای غربی خارج شوند.

رئیس جمهور پوتین در پاسخ به سخنان رئیس اتحادیه آفریقا گفت که روابط روسیه و آفریقا در حال حاضر در مرحله جدیدی از توسعه قرار دارد که برای هر دو طرف بسیار مهم است. او اضافه کرد:
«مایلم به شما یادآوری کنم که کشور ما همیشه در کنار آفریقا ایستاده و از آفریقا در مبارزه با استعمار حمایت کرده است.»

به گفته پوتین، حجم تجارت دوجانبه روسیه و این قاره در ماه های نخست سال جاری بیش از ۳۵ درصد رشد داشته است.

سازمان ملل اخیرا هشدار داده است که بحران جهانی غذا در نتیجه درگیری در اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه در حال بدتر شدن است. وضعیت به ویژه در شرق آفریقا بد است، منطقه ای که به طور سنتی حدود ۹۰ درصد از واردات غلات خود را از روسیه و اوکراین تامین می کند.

بر اساس گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP)، حدود ۱۳ میلیون نفر در شاخ آفریقا حتی قبل از بحران اوکراین از گرسنگی رنج می بردند. به گفته برنامه جهانی غذای سازمان ملل، این وضعیت می تواند با خشکسالی مداومی که محصولات کشاورزی را تحت تاثیر خود قرار داده و دام ها را در کنیا، سومالی و اتیوپی از بین برده است، تشدید شود.

سازمان ملل تخمین می زند که بحران جهانی غذا می تواند ۳۲۳ میلیون نفر را به با گرسنگی مطلق درگیر کند و به مرز قحطی بکشاند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: