پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۰۰لوکاشنکو پیشنهاد فروش فوری شیر خشک به بایدن داد!

با توجه به کمبود شیر خشک و غذای کودک در سراسر کشور، واشنگتن می تواند کالاهای مورد نیاز خود را از بلاروس تهیه کند. این را الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد و تأکید کرد که در صورت لزوم، می‌توان فردا کلا ها را تحویل دهد.

ایالات متحده می تواند شیر خشک و انواع مختلف غذای کودک را از بلاروس تهیه کند. این را الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور این کشور روز جمعه پیشنهاد کرد.
با توجه به کمبود فعلی این محصول مهم در ایالات متحده و رفتار دولت ایالات متحده که واردات این کالای پیش پا افتاده اما مهم را از طریق هواپیما کاملا به ضرر محیط زیست از اروپا به آمریکا منتقل میکند. لوکاشنکو در گفتگو با مطبوعات تاکید کرد:

«ما شیر خوب، فرآورده های گوشتی خوب برای بچه ها، کنسرو، غذای بچه و همه چیز داریم. اگر بخواهید، می توانیم از فردا صادرات را شروع کنیم.»

رهبر بلاروس که توسط ایالات متحده به اتهام نقض حقوق بشر تحریم شده بود، افزود که آماده است این غذا را به عنوان یک محصول تجاری یا به عنوان کمک بشردوستانه ارائه دهد.

سه انفجار در حومه خرسون

به گزارش خبرنگار ریانووستی، سامانه های ضدهوایی روسیه بر فراز حومه خرسون بکار افتاده است. صدای سه انفجار در خرسون شنیده شد که دو تای آن شدید بود. جزئیات بیشتر هنوز اعلام نشده است.

پیش از این، کیف چندین تلاش برای شکستن خطوط دفاعی و ورود به منطقه خرسون انجام داده بود. به گفته کریل استرموزوف، معاون اداره نظامی و مدنی منطقه، ارتش روسیه تمامی تلاش‌های نیروهای مسلح اوکراین را خنثی کرد.

سازمان ملل: گفتگوها در روسیه درباره صادرات غلات اوکراین سازنده بوده است

سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد گفتگوهای مارتین گریفیتس رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده امداد اضطراری که در روسیه به سر می برد، درباره صادرات غلات اوکراین، سازنده بوده است.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که گریفیتس با مقامات روسیه در مسکو درباره تسهیل صادرات غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه گفتگوهای صریح و سازنده ای داشته است.

وی افزود که گریفیتس در سفر دو روزه خود( پنج‌شنبه و جمعه) به مسکو با مقامات امور خارجه و دفاع روسیه دیدار و گفتگو کرده است.

سفر گریفیتس به روسیه چند روز پس از دیدار ربکا گرینسپن یکی دیگر از مقامات ارشد سازمان ملل از مسکو  و دیدار وی با آندری بلوسف معاون اول نخست وزیر روسیه اتفاق می افتد.

به گفته سخنگوی سازمان ملل، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  و ربکا گرینسپن و مارتین گریفتیس که مامور انجام این کار شده اند، هر اقدام لازم را برای پیشبرد پروژه احیای صادرات غلات و کود برای هر دو کشور اوکراین و روسیه انجام خواهند داد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ در اوکراین موجب شده است قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید: در سراسر جهان، ۴۹ میلیون نفر در ۴۳ کشور در سطح اضطراری گرسنگی هستند و جنگ در اوکراین اکنون جنبه وحشتناک جدیدی به گرسنگی جهانی داده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد که ماه گذشته از مسکو و کی یف بازدید کرد، در تلاش است برای از سرگیری صادرات مواد غذایی اوکراین و صادرات مواد غذایی و کود روسیه میانجیگری کند.

پوتین: کوتاه‌ فکری اروپا موجب بحران‌های انرژی و غذایی شد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه اعلام کرد، کوتاه فکری سیاستمداران اروپایی بحران انرژی در جهان ایجاد کرد و روسیه آماده است اقدامات لازم را برای کاهش بحران جهانی غذا انجام دهد.

به گزارش  «اسپوتنیک»، پوتین در مصاحبه با شبکه «روسیه ۱» که روز جمعه منتشر شد گفت: ما شاهد این امر هستیم که (غرب) می‌خواهد روسیه را به خاطر ایجاد بحران غذا در جهان مقصر جلوه دهد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که بر خلاف ادعای سیاستمداران غربی، مشکلات در بازار جهانی غذا بسیار قبل از عملیات نظامی روسیه در اوکراین و در طول همه گیری کرونا ایجاد شد.

پوتین گفت، نقش اوکراین به عنوان صادرکننده کالاهای غذایی به‌اندازه‌ای که غرب آن را جلوه می‌دهد اهمیت ندارد.

وی افزود: جهان سالانه حدود ۸۰۰ میلیون تن غلات و گندم تولید می‌کند. اکنون به ما گفته می‌شود که اوکراین آماده صادرات ۲۰ میلیون تن غلات است. ۲۰ میلیون تن در مقایسه با ۸۰۰ میلیون تن ظرفیت تولید در جهان به معنی ۲.۵ درصد این رقم است. همچنین گندم تنها ۲۰ درصد از کل عرضه مواد غذایی را تشکیل می‌دهد در نتیجه سهم ۲۰ میلیون تن گندم اوکراین در کل صادرات غذا در جهان ۰.۵ درصد است.

رئیس جمهور روسیه تصمیم کشورهای غربی برای تحریم تولیدکنندگان کودهای شیمیایی این کشور را «کوتاه‌بینانه، احمقانه و اشتباه» توصیف کرد که در نهایت «به بن‌بست می‌رسد.»

وی هشدار داد که به دلیل تحریم‌ها، وضعیت کود در بازارهای جهانی وخیم‌تر خواهد شد و متعاقباً انتظار می‌رود قیمت مواد غذایی حتی بیشتر از این افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه با اشاره به قرار داشتن جهان در آستانه بحران گسترده غذا، اوکراین و اعمال محدودیت‌های غیرقانونی غرب بر روسیه را مسئول این چالش بزرگ دانست.

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ در اوکراین موجب شده است قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند.

لوکاشنکو از درگیری بین زلنسکی و ارتش اوکراین خبر داد.

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد که اطلاعاتی در مورد درگیری جدی بین ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین و بخش از نظامیان ارتش این کشور در اختیار دارد.

لوکاشنکو در این خصوص اظهار داشت: همانطور که می‌بینید لهستان بین دو موقعیت در نوسان است؛ گاهی پناهجویان را می‌پذیرد و گاهی از پذیرش آنها امتناع می‌کند. لهستان اعلام کرده است که به ما پول دهید تا آن را به اوکراین منتقل می‌کنیم. سپس آنها توافق و آمادگی خود را برای تصرف غرب اوکراین ابراز کردند، اما نمی‌توانند زیرا در اوکراین، تا آنجا که من اطلاع دارم، یک رویارویی و درگیری جدی بین زلنسکی و ارتش آغاز شده است.

خبرگزاری بلاروسی «بلتا» نیز با اشاره به این خبر افزود: لوکاشنکو گفته است که علت درگیری زلنسکی و ارتش اوکراین است نیروهای ارتش اوکراین دیگر نمی‌توانند بجنگند زیرا ارتش بیش از هر طرف دیگری ماهیت درگیری با روسیه را درک می‌کند. نظامیان اوکراین آنجا می‌میرند، آنها می‌بینند که چه کاری می‌توانند یا نمی‌توانند انجام دهند. واقعیت این است که آنها دیگر نمی‌توانند بجنگند و روسیه تاکتیک خود را تغییر داده است.

این تحولات در حالی است که مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه هفته گذشته گفت که آمریکا و لهستان به‌دنبال تصرف بخشی از اوکراین هستند. «سرگئی ناریشکین» گفت: بر اساس اطلاعات دریافت شده توسط سرویس اطلاعات خارجی روسیه، واشنگتن و ورشو در حال کار کردن بر روی برنامه‌هایی جهت کنترل نظامی و سیاسی سنگینی را بر «قلمروهای تاریخی» اوکراین هستند.

لوکاشنکو: روسیه اوکراین را اشغال نخواهد کرد

به گزارش آژانس اینترفاکس الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در مینسک پس از مراسم افتتاحیه پلی کلینیک جدید کودکان اطمینان داد که روسیه هیچ قصدی برای تصرف اوکراین ندارد. 

«باور کنید، پوتین و ارتش روسیه هیچ تمایلی به فتح اوکراین یا هر چیز دیگری ندارند. آنها به سادگی نشان دادند: روسیه باید در محاسبات بین المللی به حساب بیاید و هیچ دلیلی برای توهین به رئیس جمهور روسیه نباید وجود داشته باشد. سرکوب زبان روسی که توسط همه اوکراینی ها صحبت می شود نباید وجود داشته باشد. و نه آنطور که بعضی ها شایع کرده اند گرایشات ناسیونالیستی در کار نیست. لوکاشنکو گفت: من هیچ تمایلی برای به بردگی کشیدن، دستگیری و غیره  از طرف روس ها وجود ندارد. علاوه بر این نباید این نکته را کم اهمیت دانست که، روسیه نگران امنیت خود است. 

«مهمترین چیز امنیت روسیه است. من رئیس جمهور روسیه را درک می کنم. ما مسائل را به طرق مختلف مورد بحث قرار می دهیم، اما وقتی او می گوید که نه تنها روسیه بلکه بلاروس نیز مورد حمله قرار گرفته است، نمی توانم چیزی بگویم.»رئیس جمهور بلاروس گفت: ما باید به این فکر کنیم که چگونه از خود دفاع کنیم، چگونه از این سکوی پرشی برای حمله احتمالی بعدی جلوگیری کنیم.» 

او افزود که با ارزیابی جورج سوروس، سرمایه‌دار آمریکایی در مورد احتمال وقوع یک جنگ جهانی جدید موافق است. او گفت: «اگر این کار را اکنون در اوکراین متوقف نکنید، حق با سوروس است. ما باید اکنون در اوکراین جلوی آن را بگیریم.»

قدیروف و شویگو در مورد تسریع عملیات نظامی گفتگو کردند

به گفته رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه، عملیات نظامی در اوکراین در آینده سریعتر پیشرفت خواهد کرد. وی در تلگرام گفت: وی با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در مسکو دیدار کرد و در مورد اقدامات بیشتر برای بهبود عملیات تهاجمی گفتگو کرد. 

بر این اساس، شویگو اهداف جدیدی را برای بهبود تاکتیک ها تعیین کرد. اقدامات انجام شده باید «افزایش قابل توجه اثربخشی مانورهای تهاجمی» را ممکن کند، که باید به «تسریع عملیات نظامی» کمک کند.

سفیر جمهوری خلق لوگانسک امیدوار است در صورت اشغال سورودونتسک از آسیب زیست محیطی جلوگیری کند.

رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خلق لوهانسک در روسیه، در مصاحبه با خبرگزاری تاس، به احتمال استفاده نظامیان اوکراینی از مواد شیمیایی برای تحریکات مربوط به تصرف سورودونتسک اشاره کرد. او گفت:

«سورودونتسک، لیسیشانسک، روبشنویه شهرهای شیمیایی هستند. فقط بچه ها نمی دانند چه مواد شیمیایی در کارخانه های آنجا ذخیره می شود. ممکن است ذخایر آمونیاک، انواع اسیدها و چیزهای دیگر وجود داشته باشد. در نتیجه خطر خاصی برای محیط زیست در این کارخانه ها وجود دارد.»

در عین حال، سفیر جمهوری خلق لوهانسک اطمینان داد که می توان از مشکلات بزرگ زیست محیطی جلوگیری کرد. میروشنیک گفت که نیروهای جمهوری خلق لوهانسک می توانند از تجربه روبشنویه استفاده کنند، که علیرغم وجود ذخایر بزرگتر آمونیت، بدون مشکل جدی در آنجا موفق شدند. 

طبق گزارش جمهوری خلق لوگانسک تاکنون، نیروهای نظامی اوکراینی سورودونتسک در محل کارخانه آزوت، یکی از بزرگترین کارخانه های شیمیایی در کشور به دام افتاده اند. میروشنیک با اشاره به موازات با محاصره کارخانه فولاد ماریوپل آزوف توضیح داد که به دلیل کمیت و کیفیت پایین نیروهای اوکراینی محبوس شده در سورودونتسک و بدتر شدن توانایی دفاعی، وضعیت متفاوت است. امیدوارم پادگان زودتر تسلیم شود. گروه های کوچکتر در حال حاضر هر روز در حال بیرون آمدن هستند. به گفته میروشنیک، کاپیتولاسیون «گزینه ایده آل» برای سربازان اوکراینی در سورودونتسک است.

سربازان اوکراینی دو شهرک در جمهوری دموکراتیک خلق را در عرض پنج دقیقه گلوله باران کردند

نمایندگی DPR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس اعلام کرد، طبق گزارش ها، در ساعت 2:55 بعد از ظهر به وقت مسکو، نیروهای اوکراینی ده گلوله 155 میلی متری را به سمت شهرک ترودوفسکوی در دونتسک و در ساعت 15:00 چهار گلوله با همان کالیبر را به سمت ماکیفکا در جمهوری خلق دونتسک شلیک کردند. 

«ما گلوله باران توسط گروه های مسلح اوکراینی را در مناطق زیر ثبت کردیم: 14:55 – گئورگیفکا – دونتسک (شهرک ترودوفسکی): ده گلوله 155 میلی متری شلیک شد؛ 15:00 – Vodyanoye – Makeyevka: چهار گلوله 155 میلی متری شلیک شد.

معاون پارلمان اروپا خواستار سلب حق رای مجارستان در اتحادیه شد

کاتارینا بارلی، معاون رئیس پارلمان اروپا خواستار سلب حق رای مجارستان در اتحادیه اروپا شده است.  وی در مصاحبه‌ای گفت: این کشور از اصل وحدت رویه در تصمیم گیری‌ها در اتحادیه اروپا به عنوان ابزار باج خواهی سوء استفاده می‌کند.

به دلیل مقاومت مجارستان، اتحادیه اروپا از اعمال تحریم‌ها علیه پاتریارک کریل، رهبر کلیسای ارتدکس روسیه، ، در بسته تحریمی بیشتر علیه این کشور که روز پنجشنبه تصویب شد، خودداری کرد. کریل ارتباط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دارد و تاکنون نشان داده است که به کرملین بسیار وفادار است. مجارستان پس از آن  که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را مجبور به کاهش تحریم های نفتی علیه روسیه کرده بود باز هم نمی‌خواست تحریم‌ها را بپذیرد و خواستار رفع تحریم‌ها علیه کریل شد.

بارلی گفت که حق رای یک کشور عضو اتحادیه اروپا ممکن است به دلیل نقض حاکمیت قانون به حالت تعلیق درآید.  به گفته وی نخست وزیر ویکتور اوربان کشورش را ذره ذره به طور کامل در دستان خود قرار می دهد.

وی تاکید کرد که به خصوص در مجارستان دیگر نمی‌توان از شرایط دموکراتیک و قانون اساسی صحبت کرد.

گزارش وزارت دفاع روسیه از روند نابودی اهداف نظامی در اوکراین

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز جمعه، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که نیروهای موشکی و توپخانه این کشور طی شبانه روز گذشته بیش از 650 موضع نیروهای اوکراینی، از جمله یک پست فرماندهی پهپادها را منهدم کرده‌اند.

به گفته وی، نیروهای موشکی و توپخانه روسیه در این حملات 26 مقر فرماندهی، 122 موضع استقرار توپخانه و خمپاره و 537 منطقه تمرکز نیروها و تجهیزات نظامی و همچنین 5 انبار مهمات نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار دادند.

این مقام نظامی ادامه داد: «هواپیماهای عملیاتی- تاکتیکی، ارتش و هواپیماهای بدون سرنشین روسیه نیز 37 هدف نظامی در اوکراین را مورد اصابت قرار دادند و در نتیجه این حملات هوایی، بیش از 360 نیروی ملی‌گرا، 49 دستگاه تسلیحات و تجهیزات نظامی، از جمله یک ایستگاه رادار منهدم شده است.»

کوناشینکوف یادآور شد که تاکنون بیش از 460 تاسیسات ارتش اوکراین مربوط به سیستم‌های موشک پرتاب چندگانه نابود شده است.

وی گفت: «در مجموع از آغاز عملیات ویژه نظامی، 186 فروند هواپیما، 129 فروند بالگرد، 1087 هواپیمای بدون سرنشین، 328 سامانه موشکی ضدهوایی، 3386 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، 462 سامانه موشکی پرتاب چندگانه، 1760 قبضه توپ و خمپاره  صحرایی و همچنین 3376 دستگاه خودروی ویژه نظامی نیروهای مسلح اوکراین منهدم شده است.»

آمریکا مسئول تلفات انسانی در اوکراین است/تحریم مسکو باید لغو شود

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تأکید بر اینکه غرب از مقوله فرهنگ برای آتش افروزی بین کشورها و ملت ها سوء استفاه می کند، آمریکا را مسئول تلفات انسانی در اوکراین دانست.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشست خبری درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به عملیات نظامی این کشور در اوکراین گفت: آمریکا به علت تجهیز کی یف به تسلیحات نظامی، مسئول وقوع تلفات انسانی در اوکراین است. آمریکا و کشورهای غربی در حال اجرای برنامه‌های خود در اوکراین هستند و این برای مسکو غیرقابل قبول است. کشورهای زیادی در جنگ علیه روسیه با هدف طولانی کردن نزاع در اوکراین مشارکت دارند.

«ماریا زاخارووا» در ادامه افزود: عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین تا محقق ساختن همه اهداف و در رأس آن ریشه کن کردن نازیسم و خلع سلاح نئونازی‌ها در این کشور ادامه خواهد یافت. ما فعالیت بنادر ماریوپل را دوباره راه اندازی کرده‌ایم ولی کشورهای غربی از خروج کشتی‌های خارجی از این بنادر جلوگیری می‌کنند. کشورهای غربی حتی مانع ورود کشتی‌ها به سواحل روسیه می‌شوند. نیروهای روسیه بنادر اوکراین را به روی کشتی‌های خارجی بازگشایی کرده و در حال مین زدایی سواحل این کشور هستند.

وی تأکید کرد: آمریکا حتی روزنامه نگاران و خبرنگاران روس را نیز در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است و از همه راه‌ها برای تحت فشار قرار دادن آنها استفاده می‌کند. خبرنگاران روس در آمریکا در معرض تحریم، محدودیت‌ها و مسدود شدن حساب‌های بانکی قرار دارند. به آمریکایی‌ها اجازه داده نمی‌شود از رسانه‌های روسیه استفاده کنند به این بهانه که با دولت روسیه در ارتباط هستند. اگر فشار آمریکا بر روزنامه نگاران و اصحاب رسانه روسی در آمریکا ادامه داشته باشد، ما نیز مجبور به در پیش گرفتن رویکرد مقابله به مثل هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت: روسیه آماده صادر کردن گندم و غلات خود به کشورهای نیازمند است اما برای تحقق این هدف، غرب باید تحریم‌های خود را علیه مسکو لغو کند. ائتلاف غربی تلاش می‌کند تمدنی را که ما به آن افتخار می‌کنیم، نابود کند.

زاخارووا تصریح کرد: دیپلماسی اتحادیه اروپا باید از آکادمی دیپلماسی روسیه درس بیاموزد. در غرب از مقوله فرهنگ برای آتش افروزی بین کشورها و ملت‌ها بهره برداری می‌کنند. غرب تلاش می‌کند تا وجهه و اعتبار روسیه را در رسانه‌ها مخدوش کند. اقدامات آمریکا و غرب علیه شهروندان روسیه نادرست و غیرعقلانی محسوب می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه در پایان گفت: آمریکا نمی‌خواهد با ما همکاری کند و به هیچ عنوان دیدگاه و رویکرد مخالف خود را نمی‌پذیرد.

گزارش رسانه ها: اعتماد به پیروزی و حمایت از اوکراین در ایالات متحده در حال کاهش است

ویلیام مولونی، یکی از همکاران اندیشکده موسسه سنتنیال، در یک مقاله نظری منتشر شده در روزنامه هیل، ادعا کرد که حمایت عمومی ایالات متحده از اوکراین در حال کاهش است. او نوشت:

«جنگ‌های خارج از کشور در اوایل محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند، به‌ویژه زمانی که برای عموم مردم آمریکا با عبارات اخلاقی صریح تبدیل به یک  «بازار» جدید می‌شوند. اما اگر به یک پیروزی سریع و قاطع با قیمت قابل قبول منجر نشود، حمایت عمومی و اجماع سیاسی گاهی به سرعت شروع به کاهش می کند. به نظر می رسد که این مورد در مورد جنگ در اوکراین هم صدق میکند.

مولونی ادعای خود را بر نظرسنجی‌هایی استوار می کند که نشان میدهد حمایت از مشارکت بیشتر ایالات متحده آمریکا در اوکراین از ۶۰ درصد در ماه مارس به ۴۵ درصد تا ۱۶ درصد در ماه مه گذشته کاهش یافته است. با توجه به این آمار حمایت موقت اکثریت جامعه از سیاست بایدن در روسیه به رد اکثریت جامعه از سوی جامعه تبدیل شده است.


مولونی گفت که در عین حال، تحریم‌ها تأثیر بسیار ضعیف‌تری از آنچه انتظار می‌رفت خواهد داشت و به اقتصاد غرب بیش از روسیه آسیب می‌زند. این به دلیل فرضیات اساسی نادرست است:

یکی از این افسانه ها ادعای ایالات متحده آمریکا مبنی بر اینکه تقریباً تمامی جهان را علیه روسیه بسیج کرده و این کشور را کاملا منزوی کرده میباشد که در واقعیت ابدا چه چیزی اتفاق نیفتاده است و این در جامعه آمریکا نیز منعکس شده است.
تنها ۶۵ کشور از ۱۹۵ کشور از تحریم های ایالات متحده حمایت می کنند،
این در حالی است که در میان ۱۳۰ کشوری که با تحریم‌های آمریکا علیه روسیه مخالفت کرده‌اند نام‌هایی مانند جمهوری خلق چین هندوستان برزیل مکزیک اندونزی بیشتر کشورهای آسیایی آفریقایی و آمریکایی لاتین حضور دارد به این ترتیب می‌توان حدس زد که این آمریکاست که بیشتر خود را منزوی کرده تا روسیه!

دو بهم زنی واشنگتن پست: چین می خواهد کمک های خود به روسیه را بدون نقض تحریم ها گسترش دهد.

بر اساس گزارش روز پنجشنبه واشنگتن پست، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به مشاوران پکن دستور داده است تا دریابند چگونه چین می تواند بدون نقض تحریم های غرب به روسیه کمک مالی کند.

به گفته منابع این روزنامه، از یک سو، پکن در تلاش است تا به «مهم ترین شریک استراتژیک خود» کمک کند. از سوی دیگر، این نگرانی وجود دارد که ایالات متحده و متحدانش بتوانند دسترسی چین را از فناوری حیاتی قطع کنند و سیستم مالی آن را هدف قرار دهند.

واشنگتن پست ادعا میکند، مسکو حداقل در دو نوبت چین را برای ارائه اشکال جدید حمایت اقتصادی تحت فشار قرار داده است. یک مقام، مذاکرات اخیر روسیه و چین را «تنش» خواند. ما وضعیت مخمصه مسکو را درک می کنیم. اما ما نمی توانیم وضعیت خود را نادیده بگیریم. وی به روزنامه گفت: چین همیشه در راستای منافع مردم خود عمل خواهد کرد.

یک مقام آمریکایی گفت که پکن در تلاش است با روسیه همکاری کند، علنا بی طرفی خود را نشان دهد و ریسک مالی نکند. با این حال، بسیاری از این اهداف با یکدیگر در تضاد هستند. تحقق آنها هم زمان دشوار است.
واشنگتن پست و مقامات آمریکایی برای اثبات ادعای خود در مورد گفتگوهای اخیر بین جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه کوچکترین مدرک و سند ارائه نکردند و طبق معمول تنها به داستان پردازی و افسانه سازی می پردازند.
حتی آنها در این گزارش اشاره نکرده‌اند که روسیه از چین چه کمکی خواسته است و یا چین نسبت به ارائه چه کمک هایی به روسیه علاقه مندی نشان داده است.

اوکراین تهدید کرد که به کریمه حمله می کند.

الکسی آرستوویچ، مشاور رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، حملات به شبه جزیره کریمه را رد نکرده است. او در مصاحبه ای به نقل از خبرگزاری یونیان، در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده به کریمه به عنوان یک هدف مشروع نگاه می‌کند و به دولت اوکراین اجازه می‌دهد که به کریمه حمله کند پاسخ داد:

کریمه متعلق به ما یعنی به اوکراین است آمریکایی‌ها هم این را خوب می‌دانند و به همین دلیل است که موشک هایی که در اختیار ما قرار دادند خیلی سریع می‌توانند خود را به کریمه برسانند.

پیش از این ایالات متحده آمریکا مدعی شده بود که تنها در شرایطی موشک‌های دوربرد هایمارس را در اختیار اوکراین قرار می دهد ارتش این کشور خاک روسیه را هدف قرار ندهد این در حالی است که از همه پرسی شانزدهم ماه مارس در سال ۲۰۱۴ کریمه  بخشی از خاک روسیه محسوب می شود.

شهرهای جمهوری خلق دونتسک همچنان زیر آتش حمله اوکراین است

مرکز مشترک کنترل و هماهنگی جمهوری خلق دونتسک گزارش داد، نیروهای اوکراینی شهر یاسینواتایا را با خمپاره گلوله باران کردند. این مرجع در کانال تلگرامی خود نوشت:
شش گلوله کالیبر ۱۲۰ میلی متری شلیک شد.
یکی دیگر از اهداف این حملات خمپاره ای روستای گلمووسکی در شمال شهر گورلووکا بود.

بر اساس داده‌های جمهوری خلق دونتسک، در مجموع، از زمان آغاز تشدید تنش در ۱۷ فوریه، نیروهای مسلح اوکراین ۳۷۱۴ بار با استفاده از سلاح‌های سنگین  قلمرو جمهوری را گلوله باران کرده‌اند. در مجموع ۱۳۹ غیرنظامی از جمله هفت کودک کشته و ۶۵۸ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

پوتین: شرایط جهانی، پیچیده است/دشواری پیش‌بینیِ روند تحولات

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه چالش های و خطرات قدیمی در عرصه تحولات جهانی قدیمی هنوز حل نشده باقی مانده است، هشدار داد که شرایط جهانی همچنان پیچیده و پیش بینی سیر تحولات دشوار است.

پوتین در ادامه اظهاراتش افزود: همزمان با ظهور چالش‌های جدید، چالش‌ها و خطرات قدیمی هنوز در عرصه تحولات جهانی حل نشده باقی مانده است.

این هشدارهای رئیس جمهور روسیه در حالی مطرح می‌شود که وزارت خزانه داری آمریکا دیروز پنجشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه ۱۷ فرد از جمله «سرگئی رولدوگین» از نزدیکان پوتین، و «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه این کشور را نیز هدف قرار می‌دهد. در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است تحریم‌های جدید همچنین ۱۶ شرکت، هفت کشتی و سه هواپیما روسی را هدف قرار داده است.

در همین ارتباط، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین روز پنج شنبه در آستانه صدمین روز آغاز جنگ اوکراین گفت از جامعه جهانی می‌خواهیم که از طریق تأمین سلاح‌های لازم به ما در دفاع از سرزمین مان کمک کند. وی متوقف کردن ماشین جنگی روسیه را مستلزم اتحاد تلاش‌های بین المللی در برابر آن دانست.

گفتنی است کشورهای عضو اتحادیه اروپا به همراهی آمریکا از ابتدای جنگ اوکراین سیل تسلیحاتی نظامی را راهی این کشور کردند و تمام اهتمام خود را در جهت شعله ور نگه داشتن آتش جنگ و کشاندن روسیه به یک جنگ فرسایشی به کار بسته‌اند.

نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل شرط روسیه برای عبور کشتی های حامل غلات اوکراینی را اعلام کرد.

به گزارش ریانووستی، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، واسیلی نبنسیا، شرایط روسیه برای حمل غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه را اعلام کرد.

«نبنسیا به خبرنگاران گفت: «در مورد اوکراینی ها، آنها باید ابتدا بنادر خود را تخلیه کنند. ما آماده هستیم تا از عبور اما این کشتی‌ها را تضمین کنیم، اما ابتدا آنها باید مین ها را پاکسازی کنند – آنها مین های آنها هستند، نه ما.»

نبنزیا در مورد گزارش‌هایی مبنی بر اینکه روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحد در حال تدارک نشستی درباره صادرات غلات از طریق دریای سیاه هستند، گفت که نمی‌داند این گزارش‌ها تا چه حد صحت دارد و به گمانه‌زنی‌های زیادی در مطبوعات اشاره کرد. این موضوع. او همچنین به «راهروهای همبستگی» زمینی اروپا اشاره کرد که به نظر او به طور موثر کار نمی کند. نبنزیا افزود که کیف نه تنها مین گذاری کرده، بلکه کشتی ها را نیز در مدخل بنادر غرق کرده است. 

همانطور که وزارت خارجه روسیه قبلاً اعلام کرده است، مسکو مانع از صادرات غلات اوکراین نمی شود. بلکه این مشکلات لجستیکی تقصیر کی یف است که نیروهایش بنادر دریایی را مین گذاری کرده اند. 

این وزارتخانه افزود: «شایعاتی مبنی بر محاصره صادرات غلات اوکراین در بنادر دریای سیاه توسط روسیه و کسری ناشی از آن در بازار غلات، حدس و گمان محض است.

 وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که شایعاتی مبنی بر اینکه محاصره روسیه با عکس ممانعت از صادرات غلات اوکراینی شده است را رد کرده و اعلام کرد که بنادر دریای سیاه توسط روسیه محاصره نشده اند بلکه این بنادر توسط نیروهای اوکراینی بمبگذاری شده اند و کم بود غلات در بازارهای جهانی ربطی به این که روسیه مانع خروج کشتی ها از این بنادر می شود ندارد چرا که روسیه دست به چنین کاری نمی زند.«یکی از کارمندان سابق بندر اودسا به ریانووستی گفت که تحت فشار اتحادیه اروپا، اوکراین ذخایر گندم خود را از انبارهای بندر اودسا صادر نکرده بلکه از طریق مسیرهای جایگزین صادر می کند، در حالیکه در خود این کشور کمبود غلات به شدت احساس می شود. »

سفیر روسیه در آمریکا: تحریم ها امنیت غذایی جهانی را به خطر می اندازد

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا درباره آخرین بسته تحریمی آمریکا علیه روسیه در دوم ژوئن اظهار نظر کرد. بر این اساس تحریم ها زنجیره تامین مواد غذایی در جهان را به خطر می اندازد که می تواند بر امنیت غذایی تاثیر بگذارد. آنتونوف در تلگرام نوشت:

«ما متقاعد شده‌ایم که این رویه محدودکننده مذموم تنها وضعیت جهان را بدتر می‌کند. این امر منجر به اختلالات جدیدی در زنجیره‌های تامین مواد غذایی در جهان خواهد شد و امنیت غذایی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.»

تحریم های اعلام شده تأیید دیگری بر هیستری روس هراسی واشنگتن و تلاشی برای مقصر دانستن روسیه برای مشکلات اقتصادی جهانی است. سفیر اظهار داشت که «آشفتگی» اقتصادی می تواند بر خود ایالات متحده نیز تأثیر بگذارد.

عواقب منفی تحریم نفتی روسیه متوجه خود اتحادیه اروپا خواهد شد

الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه در مسائل مربوط به انرژی روز پنجشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که مصرف کنندگان اروپایی نخستین کسانی هستند که از تحریم واردات نفت فدراسیون روسیه آسیب خواهند دید. به گفته وی، در نتیجه این تصمیم بروکسل، ممکن است در کشورهای اروپایی کمبود شدید فرآورده‌های نفتی بوجود آید.

نوواک گفت: «ما شاهد افزایش قیمت نه تنها برای نفت، بلکه برای همه محصولات نفتی هستیم. من بعید نمی‌دانم که کمبود شدید فرآورده‌های نفتی در اتحادیه اروپا بوجود آید. 6-8 ماه دیگر بازار باید دوباره پیکربندی شود و عواقب منفی تحریم نفتی روسیه در آن زمان مشخص خواهد شد.»

کشورهای اتحادیه اروپا این هفته بر سر بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه به توافق رسیدند. این بسته به ویژه شامل تحریم جزئی واردات نفت از روسیه است. این محدودیت فعلا فقط در خصوص  تحویل نفت از طریق دریا اعمال می‌شود.

دبه آمریکا: سفیر آمریکا: ارتش اوکراین مستقلاً درباره برد حملات موشک‌های آمریکایی تصمیم خواهد گرفت

بریجت برینک، سفیر جدید ایالات متحده در اوکراین اعلام کرد که فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین به طور مستقل در خصوص  برد حملات در نظر گرفته شده با استفاده از سیستم‌های موشکی پرتاب چندگانه (HIMARS)که ایالات متحده قصد دارد آنها را به کی‌یف منتقل کند، تصمیم خواهند گرفت.

وی یادآور شد که دولت ایالات متحده قانونی را برای ارائه بسته کمک نظامی 700 میلیون دلاری امضا کرده که شامل این نوع سیستم موشکی نیز شده است. سفیر آمریکا گفت: « قبل از هر چیز این تسلیحات باید به ارتش اوکراین کمک کند تا در ضربه زدن به اهداف دشمن به دقت بیشتری دست یابند و مسئله برد حملات صورت گرفته به مواضع روسیه توسط فرماندهان نظامی اوکراین و به طور مستقل تصمیم گیری خواهد شد.»

زلنسکی: روسیه بر ۲۰ درصد از خاک اوکراین کنترل دارد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته، پنجشنبه در سخنرانی ویدئویی خود خطاب به نمایندگان پارلمان لوکزامبورگ، اعتراف کرد که روسیه اکنون ۲۰ درصد از خاک این کشور را تحت کنترل خود دارد. به گفته وی، طول خط مقدم درگیری‌ها به بیش از یک هزار کیلومتر رسیده است.

روسیه: ورود نیروهای خارجی به اوکراین متوقف شد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که موفق شده است، با وارد آوردن خسارت سنگین به نیروهای اوکراینی و خارجی ها در هفته‌های گذشته، هجوم(ورود) «مزدوران خارجی» را به اوکراین، متوقف کند.

به گزارش  روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد توانسته است شمار نیروهایی را که برای جنگیدن در کنار سربازان اوکراینی وارد این کشور می شوند، به نصف برساند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه عنوان کرد که تعداد نیروهای خارجی به سبب خسارت سنگینی که ارتش روس وارد کرده از شش هزار و ۶۰۰ نفر به سه هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است و «تعداد قابل توجهی از این افراد ترجیح می دهند هر چه سریع‌تر این کشور را ترک کنند».

«ایگور کوناشنکوف» افزود: صدها مزدور خارجی در اوکراین بلافاصله پس از رسیدن به مکان‌هایی که قرار بود آموزش‌های تکمیلی ببینند، با سلاح‌های دوربرد و دقیق از بین رفتند.

وی گفت: بیشتر آنها به دلیل سطح پایین آموزش و عدم تجربه در مناطق جنگی حذف شدند.

این گزارش حاکی است: خطوط ریلی منطقه لویو در غرب اوکراین که از طریق آن سلاح کشورهای غربی وارد اوکراین می‌شد، بمباران شده است.

درخواست کنگره آمریکا از بایدن برای ارائه گزارشی درباره هزینه‌های مربوط به اوکراین

نشریه «پولیتیکو» (Politico) صبح امروز، جمعه، نوشت که نگرانی‌ها در کنگره آمریکا درباره توانایی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای مدیریت صحیح هزینه بی سابقه کمک مالی و هزاران مورد تسلیحات نظامی آمریکایی که به اوکراین سرازیر می‌شود، افزایش یافته است.

به نوشته این نشریه، اعضای کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در حال حاضر به دولت ریاست جمهوری هشدار دادند که بسته کمکی آینده به اوکراین از حمایت معمول برخوردار نخواهد شد و عامل کلیدی در این زمینه، گزارش کاملی از نحوه مصرف وجوه ختصاص یافته به کی‌یف خواهد بود که تعدادی از کمیته‌های تخصصی کنگره خواستار دریافت آن از کاخ سفید هستند.

سناتور الیزابت وارن، یکی از اعضای کمیته نیروهای مسلح کنگره یادآور شده که حساب کامل بودجه تخصیص داده شده،  «برای درخواست‌های بودجه  آینده بسیار مهم است.» وی افزود: «دولت آمریکا میلیاردها دلار کمک انسان دوستانه، اقتصادی و نظامی برای کمک به مردم اوکراین ارسال می‌کند و مردم آمریکا از کنگره انتظار کنترل دقیق و مسئولیت کامل وزارت دفاع در این زمینه را دارند.»

سرهنگ آنتوان سملروت، سخنگوی جدید پنتاگون نیز گفته است که وزارت دفاع آمریکا متعهد به شفاف ساختن کمک‌های دفاعی و امنیتی ارائه شده به اوکراین برای مردم و کنگره است. به گفته وی، خطر نشت اطلاعات در این باره، یکی از عواملی است که هنگام ارزیابی هرگونه انتقالی تسلیحات ارزیابی خواهد شد. در این صورت، با خروج کامل نیروهای روسیه از اوکراین، خطر به میزان قابل توجهی به حداقل می‌رسد.

نماینده روسیه در سازمان ملل: غرب با پمپاژ سلاح به اوکراین، مرتکب جنایت جنگی شده است

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که کشورهای غربی با ارسال بیش از اندازه تسلیحات نظامی به اوکراین، مرتکب یک جنایت جنگی می‌شوند.

نبنزیا گفت: «غرب با پر کردن تسلیحات نظامی در اوکراین که ظاهراً برای تقویت توان بالقوه دفاعی این کشور برای مقابله با روسیه صورت گرفته، در واقع مرتکب جنایت جنگی دیگری می‌شود. نیروهای مسلح اوکراینی با کمک آن‌ها به گلوله باران مناطق مسکونی دونباس ادامه می‌دهند، در حالی که آنها هشت سال است که این کار را انجام می‌دهند و زنان، سالمندان و کودکان را می‌کشند.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز روز گذشته به این موضوع اشاره کرد که ارسال تسلیحات مدرن به اوکراین توسط کشورهای غربی تنها باعث آسیب بیشتر به این کشور خواهد شد، ولی بر عملیات ویژه روسیه برای حفاظت از دونباس تأثیری نخواهد داشت.

مدودف: در صورت هدف قرار گرفتن خاک روسیه، روسیه مراکز تصمیم گیری در اوکراین را نابود خواهد کرد

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه تأیید کرد که اگر کیف از تسلیحات دریافتی از واشنگتن را برای هدف قرار دادن خاک روسیه مورد استفاده قرار دهد، مسکو حملات ویرانگری را به مراکز تصمیم‌گیری در اوکراین خواهد کرد.

مدودف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره قطر گفت: اگر از این نوع سلاح ها علیه خاک روسیه استفاده شود، نیروهای روسی چاره ای جز حمله به مراکز تصمیم گیری در اوکراین نخواهند داشت.

وی افزود: همه می دانند این مراکز چیست… وزارت دفاع، ستاد کل و هر نهاد حساس دیگری.

«شما باید درک کنید که مراکز تصمیم گیری نهایی در این مورد، متأسفانه، حتی در کیف نیستند، بنابراین مطمئناً این تهدیدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.»

مدودف روشن نکرد که منظور او از تاکید بر اینکه «مراکز تصمیم گیری نهائی»  فقط در کیف نیست چیست چرا که مراکز تصمیم گیری نهایی می تواند در لهستان یا در دیگر کشورهای اطراف اوکراین نیز باشد. بنا براین در صورتی که آمریکایی‌ها سلاح هایی در اختیار اوکراین قرار بدهند که به وسیله آنها در شرایطی قرار بگیرند که خاک روسیه را مورد حمله قرار بدهند این جنگ می تواند به کشورهای همسایه عضو ناتو نیز سرایت کند و به این ترتیب آمریکا و پیمان امپریالیستی ناتو عملاً جنگ را به مرحله جنگ جهانی سوم میرسانند.

منبع: تاس

وزارت دفاع روسیه: نازی ها با تهدید به اعدام ساکنان کراسنوگروفکا مانع خروج آنها از خانه هایشان می شوند.

میخائیل مزینتسف، رئیس مرکز نظارت دفاعی روسیه خاطرنشان کرد که ستیزه جویان گردان‌های نازی ساکنان یکی از خیابان‌های شهر کراسنوگروفکا در جمهوری دونتسک را از خروج از خانه‌های خود باز می‌دارند و آنها را به مرگ تهدید می‌کنند.

مزینتسف گفت: «در کراسنوگروفکا، جمهوری خلق دونتسک، در طبقات پایین و بالای ساختمان‌های آپارتمانی در امتداد خیابان سووتسکایا، نئونازی‌ها مشغول سوء استفاده از مناطق مسکونی برای مستقر کردن سلاح های تهاجمی و انبار کردن مهمات هستند و برای آنکه از ساکنان این مناطق مسکونی روس نشین سوء استفاده سپر انسانی بکنند مانع خروج آنها از خانه هایشان می شود و آنها را تهدید کردند که در صورت خروج به  گلوله بسته خواهند شد

منبع: وزارت دفاع روسیه

لوگانسک.. نیروهای اوکراینی غیرنظامیان را در کارخانه «آزوت» در شهر سورودونتسک بازداشت کردند.

سخنگوی نیروهای جمهوری لوگانسک، آندری ماروچکو، فاش کرد که نیروهای کیف و گردان های نازی وفادار به آنها غیرنظامیان را فریب داده و آنها را در کارخانه «آزوت» در سورودونتسک زندانی کردند آنها قصد دارند تا از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی خود در این کارخانه سوء استفاده کنند همان روشی که آنها در شهر ماریوپول به آن متوسل شدند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده شبه‌نظامیان فاشیست به بهانه های مختلف با فریب مردم آنها را به کارخانه آزاد که در دوران اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی ساخته شده و بر همین اساس دارای پناهگاه‌های بسیار محکم ضد بمب هسته ای می باشد کشانده‌اند خبرگزاری روسیه امروز تاکید کرد که برای حفظ جان مردم باید بسیار محتاطانه عمل کرد.

خبرنگار روسیه امروز تاکید کرد که تفاوت این کارخانه با کارخانه شهر ماریوپل در این است که در این کارخانه به جای تولید فلزات به تولید مواد شیمیایی می پردازند در نتیجه باید با احتیاط بسیار بالا عمل کرده تا به مردم آسیب وارد نشود.

ماروچکو در پایان گفت: «اطلاعاتی وجود دارد که نیروهای اوکراینی با تهدید، از خروج ساکنان از پناهگاه‌ها جلوگیری کرده و به مین گذاری در خروجی‌های کارخانه ادامه می‌دهند».

منبع: RT

مدودف: حل مسالمت آمیز مناقشه اوکراین کم رنگ شده است

نایب رییس شورای امنیت  ملی روسیه بامداد جمعه گفت: راه‌حل مسالمت آمیز جنگ اوکراین کمرنگ شده است.

مدودف در گفت وگوی اختصاصی با شبکه الجزیره قطر تصریح کرد: تصمیم آمریکا برای تحویل موشک انداز دوربرد به اوکراین امنیت روسیه را تهدید می کند.

وی افزود: اگر اوکراین بخواهد خاک روسیه را با موشک جدید بزند، مراکز  تصمیم گیر در اوکراین را هدف قرار خواهیم داد.

مدودف اظهار کرد: اوکراین تحت تاثیر آمریکا و اتحادیه اروپا مذاکرات با روسیه را متوقف کرد.

نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه گفت: عقب نشینی اوکراین از مذاکرات، موجب پیچیدگی شرایط و تشدید روند عملیات نظامی ویژه خواهد شد.

وی ادامه داد: مخالفت اوکراین با توافق موجب از دست دادن اراضی بیشتر و  از دست رفتن استقلال ملی آن کشور می‌شود.

مدودف با اشاره به اینکه مهندسی امنیت در جهان پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین تغییر کرده است، افزود: یک نظام متوازن و جدید و برخلاف خواسته و اراده آمریکایی ها شکل گرفته است.

 ناتو: باید برای جنگ طولانی در اوکراین آماده باشیم

دبیرکل پیمان نظامی امپریالیستی ناتو در نشستی خبری پس از دیدار با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید گفت: باید برای جنگ طولانی در اوکراین آماده باشیم.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در نشست خبری پس از دیدار با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید گفت: طبیعتاً جنگ ها را نمی توان پیش بینی کرد بنابراین ما باید برای جنگ طولانی مدت آماده باشیم.

وی افزود: جنگ در نهایت در میز مذاکرات خاتمه خواهد یافت و باید به اوکراینی ها کمک کنیم تا وضعیت آنها در مذاکرات بهتر باشد.

دبیرکل ناتو ادامه داد: ایالات متحده در تلاش های ما برای حمایت از اوکراین عامل اصلی بشمار می رود و باید برای جنگ طولانی مدت در اوکراین که به یک جنگ فرسایشی تبدیل شده است آماده باشیم.

استولتنبرگ در عین حال به دروغ مدعی شد چیزی که موجب اختلال در صادرات غلات از اوکراین شده است تحریم ها علیه روسیه نیست بلکه جنگ روسیه علیه این کشور عامل آن است.

دبیرکل ناتو همچنین افزود که خواهان تشدید نزاع و تبدیل آن به درگیری بین ناتو و روسیه نیست.

لازم به ذکر است که روسیه در ۲۴ فوریه سال جاری میلادی (۵ اسفند سال گذشته) عملیات ویژه نظامی خود در اوکراین را با هدف غیرنظامی و نازی زدایی کردن این کشور آغاز کرد. این اقدام روسیه در حالی صورت گرفته است که به گفته مقامات این کشور چاره دیگری در برابر مسکو در مقابله با سیاست‌های خصمانه غرب و ائتلاف نظامی ناتو نمانده بود.

مقامات روسیه بارها اعلام کرده اند که اگر اوکراین تمایل خود را برای بازگشت به میز مذاکره اعلام کند، مسکو نیز به این مسئله پاسخی مثبت خواهد داد و این فقدان اراده اوکراین است که مذاکرات را به بن بست کشانده است.

اعتراف فرماندهی سایبری آمریکا به عملیات علیه روسیه

برای اولین بار یک مقام رسمی ارتش آمریکا به دخالت نیروهای سایبری کشورش علیه روسیه اعتراف کرده است.

به گزارش از تارنمای خبری شبکه سی ان ان، فرماندهی سایبری آمریکا فاش کرد که پس از تهاجم روسیه عملیاتی را برای حمایت از اوکراین انجام داده است.

ژنرال پل ناکاسونه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز، فاش کرد که نیروهای تحت امر وی چندین عملیات سایبری را به عنوان بخشی از تلاش برای کمک اوکراین انجام داده اند.

او گفت: «ما مجموعه‌ای از عملیات‌ها را در طیف کامل انجام داده‌ایم؛ عملیات تهاجمی، دفاعی، و اطلاعاتی». فرماندهی رسمی سایبری آمریکا از ارائه جزئیات در مورد این اقدامات خودداری کرد.

سی ان ان نوشت که به ندرت پیش می آید که مقامات نظامی عملیات هک دولتی را به طور علنی تصدیق کنند.

رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن، بارها گفته است که ارتش آمریکا مستقیماً با ارتش روسیه درگیر نخواهد شد.

کاخ سفید در پاسخ به این سوال که اقدام اخیر هک اطلاعاتی نقض تعهد آمریکا است یا خیر، اعلام کرد که چنین اتفاقی رخ نداده است.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید صرفا توضیح داد: «ما موضوع را این طور نمی‌بینیم.»

البته قبل تر کاخ سفید در چند نوبت هشدار داده بود که آمریکا در صورت لزوم با حملات سایبری خود اقدامات روسیه را تلافی خواهد کرد.

به نظر می رسد که هنوز هیچ حمله سایبری از سوی روسیه علیه اوکراین یا متحدانش صورت نگرفته است. یکی از مقامات دفاعی به سی‌ان‌ان گفته است که روسیه نمی خواهد وارد درگیری اطلاعاتی با آمریکا شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: